رژیم غذایی

شیر غنی شده چیست؟ مزایا و موارد استفاده

فواید شیر غنی شده

شیر سرشار از کلسیم است و حاوی بیش از 10 ماده مغذی اساسی است که باعث تقویت سلامت عمومی می شود. تحقیقات علمی اخیر نشان داده است كه شیر حاوی سایر مؤلفه های مفید از جمله پروتئین وی، اسفنگومیلین و اسید لینولئیك كونژوگه نیز می باشد.

طبق دستورالعملهای رژیمی رژیم غذایی استرالیا، این مواد مغذی و مؤلفه های مفید به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا، دیابت نوع 2، سندرم متابولیک و سرطان کولورکتال کمک می کند. زیرا اینها برخی از دلایل اصلی مرگ و میر در استرالیا است. مصرف شیر همچنین با حفظ وزن سالم همراه است و می تواند در آماده سازی و بهبودی از ورزش نقش مهمی داشته باشد.
شیر غنی شده نیز به طور گسترده در سراسر جهان برای کمک به افرادی در دریافت مواد مغذی مورد استفاده قرار می گیرد که ممکن است در رژیم های خود فاقد آن باشند.
این مزایای مختلفی را در مقایسه با شیر غنی نشده ارائه می دهد.
در این مقاله به بررسی چگونگی تهیه شیر غنی شده و همچنین تغذیه، فواید و نکات جانبی آن می پردازیم.

شیر غنی شده چگونه ساخته شده است

شیر غنی شده از شیر گاو است که حاوی ویتامین ها و مواد معدنی اضافی است که به طور طبیعی در شیر به مقدار قابل توجهی مشاهده نمی شود.
به طور معمول، ویتامین های D و A به شیرهایی که در ایالات متحده فروخته می شوند اضافه می شوند.
با این حال، شیر را می توان با سایر مواد مغذی دیگر، از جمله روی، آهن و اسید فولیک تقویت کرد.
چگونگی و یا غنی سازی شیر بستگی به این دارد که در کجا زندگی می کنید و چه مواد مغذی ممکن است در رژیم غذایی معمولی کشور شما وجود داشته باشد. در حالی که برخی از کشورها طبق قانون نیاز به غنی سازی شیر دارند در ایالات متحده اینگونه نیست.
با این وجود شیر غنی شده در ایالات متحده بسیار شایع تر از شیر غنی نشده است.
از نظر مصارف، شیر غنی شده به همان روش و انواع غنی نشده مانند نوشیدنی یا پخت و پز استفاده می شود.
برای تقویت شیر، ویتامین A پالمیتات و ویتامین D3 اضافه می شود. اینها فعال ترین و قابل جذب ترین این مواد مغذی هستند.
از آنجا که آنها در برابر حرارت مقاوم هستند این ترکیبات می توانند قبل از پاستوریزاسیون و همگن سازی به شیر اضافه شوند این فرآیندهای حرارتی هستند که باکتری های مضر را از بین می برند و ماندگاری را بهبود می بخشند.
سایر مواد مغذی مانند ویتامین های گروه B باید بعداً اضافه شوند زیرا گرما می تواند آنها را از بین ببرد. با این حال، شیر به طور معمول با ویتامین های B در ایالات متحده تقویت نمی شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

شیر غنی شده در مقابل شیر غنی نشده

شیر غنی شده منبع خوبی از ویتامین های A و D. Plus است به طور طبیعی شیر در چندین ویتامین و مواد معدنی بالا است.
نمودار زیر محتوای مواد مغذی 8 اونس (240 میلی لیتر) شیر غنی شده و غنی نشده 2٪ را مقایسه می کند:

 

شیر غنی شده

شیر غنی نشده 2٪

کالری

122

 

123

پروتئین

8 گرم

 

8 گرم

چربی

5 گرم

5 گرم

کربوهیدرات

12 گرم

12 گرم

ویتامین A

15٪ از ارزش روزانه  (DV)

8٪ از DV

 

ویتامین B12

DV 54٪

DV 54٪

ویتامین D

 15٪ از DV

 

DV 0٪

ریبوفلاوین

DV 35٪

DV 35٪

کلسیم

23٪ از DV

 

23٪ از DV

 

فسفر

DV 18٪

DV 18٪

سلنیوم

DV 11٪

DV 11٪

روی

DV 11٪

DV 11٪

هر دو شیر غنی شده و غنی نشده بسیار مغذی هستند.
آنها همچنین به دلیل دارا بودن کلسیم و فسفر، دو ماده معدنی اصلی تشکیل دهنده استخوان ها، باعث بهبود سلامت استخوان ها می شوند. علاوه بر این، ویتامین D موجود در شیر غنی شده باعث جذب کلسیم در بدن شما می شود.
علاوه بر این، تقریباً 30 درصد کالری موجود در شیر از پروتئین حاصل می شود که بدن شما برای ساخت ماهیچه های سالم و ایجاد ترکیباتی که به هدایت فرآیندهای بدن کمک می کند نیاز دارد.

