رژیم غذایی

رژیم غذایی نرم: غذاهایی که باید بخورید و غذاهایی که باید از خوردن آنها اجتناب کنید

رژیم غذایی نرم

یک رژیم غذایی نرم از غذاهایی تهیه شده است که برای جویدن و بلعیدن نرم و آسان است. این مواد غذایی ممکن است خرد شده، پوره شده و خیس خورده باشند.

در صورت وجود انواع خاصی از جراحی مانند جراحی سر، گردن یا معده ممکن است لازم باشد که از این رژیم پیروی کنید. در صورت بروز مشکل در دندان یا دهان که جویدن یا بلعیدن مواد غذایی برای شما سخت می شود ممکن است لازم باشد که از این رژیم پیروی کنید. متخصص تغذیه شما به شما می گوید که چگونه این رژیم را رعایت کنید و مایعات شما چه مقدار باشد متخصصان پزشکی غالباً رژیم های غذایی خاصی را برای کمک به افراد در بهبودی از برخی اقدامات پزشکی یا درگیری از بیماری تجویز می کنند.
رژیم های نرم معمولاً در محیط بالینی مورد استفاده قرار می گیرند و شامل غذاهایی هستند که آنها برای هضم نرم و آسان هستند.
اگر یک رژیم غذایی نرم برای شما تجویز شده است ممکن است تعجب کنید که چه غذاهایی را باید بخورید و از چه غذاهایی اجتناب کنید.
این مقاله همه چیزهایی را که باید در مورد رژیم های غذایی نرم بدانید توضیح می دهد.

رژیم غذایی نرم چیست و چرا تجویز می شود؟

رژیم های غذایی نرم شامل غذاهای نرم و به راحتی قابل هضم هستند و برای افرادی تجویز می شوند که قادر به تحمل غذاهای معمولی نیستند.
ارائه دهندگان خدمات سلامتی معمولاً این رژیم های غذایی را برای افرادی که شرایط پزشکی خاصی دارند و یا در حال بهبودی از عمل جراحی هستند تجویز می کنند.
رژیم های غذایی نرم در بسیاری از تنظیمات از جمله بیمارستان ها، مراکز مراقبت طولانی مدت و در خانه استفاده می شود. آنها به طور معمول برای دوره های کوتاه چند روز تا چند هفته دنبال می شوند اگرچه برخی شرایط ممکن است نیاز به دنبال کردن رژیم برای یک دوره طولانی تر داشته باشد.
رژیم های نرم اغلب برای درمان اختلالات بلع استفاده می شوند که در مجموع به عنوان دیسفاژی شناخته می شوند. دیسفاژی در بزرگسالان مسن و کسانی که دارای اختلالات عصبی و بیماریهای عصبی هستند شایع است.
در سال 2002 آکادمی تغذیه و متخصصین رژیم غذایی ملی دیسفاژی (NDD) را منتشر کرد که شامل چندین سطح از رژیم های دیسفاژی است:
NDD سطح 1 – پوره دیسفاژی: بافت یکنواخت پودینگ مانند، نیاز به توانایی جویدن بسیار کمی دارد
NDD سطح 2 – دیسفاژی مکانیکی تغییر یافته: غذاهای چسبناک، مرطوب و نیمه جامد، که به جویدن نیاز دارند
NDD سطح 3 - دیسفاژی پیشرفته: غذاهای نرم که توانایی جویدن بیشتری دارند.
به طور طبیعی: همه غذاها مجاز است.
اگرچه رژیمهای غذایی اصلاح شده، کاهش خطر ابتلا به آسپیراسیون و ذات الریه در مبتلایان به دیسفاژی است اما تحقیقات فعلی نشان می دهد که اصلاح بافت مواد غذایی ممکن است منجر به بدتر شدن کیفیت زندگی و کمبود تغذیه شود لزوم تحقیقات بیشتر را نشان می دهد.
علاوه بر دیسفاژی، رژیم های نرم به افرادی که اخیراً تحت عمل جراحی دهان یا فک قرار گرفته اند تجویز شده است که بر توانایی آنها در جویدن اثر گذاشته است.
به عنوان مثال، افرادی که تحت عمل جراحی زیبایی دندان، جراحی اصلی فک و یا عمل جراحی کاشت دندان قرار گرفته اند ممکن است نیاز به پیروی از برنامه غذایی نرم داشته باشند تا بهبودی پیدا کنند.
رژیم های نرم همچنین به عنوان رژیم های غذایی انتقالی بین رژیم های غذایی کامل مایع یا پوره شده و رژیم های طبیعی در افرادی که تحت عمل جراحی شکم قرار گرفته اند یا در حال بهبودی از بیماری های دستگاه گوارش هستند استفاده می شود تا سیستم گوارشی به طور مؤثر بهبود یابد.
علاوه بر این، رژیم های غذایی نرم برای افرادی که در مصرف غذاهای معمولی بسیار ضعیف هستند مانند افرادی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند و همچنین برای افرادی که حس چهره یا دهان خود را از دست داده اند یا به دلیل عدم کنترل لب و زبان در سکته مغزی تجویز می شود.
اگرچه رژیم های غذایی نرم مورد استفاده در هر دو وضعیت کلینیکی و خانگی ممکن است متفاوت باشد اما اکثر مواردی که در کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گیرند فیبر پایین، شیرین، هضم آسان و راحت و برای فرد مفید هستند.
به خاطر داشته باشید که برخی افراد برای مدت طولانی تر باید در رژیم های غذایی نرم قرار داشته باشند. در این موارد، رژیم ممکن است از فیبر بیشتر و طعم دهنده تر از رژیم های نرم مورد استفاده در کوتاه مدت باشد.
خلاصه
رژیم های غذایی نرم شامل مواد غذایی است که به راحتی جویده می شوند و هضم می شوند. آنها معمولاً برای افرادی که مشکل بلع دارند افرادی که تحت عمل جراحی شکم قرار گرفته اند و افرادی که سایر مشکلات پزشکی را دارند تجویز می شوند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

