رژیم غذایی

وقتی که باردار هستید چه مقدار ید مورد نیاز است؟

مقدار ید مورد نیاز در حاملگی

ید بخش مهمی از ساخت هورمونهای تیروئید است که برای توسعه مغز و اعصاب مغز در حین بارداری ضروری است.

به طور معمول، توصیه می شود که حدود 150 میکروگرم ید در روز مصرف کنید. اما هنگامی که شما باردار هستید بدن شما نیاز به مقدار بیشتری دارد.
ید یک بخش حیاتی از ساخت هورمونهای تیروئید است که برای توسعه مناسب مغز و اعصاب مغزی در طول بارداری ضروری است. این مزایای ید در اوایل بارداری (سه ماهه اول) مهم است. مطالعات نشان می دهد که کودکان دارای مادران با کمبود ید تمایل به عملکرد شناختی کمتری دارند.
به خوبی ثابت شده است که کمبود ید متوسط و شدید در دوران بارداری می تواند باعث خراب کردن پیشرفت عصبی جنین شود.
نیاز به ید در طول بارداری تا 50٪ افزایش می یابد.
از این جهت، نیاز به ید برای یک زن در طول بارداری حداقل 50٪ افزایش می یابد. زنان باردار توصیه می شود که حداقل 250 میکروگرم در روز مصرف کنند در مقایسه با نرمال که 150 میکروگرم در روز است.

کمبود ید در دوران بارداری می تواند منجر به اختلالات شناختی در کودک شود.

به خوبی ثابت شده است که کمبود ید متوسط و شدید در دوران بارداری می تواند باعث خراب کردن پیشرفت عصبی جنین شود. کمبود شدید ید می تواند منجر به مشکلات شدید رشد مانند کرتینیزم شود وضعیت شدید سبب تاخیر و اختلال در رشد فیزیکی و ذهنی می شود.
کمتر شناخته شده است که کمبود ید خفیف در دوران بارداری نیز می تواند بسیار خطرناک باشد. مطالعات بزرگی در مورد بیش از 1000 زن باردار در مجله Lancet در سال 2013 منتشر شد. کودکان زنانی که سطح ید ادرار کمتر از 150 میکروگرم در گرم (کمبود خفیف مطرح شده) داشتند بیشترین امتیاز را در پایین ترین سطح IQ کلامی داشتند دقت خواندن و درک مطلب در مقایسه با کسانی که سطوح بالاتر از 150 میکروگرم در گرم است. وقتی سطوح ید به پایینتر از 150 میکروگرم در گرم کاهش می یابد نمرات بدتر از آن به دست آمد.
مطالعه دیگری از یک دوره پیگیری 9 ساله پس از بارداری برای ارزیابی عملکرد تحصیلی در کودکان استفاده کرد. آنها دریافتند که کودکان مادران با سطوح ید کمتر از 150 میکروگرم در گرم، نمرات 10 درصدی املایی، 7.6 درصد در گرامر و 5.7 درصد در سواد انگلیسی را کاهش می دهند. این نتایج از این مطالعات نشان می دهد که کمبود متوسط می تواند منجر به اثرات کمتر و شدید اما در عین حال قابل توجه در توسعه و شناخت مغز شود.(1)

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

اطمینان پیدا کنید که ید کافی را بدست می آورید

متأسفانه بسیاری از زنان در طی بارداری به اندازه کافی ید دریافت نمی کنند. مطالعه ای که در اوت 2015 در مورد زنان سوئدی منتشر شد دریافتند که سطح متوسط ید 459 زن فقط 98 میکروگرم در گرم بود که به مراتب کمتر از 150 تا 250 میکروگرم در گرم توصیه شده می شود.
زنان باردار و شیرده باید 250 میکروگرم ید در روز مصرف کنند. هر کجا که بین 250 تا 500 میکروگرم در نظر گرفته شده بیشتر از کافی است و بیش از 500 میکروگرم بیش از حد است. حداقل روزانه 150 میکروگرم در روز است. (2)
زنان توصیه می شود از نمک یددار استفاده کنند و مکمل های حاوی 150 میکروگرم ید را دریافت کنند. با پزشک خود در مورد چگونگی به دست آوردن ید جامد در رژیم غذایی روزانه خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که کودک شما یک مغز سالم را پیدا می کند.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search