رژیم غذایی

علل کاهش اشتها در افراد مسن

کاهش اشتها در افراد مسن

بزرگسالان سالمند می توانند کاهش وزن را تجربه کنند حتی اگر به نظر می رسد که به خوبی غذا می خورند و اشتهای خوبی دارند.

دلایل کاهش وزن از شلی پروتزها تا شروع زوال عقل و یا سایر تغییرات شناختی است. به عنوان یک نگهدارنده، مهم است که توجه به هر تغییر قابل توجهی در اشتها، عادات غذا خوردن، رفتار و واکنش به داروها برای کمک به شناسایی علت کاهش وزن داشته باشید.
نیازهای تغذیه ای سالخوردگان با سن کاهش می یابد. یک 80 ساله به علت تغییر در شیوه زندگی و کاهش کلی متابولیسم، 20 درصد کالری کمتر از 30 سالگی نیاز دارد. حتی اگر دوستتان یک اشتیاق سالم داشته باشد روند پیری می تواند به دلایل طبیعی باعث کمبود مواد مغذی و تغییر اشتها شود. برخی از تغییرات مرتبط با پیری که می توانند بر روی تغذیه تأثیر بگذارند که عبارت از کاهش احساس بوی، کاهش احساس تشنگی، صرف غذا و سخت شدن جویدن غذا است.
کاهش تدریجی اشتها با افزایش سن معمولاً عامل نگرانی نیست. اکثر سالمندان کمتر می خورند زیرا با افزایش سن انرژی کمتر می شود. در واقع این به عنوان بخشی نسبتاً طبیعی سلامت پیری محسوب می شود. با این حال، نقطه ای می آید که این کاهش اشتها باید به عنوان یک نشانه هشدار از یک مشکل اساسی محسوب شود. کاهش شدید اشتها همراه با کاهش وزن، خستگی و سایر علائم باید توسط یک متخصص پزشکی مورد توجه قرار گیرد.
این یک سوال معمول در میان دوستان، خانواده و بستگان است. پاسخ ساده ای نیست زیرا عوامل موثر بر اشتها در یکی از افراد مسن ممکن است به دیگری اعمال نشود. این به ویژه در مواردی است که به علت آسیب شناختی (بیماری های که عامل کاهش اشتها) و عوامل روانی و اجتماعی می باشد. کنترل اشتها یک پروسه پیچیده کوتاه مدت و بلند مدت است که شامل عوامل متعدد از مراکز تغذیه مغز به هورمون ها، سطح قند خون و ضربانهای عصبی بین دستگاه گوارش و سیستم عصبی مرکزی می باشد.
به طور کلی پذیرفته شده است که کاهش متوسط اشتها در سالمندان به روند طبیعی پیری مربوط می شود. در ابتدا، میزان متابولیسم استراحت با سن کاهش می یابد به دلیل کاهش هورمون های خاص، مانند هورمون رشد و کاهش سطح فعالیت های بدنی که در سال های بازنشستگی رایج است. دوم، تأثیر آماده سازی غذا، طعم و مزه، جویدن، بلعیدن و تغییرات گوارشی است که همچنین بخشی از رشد سنی هستند.

رژیم غذایی چای و نان

برخی از افراد سالخورده کاهش قابل توجهی از اشتها را تجربه می کنند که ممکن است بر وزن بدن، سلامتی و تندرستی آنها تاثیر بگذارد. مطالعات نشان داده اند که از بین رفتن بیش از 10 درصد وزن بدن در سالمندان با مرگ و میر بالاتر در عرض 6 ماه پس از کاهش وزن ارتباط دارد. مشکل از دست دادن اشتها در سالمندان به عنوان یک مشکل بزرگ سالمند شناخته شده است. این به عنوان "بی اشتهایی پیری" شناخته شده است و اغلب با عادات رژیم غذایی ضعیف مانند رژیم غذایی چای و نوشیدنی که در میان سالمندان در سراسر جهان رایج است.
رژیم چای و نان تست است که در آن افراد سالخورده به خوردن نان و نوشیدن چای به عنوان وسیله ای برای جایگزینی غذاهای متعارف تر عمل می کنند. ممکن است برای یک یا دو وعده غذا، یا حتی ممکن است برای هر وعده غذایی باشد. تغذیه نامناسب می تواند منجر به کاهش وزن و کمبود مواد مغذی شود. گاهی اوقات دلایل جسمی و روانی برای انتخاب این نوع رژیم وجود دارد. با این حال، اکنون نیز شناخته شده است که عوامل مالی و اجتماعی نیز ممکن است در مورد اینکه چرا افراد سالخورده ممکن است چای و رژیم غذایی تست را برای تغذیه انتخاب کنند مورد توجه قرار گیرد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل از دست رفتن اشتها در سالمندان

علل از دست دادن اشتها در افراد مسن می تواند به دلیل بسیاری از شرایط باشد. بعضی از این شرایط در زیر مورد بحث قرار گرفته اند اما این امر غیر معمول نیست که علت مشخصی برای از دست دادن اشتها وجود داشته باشد. همانطور که قبلا ذکر شد اغلب کاهش اشتها به عنوان یک موضوع در نظر گرفته نمی شود اما به شدت بر وزن بدن یا سلامت آسیب می رساند. بنابراین مهم است که اعضای خانواده و مراقبان برای شناسایی مشکلات اشتها در سالمندان و در صورت کاهش وزن، به کمک پزشکی دست پیدا کنند.