غذاهایی برای خوردن در رژیم غذایی نرم

رژیم های غذایی نرم هنگامی استفاده می شوند که غذاهای با بافت معمولی یا غذاهای با چاشنی زیاد تحمل نشوند که می تواند به دلایل مختلف اتفاق بیفتد.
رژیم های غذایی نرم نباید با رژیم های غذایی خالص اشتباه گرفته شوند. اگرچه غذاهای خالص شده در رژیم های غذایی نرم مجاز است اما رژیم های غذایی پوره کاملاً متفاوت هستند.
به طور کلی، رژیم های غذایی نرم باید از مواد غذایی نرم و همچنین به راحتی هضم شوند.(1 و 2)
در اینجا چند نمونه از غذاهایی که می توانند در اکثر رژیم های غذایی نرم لذت ببرید عبارتند از:
سبزیجات: هویج پخته شده نرم، لوبیا سبز، اسفناج پخته شده خرد شده، کدو سبز پخته شده بدون دانه، گل کلم بروکلی خوب پخته شده و غیره.
میوه ها: سیب پوست کنده، پخته شده یا سس سیب، موز، آووکادو، هلو رسیده پوست کنده، گلابی پخته شده، میوه های پوره شده و غیره.
تخم مرغ: سفیده تخم مرغ یا تخم مرغ کامل پخته شده، سالاد تخم مرغ
فرآورده های لبنی: پنیر کوتاژ، ماست، پنیر نرم، پودینگ، ماست منجمد و غیره محصولات لبنی کم چربی به طور معمول برای افرادی که از عمل جراحی دستگاه گوارش یا بیماری بهبود می یابند توصیه می شود.
غلات و نشاسته ها: سیب زمینی های پوره شده، سیب زمینی های شیرین، کدو گردویی، غلات پخته شده مانند خامه گندم، دانه های نرم و مرطوب مانند فارو یا جو، پنکیک های مرطوب، نودل نرم و غیره.
گوشت، مرغ و ماهی: مرغ به خوبی ریز شده، تن ماهی نرم یا سالاد مرغ (بدون سبزیجات خرد شده یا میوه مانند کرفس یا سیب)، ماهی پخته شده یا جوشانده، کوفته گوشتی نرم، توفو نرم و غیره.
سوپ ها: سوپ های پوره شده یا آبگوشتی با سبزیجات پخته شده نرم
متفرقه: آبگوشت، سس، کره آجیل نرم، ژله شیرین نشده و مربا
نوشیدنی ها: آب، چای، شیک پروتئین و اسموتی ها
به خاطر داشته باشید که بسته به شرایطی که برای معالجه از آنها استفاده می شود تغییرات مختلف در رژیم های غذایی نرم وجود دارد. برخی از افراد با محدودیت های بیشتر ممکن است به دلایل مختلف نتوانند غذاهای خاصی را تحمل کنند.
بنابراین، اگر دنبال رژیم غذایی نرم و غذاهایی که مجاز به خوردن آنها هستید همیشه بهتر است با ارائه دهنده مراقبت های سلامتی یا یک متخصص تغذیه مشورت کنید.
خلاصه
میوه ها و سبزیجات پخته شده، پروتئین های به راحتی قابل جویدن و نشاسته های نرم را می توان هنگام پیروی از یک رژیم غذایی نرم از آنها لذت برد.

