رژیم غذایی

4 اثرات جانبی احتمالی مصرف اسید فولیک بیش از حد

عوارض احتمالی مصرف بیش از حد اسید فولیک

اسیدفولیک فرم مصنوعی ویتامین B9 است که نقش مهمی در تشکیل سلول و DNA دارد. این ماده منحصراً در ویتامین ها و برخی غذاهای غنی شده یافت می شود. در مقابل، ویتامین B9 هنگامی که به طور طبیعی در غذاها رخ می دهد فولات نام دارد.

لوبیا، پرتقال، مارچوبه، جوانه بروکسل، آووکادو و سبزیجات برگ دار همه حاوی فولات هستند. دریافت روزانه مرجع (RDI) برای این ویتامین برای بیشتر افراد بزرگسال 400 میکروگرم است اگرچه زنان باردار و شیرده به ترتیب 600 و 500 میکروگرم مصرف می کنند. 
سطح پایین فولات خون با مسائل سلامتی مرتبط است از جمله خطر بالاتر نقایص هنگام تولد، بیماری های قلبی، سکته مغزی و حتی برخی از سرطان ها.
با این حال، اسید فولیک اضافی از مکمل ها ممکن است بر سلامتی شما تأثیر منفی بگذارد.
در اینجا 4 عارضه جانبی احتمالی اسید فولیک بیش از حد ذکر شده است.

چگونه اسید فولیک اضافی ایجاد می شود

بدن شما در  تجزیه و جذب فولات و اسیدفولیک روش های کمی متفاوت دارد.
به عنوان مثال، تقریباً تمام فولاتی را که از مواد غذایی می خورید تجزیه می شوند و قبل از جذب شدن به جریان خون به شکل فعال آن در روده شما تبدیل می شوند.
در مقابل، درصد بسیار کمی از اسید فولیک که از غذاهای غنی شده یا مکمل ها دریافت می کنید به شکل فعال آن در روده شما تبدیل می شود.
بقیه نیاز به کمک کبد و سایر بافتهای دارند تا در یک فرآیند کند و کارآمد تبدیل شوند.
به همین ترتیب، مکمل های اسید فولیک یا غذاهای غنی شده ممکن است باعث شود اسید فولیک غیر متابولیزه (UFA) در خون شما جمع شود اتفاقی که هنگام خوردن غذاهای پر فولات رخ نمی دهد.
این امر نگران کننده است زیرا به نظر می رسد سطح بالایی از UFA با نگرانی های مختلف سلامت مرتبط است.
خلاصه
بدن شما فولات را راحت تر از اسید فولیک تجزیه و جذب می کند. مصرف بیش از حد اسید فولیک می تواند باعث ایجاد UFA در بدن شما شود که منجر به اثرات سلامتی مضر می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. ممکن است نقص ویتامین B12 را ایجاد کند

مصرف زیاد اسیدفولیک ممکن است کمبود ویتامین B12 را برطرف کند.
بدن شما از ویتامین B12 برای ساختن گلبول های قرمز و حفظ عملکرد قلب، مغز و سیستم عصبی بهینه استفاده می کند.
در صورت عدم درمان، کمبود این ماده مغذی می تواند توانایی عملکرد مغز شما را کاهش دهد و منجر به آسیب دائمی عصب شود. این آسیب به طور معمول غیر قابل برگشت است که تشخیص تاخیری کمبود ویتامین B12 را به خصوص نگران کننده می کند.
بدن شما به طور مشابه از فولات و ویتامین B12 استفاده می کند به این معنی که کمبود هردو می تواند منجر به علائم مشابه شود.
برخی شواهد نشان می دهد که مکمل های اسید فولیک ممکن است کم خونی مگالوبلاستیک ناشی از کمبود ویتامین B12 را پنهان کند و کمبود ویتامین B12 کشف نشود.
بنابراین، افرادی که علائمی مانند ضعف، خستگی، مشکل در تمرکز و تنگی نفس را تجربه می کنند از بررسی سطح B12 خود می توانند سود ببرند.
خلاصه
دریافت زیاد اسید فولیک ممکن است کمبود ویتامین B12 را پنهان کند. به نوبه خود، این می تواند خطر آسیب دیدگی مغز و سیستم عصبی را افزایش دهد.

