رژیم غذایی

محاسبه درصد چربی بدن

درصد چربی بدن نقش مهمی در تمایز بین افراد سالم و چاق دارد زیرا توانایی بیشتری برای تفکیک بین توده چربی و توده چربی در مقایسه با BMI دارد

آیا شما چربی از دست می دهید یا به جز چربی توده عضله را نیز از بین می برید؟ درصد چربی بدن، میزان موفقیت رژیم غذایی نسبت به وزن است. روش های متعددی برای اندازه گیری چربی بدن وجود دارد به علاوه روش هایی که نیاز به تجهیزات خاصی دارند برای بهترین دقت، بهتر است از یک کالیپر پوست و یا یک مقیاس مانیتور چربی بدن استفاده کنید که در آن از (BIA) امپدانس بیوالکتریک استفاده می کنند.
اگر نمیتوانید درصد چربی بدن خود را با استفاده از دستگاههای خاص در مطب دکتر انجام دهید؟ خوب، راهی است که می توان آن را تنها با کمی ریاضی و مقداری از اندازه گیری های بدن انجام داد. دانشمندان و کارشناسان تناسب اندام چندین فرمول تجربی را که می توان برای برآورد درصد چربی بدن انسان استفاده کرد با استفاده از نوار اندازه گیری به جای اندازه گیری مستقیم آن، استفاده می کنند. با وجود این که این روش ها به اندازه تست جابجایی آب یا " bod pod " دقیق نیستند هنوز هم برآورد خوبی از درصد چربی بدن هستند. آنها معمولاً یک خطا +/- 3٪ دارند. دانستن درصد چربی یکی از روش های خوب برای اندازه گیری پیشرفت در از دست دادن چربی است.

بیشتر بخوانید: چه مقدار کالری در یک پوند چربی بدن وجود دارد؟

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

درصد چربی بدن چیست؟

درصد چربی بدن کل توده چربی تقسیم بر توده کل بدن است. این بخشی از وزن بدن شما است که فقط از بافت چربی تشکیل شده است.
به عنوان مثال: یک زن 135 پوند که درصد چربی بدن 21٪ دارد حدود 28.4 پوند بافت چربی دارد. 106.6 پوند باقی مانده از وزن بدن او از عضله، استخوان، اعصاب، پوست و دیگر بافت ها تشکیل می شود.
طبق نظر شورای ورزش آمریکا، این چگونگی طبقه بندی درصد چربی بدن برای مردان و زنان است:
برای مقایسه، در اینجا یک جدول از مقادیر درصد چربی بدن است.

زن

مرد

طبقه بندی

9 -11%

2- 4%

نیاز به چربی

14-20%

6-13%

ورزشکار

21-24%

14-17%

تناسب اندام

25-31%

18-25%

قابل قبول

+32%

+26%

چاق

چگونگی پیگیری درصد چربی بدن با رژیم غذایی انعطاف پذیر مفید است
در اکثر موارد، بسیاری از رژیم گیرنده گان انعطاف پذیر هدف خود را برای کاهش درصد چربی بدن و افزایش توده عضلانی خود قرار می دهند.
پیگیری درصد چربی بدن شما فقط یک راه عالی برای ردیابی پیشرفت است.
افرادی که درصد بالای چربی بدنشان بالاتر از حد طبيعی هستند و یا افرادی که دارای کمترین درصد چربی بدن هستند نتایج حاصل از استفاده از فرمول استاندارد TDEE را در بر خواهد گرفت.
لطفا توجه داشته باشید که افرادی که به این شرایط نیاز دارند نیاز به محاسبات خاص دارند.
دانستن درصد چربی بدن شما به شما این امکان را می دهد تا ایده هایتان را در مورد چند کیلو چربی بدن بدست آورید

چرا درصد چربی بدن بهتر از BMI است

اگر ورزش می کنید BMI برای شما نیست.
BMI شاخص توده بدنی است و تنها دو عامل قد و وزن برای تعیین نتایج است.
با این گفته می شود اگر من 200 پوند وزن و 6 فوت قد داشته باشم من نتیجه ای از اضافه وزن خواهم داشت حتی اگر 8٪ چربی بدن داشته باشم.
این جایی است که درصد چربی بدن نمایان باشد. درصد چربی بدن، اندازه گیری حجم چربی و بافت چربی بدن است.
بسیاری از پزشکان از BMI به عنوان یک استراتژی ساده و آسان برای تعیین اینکه آیا فرد دارای اضافه وزن، کم وزن و یا سالم است یا نه استفاده می کند.

