رژیم غذایی

تغذیه در اسهال

 اسهال از علل مرگ و میر کودکان در کشور های در حال توسعه می باشد. در طول اسهال آب و الکترولیت های بدن از دست می رود و بدن دهیدره می شود مرگ ومیر در اسهال بیشتر در بیماران مبتلا به سوءتغذیه شدید رخ می دهد. زیرا سوءتغذیه سبب افزایش تعداد دفعات و طولانی شدن اسهال می شود. جایگزینی آب و الکترولیت ها و تغذیه مناسب در درمان اسهال خیلی مهم است مثلا در کودک مبتلا به اسهال نباید شیر مادر قطع شود. یک رژیم غذایی اسهال برای کمک به کاهش اسهال است و اسهال یک بیماری است که با حرکات غیر منتظره و مکرر روده و تخلیه بیش از حد مدفوع آبکی شروع می شود.

 

برخی از علل اسهال

آنتی بیوتیک ها: اثرات جانبی مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها موجب اسهال می شود

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

سلیاک:  بیماری است که فرد تحمل مصرف گلوتن، پروتئین موجود در گندم  و جو را ندارد و باعث آسیب به جدار روده ها شده و اسهال شروع می شود.

بیماری کرون:  بیماری التهابی است که معمولا در آخرین بخش از روده کوچک ( ایلئوم ) شروع می شود و باعث تورم در روده کوچک می شود این بیماری در روده بزرگ هم می تواند ایجاد شود.

دیورتیکولیت:  یک نوع التهاب کیسه های کوچک به نام دیورتیکول که باعث ضعیف شدن دیواره روده بزرگ شده و سبب اسهال می شود.

اسهال خونی: یک نوع اسهال شدید و خونریزی دهنده روده که ناشی از آب آشامیدنی حاوی انگل انتامیبا هیستولیتیکا است

مسمومیت غذایی: خوردن غذاهایی که خراب و یا آلوده هستند زیرا آنها هم حاوی میکروارگانیسم های مضر و یا مواد سمی هستند که برای مصرف نامناسب اند.

ژیاردیا: یک نوع انگل است که از طریق آب شرب و غیر شرب انتقال می یابد.

اسهال ناشی از عفونت باکترایی و یا ویروسی: اسهال باکترایی معمولا توسط کمپیلوباکتر ژژونی، سالمونلا، شیگلا، اشرشیاکلی ایجاد می شود. ویروسهای نوروالک و سیتومگالوویروس هم باعث اسهال می شود.

سندرم روده تحریک پذیر: روده بزرگ تحریک پذیر می شود.

عدم تحمل لاکتوز: اگر آنزیم لاکتاز ( که توسط سلولهای پوشاننده جدار داخلی روده کوچک تولید می شود ) در بدن وجود نداشته باشد لاکتوز که قند اصلی شیر است نمی تواند شکسته شود و جذب جریان خون شود لذا لاکتوز شکسته نمی شود. و سبب اسهال می گردد.

سوءجذب: مواد مغذی در روده کوچک جذب خوبی ندارد

کولیت اولسروز: التهاب پوشش داخلی روده بزرگ و ایجاد زخم های باز که در غشاء مخاطی روده بزرگ ایجاد می شود.

گاستروآنتریت ویروسی: ویروس باعث التهاب دستگاه گوارش ( معده، رودهای کوچک و بزرگ ) می شود این عفونت ویروسی خفیف بوده و به طور خود بخود در عرض چند روزایجاد می شود که به آن آنفولانزای معده هم می گویند.

ورزش بیش از حد: ورزش بیش از حد نیز موجب شل شدن شکم می شود.

تغذیه در اسهال

در موارد اسهال باید ازدهیدراتاسیون ( از دست دادن مایع ) و کاهش الکترولیت ها ( املاح و مواد معدنی مورد نیاز بدن ) جلوگیری کرد بر این اساس یک رژیم غذایی اسهال شامل نوشیدن مقدار زیادی آب است لذا مصرف سوپ، آب میوه، آب معدنی، میوه های نرم، و یا سبزیجاتی که حاوی پتاسیم هستند خوب است از خوردن نوشابه، آب میوه های رقیق نشده، فیبر زیاد، غذاهای چرب، غذاهای سرخ شده و غلات باید اجتناب کرد. توجه داشته باشید که خوردن آب به اندازه کافی برای برگشت مایعات به وضع نرمال لازم است ولی خوردن آب بیش از حد در هر سنی می تواند مضر هم باشد زیرا آب دارای هیچ نوع قند یا الکترولیت های اساسی مثل سدیم نیست به همین دلیل در رژیم غذایی باید از غذاها و نوشیدنی هایی که الکترولیت دارند مانند ( آب معدنی ) استفاده کنید.

مصرف برنج ساده، موز، سیب و نان تست توصیه می شود در موارد عدم تحمل به لاکتوز از خوردن محصولات لبنی پرهیز کنید و در موارد سوء جذب ماست پروبیوتیک مصرف کنید.

