رژیم غذایی

غذاهای ضد پیری: رژیم غذایی برای به تأخیر انداختن پیری

این غذاهای ضد پیری به شما کمک می کند تا امید به زندگی طولانی تری داشته باشید. این غذاهای خوشمزه را به رژیم روزانه خود اضافه کنید و خطر ابتلا به بیماری ها و مشکلات مربوط به سن را کاهش می دهید.

فقط یک یا دو مورد را برای اضافه کردن در هر هفته انتخاب کنید. هرچه پیرتر می شوید بدن ضعیف، کم تحرک و در برابر مشکلات مختلف سلامتی مانند دیابت، بیماری های قلبی عروقی و پوکی استخوان آسیب پذیر می شود. پیری در اصل یک فرایند تخریب است که نه تنها اندام های داخلی، بلکه همچنین ظاهر پوست را به صورت چین و چروک و خطوط ریز نیز تحت تأثیر قرار می دهد.
در حالی که گذر زمان متوقف نمی شود شما می توانید با سالم غذا خوردن، تحرک، رعایت مراقبت مناسب از پوست و انتخاب گزینه های مناسب زندگی، روند پیری را کند کنید.

چه غذاهایی برای ضد پیری بهترین انتخاب هستند؟

بسیاری از غذاها برای کاهش سرعت پیشرفت بیماری های وابسته به سن به عنوان مفید معرفی شده اند.
غذاهایی که فواید امیدوار کننده ای از خود نشان داده اند زیرا از مسیرهای ضد التهاب یا سم زدایی در بدن پشتیبانی می کنند شامل سیر، بلوبری، آووکادو، و سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی است.
شایان ذکر است که بسیاری از انجمن هایی که غذاهای جداگانه را به فواید ضد پیری مرتبط می کنند بر کیفیت مواد مغذی آن غذاها متمرکز هستند.
یک رژیم غذایی غنی از میوه ها، سبزیجات، ماهی های چرب و پروتئین های بدون چربی با کیفیت خوب که مطابق با سبک غذایی مدیترانه ای است فواید زیادی از جمله حمایت از سلامت استخوان و قلب و عروق، حفظ توده عضلانی بدن بدون چربی و کند کردن پیشرفت اختلالات شناختی را فراهم می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه مواد غذایی برای کاهش ظاهر خطوط ریز مناسب است؟

پوست به طور طبیعی در معرض تغییراتی است که به دلیل پیشرفت سن ایجاد می شود. در حالی که برخی از این تغییرات اجتناب ناپذیر است برخی دیگر تحت تأثیر سبک زندگی و گزینه های رژیم غذایی قرار می گیرند.
مطالعات قطعی در مورد ارتباط غذاهای خاص با بهبود سلامت پوست ضعیف است.
با این حال، بهترین استراتژی پشتیبانی از مسیر آنتی اکسیدانی و تأمین تمام نیازهای مغذی بدن با رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات، به ویژه آنهایی که سرشار از ویتامین C هستند مانند پاپایا، کلم بروکلی و توت فرنگی.
شناخته شده است که ویتامین C نقش مهمی در تشکیل کلاژن، یک جز ترکیب اصلی ساختاری در پوست دارد.

چرا کلم بروکلی سلطان غذاهای ضد پیری محسوب می شود؟

کلم بروکلی از گروه سبزیجات Brassica است که شامل سبزیجات کلم پیچ، گل کلم، کلم، بو کچوی و سبزیجات کلارد نیز می باشد.
به ویژه کلم بروکلی بسیار مورد توجه قرار می گیرد زیرا یک نیروگاه تغذیه ای است. این یک منبع عالی از ویتامین های C ، A و E است که آنتی اکسیدان های قوی در بدن هستند.
علاوه بر این، یک وعده کلم بروکلی مواد مغذی گیاهی متنوعی را فراهم می کند که از ترکیبات گیاهی هستند که تأثیراتی بر مسیر سم زدایی در بدن دارند و همچنین با استرس اکسیداتیو مقابله می کنند و به مبارزه با التهاب مزمن کمک می کنند.

