رژیم غذایی

خواص پاپریکا

مزایای سلامتی پاپریکا

پاپریکا Paprika ادویه ای است که از فلفل های خشک شده از گیاه Capsicum annuum تهیه شده است. غذاهای هندی، مراکش و بسیاری از غذاهای اروپایی (اسپانیایی، اتریشی و مجارستانی) به هر اندازه که باشند اگر یک ماده مخفی و قدرتمند شامل پاپریکا را نداشته باشد به همان اندازه خوشمزه و لذت بخش نخواهند بود.

رنگ ادویه به این دلیل متفاوت است که خانواده فلفل Capsicum annuum شامل فلفل دلمه ای شیرین، فلفل قرمز داغ، فلفل سبز گرم و انواع دیگر آن است. با این حال، پاپریکا چیزی بیش از یک فلفل دلمه ای است. پاپریکا در انواع شیرین، دودی و انواع داغ و همچنین انواع رنگها مانند قرمز، نارنجی و زرد وجود دارد. جالب توجه است که پاپریکا چهارمین ادویه محبوب در جهان است و می توان آن را درست در کنار نمک و فلفل در بیشتر کابینت های آشپزخانه یافت. طعم آن می تواند از شیرین تا گرم متفاوت باشد. همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم این ادویه از فلفل های زمینی و خشک و به طور دقیق از گونه های Annuum Capsicum تهیه می شود.
مهم نیست که کدام پاپریکا را به عنوان ادویه در غذای خود استفاده کنید همه آنها فواید زیادی دارند. اما، چرا بعضی از پاپریکاها داغ و بعضی دیگر نیستند؟ دو عامل بر تندخواری پاپریکا تأثیر می گذارد تعداد دانه ها و مقدار گوشت داخلی مورد استفاده در فرایند تولید می باشد گفته می شود پودر پاپریکای شیرین تقریباً هیچ دانه یا غشایی از فلفل ها را شامل نمی شود. از طرف دیگر، پودر پاپریکای داغ حاوی دانه ها، جفت و رگ ها است.
در مجارستان هشت عدد پاپریکا وجود دارد که همگی بر اساس رنگ و گرما طبقه بندی می شوند. از طرف دیگر، پاپریکای اسپانیایی به دلیل نحوه ایجاد آن خاص است - قبل از تبدیل شدن به پودر، فلفل ها با دود خشک می شوند.
پاپریکا در سراسر جهان بخصوص در بشقاب برنج و تاس کباب مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه نه تنها سرشار از آنتی اکسیدان ها بلکه ویتامین ها و مواد معدنی نیز هست. در اینجا 8 فواید سلامتی پاپریکا بر پایه علمی آورده شده است.

1. پر از مواد مغذی است

پاپریکا با ریز مغذی ها و ترکیبات مفید بسته بندی شده است و 1 قاشق غذاخوری (6.8 گرم) آن حاوی:(1)
کالری: 19
پروتئین: کمتر از 1 گرم
چربی: کمتر از 1 گرم
کربوهیدرات: 4 گرم
فیبر: 2 گرم
ویتامین آ 19٪ از ارزش روزانه (DV)
ویتامین ای 13٪ از DV
ویتامین ب 6: 9٪ از DV
آهن: 8٪ DV
نکته قابل توجه، این مقدار کم تقریباً 20٪ از نیاز روزانه ویتامین A شما را به همراه دارد.
این ادویه همچنین حاوی انواع آنتی اکسیدان است که با آسیب سلولی ناشی از مولکول های واکنشی به نام رادیکال های آزاد مبارزه می کنند.
آسیب رادیکال آزاد با بیماری های مزمن از جمله بیماری های قلبی و سرطان ارتباط دارد. به همین ترتیب، خوردن غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان ممکن است به جلوگیری از این شرایط کمک کند.
آنتی اکسیدان های اصلی پاپریکا متعلق به خانواده کاروتنوئید بوده و شامل بتاکاروتن، کپسانتین، زیزانتین و لوتئین می باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. ممکن است باعث تقویت بینایی سالم شود

