رژیم غذایی

نشاسته چیست و چرا برای از دست دادن وزن بد است؟

انواع نشاسته مقاوم

نشاسته، قند و فیبر، کربوهیدرات های اولیه در غذا هستند. تمام کربوهیدرات ها دارای چهار کالری برای هر گرم هستند در حالی که چربی ها دارای 9 کالری در هر گرم هستند اما اکثر متخصصان تغذیه و متخصصان سلامت از نشاسته و فیبر در برنامه های رژیم لاغری استفاده می کنند زیرا آنها سیر کننده تر از شکر هستند و سخت به چربی تبدیل می شوند.

" با توجه به برنامه های دکتر دین اورنیش برای معکوس کردن بیماری های قلب " با این حال، برخی از کارشناسان برجسته رژیم غذایی، دیدگاه مخالفی در مورد نشاسته دارند.
رژیم های کم کربوهیدرات یک حالت محبوب برای کاهش وزن هستند. درست است که قطع کردن شکر بیش از حد، نوشیدنی های شیرین، شیرینی، دانه های تصفیه شده و میان وعده های بسته بندی شده با کربوهیدرات بالا برای کاهش وزن و سلامت کلی مهم است.
از سوی دیگر، برخی از رژیم های کاهش وزن، تمام یا بیشتر منابع کربوهیدرات شامل میوه ها، سبزیجات، حبوبات و دانه های غنی از مواد غذایی را حذف می کنند.
همه منابع کربوهیدرات اغلب با هم بر بدن تاثیر می گذارند در حالی که در واقع غذاهای دارای کربوهیدرات می توانند در چگونگی تأثیر آنها بر بدن متفاوت باشند.
به عنوان مثال، به طور طبیعی فیبر بالا، غذاهای کربوهیدرات با چگالی بالا اغلب مواد مغذی با کربوهیدرات های پیچیده در نظر گرفته می شوند.
مولکول های کربوهیدرات بزرگ و شاخه ای هستند و به سرعت به هم نمی رسند زیرا فیبر سرعت جذب را کاهش می دهد.
شکر، آرد سفید و دیگر دانه های تصفیه شده، نمونه هایی از کربوهیدرات های ساده هستند. این مولکول ها می توانند به سرعت تجزیه شوند و می توانند سطح قند خون را به سرعت افزایش دهند.
قطع کربوهیدرات ساده می تواند برای کاهش وزن مفید باشد. با این حال، قطع منابع کربوهیدرات پیچیده، همچنین نشاسته، همیشه برای سلامتی کلی و یا کاهش وزن با سود همراه نیست.
در واقع، برخی تحقیقات موفق نشان می دهد که خوردن منابع تغذیه ایی نشاسته مقاوم ممکن است برای کاهش وزن سودمند باشد.

نشاسته چیست و چرا آن بد در نظر گرفته شده است؟

کربوهیدرات ساده در بدن بسیار آسان شکسته می شوند و می توانند سریعا انرژی آزاد کنند.
به عنوان مثال، مصرف چیزی مانند نان سفید یا آب نبات به سرعت باعث افزایش قند خون می شود. افزایش قند خون باعث افزایش آزاد شدن انسولین می شود.
انسولین مورد نیاز است تا شکر (انرژی) را از خون و به سلول های بدن برای ذخیره انرژی و یا انرژی منتقل کند. هنگامی که یک افزایش قوی در قند خون وجود دارد افزایش شدید انسولین وجود دارد.
به طور مداوم این افزایش شدید در گلوکز و انسولین موجب افزایش خطر ابتلا به افزایش وزن، دیابت نوع 2 و افزایش ذخیره چربی می شود.
این در درجه اول به همین دلیل است که کربوهیدرات برای کاهش وزن نام بدی پیدا کرده است. از بین بردن کربوهیدرات ساده و شکر اضافی از رژیم غذایی برای کاهش وزن توصیه می شود.
با این حال، کربوهیدرات های پیچیده به طور متفاوتی شکسته می شوند. آنها به آرامی در جریان خون جذب می شوند و منجر به افزایش قند خون و انسولین نمی شوند.
منابع کربوهیدرات پیچیده همچنین منابع خوبی از فیبر، آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی را فراهم می کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

