رژیم غذایی

آیا می توانید برنج سرد بخورید؟

مزایای خوردن برنج سرد

یک باور مشترک وجود دارد که شما هرگز نباید برنج را دوباره گرم کنید. با این حال، این درست نیست. گرم کردن مجدد برنج ممکن است اما افراد باید احتیاط کنند تا مطمئن شوند از خوردن آن در امان می باشند.

برنج نسبت به بعضی از غذاهای باقیمانده دیگر مشکل ساز است زیرا ممکن است حاوی باکتری هایی به نام باسیلوس سرئوس باشد که در بعضی از فرآیندهای پخت و پز زنده مانده است.
این باکتری غالباً علت مسمومیت غذایی از برنج مجدد گرم شده یا پخته شده است. مسمومیت غذایی معمولاً باعث اسهال و استفراغ می شود و می تواند در افراد دارای سایر مشکلات سلامت عوارض شدید ایجاد کند.
اگر مردم دستورالعمل های ایمنی مواد غذایی را به درستی رعایت نکنند ممکن است این باکتری ها روی برنج باقیمانده رشد کرده و مردم را بیمار کنند. با این حال، استفاده صحیح از غذا می تواند از بروز بیماری جلوگیری کند برنج یک غذای اصلی در سراسر جهان به ویژه در کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین است.
اگرچه برخی ترجیح می دهند برنج خود را وقتی تازه و گرم باشد بخورند اما ممکن است متوجه شوید که برخی دستور العمل ها، مانند سالاد برنج یا سوشی، برنج سرد نامیده می شود.
با این وجود، ممکن است تعجب کنید که آیا خوردن برنج سرد بی خطر است یا خیر.
در این مقاله حقایق بررسی شده است.

مزایای بالقوه برنج سرد

برنج سرد نشاسته مقاوم بالاتری نسبت به برنج تازه پخته شده دارد.
نشاسته مقاوم نوعی فیبر است که بدن شما قادر به هضم آن نیست. با این وجود، باکتری های موجود در روده شما می توانند آن را تخمیر کنند بنابراین به عنوان یک ماده پره بیوتیک یا غذایی برای آن باکتریها عمل می کند.
این نوع خاص از نشاسته مقاوم به آن نشاسته رتروگرید گفته می شود و در غذاهای نشاسته پخته و سرد شده یافت می شود. در حقیقت، به نظر می رسد بیشترین مقادیر برنج تازه گرم شده است.
فرایند تخمیر اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه (SCFAs) تولید می شود که بر روی دو هورمون گلوکاگون مانند پپتید - 1(GLP-1) و پپتید (YY (PYY تأثیر می گذارد که اشتهای شما را تنظیم می کند.
آنها همچنین به دلیل ارتباط با حساسیت به انسولین و کاهش چربی شکمی به عنوان هورمونهای ضد دیابتی و ضد چاقی شناخته می شوند.
در یک مطالعه در 15 بزرگسال سالم، مشخص شد که خوردن برنج سفید پخته شده که به مدت 24 ساعت در دمای 39 درجه فارنهایت (4 درجه سانتیگراد) خنک شده بود و سپس دوباره گرم می شود بعد از غذا، به میزان قابل توجهی قند خون را کاهش می دهد.
علاوه بر این، یک مطالعه در موشهای صحرایی که از پودر برنج به صورت رتروگراد تغذیه شده بودند مشخص کرد که سطح کلسترول خون و سلامت روده را به میزان قابل توجهی در مقایسه با گروه کنترل بهبود می بخشد.
با این وجود، اگرچه این یافته ها امیدوار کننده به نظر می رسند برای تأیید این تأثیرات، مطالعات بیشتری در مورد انسان لازم است.
خلاصه
خوردن برنج سرد و یا دوباره گرم شده ممکن است به افزایش جذب نشاسته مقاوم شما کمک کند که ممکن است قند خون و کلسترول خون شما را بهبود بخشد.
خطرات خوردن برنج سرد
خوردن برنج سرد و یا دوباره گرم شده خطر ابتلا به مسمومیت غذایی از باسیلوس سرئوس را افزایش می دهد که ممکن است در طی 15 تا 30 دقیقه از مصرف آن باعث گرفتگی شکم، اسهال یا استفراغ شود.
Bacillus cereus نوعی باکتری است که به طور معمول در خاک یافت می شود و می تواند برنج خام را آلوده کند. این توانایی تشکیل اسپورها را دارد که به عنوان سپر عمل می کنند و به آن اجازه می دهند تا از پخت و پز زنده بماند.
بنابراین، برنج سرد حتی ممکن است بعد از پخته شدن در دماهای بالا آلوده شود.
با این حال، مسئله برنج سرد یا گرم نشده، باکتری نیست بلکه چگونگی خنک شدن یا ذخیره آن است.
باکتری های بیماری زا یا پاتوژن، مانند باسیلوس سرئوس، در دماهایی بین 40-140 درجه فارنهایت (4-60 درجه سانتیگراد) به سرعت رشد می کنند - دامنه ای که به عنوان منطقه خطر شناخته می شود.
بنابراین، اگر بگذارید برنجتان در دمای اتاق خنک شود اسپورها جوانه می زنند به سرعت تکثیر می شود و تولید سمومی که باعث بیمار شدن شما می شود رشد می کنند.
در حالی که هر کسی که برنج آلوده مصرف کند ممکن است دچار مسمومیت غذایی شود افرادی که دارای سیستم ایمنی بدن به خطر افتاده یا ضعیف مانند کودکان، بزرگسالان مسن یا زنان باردار هستند ممکن است خطر عفونت بیشتری داشته باشند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم اولیه مسمومیت غذایی