پاپریکا حاوی چندین ماده مغذی است که می تواند سلامت چشم را تقویت کند از جمله ویتامین E، بتاکاروتن، لوتئین و زیزانتین.
در واقع، مطالعات، مصرف رژیم غذایی برخی از این مواد مغذی را با کاهش خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) و آب مروارید مرتبط کرده است.
به طور خاص، لوتئین و زیزانتین كه به عنوان آنتی اکسیدان عمل می كنند ممكن است از آسیب دیدگی چشم شما جلوگیری كنند.
در یک مطالعه در بیش از 1800 زن، کسانی که بیشترین میزان رژیم غذایی حاوی لوتئین و زیزانتین را مصرف کردند 32٪ کمتر از کسانی که کمترین میزان دریافت را داشتند آنها مبتلا به آب مروارید شدند.(2)
مطالعه دیگری که در مورد 4519 بزرگسال انجام شد نیز خاطرنشان کرد: مصرف بیشتر لوتئین و زیگزانتین با کاهش خطر AMD همراه است.

3. ممکن است التهاب را کاهش دهد

انواع خاصی از paprika، به ویژه انواع گرم، حاوی ترکیب کپسایسین است.
تصور می شود که کپسایسین برای کاهش التهاب و درد به گیرنده های سلول های عصبی شما متصل شود).
بنابراین، ممکن است در برابر انواع التهاب و خود ایمنی از جمله آرتریت، آسیب عصبی و مشکلات گوارشی محافظت کند.
مطالعات متعددی نشان می دهد که کرم های موضعی با کپسایسین به کاهش درد ناشی از آرتریت و آسیب عصبی کمک می کنند اما تحقیقات در مورد قرص های کپسایسین محدودتر است.
در یک مطالعه در 376 بزرگسال مبتلا به بیماریهای دستگاه گوارش، مکمل های کپسایسین به جلوگیری از التهاب معده و آسیب آنها کمک کرده است.(3)
یک مطالعه دیگر در موش صحرایی نشان داد که مصرف 10 روز مکمل های کپسایسین باعث کاهش التهاب همراه با یک وضعیت عصبی خود ایمنی شده است. هنوز تحقیقات خاص در مورد پاپریکا مورد نیاز است.

4. ممکن است سطح کلسترول را بهبود بخشد

پاپریکا ممکن است برای کاهش سطح کلسترول مفید باشد
به ویژه، کپسانتین، یک کاروتنوئید موجود در این ادویه محبوب، ممکن است سطح HDL (کلسترول خوب) را افزایش دهد که با خطر پایین تر بیماری قلبی همراه است.
یک مطالعه دو هفته ای نشان داد که موشهای دارای جیره غذایی با پاپریکا و کپسانتین با افزایش رژیم HDL در مقایسه با موشهای دارای رژیم غذایی شاهد تفاوت معنی داری داشتند.
کاروتنوئیدهای موجود در پاپریکا همچنین ممکن است به کاهش سطح کلسترول کل و LDL (کلسترول بد)، که با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی مرتبط هستند کمک کنند.
در یک مطالعه 12 هفته ای در 100 بزرگسال سالم، افرادی که روزانه یک مکمل حاوی 9 میلی گرم کاروتنوئیدهای پاپریکا مصرف کرده بودند نسبت به کسانی که دارونما دریافت کرده بودند میزان LDL (کلسترول بد) و کلسترول کل به طور قابل توجهی پایین تر داشتند.
با این وجود، تحقیقات گسترده تر مورد نیاز است.(4)

5. ممکن است اثرات ضد سرطان داشته باشد

ترکیبات بیشماری در پاپریکا ممکن است در برابر سرطان محافظت کند.
چندین کاروتنوئید پاپریکا از جمله بتاکاروتن، لوتئین و زیزانتین نشان داده شده است كه با استرس اکسیداتیو مبارزه می كنند كه تصور می شود خطر ابتلا به برخی سرطانها را افزایش می دهد.
قابل ذکر است در یک مطالعه در تقریباً 2000 زن، آنهایی که بالاترین سطح خونی بتا کاروتن، لوتئین، زیزانتین و کاروتنوئیدها را داشتند 25 - 35٪ کمتر احتمال ابتلا به سرطان پستان را داشتند.(5)
از این گذشته، کپسایسین موجود در پاپریکا با تأثیرگذاری بر بیان چندین ژن می تواند رشد و بقای سلول های سرطانی را مهار کند.
با این حال، تحقیقات گسترده تری در مورد پتانسیل ضد سرطان این ادویه مورد نیاز است.

