رژیم غذایی

آیا نان سفید سالم است؟

نان سفید برای شما خوب نیست

بدون شک یکی از محبوب ترین گزینه های نان، نان سفید، مورد علاقه و شناخته شده است. این با دانه های تصفیه شده ساخته شده است. بیشتر نان های همبرگر، نان فرانسوی و ایتالیایی، رول کایزر، نان شیرینی و پوست نان پیتزا نیز نان سفید است و هیچ یک از آنها برای شما مناسب نیست.

مواد مغذی ضروری نان سفید کم است و ممکن است بر روی سلامتی شما تاثیر بگذارد. دستورالعمل های رژیم غذایی سال 2010 برای آمریکایی ها نشان می دهد دانه های کامل نصف مصرف غلات شما را تشکیل می دهند. نان سفید دارای ارزش های تغذیه ای کمتری است و می تواند خطر ابتلا به برخی نگرانی های سلامتی را افزایش دهد. ایا حقیقت است؟

آیا نان سفید برای شما خوب است؟

اعتقاد عمومی این است که نان سفید برای سلامتی خوب نیست. دلایل ان عبارتند از:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آرد تصفیه شده

این آرد که همه منظوره است قبل از پردازش، سبوس و ماده اصلی آن حذف می شود. این باعث می شود آرد تهیه شود اما مواد مغذی ارزشمند آن از بین برود. برخی از مواد مغذی را می توان در آرد غنی شده یافت اما هنوز هم به عنوان دانه کامل نیستند. مجله آمریکایی تغذیه بالینی سال 2010 منتشر کرد که رژیم غذایی غنی شده در غذاهای کم چرب و پر از کربوهیدرات های تصفیه شده، خطر ابتلا به چاقی، بیماری های قلبی و دیابت را بیش از خوردن رژیم غذایی با مقدار زیادی چربی اشباع افزایش داد.

فیبر

نان سفید پر از دانه های تصفیه شده و فیبر بسیار کم است. بیشترین فیبر در دانه ها از سبزیجات و میوه ها است که در گندم تصفیه شده حذف شده اند. فیبر ممکن است خطر ابتلا به چاقی، کلسترول بالا، بیماری قلبی، مسائل گوارش و دیابت را کاهش دهد. فیبر همچنین به شما کمک می کند تا با کالری کمتری احساس سیری کنید. در سال 2004، مجله آمریکایی تغذیه بالینی اعلام کرد که کاهش مصرف فیبر همراه با مصرف بیش از حد کربوهیدراتهای تصفیه شده احتمالاً یکی از دلایل افزایش دیابت نوع 2 در آمریکا است.

شاخص گلیسمی

آیا نان سفید برای شما مناسب است؟ نه، در مورد شاخص گلیسمی. شاخص گلیسمی شما یک عدد است که برای اندازه گیری میزان قند خون شما هنگام مصرف یک غذای خاص استفاده می شود. نان سفید یک غذای با شماره های گلیسمی خیلی بالا است می توان آن را با خوردن شکر مقایسه کرد. خوردن غذاهایی با عدد شاخص گلیسمی کم، برای دیابتی ها مفید است. همچنین غذاهای با شاخص گلیسمی پایین برای کسانی که به دنبال کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دو یا کاهش وزن هستند بسیار مفید خواهد بود.
ملاحظات
اگر طعم نان سفید را دوست دارید می توانید گندم کامل سفید را امتحان کنید. این امر باعث تغذیه در سطح گندم کامل می شود اما طعم آن بیشتر از عطر و طعم نان سفید است زیرا از نوع گندم استفاده می شود. شما همچنین می توانید نان تهیه کنید که از آرد دانه کامل ساخته شده و با آرد تصفیه شده مخلوط شده باشد. یکی را انتخاب کنید که دارای فیبر باشد و مزایای سلامتی را به همراه داشته باشد.

