رژیم غذایی

تفسیر آزمایش بیلی روبین

آزمایش بیلیروبین خون

ازمایش بیلیروبین خونبیلیروبین یک رنگدانه زرد است که در خون و مدفوع افراد است. گاهی اوقات کبد نمی تواند بیلی روبین را در بدن دفع کند. این می تواند به علت اضافه شدن بیلی روبین، انسداد یا التهاب کبد باشد. هنگامی که بدن شما بیش از حد بیلی روبین دارد پوست شما زرد خواهد شد.

این وضعیت زردی نامیده می شود. آزمایش بیلی روبین به تعیین اینکه آیا شما هر کدام از این شرایط را دارید کمک خواهد کرد.
هنگامی که پروتئین هموگلوبین در گلبول های قرمز قدیمی شکسته شود بیلیروبین در بدن ساخته می شود. تجزیه سلول های قدیمی یک روند طبیعی و سالم است. پس از گردش خون، بیلی روبین به کبد شما می رود. در کبد، بیلی روبین کونژوگه، با صفرا مخلوط و سپس به مجاری صفراوی دفع می شود و در کیسه صفرا ذخیره می شود. در نهایت، صفرا به روده کوچک برای کمک به هضم چربی آزاد می شود. در نهایت در مدفوع شما دفع می شود.
بیلیروبین در کبد به اسید گلوکوز، اسید گلوکورونیک وصل می شود که بیلی روبین مستقیم نامیده می شود. بیلی روبینی که به اسید گلوکورونیک وابسته نیست بیلی روبین غیرمستقیم است. تمام بیلی روبین در خون شما را بیلی روبین کل می گویند.
یک آزمایش خون بیلی روبین جامع از سه سطح بیلیروبین در خون شما به دست می آید: مستقیم، غیر مستقیم و کل.
در کودکان و بزرگسالان، علائم مربوط به بیلی روبین بالا می تواند زردی، زردی پوست یا چشم ها، خستگی، پوست خارش دار، ادرار تیره و اشتهای کم می باشد.
آزمایش بیلی روبین مقدار بیلی روبین را در خون شما اندازه گیری می کند. این برای کمک به یافتن علت بیماری های سلامت مثل زردی، کم خونی و بیماری های کبدی مورد استفاده قرار می گیرد.
بیلیروبین رنگدانه زرد رنگ است که به طور معمول هنگامی رخ می دهد که بخشی از سلول های قرمز خون شما شکسته شود. کبد شما بیلی روبین را از خون شما می گیرد و ترکیب شیمیایی آن را تغییر می دهد به طوری که بیشتر آن از طریق مجاری صفراوی عبور می کند.
اگر سطح بیلیروبین شما بالاتر از حد طبیعی باشد این نشانه ای است که یا گلبول های قرمز شما با سرعت غیرمعمول تجزیه می شوند یا اینکه کبد شما به طور صحیح عمل نمی کند و بیلی روبین را از خون شما پاک نمی کند.
گزینه دیگر این است که در جایی در مسیر که بیلی روبین از کبد شما خارج و به مدفوع وارد می شود مشکل وجود دارد.
در کودکان و بزرگسالان، پزشکان از این تست برای تشخیص و کنترل بیماری های مجاری صفراوی، کبد و صفرا استفاده می کنند. این شامل سیروز، هپاتیت و سنگ صفراوی است.
این نیز به تعیین اینکه آیا شما دارای بیماری سلول داسی شکل یا سایر شرایطی باعث کم خونی همولیتیک هستید کمک می کند. این یک اختلال است که در آن سلولهای قرمز خون سریعتر از مقدار ساخته شدن تخریب می شوند.
سطح بالایی از بیلی روبین می تواند موجب زرد شدن پوست و چشم ها شود وضعیتی که پزشکان به آن زردی می گویند.
سطوح بالای بیلی روبین در نوزادان شایع است. پزشکان از سن نوزاد و نوع و سطوح بیلی روبین استفاده می کنند تا تعیین کنند که آیا درمان ضروری است یا خیر.

