رژیم غذایی

آیا پروبیوتیک ها برای سلامت قلب مفید هستند؟

بیماری قلبی شایع ترین علت مرگ در سراسر جهان است. بنابراین، مهم است که از قلب خود مراقبت کنید به خصوص هنگامی که بزرگتر می شوید.

غذاهای زیادی وجود دارد که به سلامت قلب کمک می کند. مطالعات اخیر نشان داده اند که پروبیوتیک ها نیز مفید هستند. این مقاله در مورد چگونگی استفاده از پروبیوتیک برای سلامت قلب صحبت خواهد کرد.

پروبیوتیک چیست؟

پروبیوتیک ها میکروب های زنده هستند که وقتی خورده می شوند مزایای سلامتی خاصی را به ارمغان می آورند.
پروبیوتیک ها معمولاً باکتری هایی مانند لاکتوباسیل و بیفیدوباکتریوم هستند. با این حال، همه آنها یکسان نیستند و آنها می توانند تاثیرات متفاوتی روی بدن شما داشته باشند.
در واقع روده شما شامل تریلیون میکروب است که عمدتاً باکتری است که روی سلامتی شما از بسیاری جهات تاثیر می گذارد.
به عنوان مثال، باکتری های روده شما کنترل می کنند که چقدر انرژی از هضم غذاهای خاص بدست آورید. بنابراین، آنها در وزن شما نقش مهمی ایفا می کنند.
باکتری های روده شما همچنین می توانند با کاهش میزان کلسترول، فشار خون و التهاب بر قند خون، سلامت مغز و سلامت قلب تاثیر داشته باشند.
پروبیوتیک ها می توانند به بازگرداندن باکتری های سالم روده کمک کنند که ممکن است سلامت قلب شما را بهبود بخشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

پروبیوتیک، آنچه که شما باید در مورد پروبیوتیک ها بدانید

پروبیوتیک باعث کاهش کلسترول شما می شود

تعدادی از مطالعات بزرگ نشان داده اند که برخی از پروبیوتیک ها ممکن است قادر به کاهش کلسترول خون، به ویژه در افراد مبتلا به سطح کلسترول بالا باشد.
یکی از این بررسی ها از 15 مطالعه، به ویژه بررسی اثرات Lactobacilli است.
کلسترول دو نوع اصلی وجود دارد: کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) که معمولاً به عنوان کلسترول خوب و کلسترول لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL) که معمولاً به عنوان کلسترول "بد" شناخته می شود.
این بررسی نشان می دهد که به طور متوسط، پروبیوتیک های Lactobacillus به طور قابل توجهی کلسترول کل و کلسترولLDL "بد" را کاهش می دهند.
این بررسی همچنین نشان داد که دو نوع از پروبیوتیک های Lactobacillus، L. plantarum و L. reuteri در کاهش میزان کلسترول به طور خاص موثر بودند.
در یک مطالعه 127 نفره از افراد مبتلا به کلسترول بالا، استفاده از L. reuteri برای 9 هفته به طور معنی داری کلسترول کل را 9٪ و کلسترول LDL "بد" را 12٪ کاهش داد.
یک متاآنالیز بزرگتر که نتایج 32 مطالعه دیگر را نیز در بر می گیرد نیز اثر مهمی در کاهش کلسترول دارد.
در این مطالعه، L. plantarum، VSL # 3، L. acidophilus و B. lactis به ویژه موثر بودند.
هنگامی که افراد با کلسترول بالاتر پروبیوتیک ها را مصرف می کنند زمانی که برای مدت طولانی مصرف می شوند و در فرم کپسول گرفته می شوند موثرتر هستند.
چند راه وجود دارد که پروبیوتیک کلسترول را کاهش می دهد.
آنها می توانند با کلسترول در روده ارتباط برقرار کنند تا از جذب آن جلوگیری شود. آنها همچنین به تولید اسیدهای صفراوی خاصی کمک می کنند که در بدن شما چربی و کلسترول را متابولیزه می کنند.
برخی از پروبیوتیک ها همچنین می توانند اسیدهای چرب زنجیره ای تولید کنند که ترکیباتی هستند که می توانند باعث جلوگیری از تشکیل کلسترول توسط کبد شوند.

