رژیم غذایی

رژیم غذایی جدا شده (متمایز) چیست؟

رژیم غذایی جدا شده

رژیم غذایی جدا شده اساساً با همه چیزهایی که در طی چند دهه گذشته در مورد تغذیه به شما آموزش داده شده مخالف است. این فرضیه بر اساس ترکیب مواد غذایی است که شامل خوردن برخی گروه های غذایی صرف (به عنوان مثال، همه نشاسته ها یا سبزیجات) در یک وعده غذایی است.

در اصل، در مورد رژیم غذایی جدا شده، شما از خوردن غذاهای مناسب که شامل انواع مختلفی از گروه های غذایی است خودداری می کنید. این راهنما استدلال رژیم غذایی جدا شده را پوشش می دهد و این که آیا گزینه ای مناسب یا سالم برای امتحان کردن است یا خیر.

آنچه کارشناسان می گویند

وی گفت: "رژیم جدا شده حاکی از آن است که غذاهای قلیایی و اسیدی را نمی توان با هم هضم کرد اما کارشناسان قبول دارند که هیچ دلیل علمی برای این وجود ندارد. خوردن فقط یک گروه غذایی در یک زمان و محدود کردن پروتئین یا چربی، خطر کمبود مواد مغذی را افزایش می دهد و ناپایدار است. "

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

تاریخچه

در اوایل دهه 1900 توسط دکتر ویلیام هوارد Hay1 توسعه یافته است رژیم غذایی جدا شده نیز به نام رژیم غذایی یا دکتر هی خوانده می شود. این یک روش ترکیب مواد غذایی است که شامل ایجاد وعده های غذایی شما از غذاهایی با خواص مشابه است. در مورد رژیم غذایی جدا شده، این بدان معنی است که غذاها را بر اساس خاصیت هضم آنها ترکیب می کنیم. یعنی اینکه یک ماده غذایی اسیدی، قلیایی یا خنثی باشد.
دکتر هی معتقد بود که خوردن چند نوع غذا در یک نشستن باعث می شود دستگاه گوارش بیش از حد کار کند و کند شود به طور موثری متابولیسم شما را کند کرده و به اعضای بدن سخت گیری می دهد. استدلال او در مورد این ادعا متمرکز بر این واقعیت است که بدن شما باید آنزیم های مختلف هضم را برای غذاهای قلیایی و اسیدی ترشح کند.
تحقیقات وی را به این نتیجه رساند که بدن غذاهای سنگین کربوهیدرات را با یک فرآیند قلیایی هضم می کند در حالی که غذاهای سنگین پروتئین به یک فرآیند اسیدی نیاز دارند.
دکتر هی همچنین معتقد بود که خوردن چندین غذا به طور هم زمان باعث ایجاد سموم، بخصوص اسید بیش از حد در مایعات بدن یا اسیدوز می شود. طرفداران رژیم غذایی ادعا می کنند که خوردن با این روش انرژی بیشتری به شما می دهد شما را با بخش های کمتری ارضا می کند به شما در کاهش وزن کمک می کند و دستگاه گوارش را در حالت اوج عملیاتی نگه می دارد.
با این وجود، علم زیادی در پس این مفهوم وجود ندارد و از آنجا که تحقیقات کمی وجود دارد ترکیب مواد غذایی به نظر نمی رسد مؤثرتر از یک رژیم غذایی کلی سالم باشد .

رژیم غذایی جدا شده چگونه کار می کند

قاعده اصلی حاکم بر رژیم غذایی جدا شده فقط خوردن یک گروه غذایی به طور همزمان است. شما می توانید این قانون را به روش های مختلفی دنبال کنید:
فقط در هر وعده غذایی یک گروه غذایی میل کنید.
فقط یک گروه غذایی روزانه میل کنید.
فقط یک گروه غذایی در زمانی از روز بخورید (روز خود را به تکه هایی تقسیم کنید جایی که به گروه های خاصی از مواد غذایی می چسبید)
رژیم غذایی جدا شده از سه گروه غذایی تشکیل شده است: پروتئین، نشاسته و غذاهای خنثی. شما می توانید پروتئین ها را با غذاهای بی طرف و نشاسته ها را با غذاهای خنثی ترکیب کنید اما باید از ترکیب پروتئین ها و نشاسته ها خودداری کنید.

