رژیم غذایی

8 علائم و نشانه های کمبود ویتامین A

ویتامین A ویتامین محلول در چربی است که برای بسیاری از توابع بدن، از جمله بینایی مناسب، سیستم ایمنی قوی، تولید مثل و سلامت پوست خوب است. دو نوع از ویتامین A موجود در غذاها وجود دارد: ویتامین A و پروتیامین A. ویتامین A نیز به عنوان رتینول شناخته شده است و معمولاً در گوشت، ماهی، تخم مرغ و محصولات لبنی یافت می شود.

از سوی دیگر، بدن کاروتنوئیدها را در غذاهای گیاهی مانند میوه ها و سبزیجات قرمز، سبز، زرد و نارنجی به پرویتامین A تبدیل می کند. در حالی که کمبود در کشورهای توسعه یافته نادر است بسیاری از مردم در کشورهای در حال توسعه ویتامین A به اندازه کافی مصرف نمی کنند. کسانی که بیشترین خطر کمبود را دارند زنان باردار، مادران شیرده، نوزادان و کودکان هستند. فیبروز کیستیک و اسهال مزمن ممکن است خطر کمبود آن را افزایش دهد.
در اینجا 8 علائم و نشانه های کمبود ویتامین A وجود دارد.

بیشتر بخوانید: غذاهای سرشار از ویتامین A

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. خشکی پوست

ویتامین A برای ایجاد و ترمیم سلول های پوست مهم است. همچنین در مسائل پوستی خاص به مبارزه با التهاب کمک می کند.
ویتامین A ممکن است برای جلوگیری از توسعه اگزما و دیگر مشکلات پوستی به اندازه کافی نباشد.
اگزما حالتی است که موجب خشکی، خارش و التهاب پوست می شود. چندین مطالعه بالینی نشان داده است که آلی ترتینوین مکمل ویتامین A در درمان اگزما موثر است.
در یک مطالعه 12 هفته ای، افراد مبتلا به اگزمای مزمن که در طول روز 10 تا 40 میلی گرم آلی ترتینوین مصرف کردند تا 53٪ کاهش علائم را گزارش کردند.
به یاد داشته باشید که پوست خشک می تواند علل بسیاری داشته باشد اما کمبود ویتامین A مزمن ممکن است یک دلیل باشد.

2. چشم های خشک

مشکلات چشم یکی از معروف ترین مسائل مربوط به کمبود ویتامین A هستند.
در موارد شدید، عدم ویتامین A به اندازه کافی می تواند منجر به کوری کامل و یا خشکی قرنیه شود که با علائم نقاط Bitot’s مشخص می شود.
یکی از اولین نشانه های کمبود ویتامین A، خشکی چشم یا ناتوانی در تولید اشک است.
بچه های کوچک در هند، آفریقا و آسیای جنوب شرقی که دارای رژیم غذایی کمبود ویتامین A هستند در معرض خطر ابتلا به خشکی چشم هستند.
مکمل ویتامین A می تواند این بیماری را بهبود بخشد.
یک مطالعه نشان داد که دوزهای بالای ویتامین A باعث کاهش شیوع چشم های خشک تا 63٪ در نوزادان و کودکانی می شود که مکمل ها را برای 16 ماه دریافت می نمایند.

3. شب کوری

کمبود ویتامین A شدید می تواند منجر به کوری شب شود.
چندین مطالعه، شیوع بالای شب کوری را در کشورهای در حال توسعه گزارش داده اند.
با توجه به گستردگی این مشکل، متخصصان بهداشت و درمان برای بهبود ویتامین A در افرادی که در معرض خطر نابینایی شبانه هستند تلاش کرده اند.
در یک مطالعه، زنان مبتلا به کوری شبانه ویتامین A را در قالب غذا یا مکمل ها دریافت کردند. هر دو شکل ویتامین A شرایط را بهبود می بخشد. توانایی زنان برای تطبیق با تاریکی بیش از 50٪ طی شش هفته درمان افزایش یافته است.

4. ناباروری و به زحمت آبستن شدن

ویتامین A برای تولید مثل در هر دو مردان و زنان و همچنین در رشد مناسب نوزادان ضروری است.
اگر مشکل در بارداری دارید کمبود ویتامین A یکی از دلایل آن است. کمبود ویتامین A می تواند منجر به ناباروری در مردان و زنان شود.
مطالعات نشان می دهد که موش های ماده ای با کمبود ویتامین A در دوران بارداری دچار مشکل می شوند و ممکن است جنین با نقایص زایمان داشته باشد.
تحقیقات دیگر نشان می دهد که مردان نابارور به علت میزان بالای استرس اکسیداتیو در بدنشان نیاز بیشتری به آنتی اکسیدان ها دارند. ویتامین A یکی از مواد مغذی است که به عنوان یک آنتی اکسیدان در بدن عمل می کند.
کمبود ویتامین A نیز به سقط جنین مربوط است.
مطالعه ای که میزان کالری های مختلف مواد مغذی را در خانم هایی با سابقۀ سقط جنین مورد بررسی قرار داده اند دریافتند که میزان ویتامین A کمتری دارند.