فواید شیر غنی شده

در مقایسه با شیر غنی نشده، شیر غنی شده مزایای بسیاری دارد.

شکافهای مواد مغذی را در رژیم غذایی شما پر می کند.

استحکام بخشی (افزودن مواد مغذی که مواد غذایی فاقد آن است) و غنی سازی (بازگرداندن مواد مغذی از دست رفته در هنگام فراوری) برای اولین بار برای جلوگیری از بیماری های کمبود مواد مغذی مانند ریکتز، تضعیف استخوان ها به دلیل کمبود ویتامین D ساخته شده است.
تقویت و غنی سازی آرد و شیر تقریباً در ریشه کن کردن بیماریهای کمبود در کشورهای توسعه یافته کمک کرده است
علاوه بر این، غنی سازی یک استراتژی مفید برای اصلاح سایر کمبودهای ریز مغذی است که ممکن است به اندازه جدی نباشد اما هنوز هم می تواند مضر باشد.
به عنوان مثال، اکثر مردم در سراسر جهان به میزان کافی ویتامین D برای جلوگیری از ریکتز دریافت می کنند اما سایر عوارض جانبی مضر کمبود ویتامین D، مانند کاهش ایمنی بدن را دریافت نمی کنند.
یک مطالعه نشان داد که کشورهایی که از شیر غنی شده استفاده گسترده ای دارند جمعیت بیشتری با مصرف ویتامین D و سطح بالای ویتامین D خون را نسبت به کشورهایی دارند که از شیر غنی شده استفاده نمی کنند.

رشد سالم در کودکان را ترویج می کند

شیر غنی شده به جلوگیری از کم خونی فقر آهن در کودکان کمک می کند یک مشکل شایع، به ویژه در کشورهای در حال توسعه. در این مناطق شیر غالباً با آهن و سایر مواد مغذی مانند روی و ویتامین های B تقویت می شود.
در یک بررسی از بیش از 5000 کودک، مشخص شد که شیر و غذاهای غلات غنی شده با آهن، روی و ویتامین A در کودکان کمتر از 5 سال بروز آنمی را بیش از 50٪ کاهش داده است.
در مطالعه دیگری که در پاکستان انجام شده است شیر غنی شده با اسید فولیک در مقایسه با شیر گاو غنی نشده به بهبود وضعیت آهن کودکان نو پا کمک کرده است.
یک مطالعه مشابه در انگلستان خاطرنشان کرد: کودکانی که شیر غنی شده، با آهن، روی، ویتامین A و ویتامین D می نوشند دارای سطح بالاتری از ویتامین D و آهن هستند نسبت به آنهایی که شیر گاو غنی نشده مصرف می کنند.
بعلاوه، شیر غنی شده ممکن است عملکرد مغز را در کودکان بزرگتر بهبود بخشد.
در یک مطالعه در 296 دانش آموز دوره متوسطه چینی، افرادی که شیر غنی شده می نوشند احتمال کمتری از کمبود ریبوفلاوین و کمبود آهن را دارند. علاوه بر این، آنها عملکرد و انگیزه تحصیلی بهبود یافته، در مقایسه با کسانی که شیر غنی نشده می نوشند دارند.
با این حال، به خاطر داشته باشید که شیر مغذی با توجه به نیازهای منطقه ای از جمعیت های خاص غنی شده است. به طور معمول، شیر در ایالات متحده با آهن، اسید فولیک، روی یا ریبوفلاوین تقویت نمی شود.

شیر غنی شده سلامت استخوان ها را بهبود می بخشد

شیر غنی شده ممکن است به بهبود سلامت استخوان ها کمک کند. مصرف شیر و غذاهای لبنی، که غالباً غنی شده هستند با تراکم بالاتر ماده معدنی استخوان یا استخوان های ضخیم ترهمراه است
شیر به طور طبیعی سرشار از کلسیم و فسفر است و استخوان از یک ماتریس از این دو ماده مغذی ساخته شده است.
بنابراین، حتی شیر غنی نشده ممکن است با تهیه مواد اولیه مورد نیاز برای ایجاد و تقویت استخوان های شما سلامت استخوان ها را ارتقا بخشد.
با این حال، به ویژه، شیر غنی شده با ویتامین D برای سلامتی استخوان بسیار عالی است زیرا این ماده مغذی به بدن شما کمک می کند کلسیم بیشتری را جذب کند.
مصرف مناسب کلسیم برای جلوگیری از پوکی استخوان ضروری است بیماری که با استخوان های ضعیف و شکننده شناخته می شود. شیر غنی شده راهی کم هزینه و به راحتی در دسترس برای به دست آوردن کلسیم کافی و تقویت جذب این ماده معدنی مهم است.

در ادامه بخوانید: جایگزین های شیر

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. شهین
  1. 5 / 5

سلام آیا من می تونم این شیر را به کودک 6 ساله خودم بدهم آیا برای بالغین هم مناسب است

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search