رژیم غذایی

10 مزایای عصاره دانه انگور بر اساس علم

عصاره دانه انگور (GSE) یک مکمل غذایی است که از طریق برداشتن، خشک کردن و خرد کردن دانه های تلخ مزه انگور به دست می آید. دانه های انگور غنی از آنتی اکسیدان ها از جمله اسید های فنولیک،

آنتوسیانین ها، فلاونوئیدها و کمپلکس پروانتوسیانیدین الیگومریک (OPCs) هستند.
در واقع، GSE یکی از منابع شناخته شده پروآنتوسیانیدین است.
با توجه به محتوای آنتی اکسیدان بالا، GSE می تواند به محافظت در برابر استرس اکسیداتیو، آسیب بافتی و التهاب و پیشگیری از بیماری کمک کند.
در اینجا 10 مزایای سلامتی عصاره دانه انگور بر اساس علم آورده می شود.

1. می تواند فشار خون را کاهش دهد

مطالعات متعدد به بررسی اثرات GSE بر فشار خون بالا پرداخته است.
یک فرآورده تجزیه و تحلیل از 16 مطالعه در 810 نفر با فشار خون بالا و یا افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا، اثر GSE را بر این وضعیت بررسی کرد.
آنها دریافتند که 100 تا 2000 میلی گرم GSE در روز به میزان قابل توجهی فشار خون سیستولیک (عدد بالا) را به طور متوسط به میزان 6.08 میلیمتر جیوه و فشار خون دیاستولیک (عدد پایین) با فشار 2.8 میلیمتر جیوه را کاهش می دهد.
در افراد زیر 50 سال و آنهایی که چاق یا دارای اختلالات متابولیکی بودند بیشترین پیشرفت را نشان دادند.
نتایج امیدوار کننده ای از دوزهای پایین تر از 100 تا 800 میلی گرم در روز برای هفته های 8 - 16 به جای یک دوز 800 میلی گرم یا بیشتر حاصل شد.
مطالعه دیگری در 29 بیمار مبتلا به فشار خون بالا نشان داد که 300 میلی گرم روزانه GSE فشار خون سیستولیک را تا 5.6 درصد و فشار خون دیاستولیک را تا 4.7 درصد پس از شش هفته کاهش داد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. می تواند جریان خون را بهبود بخشد

برخی مطالعات نشان می دهد که GSE ممکن است جریان خون را بهبود بخشد.
در یک مطالعه هشت هفته ای در 17 زن سالم یائسه، 400 میلی گرم GSE دارای اثرات رقیق کننده خون بود که به طور بالقوه خطر ابتلا به لخته شدن خون را کاهش داد.
یک مطالعه دیگر در 8 زن جوان سالم، اثرات یک دوز 400 میلی گرم پروآنتوسیانیدین تنها از GSE بلافاصله پس از شش ساعت نشستن بررسی شد. نشان داده شد که تورم پا و ادم را تا 70٪ در مقایسه با عدم مصرف GSE کاهش می دهد.
در همین مطالعه، هشت زن سالم جوان که دوز روزانه 133 میلی گرم پروانتوسیانیدین از GSE را به مدت 14 روز مصرف کردند پس از شش ساعت نشستن، 40 درصد تورم کمتر پا مشاهده شد.

3. می تواند آسیب اکسیداتیو را کاهش دهد

سطح بالایی از کلسترول LDL "بد" یک عامل خطر شناخته شده برای بیماری قلبی است.
اکسیداسیون کلسترول LDL به طور قابل توجهی این خطر را افزایش می دهد و نقش کلیدی در آترواسکلروز یا ایجاد پلاک چربی در شریان ها دارد.
اثرات مکمل BSE برای کاهش اکسیداسیون LDL ناشی از رژیم های غذایی با چربی بالا در مطالعات مختلف حیوانی یافت شده است.
برخی تحقیقات نتایج مشابهی را در انسان نشان می دهد.
هنگامی که هشت نفر از افراد سالم یک غذای پر چرب را خوردند در مقایسه با افزایش 150 درصدی در کسانی که GSE را مصرف نکرده بودند300 میلی گرم از GSE، اکسیداسیون چربی ها را در خون مهار کرد.
در یک مطالعه دیگر، 61 فرد سالم، پس از مصرف 400 میلی گرم GSE، LDL اکسید شده را 13.9 درصد کاهش داد. با این حال، مطالعه مشابهی قادر به تکثیر این نتایج نبود.
علاوه بر این، مطالعه ای در 87 بیمار تحت عمل جراحی قلب دریافتند که 400 میلی گرم GSE در روز قبل از عمل جراحی به طور قابل توجهی استرس اکسیداتیو را کاهش داد. بنابراین، GSE در برابر آسیب های قلبی بیشتر، محافظت می کند.

