رژیم غذایی

آیا شیر شکلات یک نوشیدنی سالم برای هر دو بزرگسال و بچه ها است؟

شیر کاکائو

خوردن یا نوشیدن شکلات، برای بسیاری از مردم، محبوب است. کاکائو نشان داده شده است که منبع بسیاری از مواد مغذی مفید از جمله آنتی اکسیدان ها و مولکول ها است که ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند. محصولات شکلاتی می توانند نسبتاً کالری و چربی بالا داشته باشند بنابراین باید از آنها بطور متوسط استفاده شود.


شکلات شیری، شکلات سفید و شکلات، نوشیدنی های خوش مزه هستند که ممکن است دارای شکر افزوده و حاوی مقادیر کمتری از کاکائو واقعی در مقایسه با شکلات تیره باشد.
شیر یک منبع شناخته شده مواد مغذی کلسیم، ویتامین D، پتاسیم، کولین و ویتامین B12 برای استخوان سازی است.
دستورالعمل های تغذیه ای نشان می دهد که کودکان باید 2 - 3 فنجان لبنیات در روز دریافت کنند و بزرگسالان توصیه می شود که 3 فنجان لبنیات در روز دریافت کنید.
مصرف کافی کلسیم ممکن است خطر ابتلا به پوکی استخوان و سرطان روده بزرگ را کاهش دهد. با این حال، مصرف بیش از حد لبنیات و سایر غذاهای غنی از کلسیم ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات یا تخمدان را افزایش دهد.
آیا شیر شکلات هر دو منافع سلامتی شکلات و شیر را فراهم می کند؟ شیر شکلات قطعاً تمام مواد مغذی شیر را فراهم می کند.
با این حال، شکلات مورد استفاده برای شیر شکلات اغلب خیلی فراوری شده و طعم شکلات شیرین را دارد و کاکائوی واقعی نیست. ارائه شیر شیرین برای کودکان و بزرگسالان ممکن است باعث افزایش مصرف لبنیات شود.
بعضی از مطالعات همچنین نشان می دهد نوشیدن شیر شکلات بعد از ورزش ممکن است برای سوخت گیری عضلات سودمند باشد. شیر شکلات می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد اما باید آن را در آرامش مصرف کرد.

مواد غذایی شیر شکلات

یک فنجان شیر 1٪ حدود 100 کالری، 2.4 گرم چربی (3٪ نیاز DV روزانه)، 1.5 گرم چربی اشباع(7٪ DV نیاز روزانه)، 13 گرم شکر، 8 گرم پروتئین، 30٪ DV کلسیم، 12٪ DV پتاسیم، 18٪ DV ویتامین B12، 25٪ ویتامین DV ویتامین D
یک فنجان شیر شکلاتی 1٪ حدود 160 کالری، 2.5 گرم چربی اشباع (4٪ DV نیاز روزانه)، 1.5 گرم چربی اشباع (8٪ DV نیاز روزانه)، حدود 18 تا 25 گرم شکر، 8 گرم پروتئین، 30٪ DV کلسیم ، 13٪ DV پتاسیم، 25٪ DV ویتامین D و شیر شکلات همچنین ویتامین B12 را فراهم می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

محتوای ویتامین و مواد معدنی بین شیر و شکلات بسیار مشابه است. شیر، منبع خوبی از مواد مغذی استخوانی محسوب می شود و B12 شیر یکی از منابع بیوفیزیکی محسوب می شود.
تفاوت در قند وجود دارد و ممکن است تفاوت های کمی در مقدار چربی بین برنامه و شیر شکلات باشد.

آیا نوشیدن شیر شکلات باعث افزایش وزن می شود؟

یک نگرانی از نوشیدن شیر شکلات، قند بالاتر است و بنابراین کالری محسوب می شود.
آیا نوشیدن شیر شکلات خطر ابتلا به افزایش وزن را افزایش می دهد؟
با توجه به انجمن لبنیات جنوب شرقی، مصرف شیر طعم دهنده با افزایش خطر وزن در بچه ها ارتباط ندارد.
در واقع، آکادمی آمریکایی کودکان توصیه می کند نوشیدنی های شیرین با آب، شیر ساده یا طعم دار جایگزین شوند. شیر شکلات بسیاری از مواد مغذی را که برای کودکان و بزرگسالان اهمیت دارد فراهم می کند.
آیا این به این معنی است که بزرگسالان می توانند نوشیدنی شیر بدون نگرانی برای افزایش وزن بنوشند؟
اگر شير شکلات را به عنوان كودك يا به عنوان بزرگسال مصرف می كنيد بايد بخشی از يك رژيم متراکم و مغذی را متعادل مصرف کنید.
شما نمی توانید تمام شیرهای شکلاتی را که میخواهید بدون نگرانی از دست دادن وزن بخورید. در مصرف از گروه لبنی به مقدار توصیه شده مصرف کنید و سعی کنید انواع مختلف لبنیات را بخورید.

