رژیم غذایی

8 مزایای سلامتی زعفران برای پوست و سلامت

مزایای سلامتی زعفران

آیا شما به دنبال مزایای سلامتی زعفران هستید؟ اگر بله، پس شما به جای درستی آمده اید. اما، ابتدا اجازه دهید برخی از حقایق مهم در مورد این ادویه جادویی را یاد بگیریم. زعفران یک ادویه کوچک، دائمی، پیازدار و یک عضو از خانواده زنبق است.

تولید زعفران، شامل چیدن گل و جدا کردن کلاله از گل است که دشوارترین و در عین حال حساسترین مرحله می باشد مدت زمان جداسازی کلاله از گل باید کوتاه باشد زیرا گل ها سریع فاسد می شوند این مرحله دقت زیادی لازم دارد و باید نکات بهداشتی نیز رعایت شود و شیوه خشک کرده کلاله ها مهم است برای خشک کردن از یک غربال می توان استفاده کرد البته با روش صنعتی نیز می توان کلاله ها را خشک کرد زعفران گرانترین ادویه در جهان است. در حال حاضر زعفران در ایران، یونان، مراکش، اسپانیا، کشمیر و ایتالیا تولید می شود. ایران مهمترین تولید کننده زعفران از لحاظ حجم و کیفیت است و اسپانیا بزرگترین وارد کننده ادویه است. زعفران یک محصول فشرده است که هزینه بالایی می برد. زعفران صرفنظر از اینکه گرانترین ادویه است مزایای سلامتی زیادی دارد و این باعث خاص بودن آن است.

در اینجا 8 مزیت سلامت زعفران عبارتند از:

مزایا و خواص دارویی این ادویه بسیار گران قیمت، آن را یک عنصر ارزشمند آشپزی در سراسر جهان کرده است. پژوهش های مدرن نشان می دهد که زعفران را می توان به عنوان یک داروی مقوی غرائز جنسی، عرق آور [به منظور ایجاد عرق کردن]، بادشکن [برای جلوگیری از گاز روده] و سبب پیش انداختن قاعدگی می شود. برخی مزایای دیگر در اینجا ذکر شده است:
1. محافظت در برابر سرطان: زعفران حاوی کاروتن محلول در آب، نارنجی تیره به نام کروسین است که مسئولیت بسیاری از رنگ طلایی زعفران را بر عهده دارد. یافته ها نشان می دهد کروسین موجب مرگ آپوپتوز در سلول های سرطانی انسان، لوسمی، کارسینوم تخمدان، آدنوکارسینوم کولون و سارکوم بافت نرم می شود. محققان در مکزیک که در حال مطالعه عصاره زعفران هستند کشف کردند که زعفران و اجزای فعال آن توانایی مهار سلول های بدخیم انسان را نشان می دهند. نه تنها سلول های سرطانی را مهار می کنند بلکه بر روی سلول های طبیعی تاثیری نداشته و در واقع باعث تشکیل آنها و همچنین تحریک لنفوسیت ها، سلول های ایمنی بدن می شوند که باعث از بین بردن سلول های سرطانی می شود.
2. ترویج یادگیری و حفظ حافظه: مطالعات اخیر نیز نشان داده است که عصاره زعفران، به ویژه کروسین آن، در درمان اختلالات روانی مربوط به سن مفید است. در ژاپن، زعفران در درمان بیماری پارکینسون، از دست دادن حافظه و التهاب استفاده می شود.
3. در درمان تاخیر بلوغ اثر دارد: در دختران در حال رشد، زعفران اثر محرک کلی دارد یک قاشق زعفران در یک قاشق شیر برای تحریک هورمون ها مفید است و اثر مطلوب را به ارمغان می آورد.
4. برای افزایش سرزندگی استفاده می شود: در کمی لیبیدو زعفران به عنوان یک محرک جنسی استفاده می شود و می تواند در یک دوز اندک در یک لیوان شیر در زمان خواب مصرف شود.
5. در درمان طاسی منطقه ای موثر است: زعفران را در شیرین بیان و شیر مخلوط کرده و به عنوان یک پماد موثر موضعی برای درمان رشد مو در آلوپسی استفاده کنید.
6. حفاظت در برابر سرماخوردگی: زعفران یک تونیک محرک است و برای درمان سرماخوردگی و تب بسیار موثر است زعفران را در شیر مخلوط کرده و روی پیشانی اعمال کنید سرماخوردگی را سریع کاهش می دهد.
7. افزودن به مواد غذایی: زعفران یک جایگزین عالی برای افزودنی های غذایی مصنوعی است
با توجه به مزایای زعفران که برای ما شناخته شده است این گنجینه آشپزی باید به خصوص در ماه های زمستان مورد استفاده قرار گیرد و در اینجا برخی از اهداف مصرف آورده می شود:
1. برای یک ماریناد فوق العاده برای ماهی، رشته زعفران، سیر و آویشن را به سرکه اضافه کنید.
2. از زعفران برای دادن یک رنگ طلایی کره ای به کیک ها، شیرینی ها و کوکی ها استفاده می شود.
3. در پختن biryanis همراه با گل میخک، دارچین، جوز و برگهای سرخ هندی که به منظور حفظ آرامش استفاده می شود.
4. قهوه با زعفران و هل یک نوشیدنی آرام بخش و قلب سالم است.
5. زعفران و دارچین به شیر کامل یا ماست و عسل برای یک ورژن از نوشیدنی ماست مشهور هندی به نام لاسی اضافه می شود.
8. کاهش وزن و مدیریت اشتها: هنگامی که به عنوان کمک به کاهش وزن استفاده می شود مکمل های زعفران برای جلوگیری از اشتها و کاهش میل به هوس موثر هستند. برخی از طرفداران می گویند که زعفران باعث افزایش سطح سروتونین مغز می شود و به نوبه خود سبب جلوگیری از اضافه وزن می شود.
بر اساس یک مطالعه کوچک منتشر شده در تحقیقات تغذیه ای در سال 2010، عصاره زعفران به عنوان وسیله ای برای کنترل غذا اجباری می شود برای مطالعه، زنان سالم که کمی اضافه وزن داشتند هر روز برای هشت هفته هر دو مکمل حاوی زعفران یا پلاسبو مصرف کردند. مصرف کالری بدون محدودیت بود. نتایج مطالعه نشان داد که اعضای گروه زعفران کاهش قابل توجهی در میان وعده و کاهش قابل توجهی در وزن بدن نسبت به اعضای گروه دارونما داشتند. نویسندگان این مطالعه خاطرنشان می سازند که زعفران می تواند به کاهش دفعات میان وعده کمک کند.
زعفران به عنوان یک ادویه، به طور کلی بی خطر شناخته شده است اما در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود همچنین باید اشاره کرد که دوزهای بزرگ یعنی بیش از 1 یا 2 قاشق غذاخوری می تواند سمی باشد اگرچه مسمومیت با زعفران بسیار نادر است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

