رژیم غذایی

چرا یک رژیم غذایی سبزیجات یا گیاهی ممکن است باعث کاهش بیماری قلبی شود اما خطر سکته مغزی را افزایش دهد

خطر سکته مغزی با رژیم وگان

افرادی که رژیم غذایی گیاهی دارند مانند گیاهخواران و وگان، خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمتری دارند اما خطر سکته مغزی بیشتر دارند.

به گفته محققان، این ممکن است تا حدی به این دلیل باشد که افراد گیاه خوار کلسترول کمتری دارند اما همچنین مقادیر کمتری از مواد مغذی مانند ویتامین B12 و ویتامین D را دارند. دقیقاً مشخص نیست که چگونه اعمل می کند.
با این وجود، افرادی که به جای گوشت ماهی می خورند خطر کمتر ابتلا به بیماری های قلبی را بدون افزایش سکته مغزی داشتند.
محققان دریافتند که pescatarian ها ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی کمتر از گوشت خواران باشد اما احتمال افزایش سکته مغزی نیز وجود دارد. آنها یک نظریه در مورد دلیل آن دارند.
خوردن میوه و سبزیجات یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای سلامتی خود انجام دهید اما حذف سایر غذاها ممکن است نقایص مواد مغذی را ایجاد کند. رژیم های غذایی که خواستار اجتناب از گوشت یا سایر محصولات حیوانی هستند از نظر سلامتی و کمک به کاهش وزن زیاد شایع هستند. اما ممکن است این رژیم های غذایی به نام رژیم های گیاهی و وگان، خطر بیشتری برای یک نوع خاص سکته مغزی باشند.
در مطالعه‌ای که در سپتامبر 2019 در BMJ منتشر شد محققان مشاهده کردند که افراد غیر گوشتی 22 درصد کاهش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر، یک نوع بیماری قلبی، اما 20 درصد بیشتر خطر ابتلا به سکته مغزی را دارند. در همین زمان، pescatarian، که ماهی می خورد اما نه گوشت، در معرض خطر سکته مغزی یکسان بودند اما 13 درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی را در مقایسه با گوشت خواران مشاهده می کرد. (نویسندگان به طور رسمی این خطرات را در ماهیخوران و گیاهخواران مقایسه نکردند.) برای به دست آوردن نتایج خود، این جستجوگرها نزدیک به 18 سال 48،000 نفر را در بریتانیا دنبال کردند.
محقق برجسته، تامی تانگ، دکترای اپیدمیولوژیست تغذیه در دپارتمان نوفیلد از سلامت جمعیت در دانشگاه آکسفورد انگلستان می گوید: "یافته های ما نشان می دهد كه گیاهخواران نسبت به افراد گوشتخوار خطر سكته مغزی بالاتری داشته اند بیشتر به دلیل یك نوع از سكته مغزی به نام سكته مغزی كه مربوط به خونریزی در مغز است."
این مطالعه مشخص نکرد که چرا، اما تحقیقات گذشته یک سرنخ را ارائه می دهد: کمبودهای مغذی موجود در بین افراد غیر گوشت خوار ممکن است با خطر بیشتری برای سکته مغزی خونریزی دهنده مرتبط باشد.
دکتر تانگ می گوید: "سطح کلسترول پایین محافظت در برابر بیماری های قلبی و سکته مغزی ایسکمیک است " اما برخی از شواهد اخیر نشان می دهد که کلسترول پایین ممکن است با خطر بالاتر سکته مغزی، که زیرگروه سکته مغزی خونریزی دهنده است ارتباط دارد. به عنوان مثال، مطالعه ای که در ماه می سال 2019 در Neurology منتشر شد نشان داد که زنانی که سطح کلسترول LDL مطرح شده را دارند که نوع "کلسترول" بد "محسوب می شوند که 70 میلی گرم در هر دسی لیتر (میلی گرم در دسی لیتر) یا کمتر بود دو برابر احتمال ابتلا به این نوع سکته مغزی نسبت به خانمهایی که میزان آن بین 100 تا 130 میلی گرم در لیتر است.

نگاهی دقیق تر به شایستگی های خوردن گیاهان

یک هاله سلامتی به ظاهر غیرقابل انکار، رژیم های غذایی طولانی را محاصره کرده است که تمرکز آن بر کاهش یا جلوگیری از گوشت و سایر محصولات حیوانی است. اعتبار این رویکرد از حد رژیم های مشهور نیز فراتر است: تحقیقات نشان داده اند که سبک های غذایی مبتنی بر گیاهان، از جمله رژیم های گیاهی و وگان، ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را کاهش داده و به طور بالقوه به درمان، چاقی، بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 کمک کنند. به عنوان مثال، مطالعات استناد شده در مقاله ای که در مجله تابستان 2016 در مجله Permanente منتشر شده است مزایای سلامتی و موارد دیگر را نشان می دهد.
رژیم های گیاهی وگان و گیاهی اگر به طور نادرست رعایت شود نیز می توانند خطر کمبود مواد مغذی از جمله ویتامین B12 را ایجاد کنند. تونگ می گوید برخی مطالعات قبلی حاکی از آن است که سطح پایین B12 در گیاهخواران ممکن است به خطر سکته مغزی بیشتر کمک کند اما شواهد قطعی نیست.
نکته مهم این است که این خطر بالقوه سلامتی از خوردن گیاهان در چشم انداز حفظ شود.
طبق گفته انجمن سكته مغزی آمریكا، شایعترین نوع سكته مغزی خونریزی دهنده هنگامی اتفاق می افتد كه رگ خونی در مغز در حال ترکیدن و نشت خون به بافت اطراف باشد. خونریزی باعث می شود سلولهای مغزی بمیرند و قسمت آسیب دیده مغز به درستی کار نکند. اما طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، تقریباً 9 از 10 بیمار خونریزی ندارند ولی ایسکمیک هستند. سکته ایسکمیک هنگامی اتفاق می افتد که جریان خون معمولاً توسط یک لخته خون شریان را مسدود کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چگونه خوردن ماهی می تواند به کاهش خطر سکته مغزی کمک کند

