رژیم غذایی

مزایای برتر روغن گل گاوزبان + اثرات جانبی

خواص گل گاوزبان

روغن گل گاوزبان عصاره ای است که از دانه های گیاه Borago officinalis تهیه شده است. روغن گل گاوزبان به دلیل مقدار بالای اسید گاما لینولئیک اسید (GLA) دارای ارزش بالایی است. تصور می شود که این اسید چرب می تواند به کاهش التهاب وابسته به بسیاری از بیماری ها کمک کند. گاوزبان گیاهی گلدار و پر از اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان ها است.

این ترکیبات برای ایجاد یک مدافع قدرتمند التهاب، اگزما و اضطراب ترکیب می شوند. گاوزبان گیاهی است. از گل و برگ آن و همچنین روغن حاصل از دانه های آن به عنوان دارو استفاده می شود. روغن گاوزبان برای اختلالات پوستی از جمله اگزما، درماتیت سبورئیک و نورودرماتیت استفاده می شود. همچنین از آن برای آرتریت روماتوئید (RA)، استرس، سندرم قبل از قاعدگی (PMS)، دیابت، اختلال کمبود توجه - بیش فعالی (ADHD)، سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS)، الکلیسم، درد و تورم (التهاب) و برای پیشگیری از بیماری قلبی و سکته مغزی استفاده می شود. گل و برگ درخت گاوزبان برای تب ، سرفه و افسردگی استفاده می شود.
همچنین از گاوزبان برای یک مشکل هورمونی به نام نارسایی آدرنال، برای "تصفیه خون"، برای افزایش جریان ادرار، جلوگیری از التهاب ریه ها، به عنوان یک آرام بخش و برای ترویج تعریق استفاده می شود. همچنین از گاوزبان برای افزایش تولید شیر مادر و همچنین درمان برونشیت و سرماخوردگی استفاده می شود.
گاوزبان روی پوست برای درماتیت سبورئیک شیرخوار اعمال می شود و از آن در نرم شدن پوست نیز استفاده می شود.
در غذاها ، گاوزبان در سالادها و سوپ ها خورده می شود.
در ساخت محصول از گاوزبان در محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود.
در ادامه بخوانید تا اطلاعات بیشتری در مورد تسکین بخشی روغن گل گاوزبان کسب کنید.

گل گاوزبان چیست؟

گاوزبان (Borago officinalis)، که به گل ستاره نیز معروف است گیاهی است بومی مناطقی از آسیا، شمال آفریقا و اروپا.
گاوزبان از زمان های بسیار قدیم در طب سنتی ایران به عنوان یک آرامبخش مورد استفاده قرار می گرفت. این گیاه هنگام مصرف در دوزهای مناسب، مزایای زیادی برای مقابله با بیماریهای مدرن ارائه می دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ترکیبات گل گاوزبان

اسیدهای چرب اشباع نشده، بخش بزرگی از چربی را تشکیل می دهند.
این گیاه منبع بسیار خوبی از اسید گاما – لینولنیک (GLA) است این ترکیب مسئول بسیاری از قدرتهای درمانی ترمیمی گل گاوزبان است. GLA به حفظ ساختار و عملکرد غشاهای سلول حیوانی کمک می کند. این پیشرو بسیاری از ترکیبات و هورمونهای فعال حیاتی (پروستاگلاندین ها، ترومبوکسان ها و لکوترین ها) است.
Borage حاوی اسید چرب دیگری به نام استئاریدونیک اسید است. هم اسید استئاریدونیک و هم GLA به درمان شرایطی کمک می کنند که بدن افراد فاقد این اسیدهای چرب مانند لخته شدن خون، التهاب و سرطان باشند.
سایر اجزای سازنده موجود در گاوزبان عبارتند از:
Intermedin - پروتئینی است که به عملکرد طبیعی روده، قلب و سایر فرآیندها کمک می کند.
ساپونین - ترکیبی که کلسترول را کاهش می دهد و ممکن است بیماری های قلبی را کاهش دهد.
اسید چرب آلفا – لینولنیک - یک اسید چرب ضروری است که ممکن است از بروز بیماری های قلبی جلوگیری کند و در رشد جنین بسیار مهم است.
Rosmarinic acid - یک اسید چرب است که از باکتری ها، التهاب، دیابت، سرطان، بیماری آلزایمر محافظت می کند و دارای اثرات آنتی اکسیدانی است.
فلاونوئیدها - ترکیباتی با اثرات آنتی اکسیدانی که مانع از گسترش سلولهای مضر می شوند.
پلی فنول ها - ترکیبات آنتی اکسیدانی که در برابر بسیاری از بیماری های مزمن محافظت می کنند.
پتاسیم ، کلسیم و ویتامین C