شیر شکلات پس از ورزش

شیر شکلاتی به تازگی معروف به نوشیدنی بازیابی تغذیه ورزشی است. پس از تمرین شدید، توصیه می شود هر دو کربوهیدرات و پروتئین مصرف کنید تا عضلات را تعمیر و بازسازی کنید.
مقدار کربوهیدرات ها و پروتئین در شیر شکلات نسبت درستی است که برای بهبود عضله بهینه پس از تمرین شدید لازم است.
شکر در شیر شکلات بیشتر احتمال دارد به بازسازی ذخیره های عضلانی گلیکوژن به جای ذخیره شدن به عنوان چربی عمل نماید.
یک مطالعه 2010 در مورد تفاوت های آموزشی بین بازیکنان فوتبال که بعد از تمرین به مدت 4 روز به آنها شیر شکلات یا نوشیدنی کربوهیدرات داده شد نگاه کردند.
بعد از 4 روز اختلالات عضلانی و خستگی در بین گروه ها اختلاف معنی داری وجود نداشت اما گروه شیر در شکلات به طور معنی داری کراتین کیناز سرم را نسبت به گروه کربوهیدرات کاهش داد. سرم کراتین کیناز می تواند به عنوان شاخصی از آسیب فیبری عضلانی در ورزش استفاده شود.
بنابراین، این نتایج نشان می دهد شیر شکلات ممکن است سبب کاهش آسیب عضلانی از ورزش شود اگر چه مطالعات بزرگ و طولانی لازم است.
آیا مشکلی برای نوشیدن شیر شکلات بیش از حد وجود دارد؟
مصرف شیر شکلات اضافی می تواند کالری و قند بدن شما که نیاز ندارد را اضافه کند بله، شیر شکلات می تواند منبع بسیاری از مواد مغذی مهم باشد.

خودتان شیر شکلات سالم بسازید

شیر شکلات بسته بندی شده می تواند در شکر زیاد بالا باشد. اگر می خواهید از شیر شکلات لذت ببرید اما قند کمتری دریافت نمایید خودتان آن را تهیه کنید.
به جای استفاده از شربت شکلات بسته بندی، شربت شکلات خود را از آب، پودر کاکائو و شربت افرا تهیه کنید. شما می توانید شربت را در یخچال نگه دارید و یک قاشق یا دو لیوان شیر اضافه کنید.
همچنین گزینه پروتئین بالایی برای شیر شکلات خانگی را با استفاده از شیر سویا، ماست یونان، پودر کاکائو، خمیر لوبیا وانیل، دارچین، اسفناج منجمد و حتی کمی کوینو پخته شده تهیه کنید.
با این حال مصرف 2 - 3 لیوان لبنیات در روز توصیه می شود. سلامت هاروارد نشان می دهد مصرف زیاد لبنیات و سایر غذاهای بالای کلسیم ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات یا احتمالا سرطان تخمدان را افزایش دهد.
بنابراین شیر را باید در دوزهای متوسط و به عنوان بخشی از یک رژیم متعادل مصرف کنید
یک مطالعه 2006 کوچک با دوچرخه سواران آموزش دیده نتیجه گیری می کند که مصرف شیر در میان جلسات تمرین شدید ممکن است به بهبود زمان خستگی و کل کار در ورزش کمک کند.
اگر تمرین 30 تا 60 دقیقه انجام دهید این بدان معنا نیست که شما نیاز دارید فنجان شیر شکلات را آماده کنید. اگر ورزش کنید و بخواهید شیر شکلات را در رژیم غذایی خود داشته باشید احتمالاً پس از تمرین، بهترین زمان برای نوشیدن یک فنجان است.
شما می توانید از طعم شیر شکلات لذت ببرید و در عین حال مواد مغذی را به عضلات خود اضافه کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search