رژیم غذایی

از خوردن این غذاها در بارداری خودداری کنید

غذاهای ممنوع در حاملگی

بعضی از غذاها در هنگام بارداری باید اجتناب شوند زیرا ممکن است شما را بیمار کند یا به کودک شما آسیب برساند.

اطمینان حاصل کنید که از واقعیتهای مهمی راجع به غذاهایی که باید هنگام بارداری اجتناب کنید یا از اقدامات احتیاطی که باید استفاده کنید آگاه هستید برخی از محصولات مرتبط با مواد غذایی وجود دارد که در دوران بارداری یک ماده شناخته شده و یا غیر شناخته شده است. به عنوان مثال، به دلیل خطر نقص هنگام تولد مانند سندرم الکلی جنین، باید از نوشیدن الکل به طور کامل اجتناب شود.
با این حال برخی غذاها وجود دارند که شاید با آن ها آشنا نباشید که به سقط جنین و مرده زایی مرتبط هستند.

لیستریوز و سقط جنین

لیستریوز عفونت ناشی از باکتری Listeria monocytogenes است. این ممکن است نشانه های واضحی برای یک زن باردار نداشته باشد اما ممکن است منجر به عفونت جدی در جنین شود که منجر به سقط جنین یا زایمان شود. این بیماری همچنین می تواند باعث زایمان زودرس و عفونت های خطرناک در نوزادان تازه متولد شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل

لیستریوز در افراد آلوده به باکتری لیستریا مونوسیتوژنز ممکن است ایجاد شود. به طور معمول، پاستوریزاسیون این باکتری ها را از بین می برد. غذاهایی که با محصولات لبنی غیرپاستوریزه تهیه و همچنین برخی دیگر تهیه می شوند می توانند در معرض این بیماری قرار بگیرند.
منابع متداول لیستریا عبارتند از:
گوشتهای فرآوری شده مانند هات داگ، سوسیس، کالباس و گوشتهای دلی (مگر اینکه بلافاصله قبل از خوردن حداقل 160 درجه فارنهایت گرم شوند)
غذاهای دریایی دودی از قبیل ماهی دودی آزاد و ماهی سالمون دودی
محصولات لبنی غیرپاستوریزه شامل چندین پنیر نرم
سبزیجات ضعیف شسته شده - از آنجا که لیستریا به طور گسترده در خاک وجود دارد برای جلوگیری از باکتری ها باید همه سبزیجات را به دقت شستشو دهید.
حتی اگر یک محصول غذایی آلوده باشد با این حال، بیشتر بزرگسالان سالم بیمار نمی شوند. برخی از افراد ممکن است علائم خفیفی داشته باشند اما این موارد به راحتی نادیده گرفته می شوند. به طور کلی، لیستریوز در درجه اول برای افراد در معرض خطر از جمله افرادی که باردار هستند یا دارای بیماری هایی مانند ایدز هستند که سیستم ایمنی بدن را به خطر می اندازد.
زنانی که باردار هستند احتمال ابتلا به این عفونت را دارند و در حقیقت 10 برابر بیشتر از زنانی که باردار نیستند مبتلا به این بیماری می شوند.
هر ساله در ایالات متحده حدود 1600 نفر با لیستریوز بیمار می شوند و تقریباً 260 نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند. مهم است که در زنان باردار که به احتمال زیاد در اثر لیستریا دچار سقط جنین می شوند تشخیص دهیم.

محصولات شیر پاستوریزه نشده

منصفانه است که از مصرف شیر غیر پاستوریزه اجتناب کنید زیرا کالاهای غیر پاستوریزه معمولاً برچسب خورده می شوند. محصولاتی که غیر پاستوریزه هستند ممکن است "شیر خام" یا "پنیر خفیف خام" نامیده شوند.
دانستن اینکه پنیرها بی خطر هستند دشوارتر خواهد بود. و با محصولات لبنی غیر پاستوریزه تهیه می شوند از این رو، خطر لیستریوز را به همراه دارد بسیاری از پنیرهای وارداتی و همچنین برخی پنیرهای خانگی ممکن است با شیر غیر پاستوریزه تهیه شوند و مهم است که تفاوت آن را بدانید به خصوص اگر از یک فروشگاه مواد غذایی "ارگانیک" خرید می کنید.

پنیر و لیستریا وارداتی

پنیرهای نرم وارداتی در معرض خطر آلودگی لیستریا هستند زیرا برخی از این پنیرها ممکن است غیرقابل استفاده باشند.
از پنیرهای زیر جلوگیری کنید مگر اینکه مطمئن باشید که آنها از شیر پاستوریزه تهیه شده اند (برچسب را بررسی کنید) تا به خوبی پخته شده باشند (مثلاً ریکوتا در یک لازانیا به خوبی پخته شده احتمالاً بی خطر است):
Brie
پنیر کاممبر
فتا
روکوفورت
ریکوتا
Asko Fresco (و سایر پنیرهای مکزیکی)
سایر پنیرهای نرم - اگر به نظر می رسد پنیر یک پنیر نرم است به خصوص اگر در یک فروشگاه مواد غذایی "طبیعی" وارد یا فروخته شود حتماً برچسب را بررسی کرده و از این محصول صرفنظر کنید مگر اینکه مشخص شود که پاستوریزه است.