2. ممکن است زوال ذهنی مربوط به سن را تسریع کند

مصرف بیش از حد اسید فولیک ممکن است کاهش روانی ناشی از سن را افزایش دهد خصوصاً در افرادی که سطح ویتامین B12 کم دارند.
یک مطالعه در افراد سالم بالای 60 سال، سطح بالای فولات را به کاهش روانی در افراد با سطح B12 پایین مرتبط کرده است اما در افراد با سطح B12 طبیعی نیست.
شرکت کنندگان با فولات خون بالا این سطح را از طریق دریافت مقادیر زیاد اسید فولیک در قالب غذاهای غنی شده و مکمل ها بدست آوردند ولی از طریق خوردن غذاهای سرشار از فولات به دست نیاوردند.
یک مطالعه دیگر نشان می دهد که افرادی که دارای فولات زیاد هستند اما سطح B12 پایینی دارند ممکن است تا 3.5 برابر احتمال از دست دادن عملکرد مغز را نسبت به افرادی که پارامترهای خون طبیعی دارند تجربه کنند.
نویسندگان این مطالعه هشدار داده اند که مصرف مکمل اسید فولیک ممکن است برای سلامت روان در بزرگسالان مسن با سطح B12 پایین مضر باشد.
علاوه بر این، سایر تحقیقات، استفاده بیش از حد از مکمل های اسید فولیک را به زوال ذهنی مرتبط می کند.
به خاطر داشته باشید که قبل از نتیجه گیری های قوی، مطالعات بیشتری لازم است.
خلاصه
مصرف زیاد اسید فولیک ممکن است کاهش روانی ناشی از افزایش سن، به ویژه در افراد با ویتامین B12 پایین تسریع کند. با این وجود، تحقیقات بیشتر لازم است.

3. ممکن است رشد مغز را در کودکان کند کند

مصرف کافی فولات در دوران بارداری برای رشد مغزی کودک ضروری است و خطر ناهنجاری ها را کاهش می دهد.
از آنجا که بسیاری از زنان نمی توانند RDI را به تنهایی از غذا دریافت کنند زنان در سن باروری اغلب به مصرف مکمل های اسید فولیک توصیه می شوند.
با این حال، دریافت بیش از حد اسید فولیک ممکن است باعث افزایش مقاومت به انسولین و کندی رشد مغز در کودکان شود.
در یک مطالعه، بچه های 4 و 5 ساله که مادران آنها در هنگام بارداری بیش از 1000 میکروگرم اسید فولیک در روز مصرف می کردند - بیشتر از میزان مصرف بالای تحمل پذیر (UL) - در تست های رشد مغزی کمتر از فرزندان زنانی بودند که 400 - 999 میکروگرم در روز که مصرف کردند.
یک مطالعه دیگر سطح بالاتر فولات در دوران بارداری را با خطر بیشتر مقاومت به انسولین در کودکان 9 تا 13 ساله مرتبط کرده است.
اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است بهتر است از مصرف بیش از حد اسید فولیک در دوران بارداری خودداری شود مگر اینکه توسط یک متخصص سلامت توصیه شود.
خلاصه
مکمل های اسید فولیک یک روش عملی برای تقویت سطح فولات در دوران بارداری است اما دوزهای بیش از حد ممکن است باعث افزایش مقاومت به انسولین و کند شدن رشد مغز در کودکان شود.

