رژیم غذایی

پاکسازی سیستم لنفاوی به روش های طبیعی

روش های طبیعی پاکسازی سیستم لنفاوی

شبکه پیچیده ای از گره ها، غدد، عروق و اندامهای پر از مایعات، سیستم لنفاوی هر قسمت از بدن شما را لمس می کند. این یکی از مهمترین سیستم بدن انسان است.

کارکرد اصلی این سیستم پاک کردن سموم موجود در بدن شما و محافظت در برابر مهاجمان مضر است. این مواد زاید را به دور از بافت ها به جریان خون منتقل می کند. این سموم موجود در بیرون را از طریق مواد غذایی، هوا و آب خارجی و همچنین آنهایی که در داخل بدن مانند پروتئین های آسیب دیده، ضایعات متابولیکی و غیره تولید می شوند پاکسازی می کند.
پس از ورود این سموم به جریان خون شما، توسط طحال، که بزرگترین بافت لنفاوی موجود در بدن است تصفیه می شود. طحال سیستم دفاعی اصلی شما است با عفونت ها مبارزه می کند ذخایر گلبول های قرمز و سفید را ذخیره می کند و گلبول های قرمز فرسوده بدن را از بین می برد.
از طریق این غدد لنفاوی است که سلولهای ایمنی بدن شما در اطراف بدن مبارزه می کنند و با بیماری زایی مبارزه می کنند و از بیماری جلوگیری می کنند. از این رو، بروزرسانی سیستم لنفاوی شما مستقیماً با سلامت کلی شما متناسب است. پاکسازی قوی لنف مستلزم پاسخ ایمنی و دفاع ایمنی قوی تر و انعطاف پذیر است.
هنگامی که بدن شما از آوارهای سمی پر می شود سیستم لنفاوی شما قطعاً راکد خواهد شد. یک جریان لنفاوی کند باعث ایجاد سینوزیت مزمن، غدد متورم، اگزما، عفونت گوش، ذات الریه و غیره می شود.
چند ترفند وجود دارد که به شما کمک می کند تا در مراقبت کامل از سیستم لنفاوی خود به طور مؤثر مراقبت کنید. ورزش منظم، نوشیدن مقدار زیادی آب، رژیم غذایی سالم و سرشار از فیبر و غیره.
سیستم لنفاوی یک سیستم زهکشی پیچیده است. تخلیه لنفاوی از غدد لنفاوی، عروق، طحال و تیموس تشکیل شده است. سیستم لنفاوی نقش مهمی در مبارزه با عفونت ها و جذب مایعات اضافی، چربی ها و مواد زائد سمی از بدن شما دارد.
عدم ورزش، کمبود ید، بیماری یا عدم تعادل در دستگاه گوارش می تواند سیستم لنفاوی را مسدود کرده و باعث بروز مشکلات و بیماریهای سلامتی شود. خوشبختانه روش های طبیعی زیادی برای تمیز کردن سیستم لنفاوی شما و بهبود مشکلات پوستی، آرتروز، سلولیت، سردرد، سرماخوردگی، عفونت های سینوسی، خستگی، کلسترول، اختلالات گوارشی و سلامت کلی وجود دارد.

10 راه طبیعی برای تقویت سیستم لنفاوی تنبل

1. روش های درمانی جایگزین

ماساژ زهکشی لنفاوی: این نوع ماساژ گردش خون لنفاوی را تحریک کرده و چربی، مایعات، سموم و سایر مواد زاید را از سلولهای شما دور می کند.
طب سوزنی: جریان لنفاوی را تحریک می کند.
سونا: سونا یا حمام بخار یک روش عالی برای عرق کردن و خارج کردن سموم و مواد زاید از طریق پوست و پاکسازی سیستم شما است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. ورزش

ورزش منظم که شامل پریدن است بهترین روش برای صاف نگه داشتن سیستم لنفاوی شما است. اگرچه پریدن به بالا و پایین بهترین راه برای تحریک جریان لنفاوی است اما هر نوع ورزش باعث می شود این ترفند انجام شود. در حالی که ماهیچه های شما در حال حرکت هستند سیستم لنفاوی شما ماساژ داده می شوند که جریان لنفاوی را بهبود می بخشد.

3. مواد غذایی برای پاکسازی سیستم لنفاوی شما

یک رژیم غذایی سالم باعث تولید سموم و مواد زائد کمتری می شود و احتمال ابتلا به گرفتگی سیستم لنفاوی را کاهش می دهد. سعی کنید تا حد امکان محصولات ارگانیک را انتخاب کنید تا از سموم دفع آفات و سایر مواد شیمیایی اجتناب کنید.