آیا برای جوانتر به نظر رسیدن باید رژیم خاصی رعایت شود؟

بسیاری از انجمن هایی که برخی از غذاها را به فواید ضد پیری مرتبط می کنند بر کیفیت مواد مغذی آن مواد غذایی تمرکز دارند. هیچ رژیم ضد پیری خاصی وجود ندارد.
هر الگوی رژیم غذایی حاوی غذاهای غنی از مواد مغذی، از جمله میوه ها، سبزیجات، ماهی های چرب، آجیل، چربی های سالم مانند روغن زیتون و پروتئین های بدون چربی با کیفیت خوب، مطابق با سبک غذایی مدیترانه ای، می تواند فواید زیادی در رابطه با حفظ بدن جوان تر دارند.
این مزایا شامل حمایت از سلامت استخوان و قلب و عروق، حفظ توده عضلانی بدن بدون چربی و کند کردن پیشرفت اختلال شناختی است.

چه چای هایی برای مبارزه با روند پیری مفید هستند؟

هزاران سال است که چای توسط فرهنگهای مختلف جهان مصرف می شود.
مطالعات مشاهده ای روی جمعیتی که به طور سنتی روزانه چای می نوشند نشان داد که افراد که مکرر چای می نوشند دارای سرطان کمتری هستند و مصرف منظم چای ممکن است از سلامت قلب محافظت کند به مدیریت قند خون کمک می کند و هنگامی که به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم در نظر گرفته شود به کاهش وزن کمک می کند.
چای سبز و چای سیاه هر دو پتانسیل امیدوار کننده ای را نشان داده اند. این فرضیه مطرح شده است که این مزایا به دلیل مقادیر بالای پلی فنول موجود در چای است. پلی فنول نوعی آنتی اکسیدان است که می تواند به ترمیم آسیب سلولی در بدن کمک کند.

چه مواد مغذی به تاخیر انداختن روند پیری کمک می کند

یک رژیم غذایی متعادل که از نظر تغذیه ای کافی باشد و نیازهای روزانه تمام ویتامین ها و مواد معدنی را برآورده کند برای مقابله با روند پیری بهتر است. نیازی به تمرکز زیاد روی هیچ ماده مغذی خاصی نیست.
تمام ویتامین ها و مواد معدنی در عملکرد مطلوب بدن نقش دارند و اگر به مقدار کافی مصرف شوند تا حدی به خنثی کردن روند پیری کمک می کنند.

آیا برای مقابله با پیری پوست می توان آب لیمو را روی صورت قرار داد؟

شما به طور طبیعی با افزایش سن کلاژن کمتری تولید می کنید و منجر به خشکی پوست و چین و چروک می شود که معمولاً با افزایش سن ظاهر می شود.
مرکبات مانند لیمو دارای آنتی اکسیدان ویتامین C هستند که به عنوان تحریک کننده تولید کلاژن شناخته شده است.
اگرچه به دلیل ارتباط بین ویتامین C و کلاژن، استفاده مستقیم از آب لیمو بر روی صورت شما کاملاً منطقی است اما در حال حاضر توصیه نمی شود. با توجه به ماهیت بسیار اسیدی، آب لیمو می تواند پوست شما را تحریک کند و پس از استفاده مستقیم خطر آفتاب سوختگی را افزایش دهد.
در عوض، می توانید برای مقابله با پیری زودرس و بهبود کیفیت پوست از داخل، آب لیموی تازه فشرده شده را به آب اضافه کنید و آن را به عنوان بخشی از رژیم غذایی بنوشید.

هنگام تلاش برای حفظ پوست با ظاهر جوان، از چه غذاهایی باید خودداری کرد؟

غذاهای خاصی که هنگام تلاش برای حفظ سلامت پوست باید از آنها اجتناب شود شامل غذاهای حاوی قند اضافه شده، قند اضافه شده هم در طی فرآوری مانند دسرها و سایر خوراکی های شیرین و قند اضافه شده به غذاهایی مانند قهوه یا سایر نوشیدنی ها است.
غذاهای پر چربی اشباع نیز باید محدود شود مانند لبنیات پرچرب و گوشت پرچرب، از جمله محصولات گوشت گاو و گوشت خوک مانند بیکن یا سوسیس زیرا این غذاها می توانند شرایط پوستی موجود را تشدید کنند.