در طول آزمون چه اتفاقی می افتد؟

یک پرستار یا تکنسین آزمایشگاه خون را از طریق وارد کردن یک سوزن کوچک در یک ورید در بازوی شما می گیرد و خون را در یک لوله جمع آوری می کند.
پزشک شما برای تجزیه و تحلیل خون را به یک آزمایشگاه ارسال خواهد کرد.
قبل از آزمایش، به پزشک خود بگویید که چقدر فعال بوده اید و چه غذاهایی و داروهایی را گرفته اید. رژیم، داروها و ورزش می تواند نتایج شما را تغییر دهد.
پس از آزمون، شما می توانید فعالیت های طبیعی خود را همچنان ادامه دهید.
پزشک شما ممکن است تست بیلی روبین را در موارد زیر سفارش دهد اگر شما:
نشانه های زردی را داشته باشید
داشتن کم خونی یا گلبول قرمز پایین
داشتن واکنش سمی به داروها
داشتن سابقه نوشیدن سنگین
قرار گرفتن در معرض ویروس های هپاتیت
داشتن نشانه هایی از بیلیروبین بالا
ادرار تیره
تهوع و استفراغ
درد شکم یا تورم شکمی
مدفوع خاکی رنگ
خستگی

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

نتایج تست بیلی روبین چه معنی دارند؟

آزمون بیلی روبین کل بیلی روبین را اندازه گیری می کند. همچنین می تواند سطوح دو نوع مختلف بیلی روبین کنژوگه و غیرکنژوگه را اندازه گیری کند
بیلی روبین غیر کنژوگه (غیر مستقیم). این بیلی روبین ایجاد شده از تجزیه سلول های قرمز خون است. آن را خون به کبد می فرستد.
بیلی روبین کنژوگه (مستقیم). این بیلی روبین در کبد از بیلیروبین غیر مستقیم در اثر تغییر شیمیایی تولید شده به روده حرکت می کند.
برای بزرگسالان بالای 18 سال، بیلی روبین عادی می تواند تا 1.2 میلی گرم در دسی لیتر خون باشد. برای افراد زیر 18 سال، سطح طبیعی 1 میلی گرم در دسی لیتر خواهد بود. نتایج عادی برای بیلی روبین کونژوگه (مستقیم) باید کمتر از 3/0 میلی گرم بر دسی لیتر باشد.
در کودکان یا بزرگسالان بزرگتر، مقادیر طبیعی بیلی روبین مستقیم از 0 - 0.4 میلی گرم در دسی لیتر است. مقادیر طبیعی بیلی روبین کل از میلی گرم در دسی لیتر 0.3 - 1 است. سطح بیلیروبین غیر مستقیم در جریان خون، کل بیلی روبین منهای سطوح بیلیروبین مستقیم در جریان خون است. علاوه بر این، محدوده مرجع طبیعی ممکن است از آزمایشگاه به آزمایشگاه متفاوت باشد.
در نوزادان، بیلی روبین با توجه به استرس تولد طبیعی است. بیلی روبین غیر مستقیم نرمال در نوزادان در 24 ساعت اول تولد کمتر از 5.2 میلی گرم در دسی لیتر است اما بسیاری از نوزادان دارای مقداری زردی هستند و بیلیروبین در عرض چند روز اول پس از تولد بالاتر از 5 میلی گرم در دسی لیتر می باشد.
مردان نسبت به زنان کمی سطوح بیلیروبین بیشتری دارند.
مجموع کل بیلی روبین بالا عمدتاً غیر کنژوگه (غیر مستقیم) است و ممکن است ناشی از:
کم خونی
سیروز
واکنش به انتقال خون
سندرم گیلبرت - یک بیماری شایع و ارثی است که در آن کمبود آنزیمی وجود دارد که به کاهش بیلی روبین کمک می کند.
هپاتیت ویروسی
واکنش به دارو
بیماری کبدی الکلی
سنگ کلیه
ورزش شدید می تواند سطح بیلیروبین شما را افزایش دهد.
کافئین، پنی سیلین، باربیتورات ها و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) به نام سالیسیلات ها همه سطوح بیلیروبین را پایین می آورند.
سطوح پایین تر از حد طبیعی بیلی روبین یک مشکل نیست.
در نوزادان، سطوح بالای بیلیروبین که در چند روز تا 2 هفته کاهش نمی یابد ممکن است نشانه ای از:
ناسازگاری نوع خون بین مادر و کودک
کمبود اکسیژن
عفونت ارثی
بیماری که بر کبد تأثیر بگذارد