غذاهایی که موجب تقویت جریان لنفاوی می شوند

میوه ها، به خصوص بلوبری ها که به سیستم لنفاوی، روده ها و کلیه ها برای خلاص شدن از انواع سموم مضر کمک می کنند حاوی آنتی اکسیدان ها و بسیاری از مواد مغذی دیگر هستند. می توانید در کتاب الکترونیکی راهنمای شفابخش توت اطلاعات بیشتری در مورد قدرت درمانی انواع توت ها پیدا کنید که اگر می خواهید از داخل سالم تر باشید و از دستور العمل های توت سالم و آسان که حتماً سلامت شما را تقویت می کنند ضروری است.
سبزیجات مخصوصاً سبزیجات برگ دار (به دلیل محتوای کلروفیل آنها)
روغن بذر کتان
اسپیرولینا - در مقاله چگونگی تقویت سلامتی با خوردن جلبک دریایی و جلبک، اطلاعات بیشتری کسب کنید.
گردو
بادام ها
آجیل برزیلی
تخم کتان یا چیا - در اینجا بیشتر در مورد فواید سلامتی شگفت انگیز آجیل و دانه ها بخوانید.
آووکادوها
این منابع غذایی ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها، اسیدهای چرب و سایر مواد مغذی مفید را برای حفظ جریان لنفاوی و پاکسازی بدن فراهم می کنند. میوه، سبزیجات و آب میوه های تازه بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید زیرا آنزیم ها و اسیدهای قدرتمندی را برای پاکسازی سیستم لنفاوی شما فراهم می کنند.
چای های پاک کننده لنفاوی
چای ریشه ای قرمز
چای ساقه اوکوتیلو
 ریشه استیلینگیا
آستراگالوس
ریشه زنجبیل
ثابت شده است که بسیاری از گیاهان در بهبود سلامت لنفاوی بسیار مؤثر هستند.
 برملاین، پاپاین و پپتیداز - همه اینها آنزیم های هضم پروتئینی هستند از جمله آنها در رژیم غذایی شما به تجزیه بعضی از پروتئین های موثر در التهاب كمك می كند.
زردچوبه - به میزان زیادی در متعادل کردن پاسخ های التهابی کمک می کند.
شبدر قرمز - جریان را افزایش می دهد بدن شما را سم زدایی می کند و التهاب را کاهش می دهد
Manjistha - با داشتن منشأ آیورودا، این گیاه به دلیل توانایی حرکت لنفاوی شناخته شده است.
Sarsaparilla - در اتصال و دفع اندوتوكسینهایی كه توسط میكروبها آزاد می شوند كمك می كند.
ریشه قرمز – گیاهی است که به سموم وصل می شود و آنها را بیرون می ریزد.
بنابراین، سیستم لنفاوی شما وظیفه دفع زباله ها، سموم و مواد مضر از بافت ها از جمله چربی اضافی را بر عهده دارد. سلامت و عملکرد سیستم لنفاوی می تواند به از بین بردن منابع سمی دردها، رسوبات چربی و سلولیت کمک کند.
وقتی لنف شما به خوبی کار کند قطعاً سالم خواهید ماند و اگر بیمار شوید سیستم لنفاوی سالم به شما کمک می کند تا دوباره سلامت خود را بازیابی کنید.

مواد غذایی که باید از مصرف آنها اجتناب کنید

شیرین کننده های مصنوعی
شکر
گوشت
مواد نگهدارنده
دانه های تصفیه شده
غذاهای فراوری شده
غذاهای پر نمک
آب نبات
همه این غذاها به عنوان زباله های سمی شناخته می شوند و ممکن است سیستم شما را مسدود کنند.

4. مقدار زیادی آب بنوشید

بدن شما برای آبدار ماندن به آب نیاز دارد تا مایعات لنفاوی شما به درستی جریان یابد. یک قانون خوب برای نوشیدن روزانه 6 تا 8 لیوان آب تصفیه شده یا پالایش شده است و نوشابه های گاز دار، نوشیدنی های ورزشی و آب میوه های حاوی شکر را ترک کنید.

5. تنفس عمیق

تمرینات تنفس عمیق جریان لنف را تحریک می کند تا از ایجاد سموم خودداری کند و اکسیژن تازه بیشتری به سلول های شما وارد کند.

6. برس زدن خشک

پوست بزرگترین عضو بدن ماست و وظیفه سم زدایی بدن را نیز دقیقاً مانند کبد، کلیه ها و روده بزرگ بر عهده دارد. برس زدن یک روش باستانی است که بخشی از آیورودای هند است و دارای مزایای سلامتی بیشماری است. نه تنها این، بلکه انجام آن آسان و ساده است فقط چند دقیقه در روز طول می کشد و بسیار ارزان است.