غذاهایی که باید در رژیم غذایی نرم از خوردن آنها خودداری کنید

هنگام پیروی از رژیم غذایی غذایی نرم، باید از بسیاری از غذاها پرهیز شود. مواد غذایی با هضم سخت و همچنین غذاهایی که جویدن آنها دشوار است باید محدود شوند. به طور معمول، غذاهای تند و بسیار اسیدی نیز محدود شوند.(3 و 4)
غذاهای زیر معمولاً در رژیم های نرم محدود می شوند:
سبزیجات: سبزیجات خام، سبزیجات سرخ شده، سبزیجات با دانه یا پوست
میوه ها: میوه های تازه (با برخی موارد استثنایی مانند آووکادو و موز)، میوه هایی با پوست و دانه، میوه های خشک، میوه های بسیار اسیدی مانند لیمو ترش سبز و لیمو ترش زرد
محصولات لبنی: پنیرهای سخت، پنیرها با آجیل یا میوه خشک شده در آنها، ماست با مواد افزودنی مانند شکلات یا آجیل
غلات و نشاسته ها: کراکر سخت، نان با جویدن سخت، نان و دانه های پر فیبر مانند نان های دانه دار و گندم خرد شده، سیب زمینی سرخ کرده، پاپ کورن
گوشت، مرغ و ماهی: برش های سخت گوشت، ماهی سرخ شده یا مرغ، برش های کامل گوشت یا مرغ، گوشت های فرآوری شده با چربی بالا، مانند بیکن، صدف، سوپ ها یا تاس کباب با قطعات سخت گوشت
چربی ها: آجیل، دانه ها، پوسته های نارگیل، کره های آجیل کرانچی
متفرقه: مربا یا ژله های دانه دار، آب نبات های جویدنی
غذاهای تند یا تحریک کننده: فلفل داغ، سس گوجه فرنگی، غذاهای تولید کننده گاز مانند کلم و لوبیا، سس فلفلی تباسکو
نوشیدنی: الکل، نوشیدنی های کافئین دار بسته به شرایط درمان ممکن است محدود شود.
توجه داشته باشید که ارائه دهنده خدمات درمانی بسته به وضعیت پزشکی شما ممکن است محدودیت های بیشتری را پیشنهاد کند. درک درستی از برنامه غذایی تجویز شده و نیازهای غذایی فردی شما مهم است.
خلاصه
از غذاهایی که جویدن و هضم آنها دشوار است و همچنین غذاهای تند و اسیدی، معمولاً هنگام پیروی از یک رژیم غذایی نرم، باید از مصرف آنها جلوگیری کرد.