از بازارهای "طبیعی" و سبز دور باشید

در نگاه اول، شما ممکن است فکر کنید که با خرید مواد غذایی در یک بازار ارگانیک بهترین کار ممکن را برای نوزاد متولد نشده خود انجام می دهید. با این حال، قبل از انجام این کار، مهم است که به این فکر کنید که چرا برخی از فرآیندهای مانند پاستوریزاسیون استفاده می کنند.
پنیرهایی که در بازارهای سبز پیدا می کنید و یا توسط پنیر سازان کوچک ساخته می شوند صرف نظر از تنوع، غالباً با شیر خام تهیه می شوند و باید از آنها اجتناب کنید.
سایر غذاهایی که ممکن است دارای لیستریا باشند
برای اینکه خود را از لیستریا محافظت کنید خودتان را از مغز کله داخل یخچال، غذاهای دریایی دودی که پخته شده نیستند و غذاهای گرم هات داگ و غذاهای دلی که بخارپز نشده اند و یا دوباره تا 165 درجه گرم نشده اند.

کافئین

مصرف مقادیر زیاد کافئین هنگام بارداری می تواند منجر به کاهش وزن هنگام تولد کودک شود که می تواند خطر بروز مشکلات سلامتی در زندگی بعدی را افزایش دهد. کافئین زیاد نیز می تواند باعث سقط جنین شود
کافئین به طور طبیعی در بسیاری از غذاها مانند قهوه، چای و شکلات یافت می شود و به برخی نوشابه ها و نوشیدنی های انرژی زا اضافه می شود.
چای سبز می تواند حاوی همان کافئین همانند چای معمولی باشد
برخی از داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا نیز حاوی کافئین هستند. قبل از این روش های درمانی با یک ماما، پزشک یا داروساز صحبت کنی
نیازی نیست که کافئین را کاملاً قطع کنی اما بیش از 200 میلی گرم در روز مصرف نکنید.
مقدار تقریبی کافئین موجود در مواد غذایی و نوشیدنی ها:
یک فنجان قهوه فوری: 100mg
یک فنجان قهوه فیلتر شده: 140mg
یک فنجان چای: 75mg
یک قوطی کولا: 40mg
یک قوطی نوشیدنی انرژی زا 250 میلی لیتری: 80 میلی گرم (قوطی بزرگتر نوشیدنی انرژی زا ممکن است تا 160 میلی گرم کافئین داشته باشد).
نوار 50 گرم شکلات ساده (تیره): بیشتر مارک های انگلیس حاوی کمتر از 25 میلی گرم هستند.
نوار 50 گرم شکلات شیر: بیشتر مارک های انگلیس حاوی کمتر از 10 میلی گرم است..
اگر به عنوان مثال 1 قوطی کولا و 1 لیوان قهوه فیلتر شده دارید تقریباً به 200 میلی گرم کافئین رسیده اید. اگر گاهی بیشتر از این مقدار مصرف می کنید نگران نباشید زیرا خطرات اندک هستند.
برای کاهش مصرف کافئین، چای بدون کافئین، قهوه، کولا و نوشیدنی های انرژی زا، چای و قهوه، آب میوه یا آب معدنی بدون کافئین را امتحان کنید.

شیرین بیان

در دوران بارداری می توانید مقادیر متوسط شیرینی شیرین بیان یا چای شیرین بیان داشته باشید - هیچ توصیه ای برای اجتناب از آنها وجود ندارد. با این حال، شما باید از ریشه شیرین بیان داروی گیاهی خودداری کنید.

درمان و پیشگیری

علائم لیستیوز در دوران بارداری شبیه به آنفولانزا است و شامل تب، درد بدن و سردرد می شود. علائم شدیدتری مانند سردرگمی و تشنج نیز ممکن است بروز کند. لیستریوز با آنتی بیوتیک ها قابل درمان است اما از آنجا که ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی از جمله سقط جنین و زایمان قبل از تشخیص بیماری شود پیشگیری باید هدف باشد.
علاوه بر اجتناب از محصولات غذایی فوق، مهم است که همه مواد غذایی را با دقت بشویید و از آلودگی متقابل به روش هایی مانند استفاده از تخته برش برای گوشت و سبزیجات خام خودداری کنید. همیشه گوشت و غذاهای دریایی را کاملاً گرم کنید. گوشت گاو را باید تا 145 درجه و مرغ، 165 درجه حرارت دهید.
یخچال و فریزر مناسب در هنگام بارداری برای همه مواد غذایی مهم است اما به خاطر داشته باشید که لیستریا می تواند در یخچال زنده بماند. در حقیقت، می تواند در مواد یخ زده در فریزر نیز زنده بماند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search