چی بخورم

غذاهای سازگار
میوه های اسیدی
میوه های جایگزین اسید
میوه های شیرین
ملون ها
سبزیجات غیر نشاسته ای
سبزیجات نشاسته ای
کربوهیدرات و نشاسته
پروتئین مبتنی بر حیوانات
پروتئین گیاهی
چربی ها

غذاهای غیر سازگار

کربوهیدراتهای تصفیه شده
غذاهایی که مقدار زیادی شکر اضافه شده دارند
گوشتهای دلی
سایر غذاهای بسیار فرآوری شده

غذاهای سازگار

میوه های اسیدی: گریپ فروت، پرتقال، لیمو، لیموترش، آناناس، انار، گوجه فرنگی. با میوه های جایگزین اسید، آجیل و دانه ها ترکیب کنید. به جز گوجه فرنگی، میوه های اسیدی را با میوه های شیرین یا گروه های غذایی دیگر ترکیب نکنید.
میوه های جایگزین اسید: سیب، زردآلو، انواع توت ها، انگور، کیوی، انبه، شهد، پاپایا، هلو، گلابی، آلو، توت فرنگی. با میوه های اسیدی یا میوه های شیرین ترکیب شود اما همزمان هر دو نیستند. همچنین می توانید میوه های تحت اسید را با آجیل و دانه ها ترکیب کنید. با گروه های غذایی دیگر ترکیب نکنید.
میوه های شیرین: موز، نارگیل، خرما، میوه های خشک، آلو، کشمش. با میوه های تحت اسید، آجیل و دانه ها ترکیب کنید. با میوه های اسید یا گروه های غذایی دیگر ترکیب نشود.
خربزه: طالبی، عسل، هندوانه. اینها را به تنهایی بخورید نه در ترکیب با گروههای غذایی دیگر.
سبزیجات غیر نشاسته ای: مارچوبه، کنگر فرنگی، لوبیا سبز، چغندر، کلم بروکلی، کلم، گل کلم، خیار، بادمجان، سیر، کاهو، کرفس، هویج، پیاز، جعفری، نخود فرنگی، فلفل، شلغم، قارچ، کدو سبز. با پروتئین، چربی ها، کربوهیدرات ها و نشاسته ها ترکیب کنید.
سبزیجات نشاسته ای: نان، ماکارونی، غلات یا غلات ، سیب زمینی. با سبزیجات و چربی های بدون نشاسته ترکیب کنید. با پروتئین یا میوه ها ترکیب نکنید.
کربوهیدرات ها و نشاسته ها: کدو تنبل، کدو زمستانی، مربا، سیب زمینی شیرین. با سبزیجات و چربی های بدون نشاسته ترکیب کنید. با پروتئین یا میوه ها ترکیب نکنید.
پروتئین حیوانی: گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، لبنیات. با پروتئین گیاهی و سبزیجات غیر نشاسته ای ترکیب کنید. بیش از یک منبع پروتئین را در وعده غذایی ترکیب نکنید. با نشاسته یا میوه ترکیب نکنید.
پروتئین گیاهی: لوبیا، نخود فرنگی، آجیل و دانه، بادام زمینی، لوبیای سویا، محصولات سویا، توفو. با سبزیجات غیر نشاسته ای ترکیب کنید. با نشاسته یا میوه ترکیب نکنید.
چربی ها: روغن های آووکادو، زیتون، نارگیل، کره، خامه و زیتون، آووکادو، کتان، کنجد و کلزا. با سبزیجات غیر نشاسته ای، کربوهیدرات ها و نشاسته ها و پروتئین ترکیب کنید. با میوه ترکیب نکنید.

غذاهای غیر سازگار

هیچ چیز از نظر فنی محدود نیست اما رژیم غذایی، شما را تشویق می کند که از غذاهای بیش از حد فرآوری شده و غذاهای پر قند پرهیز کنید.

زمان بندی پیشنهادی

به شما توصیه می شود حداقل چهار ساعت قبل از خوردن یک وعده غذایی "ناسازگار" صبر کنید. به عنوان مثال، اگر یک سالاد میوه ای با میوه های اسیدی و جایگزین اسید می خورید باید حداقل چهار ساعت قبل از خوردن یک وعده غذایی مرغ و سبزیجات غیر نشاسته ای بخارپز صبر کنید. به غیر از این، زمان بندی کاملاً به عهده شماست.
اما به دلیل مدت زمان انتظار برای توصیه شده، بسیاری از افرادی که رژیم غذایی جدا شده را دنبال می کنند کل میزان دریافت غذای روز خود را به یک گروه غذایی محدود می کنند. به عنوان مثال، شما ممکن است روزی فقط میوه بخورید. روزی پروتئین و سبزیجات غیر نشاسته ای. روزی سبزیجات، نشاسته و کربوهیدراتهای نشاسته ای.

منابع و نکات

شاید بهترین کاری که می توانید برای آسانتر کردن رژیم جابجایی انجام دهید تهیه وعده غذایی است. برای موفقیت در این رژیم، باید بدانید که چه غذایی را بخورید و چه زمانی آن را بخورید. برنامه ریزی و تهیه غذا برای یک هفته کامل می تواند به شما کمک کند تا با تلاش کمتر یا فشار روانی از قوانین رژیم غذایی پیروی کنید.