ایده های میان وعده و وعده های رژیم غذایی نرم

پیروی از هر رژیم غذایی محدود کننده می تواند ناامید کننده باشد به خصوص هنگامی که بسیاری از غذاهای سالم مانند میوه و سبزیجات خام محدود شده هستند.
هنوز هم غذاهای خوشمزه و میان وعده های خوشمزه ای برای کسانی که رژیم های غذایی نرم را دنبال می کنند وجود دارد.
در اینجا چند ایده برای وعده های غذایی است که می توانند افراد تحت رژیم های غذایی نرم بخورند:

ایده های صبحانه

تخم مرغ اسکرامبل شده و آووکادو خرد شده
خامه گندم همراه با هلو پخته شده و کاشو خامه ای
کوچی کراستل تهیه شده با تخم مرغ، پنیر بز، اسفناج چرخ کرده و کدو گردویی
پارفیت ماست ساخته شده با ماست شیرین نشده، موز یا هلو کنسرو شده، مربای بلوبری بدون دانه و کره بادام نرم

ایده های نهار

سالاد مرغ یا تن تهیه شده بدون سبزیجات
سوپ مرغ با نودل نرم، سبزیجات پخته شده و تکه های کوچک مرغ تکه شده و ترد
کوسکوس، فتا و سالاد سبزیجات نرم
همبرگر سالمون مرطوب با آووکادو

ایده های شام

میت لاف تهیه شده با گوشت گاو علفخوار یا توفو در کنار پوره سیب زمینی شیرین
ماهی سرخ شده با چغندر و هویج پخته نرم یا سیب زمینی له شده پنیری
مرغ و برنج نرم با لوبیا سبز پخته شده
بریانی گوشت درست شده با بوقلمون
علاوه بر وعده های غذایی، بسیاری از افراد که رژیم غذایی نرم دارند ممکن است بخواهند یک یا چند میان وعده را در طول روز بگنجانیم.
برخی از ایده های میان وعده عبارتند از:
پنیر کوتاژ با میوه های کنسرو نرم یا پخته
ماست با سیب های پوست کنده پخته شده و دارچین
سوپ سبزیجات و غلات
اسموتی های خوب مخلوط شده ساخته شده با پودر پروتئین، کره آجیل نرم و میوه
سالاد تخم مرغ ساخته شده با آووکادو له شده
کدو تنبل مرطوب یا نان موز با کره بادام نرم
سوپ های گیاهی پوره شده مانند سوپ کدو گردویی
موز با کره بادام زمینی طبیعی نرم
مهم این است که تمام وعده های غذایی و وعده های غذایی تا حد ممکن متعادل باشند و غذاهای پر پروتئین را شامل شود به خصوص برای افرادی که اخیراً تحت عمل جراحی قرار گرفته اند یا نیازهای غذایی بیشتری دارند مانند غذاهای سرطان. (5 و 6)
خلاصه
هنگام پیروی از رژیم غذایی نرم، می توانید وعده های غذایی و میان وعده های سالم و خوشمزه مصرف کنید. وعده های غذایی و میان وعده ها باید سرشار از مواد مغذی باشند تا بهبودی و سلامتی کلی ایجاد شود.