مزایای سلامتی گاوزبان

1) گل گاوزبان سرشار از آنتی اکسیدان است

خواص آنتی اکسیدانی گاوزبان مسئول بسیاری از مزایای سلامتی آن است.
برگهای گل گاوزبان دارای آنتی اکسیدان بالایی در آب گرم بودند. گل گاوزبان دارای مقادیر بالای تانن، فلاونوئیدها و فنلها بود. این ترکیبات ظرفیت آنتی اکسیدانی را افزایش می دهند و در برابر جهش هایی که باعث ایجاد سرطان، بیماری ها و پیری می شوند محافظت می کند.
در یک مطالعه از 38 شرکت کننده، افراد روزانه دو بار به مدت 2 هفته از ان نوشیدند. مقدار کل آنتی اکسیدان ها در نمونه خون آنها افزایش یافته است. این مطالعه توانایی گیاهان دارویی را در مقابله با استرس اکسیداتیو به طور عمده در آنتی اکسیدانهای اصلی آن نشان داد.(1)

2) گل گاوزبان عملکرد مغز را بهبود می بخشد

در یک مطالعه (DB-RT) از 238 نوزاد نارس، به نوزادان به مدت 9 ماه پس از تولد، گل گاوزبان و مکمل روغن ماهی داده شد. آنها مزایایی در رشد و پیشرفت مغز داشتند. با این حال، از نظر رشد مغزی بین دو گروه تفاوت معنی داری وجود ندارد.(2)
در موشهایی با کاهش عملکرد مغزی عصاره گل گاوزبان به بهبود عملکرد مغزی آنها کمک می کند. ترکیبات گل گاوزبان باعث کاهش استرس اکسیداتیو در مغز می شوند و بنابراین ممکن است برای درمان اختلال در حافظه و بیماری آلزایمر مورد استفاده قرار بگیرند.
کپسولهای عصاره گاوزبان در یک مطالعه 6 هفته (DB-RCT) به طور قابل توجهی افسردگی را در 19 بیمار کاهش داد. روغن گاوزبان حاوی فلاونوئیدهایی بود که در اقدامات ضد افسردگی نقش داشتند.
در یک مطالعه مشابه 6 هفته ای (دوسوکور) از 24 نفر، کپسولهای عصاره گاوزبان باعث کاهش چشمگیر علائم OCD و اضطراب شده اند.
عصاره گیاه گاوزبان همچنین اضطراب را در موشها کاهش داد.

3) گاوزبان در برابر سرطان محافظت می کند

در یک مطالعه از 72 فرد، افرادی که به طور مرتب گاوزبان مصرف می کردند 3 برابر خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش دادند.(3)
در مگسهای میوه، فنلهای موجود گاوزبان ذرات شیمیایی را سم زدایی می کند بنابراین آنها از سرطان محافظت می کنند.
GLA از گاوزبان باعث مرگ سلول های سرطانی كبد در موش های صحرایی نیز شد. آنتی اکسیدان های روغن گاوزبان همچنین سلولهای طبیعی را در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کنند.
در یک مطالعه دیگر، ترکیبات کوچک نقره از عصاره برگهای گل گاوزبان باعث کاهش رشد سلولهای سرطانی شد.