 زمانی که اسهال شروع به بهبود می یابد شما می توانید غذاهای نرم و بی مزه را به رژیم غذایی ( مکمل موز، برنج ساده، نان برشتک با سیب زمینی آب پز، کراکر، هویج پخته، مرغ پخته شده بدون پوست و چربی اضافه کنید. و سپس غلات ( برنج، گندم و غلات جو ) و ماست را مصرف کنید. وقتی که اسهال متوقف شد فرد می تواند به رژیم سالم و متعادل برگردد.

24 ساعت پس از اسهال می توانید غذاهایی که هضم آسان دارند استفاده کنید

برای چند روز اول اسهال از خوردن غذاهایی مانند ( فلفل سیاه و سفید، پودر فلفل قرمز، کافئین، شکلات، نوشابه های گاز دار، الکل، غذاهای سرخ شده در روغن و چرب، آب میوه های اسیدی ( پرتغال و گریپ فروت ) سبزیجات گازی ( گلم بروکلی، کلم، ذرت، گل کلم و پیاز ) که باعث ناراحتی، گرفتگی و یا گاز در روده ها می شود پرهیز کنید.

به منظور کاهش اسیدیته معده در طول روز وعده های غذایی کوچک  و مساوی استفاده کنید.

غذا را خوب جویده و به آرامی بخورید.

نمونه یک رژیم غذایی در اسهال

روز اول: مایعات روشن و چای ضعیف ( بدون کافئین ) استفاده کنید.

روز دوم: به آرامی غذاهای شیرین و مطلوب را در مقادیر کوچک در صورت تحمل مصرف کنید به عنوان مثال از بلغور جو، غلات خشک ( بدون شیر ) برنج ساده ( حاوی کربوهیدرات کم فیبر ) یا پاستا ( بدون کره، روغن و سس )، بیسکویت یا چوب شور، نان تست ساده بدون کره یا ژله، پوره سیب زمینی ( بدون پوست )، موز رسیده ( حاوی پتاسیم و مورد نیاز برای تعادل مایعات بدن )، سیب ( فیبر کم و گلیسمیک ایندکس پایین دارد)، سوپ رشته فرنگی با مرغ می توانید استفاده کنید.

روز سوم: بتدریج انواع بیشتری از مواد غذایی را اضافه کنید و وعده های غذایی کوچک ، مساوی در طول روز و با فاصله مصرف کنید بطور مثال از تخم مرغ جوشانده و نرم یا نیمروی تخم مرغ، سیب زمینی پخته شده ساده، ماهی یا مرغ به خوبی پخته شده یا کبابی ( بدون پوست )، ماست ساده، پنیر، هویج، لوبیاسبز پخته شده و یا شیر ( خامه گرفته یا کم چرب ) می توانید استفاده کنید.

تغذیه در کودک مبتلا به اسهال

اسهال یک بیماری منتقله از راه دستگاه گوارش است و انتشار پاتوژن ها عفونی از طریق ( غذا، آب، دست، ظروف و پشه آلوده ) منتقل می شود هنگامی که فرزند شما مبتلا به اسهال، استفراغ و بی اشتهایی است مقدار غذای خود را کاهش می دهد و از طرفی به علت آسیب روده در اثر مواد سمی باکتری ها توانای جذب مواد مغذی مانند ( لاکتوز ) از روده کاهش می یابد. لذا وضعیت تغذیه کودک بدتر می شود و کودک مستعد ابتلا به بیماری های عفونی بیشتر شده و در نهایت در صورت عدم درمان منجر به مرگ کودک می شود.  
در کودکان علاوه بر الکترولیت ها یک رژیم غذایی مناسب که دارای مقدار انرژی و مواد مغذی کافی باشد در بازیابی سریع وزن نوزاد پس از اسهال موثر است.
در نوزادان باید  تغذیه با شیر مادر را ادامه یابد زیرا شیر مادر منبع غذایی ( قابل هضم، تمیز، سالم و سرشار از مواد ضد باکتری ( آنتی بادی ) می باشد و از طرفی لاکتوز که در اثر مواد سمی جذبشان در روده کاهش یافته به کودک می رسد.
کودکان در صورتی که اسهال خفیفی دارند باید همچنان به خوردن یک رژیم غذایی طبیعی از جمله شیر ادامه دهند ماست به علت لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس ممکن است مفید باشد وقتی کودک شما اسهال دارد از خوردن
( نوشابه های گازدار، آب میوه ها و مایعات با قند بالا، دسرهای ژلاتینی ) اجتناب کنند.
اگر شیر یا دیگر غذاها سبب بدتر شدن ( استفراغ، نفخ، درد شکم ) یا بدتر شدن اسهال می شود با متخصص اطفال تماس بگیرید تا که ببینید آیا شما نیاز دارید به طور موقت رژیم غذایی کودک خود را تغییر دهید .
در اطفال زیر 3 سال سن، کودکان دچار سوء تغذیه، دیدن مدفوع شل تر، مدفوع متخلخل و ترش که نشانه یک پدیده عدم تحمل لاکتوز است شما باید به مدت 5 – 7 روز شیر دارای لاکتوز ندهید  تا مدفوع سفت تر شود و تغذیه با شیر همزمان با بهتر شدن کودک و قبول روده های کودک شروع شود با شروع کودک به غذا خوردن، غذاهایی مانند ( فرنی، گوشت، سبزیجات، ماست، میوه ... ) که هضمشان آسان است انتخاب کنید اگر اشتهای خوبی ندارد غذای کودک را تقسیم کنید وقتی کودک اشتهای بهتری دارد مقدار مواد غذایی کودک را افزایش دهید تا بدن کودک وزن از دست رفته را جبران کند.
 در کودکان لوس و جباز که از غذا خوردن سرپیچی می کنند در 12 ساعت اول از ( آبگوشت، مایعات، آب میوه ) پس از 12 ساعت ( مایعات، موز، برنج، سیب و نان تست ) بدهید و مواد غذایی با فروکتوز بالا  را حذف کنید.