5. تاخیر رشد

کودکانی که ویتامین A کافی ندارند ممكن است رشد ناگهانی داشته باشند. این به این دلیل است که ویتامین A برای توسعه مناسب بدن انسان ضروری است.
مطالعات متعدد نشان داده است که مکمل های ویتامین A، به تنهایی و یا با مواد مغذی دیگر، می تواند رشد را بهبود بخشد. بیشتر این مطالعات در کودکان در کشورهای در حال توسعه انجام شد.
در واقع، یک مطالعه در بیش از 1000 کودک در اندونزی نشان داد که افرادی که کمبود ویتامین A دارند و بیش از چهار ماه مصرف مکمل های با دوز بالا دریافت کرده اند بیش از 0.15 اینچ (0.39 سانتیمتر) بیشتر از کودکان دریافت کننده دارونما رشد قدی داشتند.
با این حال، یک بررسی از مطالعات نشان داد که مکمل ویتامین A در ترکیب با سایر مواد مغذی ممکن است تاثیر بیشتری بر رشد نسبت به مکمل ویتامینA تنها داشته باشد.
برای مثال، کودکان مبتلا به رشد ناگهانی در آفریقای جنوبی که چندین ویتامین و مواد معدنی دریافت کرده بودند نمرات طولانی برای سن داشتند که نیمی از امتیاز بهتر از کسانی بود که تنها ویتامین A دریافت کردند.

6. عفونت های گلو و قفسه سینه

عفونت های مکرر، به ویژه در گلو یا قفسه سینه، ممکن است نشانه ای از کمبود ویتامین A باشد.
مکمل های ویتامین A ممکن است به عفونت های دستگاه تنفسی کمک کند اما نتایج تحقیقات مخلوط می شوند.
یک مطالعه در کودکان در اکوادور نشان داد کودکان زیر 10 سال که 10،000 واحد ویتامین A در هفته دریافت کردند عفونت تنفسی کمتر داشتند.
از سوی دیگر، بررسی مطالعات انجام شده در کودکان نشان داد که مکمل های ویتامین A ممکن است خطر ابتلا به عفونت های گلو و قفسه سینه را تا 8٪ افزایش دهد.
نویسندگان پیشنهاد کردند که مکمل ها فقط باید به کسانی که دارای کمبود واقعی هستند داده شود.
علاوه بر این، بر اساس یک مطالعه در سالمندان، سطح بالای خون از کاروتنوئید بتا کاروتین provitamin A ممکن است در بدن را در مقابل عفونت های تنفسی محافظت کند.

7. بهبود ضعیف زخم

زخم هایی که بعد از آسیب یا جراحی به خوبی درمان نمی شوند ممکن است با سطح پایین ویتامین A همراه باشد.
این به این دلیل است که ویتامین A باعث ایجاد کلاژن، مولفه مهم پوست سالم می شود. تحقیقات نشان می دهد که هر دو ویتامین دهانی و موضعی می تواند پوست را تقویت کند.
مطالعه ای در موش های صحرایی نشان داد که ویتامین A خوراکی تولید کلاژن را بهبود می بخشد. ویتامین دارای این اثر بود حتی اگر موش ها استروئیدهایی را مصرف می کردند که می تواند باعث بهبودی زخم شود.
تحقیقات بیشتری در موش صحرایی نشان داد که درمان پوست با ویتامین A موضعی برای پیشگیری از زخم های مرتبط با دیابت موثر است.
تحقیقات در انسان نتایج مشابهی را نشان می دهد. مردان سالمند که زخم ها را با ویتامین A موضعی درمان کردند در مقایسه با مردان که از کرم استفاده نمی کردند 50٪ کاهش در سایز زخم ها داشتند.

8. آکنه و جوش زدن

از آنجا که ویتامین A پوست را ترویج می دهد و با التهاب التهاب می جنگد ممکن است به جلوگیری یا درمان آکنه کمک کند.
مطالعات متعددی سطح ویتامین A پایین را با حضور آکنه مرتبط کرده اند.
در یک مطالعه در 200 بزرگسال، سطح ویتامین A در افراد مبتلا به آکنه بیش از 80 میکروگرم کمتر از افراد بدون بیماری بود.
ویتامین A موضعی و دهانی ممکن است آکنه را درمان کند. تحقیقات نشان می دهد که کرم هایی حاوی ویتامین A می توانند ضایعات آکنه را به میزان 50 درصد کاهش دهند.
شناخته شده ترین شکل ویتامین A دهانی مورد استفاده برای درمان آکنه ایزوترتینوئین یا Accutane است. این دارو در درمان آکنه بسیار موثر است اما ممکن است تعدادی عوارض جانبی از جمله تغییرات خلقی و نقایص زایمان داشته باشد.

خطرات بیش از حد ویتامین A

ویتامین A برای سلامتی کلی ارزشمند است. با این حال، مقدار بیش از حد آن می تواند خطرناک باشد.
هیپرویتامینوز A و یا سمیت ویتامین A، معمولاً از مصرف مکمل های با دوز بالا در طی مدت زمان طولانی حاصل می شود. افراد به ندرت مقدار بیش از حد ویتامین A را از رژیم غذایی به تنهایی دریافت می کنند.
ویتامین A بیش از حد در کبد ذخیره می شود و می تواند منجر به سمیت و نشانه های مشکل ساز مانند تغییرات بینایی، تورم استخوان، پوست خشک و خشن، زخم دهان و سردرگمی شود.
زنان باردار باید به ویژه مراقب باشند که ویتامین A را به مقدار زیاد مصرف نکنند تا از نقایص احتمالی زایمان جلوگیری شود.
همیشه قبل از شروع ویتامین A، با پزشک خود مشورت کنید.
افراد مبتلا به بیماری های خاصی ممکن است نیاز به مقدار بیشتری از ویتامین A داشته باشند. اما بیشتر بزرگسالان سالم نیاز به 700 -900 میکروگرم در روز دارند. زنان شیرده نیاز بیشتری دارند در حالی که کودکان نیاز کمتری دارند

مقاله مرتبط: کمبود ویتامین A: علل، منابع، مواد غذایی، علائم، دوز مصرفی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search