رژیم غذایی

رشته فرنگی آماده با سکته مغزی، دیابت، افزایش وزن و حتی سرطان ارتباط دارند

ارتباط رشته فرنگی اماده با سکته مغزی، دیابت، فشار خون و سرطان

رشته فرنگی فوری یک غذای راحت محبوب است که در سراسر جهان خورده می شود. اگرچه آنها ارزان و آماده سازی آسان آن است در مورد اینکه آیا آنها دارای عوارض جانبی سلامتی هستند یا نه، اختلاف نظر وجود دارد.

دلیل این امر این است که آنها حاوی مواد مغذی کمی و مقادیر زیادی سدیم و MSG هستند. چین مصرف کننده جهانی شماره یک است و ایالات متحده با فروش 4.1 میلیارد واحد در سال 2017 در جایگاه ششم قرار دارد. با این حال، مطالعات نشان داده است که خوردن رشته فرنگی فوری با حمله قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا و احتمالاً سرطان مرتبط است.
در ایالات متحده، رشته های سریع فوری را اغلب Ramen می نامند. با این حال، Ramen ژاپنی واقعی یک غذای فست فود نیست. این یک سوپ رشته فرنگی است که نماد فرهنگی ژاپن است بنابراین باید در تهیه آن دقت زیادی شود.
هنگامی که رشته فرنگی فوری برای اولین بار اختراع شد آنها با نام تجاری"Chikin Ramen" فروخته شدند. به زودی، رشته فرنگی فوری در خارج از ژاپن به نام Ramen معروف شد حتی اگر از نظر فنی Ramen نباشند.

حقایق تغذیه ای برای رشته فرنگی فوری

اگرچه می تواند تنوع خوبی بین مارک های مختلف و طعم های رشته های فوری وجود داشته باشد اما اکثر انواع مواد مغذی خاصی دارند.
بیشتر انواع نودلهای فوری تمایل به کالری، فیبر و پروتئین کم کالری دارند و دارای مقادیر بیشتری چربی، کربوهیدرات، سدیم و ریز مغذی ها هستند.
یک وعده رشته فرنگی رامن با طعم گوشت گاو حاوی این مواد مغذی است:
کالری: 188
کربوهیدرات: 27 گرم
کل چربی: 7 گرم
چربی اشباع: 3 گرم
پروتئین: 4 گرم
فیبر: 0.9 گرم
سدیم: 861 میلی گرم
تیامین: 43٪ از RDI
فولات: 12٪ از RDI
منگنز: 11٪ از RDI
آهن: 10٪ از RDI
نیاسین: 9٪ از RDI
ریبوفلاوین: 7٪ از RDI
به خاطر داشته باشید که یک بسته رامن حاوی دو وعده است بنابراین اگر در یک نشستن کل بسته را می خورید مقادیر فوق دو برابر می شود.
همچنین لازم به ذکر است که انواع مختلفی در دسترس است که به عنوان گزینه های سالم تر به بازار عرضه می شوند. اینها ممکن است با استفاده از غلات کامل ساخته شده یا مقادیر کمتری سدیم یا چربی داشته باشند.
مواد لازم در رشته فرنگی فوری می تواند سمی باشد و ممکن است باعث سرطان شود.
اگر به ترکیب رشته فرنگی های فوری نگاه کنیم مشخص می شود که خطر از کجا ناشی می شود. آنها پر چربی، پر نمک، پر کالری هستند و فرآوری می شوند.
رشته فرنگی فوری همچنین حاوی هیدروکینون سوم - بوتیل (TBHQ) است که یک ماده نگهدارنده شیمیایی است که از صنعت نفت حاصل می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

TBHQ در رشته فرنگی فوری می تواند باعث سرطان شود.

