رژیم غذایی

10 علائم و نشانه هایی که شما در کتوز هستید

رژیم کتوژنیک یک راه محبوب و موثر برای کاهش وزن و بهبود سلامت شماست. هنگامی که به درستی دنبال شود این رژیم کم کربوهیدرات، رژیم پرچرب باعث افزایش سطح کتون خون می شود.

اینها یک منبع سوخت جدید برای سلولهای شما هستند و باعث مزایای سلامتی منحصر به فرد بیشتر این رژیم غذایی می شود.
در یک رژیم غذایی کتونی، بدن شما بسیاری از سازگاری های بیولوژیکی از جمله کاهش سطح انسولین و افزایش میزان چربی را شامل می شود.
هنگامی که این اتفاق می افتد کبد شما شروع به تولید مقدار زیادی از کتون برای تامین انرژی برای مغز شما می کند.
با این حال، اغلب سخت می توانید بدانید که آیا شما در کتوز هستید یا نه.
در اینجا 10 علامت و نشانه های معمول کتوز، هر دو مثبت و منفی آورده می شود.

بیشتر بخوانید: مکانیسم عملکرد رژیم غذایی کم کربوهیدرات چگونه است؟

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. تنفس بد بو

اغلب مردم پس از رسیدن به کتوز کامل، تنفس با بوی بدی را گزارش می دهند.
این در واقع یک عارضه جانبی معمول است. بسیاری از افراد در رژیم های غذایی و رژیم های مشابه مانند رژیم غذایی اتکینز گزارش می دهند که نفس آنها بوی میوه می دهد.
این ناشی از افزایش سطح کتون است. محرک خاص استون، یک کتون است که از ادرار و تنفس شما خارج می شود.
در حالی که این تنفس ممکن است کمتر از ایده آل برای زندگی اجتماعی شما باشد این می تواند نشانه ای مثبت برای رژیم غذایی شما باشد. بسیاری از افراد مبتلا به کتوژنیک دندان های خود را چندین بار در روز مسواک می زنند و یا برای درمان این مشکل از آدامس بدون قند استفاده می کنند.
اگر از آدامس یا جایگزین های دیگر مانند نوشیدنی های قند استفاده می کنید برچسب کربوهیدرات ها را بررسی کنید. این ممکن است سطح قند خون شما را افزایش داده و سطح کتون را کاهش دهد.

2. از دست دادن وزن

رژیم های غذایی کتوژنیک همراه با رژیم های کم کربوهیدرات معمول برای کاهش وزن بسیار مفید هستند.
همانطور که در ده ها مطالعات کاهش وزن نشان داده شده است شما به احتمال زیاد در هنگام تغییر در رژیم ketogenic، هر دو کاهش وزن کوتاه مدت و بلند مدت را تجربه خواهید کرد.
کاهش وزن سریع می تواند در طول هفته اول رخ دهد. در حالی که برخی معتقدند که این کاهش چربی است و در ابتدا کربوهیدرات و آب مصرف می شود.
پس از کاهش اولیه سریع وزن آب بدن، باید تا زمانی که به رژیم غذایی برسید و در کمبود کالری باقی بمانید چربی بدن را از دست بدهید.

3. افزایش کتون در خون

یکی از نشانه های رژیم کتوژنیک، کاهش قند خون و افزایش کتون ها است.
همانطور که شما بیشتر به یک رژیم غذایی کتوژنیک پیشرفت می کنید چربی ها و کتون ها را به عنوان منابع سوخت اصلی شروع خواهید کرد.
روش دقیق اندازه گیری کتوز اندازه گیری سطح کتون خون شما با استفاده از یک روش تخصصی است.
این مقدار کتون شما را با محاسبه مقدار بتا - هیدروکسی بوتیرات (BHB) در خون شما اندازه گیری می شود.
این یکی از کتون های اولیه موجود در جریان خون است.
بر اساس نظر برخی از کارشناسان رژیم غذایی کتوژنیک، کتوز تغذیه ای به عنوان کتون خون در محدوده 0.5-3.0 mmol / L تعریف شده است.
اندازه گیری کتون در خون شما دقیق ترین روش آزمایش است و در اغلب مطالعات تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، نکته اصلی این است که برای کشیدن خون از انگشتتان نیاز به یک انگشت کوچک دارید.
علاوه بر این، یک کیت تست تقریباً 30-40 دلار به علاوه 5 دلار برای هر تست هزینه می شود. به همین دلیل اکثر مردم فقط یک تست را در هفته یا هر هفته دیگر انجام می دهند.

