رژیم غذایی

آیا یک رژیم غذایی کتوژنیک می تواند نشانه های فیبرومیالژیا را بهبود بخشد؟

رژیم غذایی کتوژنیک و اثر آن بر ضعف عضلات

شما هرگز متوجه شده اید که چیزهایی که می خورید واقعاً می تواند تأثیر بزرگی در روحیه شما داشته باشد؟ وقتی که ما به رژیم غذایی سالم می رویم انرژی بیشتری داریم و حتی احساس خوشبختی می کنیم. اما آیا تا به حال یک میان وعده فراوری شده خورده اید و پس از آن احساس وحشتناکی داشته اید؟


نگران نباشید برای همه اتفاق می افتد اما اکنون شما احتمالاً متوجه شده اید که رژیم غذایی بخش مهمی برای حفظ بدن شما است. بدیهی است، یک رژیم غذایی سالم خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد اما همچنین به شما کمک می کند سطح انرژی خود را حفظ کنید و وقتی فیبرومیالژیا دارید، کمی انرژی اضافی می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. به همین دلیل است که شما ممکن است بخواهید از یک رژیم غذایی کتوژنیک استفاده کنید. شما ممکن است قبلاً از رژیم Ketogenic شنیده اید که یک راه عالی برای از دست دادن وزن است اما همچنین می تواند بسیاری از مزایای دیگر سلامت، از جمله انرژی اضافی را نیز داشته باشد. بنابراین، رژیم Ketogenic چیست؟ و آیا می تواند به بهبود علائم فیبرومیالژیا کمک کند؟
یک رژیم غذایی کتونی چیست؟ بدن شما همه چیز که می خورید به انرژی بر می گرداند. و انرژی مورد نیاز برای استفاده است که به عنوان چربی ذخیره می شود. زمانی که شما برای مدت طولانی غذا نمی خورید بدن شما شروع به شکستن آن می کند تا به انرژی تبدیل کند این فرایند کتوز نامیده می شود. اما شما همچنین می توانید این روند را با گرسنگی بدن خود را از کربوهیدرات فعال کنید.
بدون این کربوهیدرات ها، بدن باید ذخیره چربی به کار گیرد. بنابراین، یک رژیم غذایی کتوژنیک برای حفظ بدن شما در حالت کتوز و سوزاندن چربی طراحی شده است.
معمولا این بدان معنی است که کربوهیدراتهای ساده و غذاهای فرآوری شده حذف و آنها با پروتئین و سبزیجات برگ جایگزین شود. بنابراین، یک برنامه رژیم غذایی پایه ketogenic چیزی شبیه به این خواهد بود:
صبحانه
اسموتی با کلم، بادام و شیر نارگیل.
ناهار
سالاد استیک.
شام
ماهی کاد سرخ شده در ماهیتابه.
همانطور که می بینید، رژیم کتوژنیک تلاش می کند که گوشت تازه و آجیل برای پروتئین اضافه شود. و چیزهایی مانند نان یا غلات که از دانه و سنگین در کربوهیدرات ساخته شده است حذف می کند. مزایای زیادی برای رژیم غذایی کتوژنیک وجود دارد. و برخی از این مزایا ممکن است برای فرد مبتلا به فیبرومیالژیا مفید باشد.
برخی مطالعات نشان می دهد رژیم کتوژنیک یا کم کربوهیدرات می تواند درد و خستگی را کاهش دهد اما برای همه کار نمی کند. کاهش میزان کربوهیدراتهای ساده در رژیم غذایی شما می تواند درد فیبرومیالژی را کاهش دهد در حالی که مطالعات فراوانی اثربخشی رژیم کتوژنیک را برای افرادی که مبتلا به فیبرومیالژیا هستند اثبات کرده است شواهد حاکی از آن است که ممکن است برای بعضی از آنها مفید باشد.
فیبرومیالژی یک اختلال مزمن است که توسط درد و تندرستی در سراسر بدن، خستگی و اغلب مشکلات خواب و مشکل حافظه و تمرکز ("fibro fog ") تعریف شده است. هیچ رژیم غذایی برای بهبود این علائم نشان داده نشده است.
رژیم کتوژنیک مشابه رژیم غذایی پالئویی است که بر تمام غذاها و حذف شکر، غلات و غذاهای فرآوری شده تأکید دارد. اما رژیم کتوژنیک بسیار کم کربوهیدرات، پروتئین متوسط و با چربی زیاد است. این حالت کتوز تولید می کند که در آن ذخیره چربی بدن برای انرژی مورد استفاده قرار می گیرد و با حداقل کاهش گرسنگی همراه است.
John (Jack) Shelley-Tremblay، PhD، استاد روانشناسی و استاد پزشکی اعصاب دانشگاه آلاباما در موبایل، تحقیقی در مورد اثرات کربوهیدرات بر روی علائم فیبرومیالژیا انجام داده است. و در حالی که او از برنامه رژیم غذایی تردید دارد در تحقیقات می گوید که رژیم کتوژنیک برای تعدادی از بیماری ها از جمله، برای مثال صرع و اختلالات طیف اوتیسم مفید است. او خاطرنشان می کند که برخی از مطالعات اروپایی نشان داده اند که بسیاری از افراد مبتلا به فیبرومیالژیا " زمانی که آنها در رژیم کم کربوهیدرات و کتوژنیک هستند" به طور چشمگیری بهبود می یابند.