اثرات جانبی احتمالی زعفران

اگر چه زعفران برای بسیاری از مردم در هنگام مصرف در مقادیری که معمولا در آشپزی استفاده می شود بی خطر است استفاده از مکمل های زعفران و زعفران ممکن است عوارض جانبی مضر را ایجاد کند. در دوزهای کوچکتر از 30 تا 50 میلی گرم که در اکثر مطالعات استفاده شده، عوارض جانبی بیشتر شامل تهوع، استفراغ، سرگیجه و خشکی دهان است. نویسندگان مطالعات گزارش دادند که تفاوت معناداری بین زعفران و پلاسبو در مقایسه با عوارض جانبی وجود ندارد.
همانطور که در طب سنتی آمده است زعفران برای سقط جنین استفاده شده است و در دوزهای بالا (پنج گرم) نشان داده شده است که قادر به تحریک محرک های رحم و اثرات استروژن در حیوانات است. در نتیجه، اگر حامله باشید نباید زعفران را مصرف کنید. در یک مطالعه در میان زنان سالم، مصرف روزانه 400 میلی گرم زعفران به مدت هفت روز باعث خونریزی غیر طبیعی رحم در دو زن شد.
نویسندگان یک مطالعه بررسی هیچ مطالعه ای در مورد تعاملات بین داروهای مختلف و زعفران یافت نشد. با این حال، آنها توصیه می کنند یک روش محتاطانه برای استفاده از زعفران در افراد تحت درمان با ضد انعقاد (رقیق کننده خون) و یا افراد با انواع خاصی از بیماری کلیوی داشته باشید.
همانند هر مکمل، اگر شما استفاده از زعفران برای اهداف سلامتی در نظر می گیرید ابتدا با ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود و در استفاده از مزایا و معایب آن، با پزشک خود صحبت کنید. همچنین در نظر داشته باشید که درمان در شرایطی مانند افسردگی و اجتناب و یا تأخیر در مراقبت های استاندارد ممکن است عواقب جدی داشته باشد.

مقدار مصرف زعفران

به عنوان یک مکمل غذایی، تا 1/5 گرم زعفران را می توان در هر روز با خیال راحت مصرف کرد. در صورت مصرف بیش از پنج گرم در معرض سمی قرار می گیرید و در صورت مصرف بیش از 20 گرم در روز می تواند مرگبار باشد.
مطالعات بالینی دوزهای بین 20 تا 400 میلی گرم در روز را ارزیابی کرده اند هرچند اغلب داروهای موثر در آزمایشات بالینی 30 تا 50 میلی گرم در روز است.

توحه: جهت خرید زعفران اعلا با ما مشاوره نمایید تا بهترین زعفران برای شما ارسال شود.

زعفران یکی از قوی ترین چربی سوز ها است

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search