فواید سلامتی برس زدن خشک

برس زدن سلول های مرده پوست را حذف می کند بنابراین به پوست جوان تر، صاف و تازه کمک می کند به این ترتیب پوست قادر به جذب بهتر مواد مغذی در بدن است.
برس زدن همچنین باعث بهبود گردش خون شده و به سیستم لنفاوی کمک می کند تا سموم را آزاد کند بنابراین نقش آن در مبارزه با عفونت ها را بهبود می بخشد و سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد همچنین در تجدید سلولها، بهبود تنش عضلات، سفت شدن پوست و كاهش سلولیت با آزاد كردن رسوبات چربی زیر سطح پوست نیز كمك می كند.
یکی دیگر از مزایای اضافه شده، تسکین استرس است. برس زدن خشک فواید درمانی دارد خصوصاً اگر در مکانی آرام انجام شود. این ممکن است تنش ماهیچه ها را کاهش داده و ذهن شما را آرام کند درست مانند یک ماساژ سبک بدن.
همانطور که می بینید برس زدن سموم بدن را خارج می کند و در چندین سطح کار می کند..

چگونه برس زدن را انجام دهیم؟

شما باید نوع صحیحی از برس را انتخاب کنید. قلم مو را با موهای محکم انتخاب کنید اما خیلی سخت نباشد. موها باید طبیعی باشند معمولاً از سبزیجات باشد. بهتر است یک دسته بلند را انتخاب کنید که به راحتی به مناطقی مانند قسمت پشتی برسد.
بهترین زمان برای انجام برس زدن در حمام قبل از شستن خود در هنگام خشک بودن پوست است. خود برس نیز باید خشک باشد. از آنجا که برس زدن بدن باعث انرژی بخشیدن به بدن می شود بسیاری از افراد ترجیح می دهند این کار را صبح ها قبل از دوش گرفتن انجام دهند اما شما می توانید در هر ساعت از روز این کار را انجام دهید (اما خیلی نزدیک به زمان خواب نباشد زیرا ممکن است تأثیر تحریک کننده ای بر روی شما داشته باشد). برس زدن به صورت روزانه و حتی دو بار در روز قابل انجام است. فقط به یاد داشته باشید که از برس زدن پوست شکسته یا ملتهب خودداری کنید.
از آنجا که سیستم لنفاوی به سمت قلب جریان می یابد باید همیشه به طرف قلب به طور ملایم برس بزنید (از حرکت عقب و جلو خودداری کنید).
برای جلوگیری از تحریک پوست از فشار محکم اما نه چندان دردناک استفاده کنید: پوست شما باید بعد از یک جلسه صورتی باشد و قرمز نباشد.
از کف پاها شروع کنید و سپس پاها، ران، معده، پشت و بازوها را بکشید.
بهتر است از صورت خود دوری کنید زیرا معمولاً پوست صورت خیلی حساس است.
برای مدت زمان 3-5 دقیقه خود را خشک کنید و سپس بشویید تا سلول های مرده پوست و ناخالصی ها را از بین ببرید..

7. از محصولات زیبایی پر از مواد شیمیایی پرهیز کنید.

اکثر لوسیون ها، خمیردندان ها، کرم ها، ضد آفتاب ها، دئودورانت ها و غیره در دسترس تجاری مملو از مواد شیمیایی مشکوک هستند که به سیستم لنفاوی شما منتهی می شوند. محصولات زیبایی ارگانیک طبیعی را انتخاب کنید یا سعی کنید نسخه های عاری از مواد شیمیایی خود را تهیه کنید.

8.  چای گیاهی

گیاهان دارویی می توانند به عنوان داروی قدرتمند مورد استفاده قرار گیرند برخی گیاهان ممکن است در تقویت جریان لنفاوی و از بین بردن سموم به شما کمک کنند. این موارد شامل اکیناسه، گل مهر طلایی، شبدر قرمز، پوکروت، آستراگالوس یا ریشه گیاه نیلی وحشی در بین دیگران است. در صورت استفاده از دارو، حتماً برای مشاوره با گیاهپزشک تماس بگیرید و در هنگام بارداری یا شیردهی از آن چای های گیاهی خودداری کنید.

9. جایگزین کردن دوش داغ / سرد

جایگزین کردن دوش گرم و سرد برای چند دقیقه تأثیر مفیدی بر جریان خون و لنف شما دارد. گرما باعث رقیق شدن رگها و سرما باعث انقباض آنها می شود. در هنگام بارداری یا بیماری فشار خون از این روش درمانی خودداری کنید.

10. لباس های گشاد بپوشید

لباس های تنگ جریان لنفاوی را کند می کند و می تواند باعث انسداد شود. بنابراین مطمئن شوید که از لباس های شل یا لباس متناسب می پوشید.
اگر آن نکات و ترفندها را در نظر داشته باشید سیستم لنفاوی شما با کارآیی بیشتری برای بهبود سلامت کلی شما کار خواهد کرد. انرژی بیشتری خواهید داشت درد کمتری خواهید داشت و ساخت سموم کمتر می شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. هاله

سپاس فراوان از مطالب مفیدتون

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search