مغز می خواهد انرژی را مصرف کند

دکتر شلی ترمبلی می گوید: "رژیم غذایی استاندارد آمریکایی دارای مقدار زیادی شکر، دانه های تصفیه شده و چیزهایی است که در پس زمینه تکامل انسان دیده نمی شود." تحقیقات او نشان می دهد که افراد مبتلا به فیبرومیالژیا قندها و سایر کربوهیدرات ها را به طور معمول متابولیسم نمی کنند بنابراین سلول های آنها، از جمله سلول های مغزی، درخواست انرژی را دارند.
شلی تروبلی می گوید: "مغز قسمت ذخیره انرژی در بدن است و می خواهد قند پخش کند او اشاره می کند که مغز از گلوکز به عنوان سوخت اولیه خود در شرایط عادی استفاده می کند.
او می گوید: افرادی که مبتلا به فیبرومیالژیا هستند در وضعیت کمبود مداوم قرار دارند و می خواهند نیازهای انرژی خود را برآورده کنند. نتیجه آن می تواند خستگی، درد، خواب ضعیف و fibro fog باشد که او به عنوان "وضعیت مرتبط با کاهش توانایی شناختی، به طور خاص کاهش حافظه کوتاه مدت یا کار حافظه، کاهش توجه، خستگی و مشکل در تمرکز " را توصیف می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

در مطالعه، قند خون بالا منجر به سستی می شود

شلی ترمبلی همراه با آلن ارنست و جان پ. کلاین، اثرات مصرف کربوهیدرات را بر روی خلق و خوی در یک گروه کوچک از زنان مبتلا به فیبرومیالژیا با اثرات بر روی یک گروه مشابه زنان که فیبرومیالژی را نداشتند مقایسه کردند بسیاری از زنان مبتلا به فیبرومیالژیا اذعان کردند که آنها کربوهیدرات ها را آرزو می کنند و اغلب آنها سعی در مدیریت حالات خود و تقویت انرژی خود دارند. به گفته شلی ترومبلی، به زنان پس از شرکت دادن در مطالعه به مدت 8 تا 12 ساعت سریعاً غذا می دادند و دوز بزرگی از یک مخلوط "کول آمید فوق العاده شکر" را به آنها تحمیل می کردند. محققان، گلوکز خون زنان را اندازه گیری کردند با استفاده از پروفایل Profil States of Mood States، خلق و خوی آنها را با استفاده از الکتروانسفالوگرافی (EEG) ثبت کردند.
Shelley-Tremblay می گوید: "آنچه واقعاً اتفاق افتاد خشم و خصومت آنها تقریباً هماهنگ با قند خون بالا بود." به زودی پس از آن، به جای تقویت انرژی، آنها احساس ناامیدی و بی حالی کردند و بسیاری از آنها شکر را خوب متابولیزه نکردند.
در حالی که مطالعه شلی ترومبلی در مورد اثرات یک دوز منحصر به فرد شکر مورد بررسی قرار گرفت یک مطالعه منتشر شده در ماه مارس-آوریل 2013 شماره مجله ارتوپدی پرستاری به بررسی الگوهای غذایی در زنان مبتلا به فیبرومیالژیا در طول زمان پرداخت. محققان دریافتند که مصرف کربوهیدرات و قند زیاد با کاهش کیفیت زندگی مرتبط است و افزایش میزان شکر با افزایش شدت درد مرتبط است.