علائم بالینی بیلیروبین بالا چیست؟

در بزرگسالان، زردی (رنگ زرد اسکلرا چشم و یا پوست) و خارش، نشانه های اصلی و نشانه هایی از افزایش سطح بیلی روبین در خون می باشد.
بعضی از علل بالقوه علل بالینی بیلی روبین و علائم مرتبط با آن عبارتند:
علائم و نشانه های آنمی (تخریب گلبول قرمز به عنوان یک علت)،
ضعف،
رنگ پریدگی،
زردی،
علائم و نشانه های ویروسی هپاتیت عبارتند از:
خستگی،
تب خفیف،
دردهای عضلانی،
تهوع و استفراغ،
زردی،
علائم و نشانه های انسداد مجاری صفراوی عبارتند از:
مدفوع رنگی،
ادرار تیره،
خارش،
درد در سمت راست شکم،
حالت تهوع،
استفراغ،
زردی،
علائم و نشانه های عفونت (مثلا مالاریا) شامل موارد زیر است:
تب تکرار شوند یا لرز،
ضعف،
بیماری های ژنتیکی (به عنوان مثال، بیماری سلول داسی شکل و اسفروسیتوز ارثی) علائم و نشانه های آن عبارتند از:
درد شکم و یا سلول های قرمز غیر طبیعی
علایم کبدی (hepatic) به عنوان مثال، سیروز، سرطان کبد، داروها، سموم، گیلبرت و کریگل نجار) شامل علائم و نشانه های
آنزیم های کبدی غیر طبیعی،
توده های کبدی.

درمان برای افزایش بیلی روبین در بزرگسالان چیست؟

درمان برای افزایش بیلی روبین در بزرگسالان ابتدا باید علت اصلی را تعیین کنند.
بازجذب لخته
کم خونی همولیتیک
مشکلات کبدی و یا صفرا.
کارشناسان توصیه می کنند از مصرف الکل جلوگیری شود تا از سمیت بیش از حد کبد جلوگیری شود. 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان ثبت نام or ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (8)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 4 رای

 1. سید

سلام بچه ما 5روزه بدنیا اومده و سطح بیلی روبین در آزمایش شده 11. گروه خونی پدر +B و گروه خونی مادر +O وگروه خونی بچمون شده - B. خیلی نگرانم هم از زردی و از گروه خونی مادر. ممنون میشم نظرتون را بفرمایید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سید
 1. 4.5 / 5

زردی فیزیولوژیک از روز دوم یا سوم تولد شروع می‌شود و در روز چهارم یا پنجم به حداکثر می‌رسد. زردی فیزیولوژیک بسیار شایع و معمولاً بی آزار است در مورد گروه خون مادر چون RH مثبت است مشکلی ندارد کودک خود را تحط نظر متخصص اطفال قرار دهید

  پیوست ها
 

 1. آیناز

برای نوزاد چهار روزه که امروز ازمایش گرفتن ازش بیلی روبین 8.1 میلی گرم هست ... این نتیجه جای نگرانی داره؟؟؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    آیناز
 1. 4.5 / 5