4) گاوزبان از قلب محافظت می کند

در یک مطالعه 8 هفته ای (یک فرد نابینا) از 59 فرد، ترکیبی از روغنهای حاصل از گل گاوزبان ایرانی و گل گاوزبان اروپایی باعث کاهش کلسترول کل، LDL (کلسترول بد) شد. این روغن همچنین سطح کلسترول HDL (کلسترول خوب) را افزایش داده و در مدت زمان کوتاه دیابت نوع 2 را کاهش داده است.(4)
در یک مطالعه 28 روزه از 30 مرد، شرکت کنندگان پاسخ قلبی خود را به تست استرس نشان دادند. به کسانی که مکمل روغن گل گاوزبان داده شد فشار خون و ضربان قلب پایین و عملکرد بهتری را تحت استرس تجربه کردند.
در موش ها، درمان با روغن گاوزبان در برابر نارسایی قلبی و حملات قلبی محافظت می کند. برخلاف سایر داروها و داروهای ضد التهاب روغن گاوزبان تغییر شکل یا اسکار در بافت قلب ایجاد نکرد.
همچنین یک رژیم غذایی روغن گاوزبان در موش ها باعث کاهش پلاک در عروق عامل بیماری عروق کرونر قلب شد. مقدار بالای اسیدهای چرب موجود در روغن باعث تقویت غشای سلولی و خون می شود که با بهبود سلامت قلب همراه است.

5) گاوزبان باعث کاهش التهاب می شود

در یک مطالعه 18 ماهه (DB-RCT) از 150 شرکت کننده، شرکت کنندگانی که کپسول روغن دانه گاو زبان مصرف می کردند علائم آرتریت روماتوئید کمتری داشتند.(5)
همچنین، مطالعات متعدد (DB-RCT) نشان داد كه روغن بذر گاوزبان باعث کاهش التهاب در آستر مفاصل (سینوویتیت) می شود. بنابراین، نیاز به داروهای ضد التهابی نیز کاهش یافته است.
یک رژیم غذایی غنی از GLA باعث کاهش التهاب حاد و مزمن (طولانی مدت) در موش های مبتلا به آرتروز می شود.

6) گاو زبان سلامت پوست را بهبود می بخشد

روغن گاو زبان حاوی مقادیر بالایی از چربی های امگا 6 است که برای ساختار و عملکرد مناسب سد پوست بسیار حیاتی است.
روغن گاو زبان یک سد پوستی سالم را ترویچ می دهد. در یک مطالعه از 37 کودک، 3 تا 4 هفته با استفاده از روغن موضعی گاو زبان با استفاده از محلول موضعی، علائم پوستی از درماتیت سبوروئیک نوزادان پاکسازی شد.
در یک مطالعه دیگر (DB-RCT) از 32 کودک مبتلا به اگزما، پوشیدن لباس زیر پوشیده شده با روغن گاو زبان به مدت 2 هفته سد پوستی را بهبود بخشید. آنها همچنین از خارش رهایی یافته بودند.(6)
در طی یک مطالعه DB-RCT) 45) زن سالم با پوست حساس و خشک، حدود 2 گرم مکمل روغن گاو زبان در روز باعث افزایش هیدراتاسیون پوست و کاهش زبری و پوسته پوسته شدن پوست شد.

7) گاو زبان آسم را تسکین می دهد

گاو زبان می تواند به عنوان یک تسکین دهنده در کاهش علائم آسم مورد استفاده قرار گیرد.
در یک مطالعه (DB-RCT) مصرف 5 میلی لیتر عصاره گاو زبان 3 بار در روز به مدت 1 ماه علائم سرفه، تنگی نفس، تولید مخاط و تنگی مجاری هوایی از 38 بیمار مبتلا به آسم متوسط بهبود یافته است. علاوه بر این، شعله ور شدن آسم و مراجعه به اورژانس در طول مطالعه به طور قابل توجهی کاهش یافته است.(7)

8) گاو زبان در کاهش وزن کمک می کند

در یک مطالعه (DB-RCT) از 50 فرد چاق، مصرف روزانه 5 گرم روغن گاو زبان در روز به مدت 33 ماه، به افراد چاق کمک کرد تا چاقی را که در گذشته به دست آورده اند کاهش دهند.(8)

9) گاو زبان ممکن است سلامت استخوان را بهبود بخشد.