رژیم های کم کربوهیدرات اثرات مثبت بیشتری در آزمایشگاه و در زندگی نشان می دهند

اثرات یک رژیم کتوژنیک بر درد و التهاب در یک مطالعه بر موش در مجله PLoS One مورد بررسی قرار گرفت. موش های بزرگسال و نوجوانی به مدت 3 تا 4 هفته رژیم کتوژنیک را تغذیه کردند و پس از آن آزمایشات استاندارد برای اندازه گیری درد و التهاب انجام شد. بر اساس نتایج آنها، نویسندگان این مطالعه به این نتیجه رسیدند که رژیم غذایی "فرصت های جدید درمان را برای کنترل درد و التهاب محیطی ارائه می دهد و این استراتژی متابولیکی ممکن است برای کودکان و بزرگسالان مفید باشد."
شلی ترمبلی و ارنست اثرات انواع مختلف رژیم های غذایی در افراد مبتلا به فیبرومیالژیا را در یک مطالعه منتشر شده در نوامبر 2013 در مجله درد اسکلتی عضلانی مقایسه کردند. شرکت کنندگان، که همه آنها زن بودند پرسشنامه ای را درباره خلق و خوی، سطح انرژی و علائم فیبرومیالژیا بدست آوردند. افراد گزارش دادند که رعایت رژیم غذایی کم کربوهیدرات کمتر سبب گیجی، ناراحتی، خستگی و قدرت بیشتری نسبت به افراد با یک رژیم معمولی غربی داشتند.
پری لاما، دانشمند و نویسنده ای که در لندن زندگی می کند می گوید که یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات به کم کردن خستگی و درد مزمن فیبرومیالژیا کمک می کند. او به همان اندازه که به یک رژیم غذایی نزدیک کتوژنیک پایبند است همیشه کربوهیدرات را پایین می آورد. او اخیراً یک نسخه مدیترانه ای از رژیم غذایی را کشف کرده است که نشان دهنده آنچیزی است که او قبلاً در نظر گرفته است.
"من تقریباً وقتی که نیاز به یک کار 18 ساعته دارم به طور انحصاری شیر نارگیل، گوشت قرمز و ماهی قزل آلا را می خورم چون می دانم که بدن من در غیر این صورت سقوط خواهد کرد. با این حال، قبل از اینکه من این رژیم غذایی را شروع کنم 18 ساعت کار در روز برای من قبل از این که این رژیم را از سن 27 سالگی شروع کنم مشکل نبود.
این رژیم می تواند التهاب را کاهش دهد
Shelley-Tremblay می گوید که مزایای اولیه رژیم های کتوژنیک این است که آنها قندهای تصفیه شده و کربوهیدرات های ساده (بسیار التهابی) پایین دارند.
او می گوید: "بعضی از مردم می توانند به رژیم غذایی کم چربی و کم قند، به کراتوژنز بروند در حالی که برخی نیاز به چربی دارند." اما لازم نیست که در کتوز باشیم تا مزایای سلامت و درمان بر میزان نشاسته و قندهای ساده را ببینیم.
اساسا یک رژیم غذایی با شاخص گلیسمی پایین ضروری است که به او کمک کند "چرا که این رابطه با کاهش التهاب، بیشترین همبستگی را دارد"

برای بعضی ها، رژیم کم کربوهیدرات علائم را بدتر می کند

اما همانطور که علائم فیبرومیالژیا متغیر است بنابراین علائم فیبرومیالژیا در پاسخ به رژیم غذایی متغیر است.
آنی سیسک، 52 ساله از نیویورک، متوجه شد که علائم او هنگامی که او رژیم غذایی کم کربوهیدرات را دریافت کرد بدتر شد.
آنی سیسک می گوید "سطح درد من تقریباً بلافاصله افزایش یافت. احساس خیلی بدی کردم هیچ چیز کمک نکرد. من کار روزانه را فراموش کردم.
برای مدت طولانی او متوجه شد که چرخه یبوست و مدفوع چسبنده با چرخه دردش همراه شده است. "از آن جا که رژیم های کم کربوهیدرات باعث ایجاد یا تشدید یبوست می شوند علائم او بدتر می شود." او نرم کننده مدفوع و مواد افزودنی فیبر را بدون هیچگونه تاثیری مورد آزمایش قرار داد.
آنی سیسک روی یک رژیم گیاهخواری با کمبود چربی قرار دارد که می گوید درد او را در سطوح قابل کنترل نگه می دارد. رژیم غذایی او شامل بدون چربی، گوشت گاو علفی، مرغ آزاد چر و ماهی وحشی و همراه با گاهی اوقات میوه هایی است که دارای شاخص گلیسمی کم هستند.

