رژیم غذایی

چگونه می توان از سلولیت در ران ها خلاص شد

درمان سلولیت در ران ها

سلولیت پوستی، حالت گودی است که معمولاً در ناحیه ران ایجاد می شود. وقتی بافت چربی در اعماق پوست به سمت بافت همبند فشار می آورد تشکیل می شود.

تخمین زده شده است که بیش از 85 درصد از کل زنان 21 سال به بالا سلولیت دارند. این در مردان شایع نیست.
سلولیت می تواند در ران ها ایجاد شود زیرا این منطقه به طور طبیعی بافت چربی بیشتری دارد. سایر عوامل خطر برای ایجاد سلولیت عبارتند از:
سن
استروژن
سابقه خانوادگی
التهاب بافت
افزایش بافت چربی ناشی از افزایش وزن
از دست دادن کلاژن
گردش خون ضعیف ( یک عمل شایع در پاها)
تخلیه لنفاوی ضعیف
اپیدرم نازک (لایه خارجی پوست)
از نظر سلامت کلی، داشتن سلولیت مشکلی ندارد. با این حال، بسیاری از افراد مایل به کاهش ظاهر آن هستند.
سلولیت که از نظر پزشکی به عنوان لیپودیستروفی ژینوئید شناخته می شود به ایجاد گودی در سطح پوست به دلیل وجود تعداد زیادی سلول بزرگ چربی در زیر پوست اشاره دارد. این سلولهای چربی به صورت دسته ای جمع می شوند در حالی که نوارهای رشته ای یا تیغه ها سطح پوست را به سمت پایین می کشند.
سلولیت معمولاً در پاها، شکم، باسن و ران ها ایجاد می شود. ممکن است به دلایل مختلفی از جمله ژنتیک، نازک شدن لایه های بیرونی پوست، عدم تعادل هورمونی، برخی از داروهای نگهدارنده آب، التهاب بافتی، مشکلات سیستم لنفاوی، سیگار کشیدن، مصرف الکل، استفاده از لباس های تنگ و حتی استرس ایجاد شوند.
سلولیت یک بیماری نسبتاً رایج است که حدود 85٪ از زنان را درگیر می کند. به ندرت در مردان ایجاد می شود. پیشنهاد می شود به موقع سلولیت را درمان کنید زیرا با افزایش سن می تواند بدتر شود.
تعدادی از روش های درمانی خانگی و تمرینات وجود دارد که نوید انجام چنین کاری را می دهند اما نکته اصلی این است که تعیین کنید آیا این راه حل ها واقعاً مطابق با هیاهوی تبلیغاتی هستند یا خیر.

درمان های پزشکی برای سلولیت

چندین روش درمانی مورد تایید FDA می توانند سلولیت را کنترل کنند. شما می توانید با یک متخصص پوست، متخصص زیبایی یا یک جراح پلاستیک برای بهترین روش درمانی که برای شما مناسب است مشورت کنید.
شما می توانید درمان های غیر تهاجمی یا کم تهاجمی مانند موارد زیر را انتخاب کنید:
موج درمانی صوتی. از انرژی شوک برای تقویت گردش خون و بازیابی قابلیت ارتجاعی پوست در ناحیه آسیب دیده استفاده می شود.
لیزر درمانی. سلولاز نوعی درمان با لیزر است که در آن پزشک از انرژی نور برای سوزاندن چربی اضافی و از بین بردن رشته های رشته ای مسئول ایجاد گودی استفاده می کند.
فرکانس رادیویی. گرما در محل آسیب دیده تولید می شود تا سلولهای چربی اضافی حل شود.
سونوگرافی. امواج اولتراسونیک می توانند به کاهش بافت های چربی کمک کنند و در نتیجه سلولیت را کاهش دهند.
کرایولیپولیز سلولهای چربی برای کاهش سلولیت منجمد می شوند.
کربوکسی تراپی برای کنترل سلولیت دی اکسید کربن به درم پوست تزریق می شود.
مواد تزریقی و پرکننده های پوستی. پزشک شما ممکن است تزریق های پلی ال- لاکتیک اسید و QWO (کلاژناز کلستریدیوم هیستولیتیکوم- aaes) در پوست را برای تحریک تولید کلاژن و الاستین پیشنهاد کند. این باعث سفت و صاف شدن پوست می شود.
اندرمولوژی این روش درمانی که به عنوان اندرمولوژی نیز شناخته می شود از دستگاه های مکش رولینگ برای لیپوماساژ استفاده می کند.
همچنین ممکن است از شما خواسته شود که تحت درمان های تهاجمی قرار بگیرید مانند:
لیپوساکشن با کمک لیزر
Subcision یا Cellfina. نوارهای الیافی که باعث ایجاد گودی می شوند با استفاده از سوزن های مخصوص بریده می شوند.
آزاد سازی دقیق بافت به کمک وکیوم. مشابه فرایند برش، این روش شامل برش نوارهای فیبری برای آزاد سازی بافت زیرین، اجازه می دهد تا فضای آن را پر کند و ظاهر گودی ها را کاهش می دهد.
این درمان های پزشکی دارای اثرات متفاوتی هستند. برخی از نتایج درمان ممکن است 6 ماه طول بکشد در حالی که در سایر روش های درمانی، سلولیت ممکن است فقط پس از یک سال ظاهر شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