4. افزایش کتون در نفس یا ادرار

راه دیگری برای اندازه گیری سطح کتون خون یک آنالیز تنفس است.
این مانیتور استون، یکی از سه کتون اصلی موجود در خون شما در طی کتوزیس است.
این به شما یک ایده از سطح کتون بدن می دهد چون استون وقتی که در کتوز تغذیه ای قرار دارد بدن را ترک می کند.
استفاده از آنالایزر استون نفس به اندازه کافی دقیق است اگرچه دقیق تر از روش مانیتورینگ خون است.
یکی دیگر از روش های خوب برای اندازه گیری حضور کتون ها در ادرار به صورت روزانه با نوار نشانگرهای ویژه است.
اینها اندازه گیری کتون را از طریق ادرار اندازه گیری می کنند و می توانند یک روش سریع و ارزان برای ارزیابی میزان کتون خون در هر روز باشند. با این حال، آنها بسیار قابل اعتماد نیستند.

5. سرکوب اشتها

در بسیاری از افراد در پی رژیم غذایی کتوژنیک گرسنگی کاهش می یابد.
دلایل این که این اتفاق می افتد هنوز مورد تحقیق قرار نگرفته است.
با این حال، پیشنهاد شده است که این کاهش گرسنگی ممکن است به دلیل افزایش پروتئین و سبزیجات همراه با تغییرات در هورمونهای گرسنگی بدن شما باشد.
خود کتون ها نیز ممکن است بر مغز شما تاثیر بگذارند تا اشتها را کاهش دهد.

6. افزایش تمرکز و انرژی

افراد اغلب هنگام شروع رژیم غذایی کم کربوهیدرات، تیرگی مغز، خستگی و احساس بیماری را گزارش می دهند. این "آنفولانزای کربوهیدرات کم" یا "آنفلوانزای کتو" نامیده می شود. با این حال، رژیم غذایی کتوژنیک طولانی مدت بیشتر در معرض افزایش تمرکز و انرژی قرار می گیرند.
هنگامی که یک رژیم کم کربوهیدرات را شروع می کنید بدن شما باید به جای کربوهیدراتها به سوختن چربی بیشتری آداپته شود.
هنگامی که به کتوز می رسید بخش بزرگی از مغز شروع به سوزاندن کتون ها به جای گلوکز می کند. این ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد تا این کار به درستی شروع شود.
کتون ها یک منبع سوخت بسیار قوی برای مغز شما هستند. آنها حتی در محیط پزشکی برای درمان بیماری ها و شرایط مغز مانند ضربه مغزی و از دست دادن حافظه آزمایش شده اند.
بنابراین، جای تعجب نیست که رژیم های غذایی کتوژنیک در طولانی مدت اغلب وضوح بیشتری داشته و عملکرد مغز را بهبود می بخشد.
حذف کربوهیدرات ها همچنین می تواند کنترل و تثبیت سطح قند خون را انجام دهد. این ممکن است تمرکز و بهبود عملکرد مغز را بیشتر افزایش دهد.

7. خستگی کوتاه مدت

سوئیچ اولیه برای رژیم غذایی کتوژنیک می تواند یکی از بزرگترین مسائل مربوط به رژیم های جدید باشد. عوارض شناخته شده آن می تواند شامل ضعف و خستگی باشد.
این اغلب باعث می شود افراد قبل از اینکه به کتوز کامل برسند و بسیاری از مزایای بلند مدت را بدست آورند رژیم غذایی را ترک کنند.
این عوارض جانبی طبیعی هستند. پس از چند دهه در حال اجرا بر روی یک سیستم سوخت سنگین، بدن شما مجبور است با یک سیستم متفاوت سازگار شود.
همانطور که انتظار داشتید این سوئیچ یک شبه اتفاق نمی افتد. قبل از اینکه کتوز کامل داشته باشید به طور کلی 7-30 روز زمان لازم است.
برای کاهش خستگی در طول این سوئیچ، ممکن است بخواهید مکمل های الکترولیتی مصرف کنید.
الکترولیتها اغلب به علت کاهش سریع حجم آب بدن و حذف مواد غذایی فرآوری شده که ممکن است حاوی نمک اضافه باشند، از دست می روند.
هنگام اضافه کردن این مکمل ها، سعی کنید 2000-4000 میلی گرم سدیم، 1000 میلی گرم پتاسیم و 300 میلی گرم منیزیم در روز دریافت کنید.