هیدروکینون سوم و بوتیل (TBHQ) نوعی ماده نگهدارنده است که می توانید در رشته فرنگی فوری یافت کنید و منبع بسیاری از مباحث سلامتی می باشد.
TBHQ برای افزایش ماندگاری غذاهای روغنی و چرب استفاده می شود بنابراین اغلب در فست فودها یافت می شود. همچنین در لاک ها، آرایشی و عطر استفاده می شود. TBHQ در دوزهای بزرگ بسیار سمی است اما در صنایع غذایی با دوزهای کوچک مجاز است.
تعدادی از مطالعات نشان داده اند که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دوزهای بالای TBHQ ممکن است سرطان زا باشد. اما نتیجه گیری قطعی نیست زیرا برخی از مطالعات نشان داده اند که TBHQ می تواند از بروز سرطان جلوگیری کند.
دوزهای کوچک TBHQ برای مصرف توسط FDA تأیید شده است.
FDA حد اقل 0.02 درصد کل روغن موجود در مواد غذایی را TBHQ تعیین کرده است. اگر شما 1 گرم TBHQ مصرف کرده اید این به احتمال زیاد باعث ایجاد عارضه جانبی می شود و 5 گرم می تواند کشنده باشد.
هیچ کس واقعاً مطمئن نیست که حد مطمئن چیست اما به نظر نمی رسد که TBHQ در روده شما طولانی بماند.
MSG موجود در رشته فرنگی فوری می تواند اثرات سمی ممکن داشته باشد.
یکی دیگر از مواد سمی بالقوه سمی که در رشته فرنگی فوری یافت می شود مونو سدیم گلوتامات یا MSG است. این ماده شیمیایی به نام اکسیتوتوکسین است که سلولهای عصبی شما را بیش از حد نشان می دهد.
ژورنال علوم تجربی و بالینی گزارش داد كه "MSG با چاقی، اختلالات متابولیك، سندرم رستوران چینی، اثرات عصبی و اثرات مضر بر روی اندامهای تولید مثل مرتبط شده است." با اثبات ارزش آن به عنوان تقویت کننده طعم، مطالعات مختلفی در مورد اثرات سمی احتمالی مربوط به این ماده افزودنی محبوب مواد غذایی ابراز داشته است. "
واضح است که بسته های عجیب و غریب رشته فرنگی فوری شما را نمی کشند اما هیچ کس نمی تواند با اطمینان بگوید که این غذای فرآوری شده در درازمدت با شما چه خواهد کرد.
خوردن رشته فرنگی فوری می تواند باعث سکته مغزی و حمله قلبی شود.
در ژوئن سال 2014، یک مطالعه جامع در ژورنال تغذیه منتشر شد که خطرات موجود در لیوان رشته فرنگی شما را نشان می داد. به گفته گروه بین الملل دانشمندان، رشته فرنگی فوری با خطرات قلبی و متابولیکی همراه است که عمدتا به خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی و عروقی اشاره دارد. به نظر می رسد غذای مفید و خوشمزه با قیمتی ارائه می شود.
این تحقیق در کره جنوبی انجام شده است که بیشترین سرانه مصرف کنندگان رشته فرنگی فوری در جهان را دارد. همچنین، در سالهای اخیر، بخش بالاتری از کره ای ها شروع به توسعه شرایطی از قبیل بیماری های قلبی و چاقی کردند بنابراین به نظر می رسد دلایل این کاهش سلامت را ارزشمند دانست.
در مجموع 10،711 بزرگسال (54.5٪ زن) بین سنین 19 تا 64 سال در این مطالعه قرار گرفتند. الگوهای برنامه غذایی آنها توسط هون شین، کاندیدای دکترا در دانشکده بهداشت عمومی هاروارد و همکارانش مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.ّ

دو الگوی اصلی رژیم غذایی مشخص شد:

"الگوی غذایی سنتی"، سرشار از برنج، ماهی، سبزیجات، میوه و سیب زمینی.
"الگوی گوشت و فست فود"، سرشار از گوشت، سودا، غذای سرخ شده و غذای سریع شامل رشته فرنگی فوری.
محققان مشاهده کردند افرادی که غذای سنتی می خورند بعید است بیشتر از فشار خون رنج ببرند.
رژیم لاغری سریع با چاقی شکم، سطح بالاتر کلسترول LDL (کلسترول "بد") و تری گلیسیرید بالا همراه است که همگی خطر بیماری های قلبی و سندرم متابولیک را افزایش می دهد.
خوردن رشته فرنگی فوری با سکته مغزی، دیابت و شرایط قلبی ارتباط دارد.
هنگامی که شین به طور خاص رشته فرنگی فوری را مورد بررسی قرار می داد تجزیه و تحلیل نشان داد که زنانی که بیش از دو سهم در هفته می خورند شانس بیشتری برای ابتلا به سندرم متابولیک دارند که این به بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت مرتبط است.
این انجمن حتی در بین زنان جوانی دیده شد که لاغرتر و از نظر جسمی فعال تر بودند. همبستگی در مردان مشاهده نشد.

رشته فرنگی رامن فوری بعد از چند ساعت هضم شکسته نمی شود.

در یک مطالعه دیگر، دانشمندان یک دوربین به سایز قرص کوچک را درون معده شخصی قرار داده اند که تازه رشته فرنگی رامن فوری را می خورد. این امر به آنها این امکان را می دهد که روند هضم را دنبال کنند و ببینند که چه اتفاقی می افتد پس از رسیدن سریع غذا به معده.
نتایج ناامید کننده برای همه دوستداران رشته فرنگی فوری بود. به نظر می رسد که بدن با شکستن این رشته ها مشکل بزرگی دارد.
بعد از دو ساعت، وعده غذایی هنوز کم و بیش دست نخورده بود که بسیار غیر معمول است. برای مقایسه، وقتی شرکت کننده رشته فرنگی خانگی می خورد اینها خیلی سریعتر هضم می شدند بنابراین بعد از دو ساعت به سختی چیزی در معده باقی مانده بود.
این مطالعه کوچک توسط دکتر برادن کوو از بیمارستان عمومی ماساچوست انجام شد و اولین آزمایش در نوع خود بود. دکتر کوو اظهار داشت که آزمایش وی نشان نمی دهد که رشته فرنگی فوری برای شما ضروری است.
نمونه بسیار اندک بود و برای تعیین تأثیراتی که روند هضم کند در دستگاه گوارش و بدن شما دارد تحقیقات بیشتری لازم است. دکتر کوو حتی تصدیق می کند که هنوز هم غذای فوری رامن را می خورد اما او این کار را با اعتدال انجام می دهد.
شما باید در مورد خوردن رشته فرنگی فوری بعد از این آخرین افشا، بسیار محتاط باشید. با ماندن در معده برای مدت طولانی، رشته فرنگی فشار را روی دستگاه گوارش قرار می دهد زیرا باید به طور مداوم کار کند.
همچنین، Ramen فوری حاوی مواد افزودنی و نگهدارنده های مختلف زیادی است که تا مدت ها در دستگاه گوارش باقی می مانند. مطمئن نیستید که قرار گرفتن مدت طولانی در معرض بدن چه می شود اما احتمالاً برای سلامتی شما مفید نیست.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search