درمان های خانگی سلولیت

تعدادی از داروهای حکایتی خانگی ادعا می کنند که سلولیت را کاهش می دهند اگرچه هیچ مدرک علمی اثبات این ادعاها را تایید نمی کند.
می توانید درمان های خانگی زیر را امتحان کنید و ببینید چه چیزی برای شما بهتر است. قبل از استفاده از هر داروی خوراکی حتما با پزشک مشورت کنید.

1. ماساژ برای تخلیه لنفاوی

سیستم لنفاوی مسئول تخلیه زباله ها از بدن است. اگر سیستم لنفاوی شما غیرفعال باشد ممکن است زباله های لنفاوی جمع شده و باعث اختلالات متابولیکی شود و در نهایت منجر به تشکیل سلولیت شود. بنابراین، تخلیه لنفاوی می تواند به مدیریت سلولیت کمک کند
اعتقاد بر این است که ماساژ پوست می تواند به تخلیه لنفاوی کمک کند. بافت زیرین را کشیده و گردش خون را همزمان افزایش می دهد.
برای یادگیری نحوه انجام تخلیه لنفاوی دستی می توانید با یک متخصص مشورت کنید یا می توانید از دستگاه هایی مانند ماساژورهای مکانیکی، برس های خشک و غلطک های کف استفاده کنید.
نحوه استفاده:
با استفاده از لوسیون ها یا پمادهای ساخته شده برای درمان سلولیت، پوست خود را ماساژ دهید. اعتقاد بر این است که این محصولات می توانند به بهبود شرایط کمک کنند اما اثرات آنها باید از طریق آزمایش های گسترده انسانی بررسی شود.
مسواک زدن خشک را می توان با استفاده از مراحل زیر انجام داد:
اطمینان حاصل کنید که پوست و برس خشک است.
پوست خود را به آرامی مسواک بزنید از پاها شروع کنید تا شانه ها ادامه دهید. از سمت چپ بدن شروع کرده و به سمت راست حرکت کرده و قلم مو را به سمت قلب حرکت دهید تا گردش خون افزایش یابد. روی مناطق آسیب دیده از سلولیت تمرکز کنید.
برس زدن خشک را برای حدود 5 دقیقه انجام دهید.

2. مکمل های کلاژن مصرف کنید

تشکیل سلولیت ماتریکس خارج سلولی را مختل می کند در نتیجه درم پوست و بافت همبند زیر جلدی را تحت تأثیر قرار می دهد.
یک مطالعه نشان داد که استفاده از مکمل های کلاژن به مدت 6 ماه در مقایسه با دارونما سلولیت را کاهش می دهد.
نحوه مصرف: در مورد استفاده از مکمل های کلاژن برای درمان سلولیت و دوز مناسب آن با پزشک خود مشورت کنید.