سارا سمان، پزشک متخصص قلب و عروق با مرکز تحقیقات بیلور اسکات و White Legacy Center در پلاتو، تگزاس، اظهار داشت که گیاهخواران وگان نیز ممکن است به اندازه کافی اسیدهای چرب امگا 3 سالم در رژیم غذایی خود دریافت نکنند. ماهی های چرب مانند ماهی سالمون، شاه ماهی، ساردین و ماهی قزل آلا اسیدهای چرب امگا 3 را ارائه می دهند و انجمن قلب آمریکا توصیه می کند هر هفته دو وعده از این نوع ماهی ها را برای کاهش سکته مغزی و خطر ابتلا به بیماری های قلبی توصیه کند.
دکتر سمان می گوید: "اگرچه بعضی از آجیل ها و روغن ها امگا 3 را فراهم می کنند اما شکل های گیاهی این ماده مغذی توسط بدن بسیار کارآمد استفاده نمی شود در حالی که ما قادر هستیم امگا 3 را از ماهی به راحتی پردازش کنیم." همچنین نویسنده DASH (رویکردهای رژیمی برای متوقف کردن فشار خون بالا) رژیم غذایی برای مانکن ها. "به احتمال زیاد عدم وجود برخی از مواد مغذی حیوانی مانند چربی ها، گیاهخواران و وگان را در معرض خطر سکته مغزی خونریزی دهنده قرار می دهد."
وی تأکید کرد که ماهی ها نسبت به گوشت کمتری از کلسترول دارند و احتمالاً باعث التهاب رگ های خونی می شوند.
سمان می گوید: "به نظر می رسد نتایج مطابق با خطر ابتلا به بیماری های قلبی در pescatarian ها باشد." در حالی که بیش از یک راه برای تمیز کردن و سالم ماندن وجود دارد غالب تحقیقات تغذیه ای این رژیم را از نظر سلامت قلب، سلامت مغز و کاهش خطر سرطان پشتیبانی می کند."
در میان رژیم های مبتنی بر گیاهان، خطر سکته مغزی بالاتر در مقایسه با خطر پایین ابتلا به بیماری های قلبی آنها کوچک بود
محققان همچنین تأکید می كنند كه در بین گیاهخواران و وگان، خطر ابتلا به سكته مغزی در تعداد مطلق در مقایسه با خطر ابتلا به بیماری های قلبی كوچك بود. براساس این مطالعه، در طول 10 سال، 10 مورد کمتر از بیماری قلبی عروق کرونر در هر 1000 نفر، اما 3 مورد بیشتر از سکته مغزی در هر 1000 نفر در گیاهخواران وجود داشته است.
تانگ می گوید: "مهم است كه اختلافات خطر مطلق را در دو نتیجه گزارش كنید كه نشان می دهد خطر بالاتری از سكته مغزی در مقایسه با خطر كمتر بیماری قلبی كرونری، کم است."
نتایج تحقیقات هنوز نشان می دهد که رژیم غذایی گیاهی یا وگان ممکن است مزایای سلامت قلب بسیاری داشته باشد که با توصیه های انجمن قلب آمریکا مطابقت دارد.
تانگ می گوید: "خطر پایین تر ابتلا به بیماری های قلبی (در بین گیاهخواران) به BMI (شاخص توده بدنی)، کلسترول، فشار خون و میزان ابتلا به دیابت پایین تر در گیاهخواران نسبت به گوشتخواران است".

چرا تحقیقات بیشتری در رابطه بین سکته مغزی و رژیم غذایی مورد نیاز است

دلایل دیگری وجود دارد که با احتیاط به یافته های پژوهش حاضر نزدیک می شویم.
نویسندگان خاطرنشان كردند كه این یك مطالعه ی مشاهده ای واحد است بنابراین آیا هنوز هر كدام از این رژیم ها به طور قطعی در بروز سكته مغزی یا بیماری قلبی نقش دارند یا كاهش می دهند.
همچنین، این مطالعه بیشتر افراد سفیدپوست اروپایی را شامل می شود و نتایج ممکن است برای سایر جمعیت قابل اجرا نباشد. علاوه بر این، اطلاعات مربوط به رژیم غذایی از شرکت کنندگان گزارش شده است که ممکن است نتایج را کم رنگ کرده است. به طور کلی، دانشمندان می گویند تحقیقات بیشتری در سایر جمعیت ها لازم است.
تانگ می گوید: "برای ارزیابی سلامت کلی رژیم های غذایی بدون گوشت،" سایر نتایج فراتر از آنچه در مطالعه حاضر گفته شده نیز باید در نظر گرفته شود. "

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search