آیا روغنهای اساسی در مبارزه با علائم پیری مفید هستند؟

هزاران سال است که روغنهای اساسی برای بهبود کیفیت زندگی مورد استفاده قرار می گیرند که قدمت آنها به تمدن های مصر باستان و روم باز می گردد.
یک بررسی که اخیراً منتشر شده است و اثر روغنهای اساسی و سایر ترکیبات گیاهی را در درمان تجزیه پوست مربوط به افزایش سن بررسی می کند حاکی از آن است که بسیاری از ترکیبات گیاهی و عصاره های گیاهی، از جمله روغن های اساسی، هم می توانند پوست را تقویت کنند و هم خاصیت ارتجاعی آن را بهبود بخشند.

چه مکمل های غذایی باید در دوران پیری مصرف شود؟

افراد مسن که عموماً از 50 سال به بالا تعریف می شوند ممکن است بخواهند یک مکمل غذایی را در نظر بگیرند خصوصاً اگر رژیم غذایی آنها از کیفیت کلی ضعیفی برخوردار باشد.
مواد مغذی خاصی که می توان روی آنها تمرکز کرد شامل کلسیم است که برای سلامت استخوان حیاتی است و ویتامین D، زیرا برای کمک به جذب کلسیم ضروری است و در انواع دیگر فرآیندهای بدن نقش دارد.
مکمل های ویتامین B6 نیز ممکن است برای تشکیل سلول های قرمز خون مورد نیاز باشد.
مکمل های ویتامین B12 احتمالاً لازم خواهد بود زیرا معده شما با افزایش سن اسید معده کمتری ایجاد می کند و جذب ویتامین B12 از رژیم غذایی سخت تر می شود.

برای مقابله با پیری چه تغییراتی در سبک زندگی مهم باید اعمال شود؟

حفظ ظاهر جوان چیزی است که به تلاش متمرکز نیاز دارد و باید در طول چرخه زندگی مورد توجه قرار گیرد.
تغییرات خاصی که می تواند اعمال شود به شرح زیر است:
سیگار کشیدن را ترک کنید.
از مصرف الکل اجتناب کنید و یا در صورت مصرف، به یک نوشیدنی در روز برای خانمها و دو نوشیدنی برای آقایان کاهش دهید.
مصرف میوه ها و سبزیجات تازه، ماهی های چرب و پروتئین های بدون چربی را افزایش دهید زیرا آنها حاوی ترکیبات طبیعی هستند که به مقابله با آسیب سلولی کمک می کنند و سیستم های بدن را که می خواهید از آنها محافظت کنید به ویژه پوست، می سازند.
غذاهای التهابی را کاهش دهید به ویژه غذاهایی که سرشار از قند و چربی های اشباع شده هستند.
سعی کنید توصیه های ورزشی روزانه و هفتگی را برآورده کنید.
اگر مدت طولانی در خارج از خانه هستید از ضد آفتاب استفاده کنید.
به مقدار کافی خوب و با کیفیت بخوابید.
فعالانه برای کاهش و مدیریت منابع استرس در زندگی خود تلاش کنید.
حرف آخر
پیری بخشی طبیعی از زندگی است و تا حدی همه شما سرانجام تسلیم تغییرات مربوط به افزایش سن در بدن خود خواهید شد. با این حال، شما کنترل زیادی بر میزان و سرعت وقوع این تغییرات دارید.
رژیم غذایی و عادات زندگی می توانند در پیری زودرس نقش داشته باشند یا به مبارزه با آن کمک کنند. تنها راه حفظ ظاهر و احساس جوانی، علاقه فعال به سلامتی و خوشبختی است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search