3. از گوتو کولا استفاده کنید

Centella asiatica، معروف به گوتو کولا، یک عامل پوستی محبوب است. عصاره Gotu kola باعث بهبود متابولیسم در بافتهای پیوندی، تخلیه لنفاوی را تحریک می کند خواص ضد التهابی از خود نشان می دهد و گردش خون را تقویت می کند بنابراین به درمان سلولیت کمک می کند.
با این حال، این اثرات گوتو کولا تنها توسط چند مطالعه بالینی که فاقد یک گروه کنترل هستند پشتیبانی می شود. برای ایجاد اثربخشی gotu kola به مطالعات ساختار یافته دیگری نیز نیاز است.
روش استفاده: Gotu kola به عنوان پماد موضعی و مکمل های خوراکی موجود است.

4. یک اسکراب قهوه بزنید

استفاده از اسکراب قهوه یک روش درمانی معمول برای کاهش سلولیت است. تصور می شود که کافئین با اتساع عروق خونی و در نتیجه افزایش گردش خون موثر است. این به نوبه خود می تواند به سوزاندن چربی های اضافی کمک کند.
علاوه بر این، اسکراب با قهوه سلول های مرده پوست را از بین می برد و عمل ماساژ می تواند به تخلیه مایعات جمع شده کمک کند. با این حال، هیچ مدرک علمی در مورد استفاده از قهوه برای گشاد شدن عروق یا لیپولیز و در نتیجه، برای درمان سلولیت وجود ندارد.
نحوه استفاده:
تازه قهوه زمینی را با آب گرم مخلوط کنید. اگر پوست خشک دارید به آن روغن زیتون یا نارگیل اضافه کنید. خمیر را به مناطق آسیب دیده بمالید.
چند دقیقه به آرامی ماساژ دهید. برای بهبود کارایی می توانید از برس خشک برای ماساژ نیز استفاده کنید.
پوست خود را بشویید و خشک کنید.

5. از سایر داروهای حدیثی استفاده کنید

علاوه بر داروهای خانگی فوق، می توانید از زئولیت، ماساژ روغن نارگیل، مصرف فلفل قرمز، ماساژ سرکه سیب، استفاده از ماسک لایه بردار خاک رس سبز و ماساژ روغن ارس برای بهبود سلولیت استفاده کنید.
این روش های درمانی ممکن است با تحریک جریان خون، تخلیه مایعات یا سوزاندن چربی کار کنند. با این حال، این روش های درمانی، اگرچه در اینترنت رایج است اما هیچ شواهد علمی پشتیبانی نمی کند و عمدتا بر اساس ادعاهای حکایتی است.

اقدامات خودمراقبتی برای از بین بردن سلولیت

برای کمک به کاهش تشکیل سلولیت می توانید اقدامات خودمراقبتی زیر را امتحان کنید:

1. مرتباً ورزش کنید

تشکیل سلولیت معمولاً به دلیل چربی بیش از حد یا بافت چربی در بدن اتفاق می افتد. در نتیجه، افراد دارای اضافه وزن یا چاق بیشتر در معرض خطر ابتلا به سلولیت قرار دارند.
بنابراین، برای حفظ وزن بدن سالم پیشنهاد می شود روزانه حدود 30 دقیقه ورزش کنید. شما باید هم تمرینات قلبی و هم تمرینات قدرتی را در رژیم ورزشی خود بگنجانید.
انجام فقط تمرینات قلبی می تواند باعث از بین رفتن نامنظم چربی بدون رنگ آمیزی پوست شود. این باعث شل شدن پوست و افزایش ظاهر سلولیت می شود.
می توانید تمرینات زیر را امتحان کنید:
قلبی: دوچرخه سواری، آهسته دویدن، پیاده روی سریع، دویدن، رقصیدن و پرش بدن
تمرینات قدرتی: جهش های کناری، اسکات اسپیلیت، بریج گلوت، اسپلیت اسکات، پل گلوت و جهش های جانبی

2. از داروهای بدون نسخه استفاده کنید

می توانید پمادها، کرم ها و لوسیون های مختلف حاوی مواد گیاهی را امتحان کنید تا با گذشت زمان سلولیت را کاهش دهید. این محصولات OTC ممکن است چند ماه به نتیجه برسند.
محصولی را انتخاب کنید که دارای اجزایی مانند تئوفیلین، 0.3٪ رتینول، ویتامین E، کافئین، آمینوفیلین، ویتامین C، اسکین، کارنیتین، فورسکولین، جلبک دریایی، فلفل سیاه و نیلوفر مقدس باشد. این ترکیبات ممکن است با ضخیم شدن و صاف شدن پوست، انقباض رگ های خونی یا کاهش التهاب کار کنند.

3. رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید

مصرف یک رژیم غذایی ناسالم می تواند خطر سلولیت را افزایش دهد. بنابراین، پیشنهاد می شود برای کمک به درمان سلولیت، تغییرات زیر را در رژیم غذایی خود ایجاد کنید:
غذاهای ضد التهاب و آنتی اکسیدان را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
مصرف نمک کمتر.
در یک برنامه غذایی از خوردن غذاهای غنی از چربی و مواد نگهدارنده خودداری کنید زیرا این موارد می توانند در اختلالات متابولیکی مانند هایپرینسولینمی نقش داشته و سلولیت را بدتر کنند.
روغنهای اشباع شده را با روغنهای تک اشباع نشده یا چند اشباع نشده جایگزین کنید.
از مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده مانند آب نبات، نان سفید و نوشابه خودداری کنید.
مصرف پروتئین بدون چربی، ویتامین ها و فیبر خود را افزایش دهید.
غذاهایی را مصرف کنید که لیپولیز را تقویت می کنند از جمله زردچوبه، چای سبز، روغن گریپ فروت و دارچین.
یک مطالعه نشان داد که این مداخلات غذایی، اگر با درمان های موضعی ترکیب شوند می توانند ظاهر سلولیت را در عرض چند هفته بهبود بخشند.

4- مکمل ها را در نظر بگیرید

می توانید در مورد استفاده از عصاره هسته انگور، کافئین، مکمل های جینکو، یا امگا 3 برای کاهش سلولیت با پزشک خود مشورت کنید.

5. آب فراوان بنوشید

کمبود آب در بدن می تواند باعث کاهش ظاهر سلولیت شود. بنابراین، باید حداقل 8 اونس آب در روز مصرف کنید و سطح مطلوب بدن را حفظ کنید.

6. از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید

محدود کردن مصرف الکل و ترک سیگار بسیار حیاتی است. سیگار کشیدن می تواند باعث افزایش رادیکال های آزاد در بدن شود و رگ های خونی را منقبض کرده و منجر به کاهش گردش خون و در نتیجه تشکیل سلولیت شود.

7. جوراب های ساپورت بپوشید

جوراب های ساپورت مانع تجمع مایعات بافتی در بدن می شوند بنابراین به مدیریت تشکیل سلولیت کمک می کنند. برای پوشاندن سلولیت در نواحی ران می توانید از خود برنزه کننده نیز استفاده کنید.

8- به سراغ روشهای کاهش سلولیت یونیترمیک بروید

کاهش سلولیت یونیترمی یک روش کیهانی است که از جریان الکتریکی کم برای انتقال عصاره ها و روغن های گیاهی به منطقه سلولیت استفاده می کند.
محلول هایی که معمولاً استفاده می شوند شامل عصاره جلبک، روغن نارنگی و روغن سرو کوهی است که به کاهش سلولیت کمک می کند. همچنین می توانید کیت های کانتورینگ بدن ionitermie را برای استفاده در خانه پیدا کنید.
حرف آخر
سلولیت به صورت پوست گودی، به خصوص در ران و باسن دیده می شود. به طور کلی منبع نگرانی برای لوازم آرایشی است و تا حد زیادی زنان را تحت تأثیر قرار می دهد.
برای کاهش سلولیت می توانید تحت درمان های مختلف زیبایی و پزشکی قرار بگیرید. این روشهای درمانی ممکن است با تقویت جریان خون، حل سلولهای چربی و تقویت تولید کلاژن موثر باشند.
با این حال، هیچ درمانی منجر به حل دائمی مشکل نمی شود. همچنین می توانید اقدامات خود مراقبتی، داروهای خانگی و مکمل هایی را برای کمک به کاهش سلولیت امتحان کنید.

همچنین بخوانید: سلولیت و درمان آن

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search