بیشتر بخوانید: روش هایی برای از دست دادن چربی شکم

راه های مختلف برای اندازه گیری چربی بدن

اندازه گیری های با یک dexascan است که استاندارد پلاتینیوم برای تست ترکیب بدن است.
با این حال، dexascan معمولاً در دسترس نیست مگر اینکه کسی را که در یک آزمایشگاه فیزیولوژی ورزشی کار می کند
راه های زیادی برای اندازه گیری درصد چربی وجود دارد و در اینجا 5 روش، مزایا و معایب هر یک از آنها آمده است.

1. تجزیه و تحلیل ایمنی بیولوژیکی

تجزیه و تحلیل امپدانس بیوالکتریک (BIA) دستگاهی است که جریان الکتریسیته پایین و بی خطر را از طریق بدن ارسال می کند. در هر ورزشگاه یکی از این ماشین ها است. این سریع، آسان و بدون درد برای استفاده است.
از طریق این روش، ترکیب بدن و درصد چربی بدن اندازه گیری می شود.
مزایا: BIA را می توان به آسانی پیدا کرد و شما به یک اپراتور دارای گواهی نیاز ندارید تا نتایج خود را به دست آورید.
مضرات: خواندن می تواند تحت تاثیر سطح هیدراتاسیون، مصرف غذا، درجه حرارت پوست و عوامل دیگر مانند وزن باشد. این نوع تجزیه و تحلیل برای استفاده ساده است. با این حال، نتایج در این دستگاه می تواند متفاوت باشد + یا - 15.

2. کولیس پوست

این روش با اندازه گیری حجم عضلات چربی بدن زیر پوست در چند مکان بر روی بدن، به آرامی با فشردن یک ناحیه از پوست کشیده شده با کولیس انجام می شود.
شما به یک حرفه ای تناسب اندام نیاز دارید تا کل پروتکل را بر اساس داده های جمع آوری شده محاسبه کنید.
مزایا: اندازه گیری کالیبراسیون پوست کمترین و کمترین مقدار تست درصد چربی است. این یک انتخاب عالی برای آزمایش های معمول، عملی و مقرون به صرفه است.
مضرات: هنگامی که شما با استفاده از کولیس خودتان را آزمایش می کنید ممکن است حاشیه خطا بالاتر باشد
با توجه به اینکه چه کسی آزمایش شما را انجام می دهد نتایج ممکن است از + یا - 10 باشد

3. BOD POD

در این روش دستگاه، جابجایی هوا را اندازه گیری می کند که به فرمول برای تعیین درصد چربی بدن متصل می شود. شما باید لباس تنگ پوستی بپوشید و برای مدت 5 تا 8 دقیقه در BOD POD قرار گیرید.
جوانب مثبت: یک روش عالی برای کودکان و سالمندان و افراد معلول که ممکن است دچار مشکل باشند. بسته به کالیبراسیون فرایند تست آسان و بسیار سریع دارد این روش می تواند در حالت + یا - 7 باشد.
مضرات: بسیاری از امکانات از Bod Pod استفاده نمی کنند بنابراین می توان آن را مشکل پیدا کرد. همچنین لباس های تنگ پوستی مانند شورت اسپندکس، کلاه شنا و لباس شنا نیز نیاز دارد.

4. توزین هیدرواستاتیک

توزین هیدرواستاتیک یک روش است که در آن فرد در آب غوطه ور و وزن می شود. این وزن با وزن طبیعی آنها مقایسه شده و با توجه به چگالی آب محاسبه شده است.
مزایا: اعتقاد بر این است که دقیق ترین است. این "استاندارد طلایی" برای اندازه گیری درصد چربی بدن محسوب می شود. این روش می تواند در حالت + یا - 5 باشد.
مضرات: این بسیار ناخوشایند است زیرا نیاز به یک آزمایشگاه، بیمارستان یا مرکز تخصصی دارد بنابراین، مگر اینکه شما نیاز مطلق به خواندن بسیار دقیق داشته باشید این روش ممکن نیست ارزش وقت داشته باشد. این نیز بسیار پر هزینه است.

5. DEXASCAN

دگزااسکن یا انرژی اشعه ایکس دوگانه شامل استفاده از تکنولوژی X-Ray می شود. این جذب پرتوهای پر انرژی و کم انرژی را اندازه گیری می کند.
مزایا: اسکن DEXA یک روش بسیار سریع است و از نظر دقت از کولیس پوستی، امپدانس بیوالکتریک،bod pod و توزین هیدرواستاتیک برتر است.
مضرات: همانند توزین هیدرواستاتیک، اسکن DEXA نیاز به تجهیزات و امکانات ویژه دارد. بنابراین، زمان بندی یک قرار ملاقات ضروری است.