4- ممکن است احتمال تجدید سرطان را افزایش دهد

به نظر می رسد نقش اسید فولیک در سرطان دو برابر است.
تحقیقات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض سلولهای سالم در مقادیر کافی اسیدفولیک ممکن است آنها را از سرطان محافظت کند. با این حال، قرار گرفتن در معرض سلولهای سرطانی با ویتامین ممکن است به رشد و گسترش آنها کمک کند.
تحقیقات مختلط است. در حالی که چند مطالعه حاکی از افزایش اندک خطر ابتلا به سرطان در افرادی است که مکمل اسیدفولیک مصرف می کنند اکثر مطالعات هیچ پیوندی را گزارش نمی کنند.
این خطر ممکن است به نوع سرطان و همچنین به سابقه شخصی شما بستگی داشته باشد.
به عنوان مثال، تحقیقات نشان می دهد افرادی که قبلاً به سرطانهای پروستات یا روده بزرگ مبتلا شده اند که بیش از 1000 میکروگرم اسید فولیک در روز مصرف می کنند در معرض خطر عود مجدد سرطان از 1.7 تا 6.4 درصد بیشتر هستند
هنوز تحقیقات بیشتری لازم است.
به خاطر داشته باشید که خوردن مقدار زیادی غذای غنی از فولات به نظر نمی رسد خطر سرطان را افزایش دهد - و حتی ممکن است به کاهش آن کمک کند.
خلاصه
مصرف زیاد اسید فولیک ممکن است توانایی رشد و گسترش سلولهای سرطانی را افزایش دهد اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است. این ممکن است به ویژه برای افراد با سابقه سرطان مضر باشد.

بیشتر بخوانید: غذاهای غنی از فولات در رژیم غذایی از کم خونی ناشی از کمبود اسید فولیک در بارداری جلوگیری می کند

استفاده، دوز و اثر متقابل

اسیدفولیک در اکثر مولتی ویتامین ها، مکمل های قبل از تولد و ویتامین های پیچیده B موجود است اما به عنوان یک مکمل فردی نیز به فروش می رسد. در برخی از کشورها، بعضی از غذاها نیز با این ویتامین غنی شده اند.
مکمل های اسیدفولیک به طور معمول برای جلوگیری یا درمان سطح پایین فولات استفاده می شود. علاوه بر این، زنان باردار یا کسانی که قصد باردار شدن دارند اغلب آنها را مصرف می کنند تا خطر نقص هنگام تولد را کاهش دهند.
RDI برای فولات برای بیشتر بزرگسالان 400 میکروگرم در روز، 600 میکروگرم در روز در دوران بارداری و 500 میکروگرم در روز در هنگام شیردهی است. دوزهای مکمل معمولاً بین 400 - 800 میکروگرم است.
مکمل های اسید فولیک را می توان بدون نسخه خریداری کرد و معمولاً در صورت مصرف در دوزهای طبیعی ایمن در نظر گرفته می شوند.
گفته می شود آنها می توانند با برخی از داروهای تجویزی، از جمله داروهای مورد استفاده در درمان تشنج، آرتریت روماتوئید و عفونت های انگلی ارتباط برقرار کنند. بنابراین، هرکسی که از این داروها استفاده می کند باید قبل از مصرف اسید فولیک با یک متخصص سلامت مشورت کند.
خلاصه
از مکمل های اسید فولیک برای کاهش خطر نقص هنگام تولد و همچنین جلوگیری یا درمان کمبود فولات استفاده می شود. آنها عموماً بی خطر تلقی می شوند اما ممکن است با برخی از داروهای تجربی ارتباط برقرار کنند.
در پایان
مکمل های اسید فولیک به طور کلی بی خطر هستند و روشی مناسب برای حفظ مقادیر کافی فولات فراهم می کنند.
گفته می شود مصرف بیش از حد اسید فولیک ممکن است عوارض جانبی زیادی ایجاد کند از جمله کندی رشد مغز در کودکان و کاهش روانی سریع در بزرگسالان.
در حالی که تحقیقات بیشتری لازم است می توانید با ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود برای تعیین سطح فولات خود صحبت کنید و ببینید که آیا یک مکمل لازم است یا خیر.

در ادامه بخوانید: تفاوت فولات و اسید فولیک در چیست؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search