رژیم غذایی

آیا مصرف ویتامین C بیش از حد باعث عوارض جانبی می شود؟

مقدار مجاز ویتامین c

ویتامین C (اسید اسکوربیک) مواد مغذی ضروری است. با این حال، ممکن است ویتامین C بیش از حد وجود داشته باشد. ویتامین C ویتامین محلول در آب است که از رشد و تکامل طبیعی حمایت می کند. ویتامین C نیز به جذب آهن کمک می کند.

از آنجا که بدن شما تولید یا ذخیره ویتامین C ندارد مهم است که ویتامین C را در رژیم غذایی خود قرار دهید. برای اکثر مردم یک پرتقال بزرگ یا یک فنجان توت فرنگی، فلفل قرمز خرد شده یا کلم بروکلی، ویتامین C را برای روز به میزان کافی تامین می کنند. هر گونه ویتامین C اضافی به راحتی از بدن شما در ادرار دفع می شود.
اگرچه ويتامين C بسيار مضر نيست مگادوز ويتامين C ممكن است باعث شود:
اسهال
حالت تهوع
استفراغ
سوزش سر دل
نفخ شکم و گرفتگی
سردرد
بیخوابی
سنگ کلیه
به خاطر داشته باشید که برای اکثر مردم یک رژیم سالم مقدار مناسب ویتامین C را فراهم می کند.
ویتامین C مواد مغذی بسیار مهم است که در بسیاری از میوه ها و سبزیجات فراوان است.
دریافت کافی از این ویتامین برای حفظ یک سیستم ایمنی سالم بسیار مهم است. همچنین نقش مهمی در بهبود زخم، حفظ استخوان های شما و افزایش عملکرد مغز دارد.
جالب توجه است برخی ادعا می کنند که مکمل های ویتامین C مزایای بیشتری نسبت به آنهایی که می توانند از ویتامین C موجود در غذا به دست آورند فراهم می آورند.
یکی از رایج ترین دلایل مصرف مکمل های ویتامین C این است که آنها به جلوگیری از سرماخوردگی کمک می کنند.
با این حال، بسیاری از مکمل ها حاوی مقادیر بسیار بالایی از ویتامین هستند که در برخی موارد می توانند عوارض جانبی نامطلوب را ایجاد کنند.
این مقاله در مورد ایمنی کلی ویتامین C، مصرف بیش از حد و عوارض جانبی بالقوه مصرف دوزهای زیاد را بیان می کند.

ویتامین C محلول در آب است و در بدن شما ذخیره نمی شود.

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است که به این معنی است که در آب حل می شود.
در مقایسه با ویتامین های محلول در چربی، ویتامین های محلول در آب در بدن ذخیره نمی شود.
در عوض، ویتامین C که مصرف می کنید از طریق مایعات بدن به بافت هایتان منتقل می شود و هرگونه اضافی آن در ادرار دفع می شود.
از آنجا که بدن شما ویتامین C را ذخیره نمی کند یا آن را به تنهایی تولید نمی کند مهم است که غذاهای غنی از ویتامین C در روز مصرف کنید.
با این حال، مقادیر زیادی از ویتامین C می تواند منجر به عوارض جانبی مانند دیسترس گوارشی و سنگ کلیه شود.
به همین دلیل است که اگر بدن شما بیش از حد طبیعی از این ویتامین استفاده کند شروع به انباشتن می کند که به طور بالقوه باعث بروز علائم بیش از حد می شود.
مهم است که توجه داشته باشید که برای اکثر مردم مکمل های ویتامین C غیر ضروری است زیرا شما می توانید به راحتی با خوردن غذاهای تازه، به ویژه میوه ها و سبزیجات به اندازه کافی دریافت کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ویتامین C بیش از حد باعث علائم گوارشی می شود

شایعترین عارضه مصرف بالای ویتامین C، پریشانی گوارشی است.
به طور کلی، این عوارض جانبی از خوردن غذاهایی که حاوی ویتامین C هستند به جای مصرف ویتامین در فرم تکمیلی رخ نمی دهد.
اگر بیش از 2000 میلی گرم در یک بار مصرف کنید احتمال بیشتری دارید که علائم گوارشی را تجربه کنید. بنابراین، TUL حد بالائی قابل تحمل  2000 میلی گرم در روز تعیین شده است.
شایع ترین نشانه های گوارشی مصرف بیش از حد ویتامین C عبارت از اسهال و تهوع می باشد.
گزارش شده است که مصرف بیش از حد به ریفلاکس اسید منجر شده است اگر چه این شواهد تایید نشده است.
اگر به علت مصرف بیش از حد ویتامین C در معرض مشکلات گوارشی هستید به سادگی دوز مکمل خود را کاهش دهید یا مکمل های ویتامین C را کنار بگذارید.