در صورت تغییر رژیم غذایی، با متخصص خود مشورت کنید

این که آیا شما در حال بررسی یک رژیم ketogenic، نوع دیگری از رژیم کم کربوهیدرات یا هر رویکرد تغذیه ای از آن چیزی که اکنون می خورید متفاوت است بهتر است از مشاوره تغذیه متخصص تغذیه (RDN) برای مشاوره در مورد نوع تغذیه استفاده کنید.
RDNs می تواند به شما در جهت رویکرد به نیازهای خاص خود کمک کند و به شما کمک کند از عوارض جانبی مانند یبوست غلبه کنید. علاوه بر این، آنها می توانند به مدیریت وزن کمک کنند که، به گفته شلی ترمبلی، برای افرادی که با فیبرومیالژیا زندگی می کنند بسیار مهم است. او می گوید وزن سالم ضروری است زیرا وزن بیش از حد می تواند به درد، خواب ضعیف، آپنه خواب، سایش و پارگی در مفاصل کمک می کند.

آیا رژیم Ketogenic می تواند به بهبود علائم فیبرومیالژیا شما کمک کند؟

اولین مزیت رژیم Ketogenic این است که می تواند به کاهش وزن کمک کند. و ما می دانیم که از دست دادن وزن می تواند تأثیر زیادی بر شدت علائم فیبرومیالژیا داشته باشد. داشتن اضافه وزن باعث افزایش درد شما می شود و انرژی شما را از بین می برد. البته، وقتی فیبرومیالژیا را از دست می دهید از دست دادن وزن می تواند دشوار باشد زیرا زمانی که در معرض علائم قرار می گیرید سخت است. بنابراین یک گزینه کم اثر مانند رژیم غذایی واقعاً می تواند کمک کند. علاوه بر این، رژیم Ketogenic می تواند مقدار انرژی شما را افزایش دهد. وقتی کربوهیدراتها را مصرف می کنید بدن شما آن را به گلوکز تبدیل می کند. گلوکز به راحتی توسط بدن پردازش می شود که به این معنی است که می تواند باعث تقویت نیروی موقت شما شود. اما این نیز به سرعت سوزانده می شود هنگامی که گلوکز از بین می رود ممکن است ناگهان از دست برود.
چربی به آرامی به عنوان انرژی توسط بدن پردازش می شود. با پیگیری رژیم غذایی Ketogenic، شما می توانید بدن خود را مجبور به سوختن چربی برای انرژی کنید. و با استفاده از چربی به جای کربوهیدرات به عنوان سوخت، بدن شما به طور مرتب عرضه انرژی می کند. این کمک می کند تا از کاهش انرژی که در طول روز احساس می کنید جلوگیری شود.
رژیم کتوژنیک همچنین به شما کمک می کند که قند خون خود را تنظیم کنید که برای دیابت ضروری است. و این برای بسیاری از افراد مبتلا به فیبرومیالژیا مهم است زیرا دیابت در افراد مبتلا به این بیماری رایج است.
در نهایت یک رژیم غذایی کتوژنیک می تواند به شما در مقابله با " fibro-fog " کمک کند که می تواند تمرکز بر وظایف روزانه را دشوار کند. کتون هایی که توسط یک رژیم غذایی کتونی تولید می شوند می توانند به تولید تحریک کننده های عصبی در مغز کمک کنند. و این سطوح اضافی انتقال دهنده های عصبی می تواند باعث تمرکز و افزایش وضوح ذهنی شما شود.
در حال حاضر، در حالی که رژیم Ketogenic می تواند بسیاری از مزایای برای بیماران مبتلا به فیبرو داشته باشد ممکن است برای همه نباشد. اگر شما دارای دیابت نوع 1 هستید این می تواند خطر ابتلا به کتواسیدوز را افزایش دهد که می تواند مرگ آور باشد. گرچه اکثر متخصصان بر این باورند که این خطر بسیار کوچک است.
اما ممکن است چند عارضه منفی نیز به خصوص در چند هفته اول وجود داشته باشد. بسیاری از افرادی را که رژیم غذایی کتژنیک مصرف می کنند " keto flu " نامیده اند. این علائمی مانند تهوع، خستگی، سردرد و گرفتگی عضلانی ایجاد می کند. این وضعیت بوسیله حرکت بدن شما به یک روش جدید استفاده از انرژی و معمولاً ظرف چند هفته از بین می رود.

در ادامه بخوانبد:محبوب ترین رژیم های غذایی کم کربوهیدرات | مکانیسم عملکرد رژیم غذایی کم کربوهیدرات چگونه است؟ | نکاتی برای رژیم غذایی کم کربوهیدرات 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search