نکات مفید برای افراد در مورد رژیم های غذایی نرم

اگرچه مصرف رژیم غذایی متشکل از غذاهای نرم دشوار است نکات زیر ممکن است دنبال کردن چنین رژیم غذایی را آسان تر کند.(7 و 8)
گزینه های سالم را انتخاب کنید. در حالیکه غذاهای نرم و قند مانند کیک و شیرینی ممکن است جذاب به نظر برسند اطمینان از مصرف غذاهای سالم مانند سبزیجات، میوه و پروتئین برای سلامتی شما بهتر است. انواع غذاهای سرشار از مواد مغذی را انتخاب کنید.
استفاده از گیاهان دارویی و سایر چاشنی های خفیف می تواند به خوشبو کردن غذا کمک کند.
روی پروتئین تمرکز کنید. افزودن پروتئین به هر وعده غذایی و میان وعده به ویژه برای افرادی که از جراحی بهبود می یابند و افرادی که دچار سوء تغذیه هستند بسیار مهم است.
وعده های غذایی کوچک و مداوم بخورید. به جای مصرف وعده های غذایی بزرگ، توصیه می شود هنگام پیروی از یک رژیم غذایی نرم، چندین وعده غذایی کوچک را در طول روز مصرف کنید.
به آرامی بخورید و کاملاً بجوید. وقت گذاشتن در هنگام خوردن و جویدن غذا به طور کامل برای بسیاری از افراد در رژیم های نرم از جمله افرادی که از جراحی شکم و با شرایط عصبی بهبود می یابند بسیار مهم است. به صورت صاف بنشینید جرعه کوچکی از مایعات را بین جرعه های غذا بگیرید.
برنامه ریزی وعده های غذایی قبل از زمان. یافتن وعده های غذایی که با یک رژیم غذایی نرم مکانیکی کار می کنند می تواند دشوار باشد. برنامه ریزی وعده های غذایی قبل از زمان می تواند به کاهش استرس و آسانتر کردن وعده های غذایی کمک کند.
وسایل دستی داشته باشید. از مخلوط کن ها، نرم کننده ها و پردازنده های مواد غذایی می توان برای ایجاد دستور العمل های خوشمزه و دارای رژیم غذایی نرم استفاده کرد.
به طور معمول، رژیم های غذایی نرم به عنوان رژیم های انتقالی برای دوره های کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گیرند تا زمانی که فرد آماده شروع دوباره خوردن رژیم غذایی با قوام طبیعی باشد.
ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دستورالعمل هایی را در مورد مدت زمان استفاده از رژیم غذایی سالم به شما ارائه می دهد در حالی که یک متخصص تغذیه می تواند اطلاعات مربوط را در اختیار شما قرار دهد.
اگر در مورد پیروی از رژیم غذایی نرم و یا نحوه رژیم غذایی با قوام طبیعی، هرگونه سؤال یا نگرانی دارید از پزشک خود برای مشاوره بخواهید.
خلاصه
انتخاب غذاهای مغذی، تمرکز بر پروتئین، برنامه ریزی در آینده، اغلب وعده های غذایی کوچک و صرف وقت در هنگام غذا خوردن همه نکات هوشمندانه برای افرادی با رژیم های غذایی نرم هستند.

چگونه غذای نرم تهیه کنم؟

مواد غذایی را به قطعات کوچکی که اندازه آنها ½ اینچ یا اندازه کوچکتر است برش دهید زیرا بلع آنها راحت تر است.
از آبگوشت مرغ و گوشت استفاده کنید. سبزیجات را بپزید تا به اندازه کافی نرم شوند تا با چنگال پوره شوند.
از یک پردازنده مواد غذایی برای خرد کردن یا پوره کردن مواد غذایی استفاده کنید تا جویدن و بلع آنها آسان تر شود.
برای مخلوط کردن میوه از آب میوه استفاده کنید.
سوپ های کش دار مصرف کنید که دارای تکه های گوشت یا سبزیجات بزرگتر از یک اینچ هستند.
در پایان
ارائه دهندگان خدمات سلامتی معمولاً رژیم های غذایی نرم را برای کمک به افراد در بهبودی از عمل جراحی و بیماری برای راحت تر جویدن و هضم غذا، تجویز می کنند.
هنگام پیروی از یک رژیم غذایی نرم، مهم است که غذاهای نرم و قابل هضم را انتخاب کنید و از خوردن غذاهایی که جویدن یا هضم آنها سخت است اجتناب کنید. از غذاهای تند و بالقوه تحریک کننده نیز باید اجتناب شود.
اگرچه رعایت برنامه غذایی نرم دشوار است از آن برای بهبودی استفاده می شود بنابراین مهم است که دستورالعمل های ارائه دهنده مراقبت های سلامت خود را رعایت کنید و تا زمان آماده شدن برای بازگشت به یک رژیم منظم، پیروی کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.




سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search