پوکی استخوان سبب تضعیف استخوان و کاهش تراکم استخوان است. هرچه استخوان ها شکننده تر می شوند فرد مستعد شکست استخوان و آسیب دیدگی می شود.
در موش ها، یک رژیم غذایی 10 ماهه روغن ماهی و گاو زبان از کاهش سن استخوان با کاهش التهاب جلوگیری می کرد.(9)

10) گاو زبان ممکن است سلامت کبد را تقویت کند

در موشهایی که به بیماری کبد ناشی از الکل مبتلا هستند خاصیت آنتی اکسیدانی گاو زبان به محافظت از کبد کمک می کند. درمان با گاو زبان باعث بهبود شکل کبد، کاهش محتوای چربی، تنظیم آنزیم های کبدی به عملکرد طبیعی آنها و کاهش استرس اکسیداتیو شد.
در مدل موش های دیگر، روغن گاو زبان باعث تجزیه چربی در کبد و علائم بیماری کبد چرب شده است.(12)

11) گاو زبان از تابش محافظت می کند

روغن گاو زبان تغذیه شده در موش باعث کاهش صدمات کبدی ناشی از تابش گاما می شود. ویتامین E (توکوفرول ها) و GLA خاصیت آنتی اکسیدانی را حفظ کرده و از کبد محافظت می کنند. این امر از تولید رادیکال آزاد جلوگیری کرده و بنابراین ممکن است به بیماران تحت درمان با رادیوتراپی کمک کند.(13)

12) گاو زبان پاتوژنزها را می کشد

عصاره گاو زبان عوامل بیماری زا مختلفی از جمله E. coli و استافیلوکوکوس می کشد.
عصاره گاو زبان رشد استافیلوکوکوس، ویروسی که باعث عفونت استاف می شود را متوقف کرد.
گاو زبان ممکن است با مالاریا مبارزه کند
عصاره آلکالوئیدی حاصل از گاو زبان، ایجاد پلاک (آمیلوئیدها) در بدن را مهار می کند. این با کاهش توده های پروتئین های آمیلوئیدی عمل می کند احتمالاً پروتئین های مالاریا به همان روشی که پلاک ساخته می شوند ساخته شده اند. بنابراین پتانسیل مهار مالاریا را دارد.(14)

اثرات جانبی گل گاوزبان

عوارض جانبی رایج عبارتند از:
اپیزودهای صرع
سردرد
خواب آلودگی
استفراغ
دهان خشک
یبوست
تاری دید
محدودیت ها و احتیاط ها
گاو زبان نباید در دوران بارداری مصرف شود. این می تواند باعث زایمان شود و به رشد جنین آسیب برساند یا باعث سقط شود.

تداخلات دارویی

مکمل های گاو زبان می توانند با داروهای ضد تشنج در بیماران مسن تأثیر منفی داشته باشند.
اشکال مکمل
روغن بذر گاو زبان
گل
برگها
چای
مکمل
مقدار مصرف
دوز توصیه شده منتشر نشده است. با این حال، بیشتر مطالعات کمتر از 2000 میلی گرم در روز استفاده می کردند.
تجربه های کاربر
بسیاری از کاربران گزارش می دهند که گاو زبان ظاهر پوست را بهبود می بخشد و قرمزی و خارش اگزما را پاک می کند. علاوه بر این، بهبود التهاب نیز گزارش شده است.
زنان PMS و علائم یائسگی را که با استفاده از گاو زبان از بین می رود را یادآور می شوند. با این حال، مطالعات علمی (RCTs) هیچ تاثیری را بر علائم PMS نشان نداد.(15)
با این حال، کاربران دیگر اظهار داشتند که آنها به هیچ وجه مزایای سلامتی ندیدند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search