برخی می گویند همه آنها بد نیستند

آیا نان سفید برای شما مناسب است؟ برخی می گویند بد نیست.
در مجله علمی، متابولیسم سلولی، فقط یک مطالعه منتشر شده نشان می دهد که افراد مختلف دارای واکنش های مختلف قند خون در خوردن نان گندم کامل یا نان سفید هستند. علاوه بر این، نشان داد که در انواع مختلف نان اختلاف قابل توجهی نیست.
هنگامی که آنها سطح گلوکز بیداری را اندازه گیری کردند سطح کلسترول و چربی، آنزیم های کلیه و کبد و همچنین سایر ملزومات نظیر نشانگرهای آسیب التهابی اندازه گیری شد اختلاف معنی داری مشاهده نشد. افراد مورد مطالعه میکروبیوم ها را قبل، در طول و بعد از مطالعه تحت نظارت قرار دادند و تغییرات قابل توجهی نشان ندادند.
حدود نیمی از کسانی که در این مطالعه شرکت کردند شاهد افزایش قند خون بودند در حالی که برخی دیگر تغییرات مختلف را دیدند. نتیجه گیری از مطالعات مختلف این بود که آیا نان سفید برای شما مناسب است یا خیر، بستگی به شخص دارد. تفاوت در نحوه تغذیه بدن است نان سفید و یا کامل بسته به فرد است. اگر نان سفید را به طور کامل قطع کنید ممکن است نتوانید بهترین کارها را انجام دهید یا ممکن است برای شما مناسب باشد.

گزینه های سالمتر کدام هستند؟

مطالعات متعددی وجود دارد که نشان می دهد زمانی که به دنبال کاهش وزن هستید چرا شما باید از دانه ها اجتناب کنید اگر سعی می کنید سالم باشید چند جایگزین وجود دارد.

نان چاودار

این بسیار سالم تر از نوع فرآوری است. در هنگام خوردن چاودار، فیبر بیشتری مصرف می کنید که گرسنگی شما را سرکوب می کند.
همچنین انتخاب بهتری است زیرا ممکن است خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. این به این دلیل است که قند خون شما افزایش نمی یابد و مقدار زیادی مواد معدنی دارد.
نان چاودار دارای عطر و طعم نعناع و غنی است که به کاهش وزن کمک می کند و انرژی را افزایش می دهد.

نان اسپلت

اسپلت عموزاده گندم است و دارای مقدار زیادی مواد مغذی همراه با عطر و طعم دیوانه کننده دارد از آنجایی که به شدت پردازش نشده است گزارش کمتری از عدم تحمل و آلرژی وجود دارد. این نان دارای فیبر و مواد معدنی بیشتری مانند منیزیم، فسفر، منگنز، مس و بسیاری از ویتامین ها است. نان خمیر ترش اسپلت یک گزینه مطلوب است مخصوصاً برای کسانی که می خواهند چیزی شبیه به نان گندم باشند. شما ممکن است نیاز باشد که به نان شیرینی مخصوص این نان نگاهی داشته باشید.
نان های بدون گندم آنهایی هستند که از مخلوطی از چاودار و اسپلت و دانه های دیگر مانند جودوسر، ارزن، جو، کوینو و گل همیشه بهار ساخته شده اند. برای سالم ترین گزینه ها، غلات کامل که مواد شیمیایی اضافه نکرده اند را بررسی کنید. انتخاب یکی از این گزینه ها باعث تغذیه بیشتر و کمک به بهبود سلامت خواهد شد.

نان کمتر بخورید

اکثر نان ها این روزها بر خلاف باور عموم کمتر سالم هستند. مواد غذایی آنها از بین رفته و سبب افزایش قند خون شما می شود همچنین باعث افزایش میزان گرسنگی و ذخیره چربی می شود. نان ممکن است نقش مهمی در چاقی داشته باشد. این یک نان علیه یک نان دیگر نیست بلکه یک مشکل کلی گندم است. ممکن است بسیاری از افرادی که سعی در از دست دادن وزن دارند باید تلاش کنند تا نان کمتری بخورند زیرا گندم باعث گرسنگی، مشکلات انرژی و افزایش وزن می شود.
چاودار، نان اسپلت و نان گندم کامل و نان های بدون گندم یک گزینه سالم هستند. ممکن است کمی بیشتر تلاش کنید تا آنها را پیدا کنید اما برای سلامت شما خوب است.
نکته مهم این است که به یاد داشته باشید حتی نان های سالم نیز متراکم هستند بنابراین باید در اوایل روز خورده و محدود شوند. بسیاری از مردم هنگامی که دانه های خود را کاهش می دهند تفاوت های زیادی را حس می کنند.

جایگزین سالم

نان گندم کامل را به جای نان سفیدی انتخاب کنید تا ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر بیشتری به دست آورید. نان گندم کامل نیز دارای شاخص گلیسمی پایین است که به شما یک منبع منظم و پایدارتر انرژی می دهد که خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری قلبی و افزایش وزن را کاهش می دهد. نان گندم کامل نمی تواند با رنگ یا نام شناسایی شود. هنگام خرید نان گندم کامل به لیست مواد تشکیل دهنده نگاه کنید. اولین عنصر باید یک دانه کامل، مانند گندم کامل، جودوسر کامل یا چاودار کامل باشد.

بیشتر بدانید: جایگزین های سالم برای نان معمولی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search