رژیم غذایی

رژیم غذایی و پارکینسون


غذاهایی که باید بخورید | غذاهایی که نباید بخورید | شیوه زندگیحقیقت رژیم غذایی

 

بررسی اجمالی

بیماری پارکینسون بیش از 1 میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد. هر سال 60،000 نفر دیگر با این وضعیت تشخیص داده می شوند. علائم از فرد به فرد متفاوت است اما معمولاً شامل اسپاسم عضلانی، لرزش و درد عضلانی است. علل و عوامل ایجاد کننده ای که پارکینسون را فعال می کنند هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته اند.
از آنجایی که بیماری پارکینسون به علت کمبود سلولهای دوپامین در بدن شما است محققان به دنبال راه هایی برای افزایش دوپامین به طور طبیعی از طریق رژیم غذایی خود هستند. علائم ثانویه پارکینسون، از قبیل دمانس و سردرگمی، ممکن است از طریق تغییر سبک زندگی مانند رژیم غذایی و ورزش بهبود یابد. گاهی غذاهای غنی از آنتی اکسیدان ها برای کاهش استرس اکسیداتیو در مغز شما پیشنهاد می شود.
لوودوپا (Sinemet) و بروموکریپتین (Parlodel) داروهایی هستند که بسیاری از افراد مبتلا به پارکینسون برای مدیریت علائم استفاده می کنند. اما هیچ درمانی وجود ندارد که علائم را کاملاً از بین ببرد. از آنجا که درمان برای پارکینسون وجود ندارد و داروهای تجویز شده برای مدیریت علائم گاهی اوقات عوارض جانبی شدید دارند بیشتر و اغلب افراد در معرض داروهای جایگزین برای درمان بیماری پارکینسون هستند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

غذاهایی که باید بخورید

 

آنتی اکسیدان ها

تحقیقات کنونی بر روی پروتئین ها، فلاونوئیدها و باکتری های روده ای برای بهبود علائم پارکینسون تمرکز دارد. به گفته مایکل جی فاکس از تحقیقات پارکینسون، خوردن یک رژیم غذایی با میزان آنتی اکسیدان ها، "استرس اکسیداتیو" عامل افزایش شرایط پارکینسون را کاهش می دهد
شما می توانید از خوردن مقدار زیادی آنتی اکسیدان ها استفاده کنید:
آجیل درختی، مانند گردو، آجیل برزیل، گردو آمریکایی و پسته
بلوبری، بلک بری، توت گوجی، کران بری و الدربری
گوجه فرنگی، فلفل، بادمجان و دیگر سبزیجات نایت شید
اسفناج و کلم بروکلی
خوردن رژیم غذایی گیاهی مبتنی بر این نوع مواد غذایی ممکن است بیشترین میزان مصرف آنتی اکسیدان را به وجود آورد.
آزمایشات بالینی در طول دهه گذشته، ایده درمان آنتی اکسیدانی برای پارکینسون را مورد بررسی قرار داد اما این آزمایشات شواهد مشخصی مبنی بر اتصال آنتی اکسیدان ها به درمان پارکینسون پیدا نکرده است. اما کاهش استرس اکسیداتیو هنوز یک راه ساده برای بهبود شیوه زندگی شما و سالم تر شدن است.

باقلا

برخی افراد باقلا را برای پارکینسون مصرف می کنند زیرا آنها حاوی لوودوپا هستند همان ماده ای که در برخی از داروهایی است که برای درمان پارکینسون استفاده می شود. شواهد قطعی مبنی بر حمایت از باقلا به عنوان درمان در این زمان وجود ندارد. از آنجا که شما نمی دانید چه مقدار از لوودوپا در هنگام مصرف باقلا مصرف می کنید آنها نمی توانند جایگزین درمان های نسخه شده شوند.

امگا 3

اگر شما در مورد علائم ثانویه پارکینسون، مانند زوال عقل و اختلال نگران کننده هستید در مورد مصرف ماهی سالمون، هالیبوت، صدف خوراکی، دانه سویا، بذرکتان و لوبیای کلیوی باشید. بخاطر توانایی آن در مقابل پارکینسون، سویا به ویژه مورد بررسی قرار می گیرد. این غذاها حاوی اسید چرب امگا 3 هستند که ممکن است عملکرد شناختی را بهبود بخشد.

راهنمایی های دیگر

برای یبوست ناشی از پارکینسون، برای چاشنی غذای خود از زردچوبه یا خردل زرد استفاده کنید تا حرکات روده را تشویق کند. یک مطالعه نشان داد که مصرف کافئین ممکن است به کاهش پیشرفت پارکینسون کمک کند. برای گرفتگی عضلات ناشی از پارکینسون، در نظر گرفتن آب تونیک برای محتوای کینین آن که سبب افزایش منیزیم از طریق رژیم غذایی می شود از حمام نمکی Epsom یا مکمل ها استفاده کنید.