روش های محاسبه گرهای آنلاین چربی بدن

روش 1: روش بیلی

این روش احتمالاً جدیدترین روش در دسترس است. برای استفاده از این فرمول، شما باید اندازه های مختلف بدن خود را بدست آورید.
فرمول زنان
برای محاسبه میزان چربی بدن یک زن با استفاده از این روش، شما باید 4 عامل مختلف را اندازه گیری کنید: A) دورهیپ) B) دور ران C) دورماهیچه ساق پا و D) دورمچ دست. تمام اندازه گیری ها باید در بهترین نقطه آنها انجام شود و باید در اینچ ثبت شوند.
Fat% = A+0.8B - 2C - D (for Women 30 years old or younger)
Fat% = A+ B - 2C - D (for Women over age 30)
فرمول مردان
اندازه گیری های مورد نیاز برای محاسبه درصد چربی بدن با استفاده از روش بیلی برای یک مرد عبارتند A) دورهیپ) B) دور کمر C) دور بازو و D) مچ دست. تمام اندازه گیری ها باید در بهترین نقطه آنها انجام شود و باید در اینچ ثبت شوند.
Fat% = B + 0.5A - 3C - D (for Men 30 years old or younger)
Fat% = B + 0.5A - 2.7C - D (for Men over age 30)
برای اطلاعات بیشتر در مورد این روش، لطفاً به کتاب کاورت بیلی در سال 1999 به نام " The Ultimate Fit or Fat " مراجعه کنید.

روش دوم: فرمول وزارت دفاع (با عنوان روش ناوی ایالات متحده)

جدول محل اندازه گیری دقیق

 

مرد

زن

قد

بدون کفش اندازه گیری می شود

بدون کفش اندازه گیری می شود

وزن

صبح بدون لباس، پس از رفتن به حمام و قبل از خوردن یا نوشیدن چیزی اندازه گیری شود

صبح بدون لباس، پس از رفتن به حمام و قبل از خوردن یا نوشیدن چیزی اندازه گیری شود

دور گردن

اندازه گیری زیر حنجره (سیب آدم). یک راه برای پیدا کردن آن این است که دو انگشت روی گلو بگذارید و بلع انجام دهید. ضربه ای که احساس می کنید حرکات حنجره شما است

اندازه گیری زیر حنجره (سیب آدم). یک راه برای پیدا کردن آن این است که دو انگشت روی گلو بگذارید و بلع انجام دهید. ضربه ای که احساس می کنید حرکات حنجره شما است

دور کمر

اطراف کمر در سطح دکمه شکم اندازه گیری کنید

اطراف کمر در سطح دکمه شکم اندازه گیری کنید

دور هیپ

 _

بزرگترین دور افقی در اطراف ناحیه کفل

همه می دانند که اگر شما بخواهید به ارتش بپیوندید شما باید از ویژگی های فیزیکی خاصی برخوردار شوید. آنچه که بسیاری از مردم نمی دانند این است که درصد چربی بدن، معیار اصلی پذیرش و نه وزن است. هنگام آماده شدن برای ثبت نام، فرمول زیر نشان داده شده است که برای تعیین واجد شرایط بودن فرد برای پیوستن به آن استفاده می شود.
فرمول زنان
برای محاسبه درصد چربی بدن زن با استفاده از این روش، شما باید 5 عامل مختلف را اندازه گیری کنید: A) قد ب) دور گردن، C) دورکمر (کوچکترین نقطه) و D) هیپ (در نقطه حداکثر). تمامی اندازه گیری ها برحسب اینچ است. توجه داشته باشید که با استفاده از این روش، اندازه گیری کمر باید در کوچکترین نقطه ای که معمولا بین جناغ و ناوال پیدا می شود، گرفته شود.
Fat% = 163.205 × Log10(C + D - B) - 97.684 × Log10(A) - 78.387
فرمول مردان
اندازه گیری های مورد نیاز برای محاسبه درصد چربی بدن با استفاده از روش وزارت دفاع برای یک مرد عبارتند از: A) قد (B دور گردن و(C دورکمر ( در navel). تمامی اندازه گیری ها برحسب اینچ است.
Fat% = 86.01 × Log10(C - B) - 70.041 × Log10(A) + 36.76

محاسبه گر درصد چربی بدن

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. سهیلا

سلام در روش محاسبه ی در صد چربی بیلی درصد خطا چقدره جناب دکتر؟

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search