درد شکم می تواند نشانه مسمومیت غذایی باشد.
علائم مسمومیت غذایی به طور معمول شامل موارد زیر است:
اسهال
استفراغ
درد شکم
تب
لرز
علائم به سرعت ظاهر می شوند و فقط باید مدت کوتاهی ادامه یابد. طبق یک گزارش، ممکن است هر سال 84000 مورد مسمومیت غذایی ناشی از باسیلوس سروس در ایالات متحده رخ دهد.
بیشتر افراد بدون عارضه به سرعت بهبود می یابند. با پزشک صحبت کنید اگر:
علائم بیش از 48 ساعت ادامه دارد.
علائم بدتر می شود.
علائم جدید ظاهر می شود.
خلاصه
خوردن برنج سرد خطر مسمومیت غذایی از باسیلوس سرئوس را افزایش می دهد یک باکتری که از پخت و پز جان سالم به در می برد و ممکن است باعث گرفتگی شکم، اسهال یا استفراغ شود.

چگونه با خیال راحت برنج سرد بخوریم

از آنجا که پخت و پز اسپورهای باسیلوس سرئوس را از بین نمی برد عده ای بر این باورند که شما باید برنج پخته شده را به طور مشابه با نحوه برخورد با هر نوع مواد غذایی قابل خوردن درمان کنید.
در اینجا چند نکته مهم در مورد چگونگی نگهداری و نگهداری راحت برنج وجود دارد:
برای خنک کردن برنج تازه پخته شده با تقسیم آن به چندین ظرف کم عمق، ظرف 1 ساعت آن را خنک کنید. برای سرعت بخشیدن به فرایند، ظروف را در یک حمام یخ یا آب سرد قرار دهید.
برای قرار دادن مواد باقیمانده در یخچال، آنها را در ظروف ثابت قرار دهید. از انباشت آنها جلوگیری کنید تا جریان کافی هوا در اطراف آنها وجود داشته باشد و از سرمایش سریع اطمینان حاصل شود.
برنج باقیمانده نباید بیش از 2 ساعت در دمای اتاق بماند. اگر چنین است بهتر است آن را دور بیندازید.
حتماً برنج را در دمای 41 درجه فارنهایت (5 درجه سانتیگراد) یخ زده و از ایجاد اسپور جلوگیری کنید.
می توانید برنج را تا 3-4 روز در یخچال نگه دارید.
پیروی از این دستورالعمل های خنک کننده و ذخیره سازی به شما این امکان را می دهد تا از جوانه زدن هرگونه اسپور جلوگیری کنید.
برای لذت بردن از سرو برنج سرد، به جای اینکه اجازه دهید به دمای اتاق برسد حتماً آن را میل کنید.
اگر ترجیح می دهید برنج خود را دوباره گرم کنید مطمئن شوید که آن را با بخار گرم می کنید یا تأیید کنید که دما با دماسنج مواد غذایی به 165 درجه فارنهایت (74 درجه سانتیگراد) رسیده است.
خلاصه