غذاهایی که نباید بخورید

محصولات لبنی

لبنیات کم چربی اغلب به عنوان یک جایگزین سالم برای نوع چربی کامل دیده می شود. اما با توجه به مطالعات جدید، مصرف مقادیر بالایی از لبنیات با کم چربی ممکن است خطر بیماری پارکینسون را افزایش دهد محققان ارتباطی بین میزان مصرف بالای لبنیات کم چرب و خطر پارکینسون نشان داده اند. محققان دریافتند که خطر ابتلا به بیماری پارکینسون در بزرگسالانی که هر روز مصرف حداقل سه وعده از محصولات لبنی کم چرب را در مقایسه با افرادی که فقط یک وعده مصرف کرده بودند بیشتر بود.
مطالعه همکاری نویسنده کاترین C. Hughes، از هاروارد T.H. مدرسه سلامت عمومی چان در بوستون، MA و همکارانش اخیرا یافته های خود را در مجله Neurology گزارش کرده اند.
بیماری پارکینسون اختلال عصبی است که با لرزش، مشکلات حرکتی، اختلال یا هماهنگی و استحکام عضلانی مشخص می شود.
با توجه به بنیاد بیماری پارکینسون، تا 1 میلیون نفر در ایالات متحده با بیماری پارکینسون زندگی می کنند و در حدود 60،000 بزرگسال بالغ در ایالات متحده با این بیماری در هر سال تشخیص داده می شوند.
مطالعات قبلی نشان داده است که ممکن است ارتباط بین مصرف لبنیات، به ویژه شیر و افزایش خطر بیماری پارکینسون وجود داشته باشد.
هیوز و همکارانش برای بررسی این ارتباط بیشتر با مطالعه جدید خود، که شامل تجزیه و تحلیل حدود 25 سال داده ها از بیش از 120،000 مرد و زن بود.
شیر کم چرب و سرشیر گرفته باعث افزایش خطر ابتلا به پارکینسون می شود
این مطالعه شامل مجموع 80،736 زن بود که بخشی از مطالعه سلامت پرستاران بود و همچنین 48،610 مرد که در بررسی پیگیری های حرفه ای بهداشت حرفه ثبت نام کردند.
هر 2 سال یکبار، شرکت کنندگان مطالعه پرسشنامه سلامتی را تکمیل کردند در حالی که پرسشنامه رژیم غذایی هر چهار سال یکبار تکمیل شد. محققان از این مواد - از جمله شیر، خامه، پنیر، کره، بستنی و شربت برای بررسی انواع محصولات لبنی کم چربی و پر چربی مصرف کردند.
بیش از 25 سال مطالعه، در مجموع 1036 شرکت کننده، بیماری پارکینسون را ایجاد کردند.
در مقایسه با شرکت کنندگان که هر روز کمتر از یک وعده لبنی مصرف می کنند افرادی که حداقل سه بار در روز مصرف کرده اند 34 درصد بیشتر از بیماری پارکینسون را تجربه می کنند.
علاوه بر این، تیم متوجه شد که خطر ابتلا به پارکینسون می تواند به طور خاص به مصرف شیر مرتبط باشد افرادی که حداقل یک وعده شیر یا شیر کم چرب را هر روز مصرف کردند 39 درصد بیشتر از خطر پارکینسون داشتند در مقایسه با افرادی که کمتر از یک وعده در هفته نوشیدند.
محققان گزارش دادند مصرف بستنی میوه ای و ماست یخ زده با افزایش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون همراه بود.
بین مصرف لبنیات با چربی کامل و بیماری پارکینسون هیچ پیوندی مشاهده نشد.
مصرف محصولات لبنی با خطر ابتلا به پارکینسون همراه شده اند. چیزی در محصولات لبنی ممکن است سطح اکسیداسیون مغز شما را تحت تاثیر قرار دهد و نشانه ها را پایدارتر می کند. نشان داده شده است که در مردان قوی تر از زنان است. اگر قصد دارید مصرف لبنیات مانند شیر، پنیر و ماست را متوقف کنید ممکن است بخواهید یک مکمل کلسیم را برای از بین رفتن کلسیم در رژیم غذایی خود تنظیم کنید اگر چه مصرف کافی کلسیم لزوماً برابر سلامت استخوان ها نیست (همانطور که در کشورهایی با مصرف لبنیات و کلسیم کم) دیده می شود.

غذاهای پر چربی اشباع شده

نقش غذاهای پر چربی اشباع شده در پیشرفت پارکینسون هنوز تحت بررسی است و اغلب درگیر است. در نهایت ممکن است ما کشف کنیم که انواع خاصی از چربی های اشباع شده وجود دارد که در واقع به افرادی با پارکینسون کمک می کند. برخی تحقیقات محدود نشان می دهد که رژیم های کتوژنیک و کم پروتئین برای بعضی از مبتلایان به پارکینسون مفید هستند در حالی که سایر تحقیقات خطر ابتلا به چربی اشباع شده را افزایش می دهد. اما به طور کلی، غذاهایی که سرخ شده و یا به شدت پردازش شده اند متابولیسم شما را تغییرمی دهند فشار خون را افزایش می دهند و بر کلسترول تاثیر می گذارند. هیچ کدام از این چیزها برای بدن شما مفید نیست به ویژه اگر شما سعی در درمان پارکینسون دارید.

شیوه زندگی

هیدراته نگهداشتن همه، مخصوصاً افراد مبتلا به پارکینسون مهم است. هدف از نوشیدن شش تا هشت لیوان آب در هر روز برای احساس بهترین بودن است. ویتامین D برای محافظت در برابر پارکینسون اثبات شده است بنابراین هوای تازه و آفتاب ممکن است به علائم شما کمک کند. انواع ورزش و فیزیوتراپی می تواند توانایی های شما را بهبود بخشد و پیشرفت پارکینسون را کند کند. با پزشک خود درباره مکمل هایی که ممکن است بخورید و تمرینات را که برای شما مفید است صحبت کنید.

حقیقت رژیم غذایی

ما هنوز به اندازه کافی نمی دانیم که یک رژیم غذایی مخصوص برای درمان بیماری پارکینسون کدام است. ما می دانیم که آنچه که یک شیوه زندگی سالم برای یک فرد مبتلا به پارکینسون و یک فرد بدون پارکینسون ایجاد می کند همه چیز متفاوت نیستند. بعضی از انواع مکمل ها و غذاها می توانند با داروهای تجویزی پارکینسون دخالت کنند پس قبل از تغییر روال درمان خود با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search