6. ممکن است کنترل قند خون را بهبود بخشد

کپسایسین موجود در پاپریکا ممکن است به مدیریت دیابت کمک کند.
دلیل آن این است که کپسایسین ممکن است روی ژنهای کنترل قند خون تأثیر بگذارد و آنزیم هایی را که شکر بدن شما را تجزیه می کنند مهار کند. همچنین ممکن است حساسیت به انسولین را بهبود بخشد.
در یک مطالعه 4 هفته ای در 42 زن باردار مبتلا به دیابت، مصرف روزانه 5 میلی گرم مکمل کپسایسین به طور قابل توجهی میزان قند خون بعد از غذا را در مقایسه با دارونما کاهش داده است.
یک مطالعه 4 هفته دیگر در 36 بزرگسال ، نشان داد که یک رژیم غذایی با فلفل قرمز حاوی کپسایسین در مقایسه با یک رژیم بدون فلفل، میزان انسولین خون را بعد از غذا به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. سطح انسولین پایین به طور معمول نشان دهنده کنترل بهتر قند خون است.
هنوز تحقیقات بیشتر لازم است.(6)

7. برای خون سالم مهم است

پاپریکا سرشار از آهن و ویتامین E است که دو ریز مغذی حیاتی برای خون سالم هستند.
آهن بخش مهمی از هموگلوبین است یک پروتئین موجود در گلبول های قرمز خون که به حمل اکسیژن در بدن کمک می کند در حالی که ویتامین E برای ایجاد غشای سالم برای این سلول ها لازم است.
بنابراین، کمبود در هر یک از این مواد مغذی ممکن است تعداد گلبول های قرمز خون شما را کاهش دهد. این می تواند باعث کم خونی شود بیماری مشخص شده با خستگی، پوست کم رنگ و تنگی نفس می باشد.
در حقیقت، یک مطالعه در 200 زن جوان، مصرف کم آهن را با خطر کم خونی تقریباً 6 برابر نسبت به مصرف کافی مرتبط می داند.(7)
از این گذشته، مطالعات حیوانی نشان می دهد كه ویتامین E در ترمیم آسیب به گلبول های قرمز بسیار مؤثر است و كمبود این ویتامین ممكن است منجر به كم خونی شود.

8. به آسان به رژیم غذایی خود اضافه کنید

پاپریکا یک ادویه همه کاره است که می توان آن را در بسیاری از بشقاب غذاها گنجانید.
در سه نوع اصلی وجود دارد که بر اساس کشت و فرآوری فلفل از نظر سلیقه و رنگ متفاوت است.
پاپریکای شیرین علاوه بر شیرین بودن، لمس دودی نیز دارد. می توان از آن به عنوان چاشنی گوشت، سالاد سیب زمینی و تخم مرغ استفاده کرد.
از طرف دیگر، پاپریکای داغ یک طعم تندتر را ارائه می دهد و اغلب به سوپ ها و خورش هایی مانند goulash مجارستانی اضافه می شود.
سرانجام ، طعم شیرین و دودی پاپریکا با غذاهای برنج، عدس و لوبیا بهتر عمل می کند.
همچنین می توانید پاپریکا را به سادگی بر روی تخم مرغ های آب پز، سبزیجات خرد شده، دیپ ها، برنج پخته شده، سیب زمینی سرخ شده و سالاد، پاپریکا را به وعده های غذایی روزمره ساده اضافه کنید.
در حالی که مکمل های پاپریکا نیز در دسترس هستند تحقیقات بسیار محدودی در مورد ایمنی و کارآیی آنها انجام شده است.
خلاصه:
پاپریکا یک ادویه رنگارنگ است که از فلفل زمینی تهیه می شود.
انواع مختلفی از ترکیبات مفید از جمله ویتامین A، کپسایسین و آنتی اکسیدان های کاروتنوئید را ارائه می دهد. این مواد ممکن است مزایای جلوگیری از التهاب و بهبود کلسترول، سلامت چشم و قند خون را داشته باشد.
می توانید این ادویه را به غذاهای متنوعی از جمله گوشت، سبزیجات، سوپ و تخم مرغ اضافه کنید.

بیشتر بدانید: 13 ماده غذایی ضد التهابی که شما می توانید بخورید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. گلناز
  1. 5 / 5

سلام . ممنون از زحمات شما مقاله خوب و مفیدی بود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search