با سلام
مشکلی نیست فقط باید تحت نظر پزشک باشد تا اگر زردی بیشتر شد اقدامات لازم انجام شود

  پیوست ها
 

 1. aminollah

سلام خدمت جناب دکتر فتحی ، دستون درد نکنه بسار متشکریم، واقعا اینطوری به مردم خدمت می شود.
صرف جویی در وقت و هزینه همراه با کسب اطلاعات کامل. امیدورام همه در هر علومی که تخصص داریم به جامعمون خدمت کنیم.(کارشناس ارشد بیوشیمی بالینی)

  پیوست ها
 

 1. نگــــــار
 1. 5 / 5

مطالب جامع وکامل بود ...خیلی مفید بود دکترجان ...ولی ایکاش این نکته رو هم توی مطالبتون ذکر میکردین ک اگر مقداربیلی روبین در بزرگسالان از چه مقدار بالاتر باشه باید نگران شد وحتما چک کرد
ممنـــــــون از توضیحات مفیدتون ...تشکـــــر ?

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نگــــــار
 1. 5 / 5

نتایج آزمایش بیلیروبین به صورت بیلیروبین مستقیم، غیر مستقیم یا کل بیان می شود. کل ترکیبی از بیلی روبین مستقیم و غیر مستقیم است. به طور معمول نتایج بیلی روبین مستقیم و کل را دریافت خواهید کرد.
نتایج نرمال برای آزمایش بیلی روبین 1.2 میلی گرم در دسی...

نتایج آزمایش بیلیروبین به صورت بیلیروبین مستقیم، غیر مستقیم یا کل بیان می شود. کل ترکیبی از بیلی روبین مستقیم و غیر مستقیم است. به طور معمول نتایج بیلی روبین مستقیم و کل را دریافت خواهید کرد.
نتایج نرمال برای آزمایش بیلی روبین 1.2 میلی گرم در دسی لیتر (mg / dL) از بیلی روبین کل برای بزرگسالان است و معمولاً 1 میلی گرم در دسی لیتر برای افراد زیر 18 سال است. نتایج عادی برای بیلی روبین مستقیم به طور کلی 0.3 میلی گرم / دسی لیتر است.
این نتایج ممکن است کمی از آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر متفاوت باشد. نتایج طبیعی ممکن است برای زنان و کودکان کمی متفاوت باشد و نتایج ممکن است تحت تأثیر برخی از غذاها، داروها یا تمرینات شدید قرار گیرد. اطمینان حاصل کنید که برای هر گونه غذا یا داروهایی که گرفته اید و سطح فعالیت خود را به طوری که نتایج شما به درستی تفسیر شود به پزشک خود اطلاع دهید.
سطح بیلیروبین پایین تر از حد معمول معمولاً نگرانی نیست. سطوح بالا ممکن است نشان دهنده آسیب یا بیماری کبد باشد.
بالاتر از سطح نرمال بیلی روبین مستقیم در خون شما ممکن است نشان دهد که کبد شما بیلی روبین را به درستی پاک نمی کند. سطح بالینی بیلی روبین غیر مستقیم ممکن است مشکلات دیگری را نشان دهد.
یکی از عادی ترین و بی ضرر ترین علل بیلی روبین بالا، سندرم گیلبرت است که کمبود آنزیمی است که باعث کاهش بیلی روبین می شود. پزشک شما ممکن است آزمایش های بیشتری برای بررسی وضعیت شما انجام دهد. نتایج آزمایش های بیلیروبین نیز ممکن است برای نظارت بر پیشرفت شرایط خاص مانند زردی استفاده شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. بهنام

با سلام من صلبیه ی چشم زرد رنگه پوستمم نسبتا زرده ازمایش دادم بیلی روبینم5 بوده ینی تقریبا ده برابر رنج نرمال .پزشک نوشت برای سونوگرافی ولی سونو مشکلی نداشت نوشت برای هپاتیت مشکلی نبوده لطفا راهنمایی کنید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search