اختلال شخصیت

احساس کمبود طعم و بوی که با پیشرفت سن اتفاق می افتد می تواند بر اشتها تاثیر بگذارد. حتی حس بینایی در کنترل اشتها نقش دارد. به طور مشابه، اختلالات دیگر در طعم و بوی می تواند اشتها را کاهش دهد. این شامل اختلالاتی در طعم شناخته شده به عنوان نارسایی چشایی (dysgeusia) یا به طور خاص یک طعم بد در دهان (cacogeusia) است. اختلال در درک بو Dysosmia و کاکوسمی اختلالاتی مشابه با حسس بویایی دارند.

مشکلات جویدن

تعدادی از مشکلات دهان و دندان مختلف می توانند جویدن را تحت تاثیر قرار دهند. این یکی از علل شایع کاهش اشتها در سالمندان است. این شامل دندانهای ناکافی، پروتزهای ضعیف، ضعف و هماهنگی ضعیف عضلات جویدن، زخم دهان، سندرم سوزش دهان، دهان خشک و مشکلات تمپوروماندیبولار (TMJ) است.

بیماری های دستگاه گوارش

تعدادی از شرایط دستگاه گوارش ممکن است با از دست دادن اشتها همراه باشد. گاهی اوقات این شرایط در سالمندان شناسایی نشده است. این می تواند شامل مشکلات مربوط به بلع و تحرک دستگاه گوارش و همچنین هضم مواد غذایی و جذب مواد مغذی باشد. علائم مرتبط با گوارش مانند سوزش سر دل، درد شکم، تهوع، استفراغ، التهاب و اسهال ممکن است خوردن غذا را کاهش دهد.

اختلالات غدد درون ریز

سیستم غدد درون ریز شامل غدد و هورمون است. دیابت قندی یک اختلال غدد درون ریز در میان سالمندان است و از دست دادن اشتها ممکن است یکی از علائم باشد. همچنین احتمال دارد که با عوارض دیابت مانند گاستروپارزی یا استفاده از داروهای دیابتی مانند متفورمین مواجه شود. دیگر بیماری های غدد درون ریز وجود دارد که ممکن است با از دست دادن اشتها نیز وجود داشته باشد.

محدودیت های فیزیکی

عامل دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد محدودیت فیزیکی سالمندان برای خرید و تهیه غذا است. این ممکن است با ضعف پیشرفت سن یا اختلالات اسکلتی - عضلانی مرتبط باشد که باعث محدودیت مهارت می شوند. افراد مسن با تحرک بسیار محدود ممکن است قصد نادیده گرفتن وعده های غذایی خود را داشته باشند یا از دست دادن اشتها ناشی از مشکل یافتن منابع و تهیه غذا باشد.

سلامت روان

افسردگی به عنوان یکی از علل اصلی از دست دادن اشتها در سالمندان در نظر گرفته شده است. افسردگی در سالمندان ممکن است به دلایلی بوجود آید که ممکن است با عوامل فیزیکی و اجتماعی - اقتصادی که در آن از دست دادن اشتها وجود داشته باشد همپوشانی داشته باشد. دمانس، اعتیاد و اختلالات خوردن سایر شرایط سلامت روان در افراد سالمند است که ممکن است اشتهای طبیعی را تحت تأثیر قرار دهند.

اقتصاد اجتماعی

عوامل اجتماعی - اقتصادی همیشه با بی توجهی به پیری در نظر گرفته نمی شوند. پیامدهای زندگی طولانی یا داشتن حمایت مالی نامناسب در دوران بازنشستگی ممکن است افراد سالخورده را به خوردن کمتری گرایش دهد. انزوای اجتماعی و تنها زندگی با محدودیت های فیزیکی می تواند نقش مهمی در اشتها در سالمندان داشته باشد.

دارو

از دست دادن اشتها یکی از عوارض جانبی معمول داروهای مختلف است. از آنجا که سالمندان مبتلاً به بیماری های مزمن هستند و نیاز به درمان طولانی مدت با یک یا چند دارو دارند ممکن است از دست رفتن اشتها ناشی از دارو باشد. این داروها ممکن است به طور مستقیم بر کنترل اشتها تأثیری نداشته باشد بلکه به شرایط دیگری مانند مشکلات دستگاه گوارش کمک می کند که ممکن است بر روی اشتهای طبیعی تأثیر بگذارد.

در ادامه بخوانید: رژیم غذایی برای سالمندان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search