نشاسته مقاوم چیست؟

نشاسته مقاوم به این نام هستند زیرا آنها در مقابل هضم مقاومت می کنند. به طور معمول، کربوهیدرات ها به واحد های واحد و دوگانه تقسیم می شوند که می توانند در سراسر دیواره روده کوچک حرکت کنند.
سپس این مولکول ها در جریان خون هستند و می توانند برای انرژی استفاده شوند. کربوهیدرات های پیچیده ای که دارای شاخه های بسیاری هستند طول می کشد تا جذب شوند اما کربوهیدرات های ساده ممکن است بدون نیاز به کمی شکست جذب شوند.
نشاسته مقاوم در برابر شکسته شدن مقاوم هستند و در دیواره روده کوچک جذب می شوند. نشاسته مقاوم سپس به روده بزرگ منتقل می شود.
در روده بزرگ، نشاسته مقاوم به عنوان سوخت برای باکتری در روده بزرگ عمل می کند. باکتری های روده بزرگ، اسیدهای چرب زنجیره کوتاه تولید می کنند که بدن آن را به عنوان انرژی استفاده می کند.
نشاسته مقاوم در برابر آن می تواند به عنوان سوخت برای باکتری های سالم (پروبیوتیک ها) عمل کند که می تواند منافع عملکرد سیستم ایمنی، سلامت هضم و احتمالاً مزایای بیشتری را به همراه داشته باشد.
طبق گزارشات مصرف کننده 2017 پنج نوع نشاسته مقاوم وجود دارد. نشاسته مقاوم می تواند در غلات کامل، دانه ها، حبوبات و موزهای نارس پیدا شوند.
غذاهایی مثل سیب زمینی، ماکارونی و برنج که اغلب توسط افراد دارای رژیم غذایی از بین می روند نیز می توانند منبع نشاسته مقاوم باشند.
ترفند برای رسیدن به اکثر نشاسته مقاوم در برابر این غذاها این است که آنها را طبخ کرده و آنها را خنک نموده و بخورند.
فرایند خنک کردن پس از پخت و پز باعث تغییر ساختار شیمیایی به طریقی است که از نشاسته های مقاوم در برابر آن حمایت می کند.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی دارای نشاسته مقاوم بالا

مزایای سلامت مرتبط با نشاسته مقاوم

مطالعه سال 2015 نتیجه گیری کرد مصرف ترکیبی نشاسته مقاوم و پروتئین می تواند اکسیداسیون چربی و احساس سیری را افزایش دهد.
یک مطالعه 2015 دیگر با 60 زن مبتلا به دیابت نوع 2، نشاسته مقاوم در برابر اثرات مثبت بر التهاب، کاهش HbA1c، تری گلیسیرید خون و افزایش کلسترول مفید HDL داشت.
مطالعات بیشتری برای نشاسته مقاوم و درمان دیابت نوع 2 مورد نیاز است اما این مطالعه نشان می دهد که مصرف نشاسته مقاوم می تواند بر سلامت تاثیر مثبتی داشته باشد.
رژیم های غذایی که دارای نشاسته مقاوم هستند مانند رژیم های غذایی آسیایی با ریسک های پایین تر برای چاقی و بیماری های مزمن ارتباط دارند.
رژیم های غذایی آسیایی مرسوم در برنج، سبزیجات، میوه بالا هستند و در گوشت قرمز، غذاهای فرآوری شده و شکر پایین هستند. ترکیبی از این سبک رژیم غذایی است که بسیاری از مزایای سلامتی را فراهم می کند.
نشاسته مقاوم بخشی از این رژیم است خوردن غذاهایی که دارای نشاسته مقاوم است می تواند سالم باشد اما آنها باید بخشی از یک رژیم غذایی باشند که در دیگر غذاهای چرب مواد مغذی و شیوه زندگی فعال باشد.
مطالعه 2014 پاسخ های متابولیکی را در آمریکایی های آسیای شرقی و آمریکایی های قفقازی مقایسه کرد زمانی که از رژیم سنتی آسیایی به یک رژیم سنتی غرب منتقل شدند.
محققان یک رژیم سنتی آسیایی دریافتند که کاهش وزن و بهبود حساسیت به انسولین را در بر می گیرد در حالی که رژیم غذایی غربی حساسیت انسولین را افزایش می دهد و خطر ابتلا به افزایش وزن را افزایش می دهد.
راه های سالم برای افزودن نشاسته مقاوم در رژیم غذایی

چگونه می توانید مواد غذایی نشاسته مقاوم را در رژیم غذایی خود را دریافت کنید؟

دانه های بیشتر مانند جو، حبوبات، موز و شیرینی های رسیده بخورید.
پاستا و سیب زمینی های پخته شده و خنک نیز می توانند منبع نشاسته مقاوم (سالاد سیب زمینی و پاستای سرد) باشند.
آیا این بدان معنی است که شما می توانید بسیاری از این مواد غذایی که می خواهید بخورید؟ البته که نه. با این حال، این غذاها می توانند بخشی از یک رژیم  سالم و متعادل باشد که باعث کاهش وزن می شود.
اگر شما در حال تلاش برای از دست دادن وزن هستید لازم نیست از غذاهایی که منبع نشاسته مقاوم هستند بترسید.
تحقیقات نشان می دهد که آنها می توانند مفید باشند. اگر دیابت نوع 2 دارید قبل از افزایش مصرف غذاهایی که دارای نشاسته مقاوم هستند با پزشک خود صحبت کنید.
تحقیقات بیشتر در مورد اثرات نشاسته مقاوم و دیابت نوع 2 مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی در دیابت نوع دو

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. مهدی
  1. 5 / 5

قبلا مطالب پراکنده ای در مورد نشاسته و نشاسته مقتوم مطالعه کرده بودم اما حالا همه ی آنها را بهتر متوجه شدم. خیلی ممنونم از شما

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search