آنها همچنین می توانند فشار خون را کاهش دهند

فشار خون بالا یکی دیگر از عوامل خطر بیماری قلبی است و ممکن است توسط برخی از پروبیوتیک ها کاهش یابد.
یک مطالعه از 36 سیگاری نشان داد که استفاده از Lactobacilli plantarum برای 6 هفته به طور قابل توجهی سبب کاهش فشار خون می شود.
با این حال، تمام پروبیوتیک ها برای بهبود سلامت قلب موثر نیستند.
مطالعه جداگانه ای از 156 نفر مبتلا به فشار خون بالا نشان داد که دو نوع پروبیوتیک، لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریا هنگامی که به صورت کپسول یا ماست خورده شوند اثر مثبتی بر روی فشار خون ندارند.
با این حال، دیگر بررسی های بزرگ که ترکیبی از نتایج مطالعات دیگر است اثرات کلی سودمند پروبیوتیک های خاص بر فشار خون را پیدا کرده اند.
یکی از این مطالعات بزرگ کاهش فشار خون را به ویژه در شرایط زیر یافته است:
هنگامی که فشار خون از ابتدا بالا باشد.
هنگامی که چندین نوع از پروبیوتیک ها در یک زمان مصرف شود.
زمانی که پروبیوتیک بیش از 8 هفته مصرف شود.
وقتی دوز بالا بود.
مطالعات بزرگتر که نتایج 14 مطالعه دیگر را شامل می شود از جمله 702 نفر در کل، نشان داد که شیر تخمیرشده پروبیوتیک همچنین به میزان قابل توجهی فشار خون را در افرادی که فشار خون بالا دارند کاهش می دهد.

پروبیوتیک ها همچنین می توانند تری گلیسیرید را کاهش دهند

پروبیوتیکها همچنین ممکن است باعث کاهش تری گلیسیرید خون شوند که انواع چربی هستند که می توانند به بیماری قلبی کمک کنند.
در مطالعه ای روی 92 نفر که دارای تری گلیسیرید بالا بودند دریافتند که مصرف دو پروبیوتیک Lactobacillus curvatus و Lactobacillus plantarum به مدت 12 هفته به طور قابل توجهی باعث کاهش تری گلیسیرید خون شد.
با این حال، مطالعات بزرگتر که نتایج بسیاری از مطالعات دیگر را ترکیب می کنند دریافتند که ممکن است پروبیوتیک ها سطح تری گلیسرید را تحت تاثیر قرار ندهند.
دو مورد از این متاآنالیزهای بزرگ، که ترکیبی از 13 مطالعه و دیگری 27 مطالعه ترکیبی بود هیچ تاثیر مثبتی بر روی پروبیوتیکها بر تری گلیسیرید خون نداشت.
به طور کلی مطالعات انسانی بیشتر قبل از رسیدن به نتیجه گیری در مورد اینکه آیا پروبیوتیک ها می توانند به کاهش تری گلیسیرید خون کمک کنند یا نه، لازم است.

پروبیوتیک ممکن است باعث کاهش التهاب شود

التهاب زمانی اتفاق می افتد که بدن شما بر روی سیستم ایمنی در جهت مبارزه با عفونت و یا التیام زخم قرار گیرد.
با این حال، این نیز می تواند در اثر یک نتیجه از رژیم غذایی بد، سیگار کشیدن و یا شیوه زندگی ناسالم اتفاق بیافتد و اگر آن در مدت طولانی اتفاق افتد می تواند به بیماری قلبی کمک کند.
یک مطالعه بر روی 127 نفر از افراد مبتلا به سطح کلسترول بالا نشان داد که استفاده از پروبیوتیک Lactobacillus reuteri برای 9 هفته به طور قابل توجهی پروتئین واکنش پذیر C (CRP) و فیبرینوژن را کاهش داد.
فیبرینوژن یک ماده شیمیایی است که به خون کمک می کند تا لخته شود اما ممکن است به پلاک در شریانهای بیماری قلبی کمک کند. CRP ماده شیمیایی است که توسط کبد ساخته شده است که درگیر التهاب است.
مطالعه دیگری از 30 مرد با سطوح کلسترول بالا نشان داد که مصرف مکمل های غذایی حاوی میوه، گوجه فرنگی تخمیر شده و پروبیوتیک Lactobacillus plantarum به مدت 6 هفته نیز به میزان قابل توجهی فیبرینوژن را کاهش می دهد.

11 غذای پروبیوتیک که فوق العاده سالم هستند

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search