8. در کوتاه مدت عملکرد کاهش می یابد

همانطور که در بالا ذکر شد حذف کربوهیدرات ها می تواند در ابتدا خستگی عمومی را به وجود آورد. این شامل کاهش اولیه در عملکرد ورزشی می شود.
این امر عمدتاً به دلیل کاهش میزان ذخایر گلیکوژن عضلانی شما است که منبع اصلی و مؤثر سوخت برای تمام انواع تمرینات شدید است.
پس از چندین هفته، بسیاری از رژیم گیرندگان کتوژنیک، گزارش می دهند که عملکرد آنها به حالت عادی بازگشته است. در برخی از انواع ورزش و حوادث فوق العاده استقامتی، یک رژیم غذایی کتونی می تواند مفید باشد.
علاوه بر این، مزایای بیشتری نیز وجود دارد در درجه اول توانایی سوختن چربی در طول ورزش بیشتر افزایش می یابد.
یک مطالعه مشهور نشان داد که ورزشکاران که به یک رژیم کتوژنیک تغییر کرده بودند در مقایسه با ورزشکاران که این رژیم را ندیده بودند تا 230 درصد چربی بیشتری مصرف می کردند.
در حالی که بعید است که رژیم کتوژنیک بتواند عملکرد بالاتری را برای ورزشکاران زبده به ارمغان بیاورد هنگامی که شما آداپته به چربی می شوید باید به ورزش و ورزشهای تفریحی قانع باشید.

9. مسائل گوارش

یک رژیم کتوژنیک به طور کلی تغییرات عمده ای در انواع غذاهایی که می خورید را شامل می شود.
مسائل مربوط به گوارش مانند یبوست و اسهال، در ابتدا عوارض جانبی شایع هستند.
بعضی از این مسائل پس از گذراندن دوره باید از بین بروند اما ممکن است مهم باشد که به غذاهای مختلفی که ممکن است سبب مسائل گوارش شود توجه داشته باشید.
همچنین اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی از سبزیجات سالم با کربوهیدرات پایین با مقدار زیادی فیبر می خورید.
مهمتر از همه، اشتباه در خوردن یک رژیم غذایی که تنوع نداشته باشد را انجام ندهید. این کار ممکن است خطر ابتلا به عوارض گوارشی و کمبود مواد مغذی را افزایش دهد.

10. بی خوابی

یکی از مسائل مهم برای بسیاری از افراد دارای رژیم کتوژنیک خواب است به خصوص هنگامی که آنها برای اولین بار رژیم غذایی خود را تغییر دهند.
بسیاری از افراد در هنگام شب هنگام ابتلا به بی خوابی یا بیدار شدن از خواب بیدار می شوند.
با این حال، این معمولاً در عرض چند هفته بهبود می یابد.
بسیاری از افراد دارای رژیم های غذایی کتوژنیک درازمدت ادعا می کنند که بعد از آداپته شدن به رژیم کتوژنیک خواب آنها بهتر شده است.

برای دریافت رژیم لاغری کلیک نمایید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. آزاده

جناب دکتر فتحی سلام.ممنون از مطالب مفیدتون.
من تقریبا بیست روز هست که رژیم کتوژنیک رو شروع کردم .تقریبا ۶ کیلو کاهش وزن داشتم .از علائمی که فرموده بودین بی خوابی به طور مشهود داشتم ولی بوی بد دهان اصلا ندارم. به نظر شما به کتوز نرسیدم ؟و سوال...

جناب دکتر فتحی سلام.ممنون از مطالب مفیدتون.
من تقریبا بیست روز هست که رژیم کتوژنیک رو شروع کردم .تقریبا ۶ کیلو کاهش وزن داشتم .از علائمی که فرموده بودین بی خوابی به طور مشهود داشتم ولی بوی بد دهان اصلا ندارم. به نظر شما به کتوز نرسیدم ؟و سوال دیگه اینکه اگر برم آزمایشگاه برام تستBHB انجام میدن؟و اگر انجام میدن چه عددی نشون میده که در حالت کتوز هستم؟
با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. Ali

آیا در مورد رژیم کتو برنامه غذایی و مشاوره می دهید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search