اصلاحات

اگر به رژیم جدا شده علاقه دارید اما فکر می کنید کمی گیج کننده و محدود کننده به نظر می رسد می توانید مقدمه ای ملایم تر از ترکیب مواد غذایی را امتحان کنید. به عنوان مثال، رژیم جدا شده حاکم است که شما نمی توانید کربوهیدرات ها و نشاسته ها را با میوه ترکیب کنید. اما یک کاسه جو دوسر با موز و توت های تکه شده یک غذای دلچسب و سالم است و هیچ مشکلی با ترکیب آن غذاها در یک صبحانه دلپذیر نیست.
در اصل، شما می توانید مواد غذایی را در دسته های محدود کننده تر قرار دهید شاید چیزی مانند "نشاسته، میوه و غلات" و "پروتئین، لبنیات و سبزیجات". داشتن فقط دو گروه برای اندیشیدن می تواند رژیم جدا شده را محدودتر و راحت تر کند.

مزایا و معایب

مزایا

شما را روی مواد غذایی غلیظ و مغذی متمرکز می کند
ممکن است به شما كمك كند كه كمتر بخوريد.

معایب

گیج کننده است
ممکن است بیش از حد محدود کننده باشد.

مزایا

تمرکز بر روی مواد غذایی پر چرب و مغذی: شاید بهترین چیز در مورد رژیم غذایی جدا شده این باشد که به مردم یاد می دهد غذاهای پر از مواد مغذی را انتخاب کنند. در گروه های غذایی که دکتر Hay تولید کرده اند فضای کافی برای غذاهای فرآوری نشده وجود دارد زیرا غذاهای فرآوری شده اغلب دارای خواص و پروفیل های مغذی زیادی هستند که در بیش از یک گروه غذایی جای می گیرند.
به عنوان مثال، شما ممکن است به یک جعبه کراکر همانند نشاسته فکر کنید اما کراکرها حاوی چربی بسیار بالایی هستند زیرا با روغن ساخته شده اند. و ممکن است فکر کنید نوار پروتئین در گروه پروتئین قرار می گیرد اما بسیاری از میله های پروتئین حاوی کربوهیدرات و قندهای اضافه شده هستند.
ممکن است به شما در خوردن کمتر کمک کند: مفهومی به نام "سیری خاص حسی". بنابراین جدا کردن غذای شما در گروههای رژیمی متفرقه ممکن است شما با بخش های کوچکتر احساس رضایت کنید بنابراین به شما در کاهش وزن کمک می کند.
علاوه بر این، برخی از گروه های غذایی، از جمله همه گروه های میوه و سبزیجات، از چگالی کالری بسیار کمی برخوردار هستند. این بدان معناست که می توانید مقادیر بیشتری مواد غذایی را برای کالری کمتری مصرف کنید. به عنوان مثال، 100 کالری با ارزش ملون، به نظر می رسد غذای بسیار بیشتری از 100 کالری کالباس است.

معایب

این رژیم غذایی گیج کننده است
ممکن است بیش از حد محدود کننده باشد: با توجه به تحقیقات محدود در مورد ترکیب مواد غذایی، هیچ دلیلی برای خوردن وعده های غذایی خود به روش رژیم جدا شده است وجود ندارد. برای برخی افراد، سه گروه غذایی و ترکیبات محدود ممکن است بیش از حد محدود کننده باشند. محدودیت غذایی می تواند منجر به احساس گناه و شرم در اطراف غذا شود و در نهایت می تواند منجر به اختلال در خوردن غذا شود. اگر رژیم غذایی جدا شده را امتحان می کنید و احساس محدودیت می کنید بهتر است یک برنامه غذایی متفاوت غذایی را امتحان کنید.

چگونه مقایسه می شود

اگر به دنبال یک رژیم جدید برای امتحان کردن هستید احتمالاً می خواهید بدانید که چگونه تمام رژیمهای غذایی مورد نظر شما با یکدیگر مقایسه می شوند. در این بخش، نحوه مقایسه رژیم غذایی جدا شده با توصیه های رژیم غذایی فدرال ایالات متحده و همچنین سه رژیم غذایی محبوب دیگر: رژیم غذایی ماکروبیوتیک، رژیم قلیایی و رژیم غذایی سوزان سامرز را یاد بگیرید.