4. می تواند کلاژن و قدرت استخوانی را بهبود بخشد

افزایش مصرف فلاوانوئید برای بهبود سنتز کلاژن و تشکیل استخوان اثبات شده است.
به عنوان یک منبع غنی از فلاونوئیدها، GSE ممکن است به افزایش تراکم استخوان و قدرت شما کمک کند.
در حقیقت، مطالعات حیوانی نشان داده است که افزودن GSE به رژیم کم کلسیم استاندارد یا رژیم غذایی با کلسیم بالا می تواند تراکم استخوان، محتوای مواد معدنی و استحکام استخوان را افزایش دهد.
آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است که باعث التهاب شدید و تخریب استخوان و مفاصل می شود.
مطالعات حیوانی نشان داده است که GSE ممکن است تخریب استخوان در آرتریت اتوایمیون التهابی را سرکوب کند.
GSE نیز به میزان قابل توجهی درد، spurs استخوان و آسیب مفصلی در موش های با استئوآرتریت را کاهش و سبب بهبود کلاژن شده و از دست رفتن غضروف را کاهش می دهد.
علیرغم نتایج قابل توجهی از تحقیقات حیوانی، مطالعات انسانی فاقد آن هستند.

5. با افزایش سن از مغز شما پشتیبانی می کند

به نظر می رسد فلاونوئیدها تأخیر یا کاهش بیماری های نورودژاتیو مانند بیماری آلزایمر را از طریق ترکیبی از خواص آنتی اکسیدان و ضد التهابی نشان می دهند.
یکی از اجزای GSE اسید گالیک است که نشان داده شده است که تشکیل فیبریل توسط پپتیدهای بتا آمیلوئید در تنظیمات حیوانی و آزمایشگاهی را مهار می کند.
دسته های پروتئین های بتا آمیلوئید در مغز مشخصه بیماری آلزایمر هستند.
مطالعات حیوانی نشان می دهد که GSE ممکن است وضعیت آنتی اکسیدان مغزی و وضعیت شناختی را بهبود بخشد از کاهش حافظه و کاهش ضایعات مغزی و خوشه های آمیلوئید جلوگیری می کند.
یک مطالعه 12 هفته ای در 111 بیمار سالمند سالم دریافت که روزانه 150 میلی گرم GSE توجه، زبان و حافظه فوری و تاخیری را بهبود می بخشد.
با این حال، مطالعات انسانی در مورد استفاده از GSE در بزرگسالان با حافظه قبلی یا کمبود شناختی فاقد آن هستند.

6. می تواند عملکرد کلیه را بهبود بخشد

کلیه های شما به خصوص در معرض آسیب اکسیداتیو هستند که اغلب غیر قابل برگشت هستند.
مطالعات حیوانی نشان داده است که GSE با کاهش استرس اکسیداتیو و آسیب التهابی می تواند باعث کاهش آسیب کلیه و بهبود عملکرد آن شود.
در یک مطالعه 23 نفر مبتلا به نارسایی مزمن کلیه روزانه 2 گرم GSE به مدت شش ماه و در گروه دوم بدون مداخله مورد مطالعه قرار گرفتند. در گروه مصرف کننده GSE پروتئین ادرار 3٪ کاهش یافته و فیلتراسیون کلیه 9٪ بهبود یافته است.
این بدان معنی است که کلیه های آنها توانایی فیلتر کردن ادرار را نسبت به گروه کنترل داشتند.

7. می تواند رشد عفونت را مهار کند

GSE نشان دهنده خواص ضد باکتری و ضد قارچی امیدوار کننده است.
مطالعات نشان داده اند که GSE از رشد عفونت های باکتریایی معمولی غذا، از جمله کمپیلوباکتر، سموم E.coli و شیگا جلوگیری می کند که همگی آنها مسئول مسمومیت شدید مواد غذایی و اختلالات شکمی هستند.
در آزمایشگاه، GSE برای مهار 43 سويه باکتری استافيلوکوک اورئوس مقاوم به آنتی بيوتيک، شناخته شده است.
کاندیدا یک قارچ شبیه مخمر معمولی است که گاهی اوقات ممکن است منجر به قارچی شدن بیش از حد و یا ریزش مو می شود. GSE در طب سنتی به عنوان یک درمان برای کاندیدا استفاده می شود.
به موشهای آلوده به کاندیدیازیس واژینال، هر روز دو بار به مدت هشت روز محلول GSE داخل واژینال داده شد. عفونت به طور موثر پس از پنج روز مهار شد و پس از هشت روز از بین رفت.
متأسفانه، مطالعات انسانی بر تاثیر GSE بر رشد عفونی همچنان اندک است.