خنک کردن و نگهداری صحیح برنج به کاهش خطر مسمومیت غذایی کمک می کند.

دوباره گرم کردن برنج

هنگام گرم کردن برنج، اطمینان حاصل کنید که در کل خیلی گرم باشد.

گرم کردن برنج در مایکروویو

ظرف نگهدارنده را باز کرده و درب آن را بردارید. برای هر فنجان برنج، 1-2 قاشق غذاخوری آب اضافه کنید. درپوش را به آرامی در بالا قرار دهید تا برنج دوباره بخار شود.
در مایکروویو قرار دهید و به مدت 3-4 دقیقه یا تا زمانی که خیلی داغ شود گرم کنید.
اطمینان حاصل کنید که دمای داخلی برنج در دمای 165 درجه فارنهایت یا بالاتر است. اگر مطمئن نیستید از دماسنج مواد غذایی استفاده کنید.
بلافاصله مصرف کنید.

برنج باقیمانده با هم زدن سرخ کنید:

با انتخاب روغن، برنج ها را در تابه wok یا sauté قرار دهید.
اجاق گاز را روی حرارت متوسط روشن کنید و برنج را به طور مداوم هم بزنید. حتماً کلامپ های برنج تفکیک کنید.
به طور مداوم هم بزنید تا برنج را به طور مساوی در روغن بپوشانید.
برای اطمینان از اینکه دمای داخلی حداقل 165 درجه فارنهایت باشد از دماسنج استفاده کنید.
بلافاصله خیلی تازه سرو کنید.

برای جوشاندن برنج باقیمانده:

برنج را در یک قابلمه با 1-2 قاشق غذاخوری کره یا روغن قرار دهید.
برای هر فنجان برنج 1-2 قاشق غذاخوری آب اضافه کنید و به بجوش آورید. درب آن را روی قابلمه نگه دارید.
گهگاهی هم بزنید. پس از خنک شدن آب، بررسی کنید که دمای داخلی بالاتر از 165 درجه فارنهایت باشد.
وقتی داغ شد فوراً مصرف کنید.
خوردن برنج تا زمانی که خنک شود و به درستی نگهداری شود بی خطر است.
پیروی از این مراحل خطر مسمومیت غذایی را کاهش می دهد. بیش از یکبار برنج را مجدداً گرم نکنید زیرا این مسئله خطر مسمومیت غذایی را بیشتر می کند.
در پایان
خوردن برنج سرد تا زمانی که به طور صحیح از آن استفاده کنید بی خطر است.
در واقع ممکن است به دلیل دارا بودن نشاسته مقاوم در آن، سلامت روده شما و همچنین قند خون و کلسترول خون شما را بهبود بخشد.
برای کاهش خطر مسمومیت غذایی، حتماً برنج را در مدت زمان 1 ساعت خنک کنید و قبل از خوردن آن را به درستی در یخچال نگه دارید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. bahram
  1. 5 / 5

جالب بود متشکر

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search