ویتامین C می تواند باعث آهن بیش از حد شود

ویتامین C به افزایش جذب آهن کمک می کند.
این دارای توانایی اتصال با آهن غلیظ است که در غذاهای گیاهی یافت می شود. آهن غیر هم نمی تواند به طور مؤثر همانند آهن هم (نوع آهن موجود در محصولات حیوانی) توسط بدن شما جذب شود.
پس از اتصال ویتامین C با آهن غیرهم، آن را تبدیل به آهن هم می کند، که جذب آن را توسط بدن آسان می کند. این یک عملکرد مهم است، به خصوص برای افرادی که اکثر آهن خود را از مواد غذایی گیاهی دریافت می کنند.
یک مطالعه در بزرگسالان نشان داد که جذب آهن در هنگام مصرف 100 میلی گرم ویتامین C با غذا به میزان 67 درصد افزایش یافت.
با این حال، افراد با شرایطی که خطر تجمع آهن در بدن را افزایش می دهند مانند هموکروماتوز باید در مصرف مکمل های ویتامین C محتاط باشند.
در این شرایط، مصرف بیش از حد ویتامین C ممکن است منجر به اضافه بار آهن شود که می تواند باعث آسیب جدی به قلب، کبد، پانکراس، تیروئید و سیستم عصبی مرکزی شود.
به این ترتیب، آهن بیش از حد بسیار بعید به نظر می رسد اگر شرایطی وجود ندارد که جذب آهن را افزایش دهد. علاوه بر این، اضافه بار آهن بیشتر احتمال دارد هنگامی که آهن اضافی در فرم مکمل مصرف شود رخ دهد.

مصرف مکمل ها در دوزهای بالا ممکن است منجر به سنگ کلیه شود

ویتامین C از بدن به عنوان اگزالات، یک ماده زیستی که دفع می شود.
Oxalate معمولاً از طریق ادرار خارج می شود. با این حال، در برخی موارد، اگزالات ممکن است با مواد معدنی مرتبط شود تا کریستال هایی ایجاد شود که می توانند منجر به تشکیل سنگ کلیه شوند.
مصرف بیش از حد ویتامین C باعث افزایش مقدار اگزالات در ادرار می شود در نتیجه خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد.
در یک مطالعه که بزرگسالان یک مکمل 1000 میلی گرم ویتامین C را دو بار در روز برای شش روز مصرف کردند مقدار اگزالات آنها 20 درصد افزایش یافت.
نه تنها مصرف بیش از حد ویتامین C با مقادیر بالای اگزالات ادرار ارتباط دارد بلکه با پیشرفت سنگ کلیه ارتباط دارد به ویژه اگر میزان مصرف بیش از 2000 میلی گرم باشد.
گزارش هایی از نارسایی کلیه نیز در افرادی که بیش از 2000 میلی گرم در روز مصرف کرده اند شده است. با این حال، این بسیار نادر به خصوص در افراد سالم می باشد.

چه مقدار ویتامین C خیلی زیاد است؟

از آنجا که ویتامین C محلول در آب است و بدن شما مقدار بیش از حد آن را ظرف چند ساعت پس از مصرف آن دفع می کند مصرف بیش از حد دشوار است.
در واقع تقریباً غیرممکن است که شما ویتامین C را از رژیم غذایی خود به تنهایی دریافت کنید. در افراد سالم، هر ویتامین اضافی مصرفی بالاتر از مقدار توصیه شده روزانه به راحتی از بدن خارج می شود.
با این حال، خطر بروز مصرف بیش از حد ویتامین C در هنگام مصرف مکمل بیشتر است و ممکن است در بعضی از موارد مصرف بیش از حد ویتامین C باشد.
برای مثال، کسانی که شرایطی دارند که خطر ابتلا به اضافه بار آهن را افزایش می دهند یا مستعد ابتلا به سنگ کلیه هستند باید در مصرف ویتامین C خود محتاط باشند.
تمام عوارض جانبی ناشی از ویتامین C، از جمله پریشانی گوارشی و سنگ کلیه، هنگامی رخ می دهد که افراد آن را در دوزهای بالاتر از 2000 میلی گرم مصرف می کنند.
اگر انتخاب کنید که یک مکمل ویتامین C مصرف کنید بهتر است انتخاب کنید که حاوی بیش از 100٪ نیاز روزانه شما نباشد این 90 میلی گرم در روز برای مردان و 75 میلی گرم در روز برای زنان است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. Maryam

سلام من حدود ۳ماهه از قرص جوشان ویتامین سی استفاده میکنم این اواخر همش سردرد دارم و ساعت خواب من شاید ۴ساعت باشه همش احساس خستگی میکنم ممکنه ربطی به این ویتامین داشته باشه؟

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    Maryam
  1. 4.5 / 5

اثرات جانبی ویتامین C
اسید اسکوربیک (ماده مؤثر موجود در ویتامین C) ممکن است عوارض ناخواسته ای ایجاد کند.
عوارض جانبی رایج ویتامین C شامل موارد زیر است:
قرمزی و احساس گرمی پوست یا گرگرفتگی
سردرد
حالت تهوع، استفراغ یا اسهال
ناراحتی معده هنگام غذا...

اثرات جانبی ویتامین C
اسید اسکوربیک (ماده مؤثر موجود در ویتامین C) ممکن است عوارض ناخواسته ای ایجاد کند.
عوارض جانبی رایج ویتامین C شامل موارد زیر است:
قرمزی و احساس گرمی پوست یا گرگرفتگی
سردرد
حالت تهوع، استفراغ یا اسهال
ناراحتی معده هنگام غذا خوردن یا بعد از آن (کرامپ معده)
افزایش ادرار (خفیف)
احساس ضعف (سرگیجه یا ضعف فقط با تزریق)
مکمل ها به طور معمول حاوی 500 تا 1000 میلی گرم ویتامین C هستند. با این وجود مطالعات نشان داده اند که مقادیر ویتامین C بیشتر از 2000 میلی گرم در روز می تواند منجر به حالت تهوع و اسهال شود.
اگر قرص جوشان 1000 مصرف می کنید این احتمال وجود دارد لذا مصرف را قطع نمایید و اگر بهتر نشد به پزشک مراجعه نمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search