توصیه های USDA

توصیه های رژیم های غذایی فدرال شامل پنج گروه غذایی است: میوه، سبزیجات، غلات، لبنیات و پروتئین. توصیه های کلیدی در دستورالعمل های فدرال شامل موارد زیر است:
انواع سبزیجات از همه زیر گروه ها: سبز تیره، قرمز و نارنجی، حبوبات (لوبیا و نخود فرنگی)، نشاسته و غیره
میوه ها مخصوصاً میوه های کامل
غلات، حداقل نیمی از آنها غلات کامل است
لبنیات بدون چربی یا کم چربی، از جمله شیر، ماست، پنیر و یا نوشیدنی با سویا غنی شده
انواع غذاهای پروتئینی از جمله غذاهای دریایی، گوشت و مرغ بدون چربی، تخم مرغ، حبوبات (لوبیا و نخود فرنگی)، و آجیل، دانه و محصولات سویا
روغنها
چربی های اشباع محدود، چربی های ترانس، قند و سدیم اضافه شده
توصیه‌های رژیم جدا شده کاملاً با دستورالعملهای فدرال منسجم است زیرا رژیم غذایی جداً غذاهای کامل را تشویق می کند. با این حال، توصیه های USDA شما را به خوردن غذاهای متعادل با غذاهای گروه های مختلف تشویق می کند در حالی که رژیم غذایی جدا شده شما را ترغیب می کند از خوردن وعده های غذایی با گروه های غذایی متعدد خودداری کنید.

یک نمونه از یک منوی رژیم جدا شده

روز اول

صبحانه: غلات موسلی خانگی با شیر و چای سبز
میان وعده صبح: یک میوه
ناهار: جولین رشته فرنگی سبزیجات. ماست یا چای.
میان وعده: یک میوه
شام: سالاد سبز با ماهی پخته شده سفید، چای.

روز دو

صبحانه: نان با روغن زیتون تست شده میل کنید. قهوه یا چای.
میان وعده صبح: یک میوه.
ناهار: مرغ و سبزیجات پخته شده، ماست.
میان وعده: ماست، چای.
شام: تخم مرغ های اسکرامبل شده با سبزیجات، چای.

روز سوم

صبحانه: کالباس، چای سبز.
میان وعده صبح: یک میوه.
ناهار: سالاد سبزیجات، ماست، چای.
میان وعده: یک میوه.
شام: سبزیجات ژولین بخارپز، املت فرانسوی با میگو، چای.

روز چهارم

صبحانه: غلات و ماست، چای قرمز.
میان وعده صبح: یک میوه.
ناهار: بوقلمون در خورش، چای.
میان وعده: یک میوه.
شام: صدف بخارپز، سالاد سبزیجات سبز، ماست.

روز پنجم

صبحانه: پنیر بدون چربی، ماست، چای.
میان وعده صبح: یک میوه.
ناهار: ماکارونی و قارچ با گیاهان Provencal، یک ماست.
میان وعده: یک میوه.
شام: ماهی سالمون و مارچوبه گریل شده، چای.

روز ششم

صبحانه: نان برشته شده با روغن، ماست، چای.
میان وعده صبح: یک میوه.
ناهار: گوشت گاو کبابی، سبزیجات پخته شده، چای.
میان وعده: یک میوه.
شام: سبزیجات سرخ شده ، املت مارچوبه ، چای.

روز هفتم

صبحانه: غلات خانگی موسلی با ماست، چای.
میان وعده صبح: یک میوه.
ناهار: خورش بوقلمون و سبزیجات، ماست.
میان وعده: یک میوه.
شام: سوپ سبزیجات، ماهی بخارپز، چای.

قوانین در رژیم غذایی جدا شده

بعد از ساعت 7:30 بعد از ظهر نباید پروتئین گوشت یا کربوهیدرات مصرف کنید.
برای همراهی ناهار یا شام، قهوه، چای یا ماست می نوشید (فقط فرآورده لبنی است که به عنوان دسر می توان خورد).
با غذا نمی توانید نوشابه یا آب میوه مصرف کنید.
همه ادویه جات مجاز است از آنجا که با هر غذایی سازگار هستند.
مصرف قند یا الکل مجاز نیست.
یک دوره هضم 3 ساعته باید بین هر دو وعده غذایی رعایت شود.
بعد از غذا شیر مصرف نکنید فقط چای یا قهوه مصرف کنید.
فقط با وعده های غذایی می توانید آب بنوشید.
در روغن کم و خیلی داغ سرخ کنید سپس روغن اضافی را که با فشار دادن سرخ کردنی در دستمال کاغذی از بین ببرید.
بستنی به تنهایی و بدون اضافه کردن کرم یا کوکی، خورده می شود.
برای مصرف سوپ ها می توانید آن را با غذاهایی که متعلق به یک گروه هستند تهیه کنید.
صبح قبل از صبحانه عسل و لیمو میل کنید.
برای شام، ایده آل ماهی یا غذاهای دریایی است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search