8. می تواند خطر سرطان را کاهش دهد

علل سرطان پیچیده است هرچند آسیب DNA به عنوان یک ویژگی مرکزی است.
مصرف زیاد آنتی اکسیدان ها، مانند فلاونوئیدها و پروانتوسیانیدین ها، با کاهش خطر ابتلا به سرطان های مختلف همراه است.
فعالیت آنتی اکسیدانی قدرتمند GSE در مهار سلول های بنیادی سینه، ریه، معده، سلول های دهان، کبد، پروستات و پانکراس در شرایط آزمایشگاهی نشان داده شده است.
در مطالعات حیوانی، اثربخشی GSE در بهبود انواع مختلف شیمی درمانی نشان داده شده است.
GSE به نظر می رسد در برابر استرس اکسیداتیو و سمیت کبد محافظت می کند وقتی که هدف اقدام شیمی درمانی بر سلول های سرطانی است.
بررسی 41 آزمایش حیوانات نشان داد که GSE یا پروانتوسیانیدین باعث کاهش سمیت و آسیب ناشی از سرطان می شود.

9. می تواند از کبد شما محافظت کنید

کبد شما نقش مهمی در سم زدایی مواد مضر معرفی شده به بدن شما از طریق داروها، عفونت های ویروسی، آلاینده ها، الکل و غیره بازی می کند.
به نظر می رسد GSE اثر محافظتی بر روی کبد شما داشته باشد.
در مطالعات آزمایشگاهی GSE، التهاب، آنتی اکسیدان های بازیافتی را کاهش می دهد و از کبد در مقابل آسیب رادیکال های آزاد در طول قرار گرفتن در معرض سموم محافظت می کند.
آلانین آمینوترانسفراز آنزیم کبدی (ALT) یک شاخص کلیدی برای سمیت کبد است به این معنی که با آسیب کبد سطح آن افزایش می یابد.
در یک مطالعه، 15 نفر مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی و همچنین سطح ALT بالا بعد از 3 ماه به آنها GSE داده شد. آنزیم های کبدی به صورت ماهیانه تحت نظارت قرار گرفتند و نتایج با 2 گرم ویتامین C در روز مقایسه شدند.
پس از سه ماه، گروه GSE کاهش 46٪ در ALT داشت در حالی که گروه ویتامین C تغییر اندکی داشت.

10. ترمیم زخم و ظاهر آن را بهبود می بخشد

مطالعات متعدد حیوانی نشان می دهد که GSE می تواند به بهبود زخم کمک کند.
مطالعات انسانی نیز وعده داده است.
35 بزرگسال سالم که تحت عمل جراحی اندکی قرار گرفته بودند یک کرم BSE 2٪ یا پلاسبو دریافت کردند. کسانی که از کرم BSE استفاده کردند پس از هشت روز بهبود کامل زخم داشتند در حالی که در گروه دارونما بهبودی 14 روز به طول انجامید.
این نتایج به احتمال زیاد به علت پروانتوسیانیدین بالا در GSE است که باعث آزادسازی عوامل رشد در پوست می شود.
در یک مطالعه دیگر 8 هفته ای که در 110 مرد سالم انجام شد یک کرم GSE 2٪ ظاهر پوست، الاستیک و محتوای سبوم را بهبود بخشید آکنه را کاهش می دهد و به پوست شما کمک می کند تا با روند پیری جوانتر بماند.

عوارض جانبی احتمالی GSE

برای GSE به طور کلی چند عارضه جانبی در نظر گرفته می شود.
دوزهای 300-800 میلی گرم در روز برای 8-16 هفته در افراد، ایمن و قابل تحمل یافت شده است.
کسانی که در دوران بارداری یا شیردهی هستند باید از آن اجتناب کنند زیرا آمار کافی در مورد اثرات آن در این جمعیت وجود ندارد.
GSE ممکن است فشار خون را کاهش، خون شما را رقیق کند و جریان خون را افزایش دهد بنابراین افرادی که داروهای رقیق کننده خون یا فشار خون مصرف می کنند با احتیاط مصرف شود.
علاوه بر این، ممکن است جذب آهن را کاهش دهد همچنین پیشرفت عملکرد کبد و متابولیسم داروها را کاهش می دهد. قبل از شروع مصرف مکمل های BSE، با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: میوه هایی که هسته آنها برای سلامتی مفید است

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search