درمان اسهال

درمان اصلی در اسهال جلوگیری از کم آبی بدن و تجدید الکترولیت های از دست رفته (بویژه بطور جدی در نوزادان و کودکان خردسال ) است در مواردی جدی پزشک از الکترولیت ها و داروهای متوقف کننده اسهال استفاده می کند. ولی در افرادی که اسهال های انگلی یا میکروبی دارند. این داروها توصیه نمی شود زیرا اسهال به پاک سازی عامل میکروبی از روده کمک می کند. و باید از داروهای مخصوص آن میکروب و یا انگل استفاده کرد.

علایم کم آبی در اسهال

در مواردی مانند ( تشنگی، خشکی پوست و مو ، خشکی دهان و لب، خشک شدن گلو، کاهش ادرار و ادرار تیره ) لازم است ( مخصوصاً در نوزادان و اطفال ) حتماً به پزشک مراجعه کنید. تا بیمار بستری  و یا تحت درمان دارویی قرار گیرد. 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (55)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 5 رای

 1. ایدا

درود خدمت جناب دکتر محترم،
بنده 37 سالمه، زن هستم، قد 167 وزن 53 کیلو.
الان دو روز هست که ابتدا شکمم درد گرفت بعد( با عرض معذرت) اسهال گرفتم، سه مرتبه در روز و آبکی. و این دو روز کل استخوانهای بدنم تیر میکشه. همراه با سر درد. تب و استفراغ ندارم....

درود خدمت جناب دکتر محترم،
بنده 37 سالمه، زن هستم، قد 167 وزن 53 کیلو.
الان دو روز هست که ابتدا شکمم درد گرفت بعد( با عرض معذرت) اسهال گرفتم، سه مرتبه در روز و آبکی. و این دو روز کل استخوانهای بدنم تیر میکشه. همراه با سر درد. تب و استفراغ ندارم. سرفه هم نمیکنم. علائم دیگه ای بجز درد استخوان و اسهال و کمی سردرد و کمی دل درد ، ندارم. یکمی هم بدنم بیحاله. دماغم هم گاهی میگیره(البته دماغم فکر میکنم شاید بخاطر آلرژی بهاره باشه)
البته سه روز پیش من مقداری انجیر خوردم که دوستم گفت به این انجیر های جهت ماندگاری بالا قلع میزنن که من نمیدونم راست گفته یا نه.
ممکنه لطف بفرمایید که علت چی میتونه باشه؟
باتوجه به شرایط کرونا و اینکه ما در انگلستان در قرنطینه خانگی به سر میبریم و الان بیمارستانها از همه جا نا امن تر و آلوده هست. چه درمان خانگی پیشنهاد میدید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ایدا
 1. 5 / 5

سلام شما مسمومیت غذایی پیدا کرده اید راهنمایی لازم به ایمیلتان ارسال می شود

  پیوست ها
 

 1. مهدیه
 1. 5 / 5

ممنونم عالی بود ملت ما از داشتن پزشکان وظیفه شناس و متعهدی چون شما به خود میباله

  پیوست ها
 

 1. محمد
 1. 4 / 5

تشکر از ارایه مطالب مفیدتان سلامت باشید عالی بووووود

  پیوست ها
 

 1. محمد صالح
 1. 3 / 5

سلام من بچه 2.5 دارم که اسهال خونی گرفته چه باید بکنم؟؟دوره درمانش چقد طول میکشه؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمد صالح
 1. 4.5 / 5

سلام کودک شما باید در یک مرکز درمانی بستری و تحت درمان قرار گیرد

  پیوست ها
 

 1. رویا

عالی وکامل بود

  پیوست ها
 

 1. مرتضی

سلام اقای دکتر بنده هر وقت غذای خورشت مرغ یا قیمه با برنج میخورم اسهال شدید میگیرم البته برنج با خورشت های دیگر مثل قورمه سبزی اینطور نیست لطفا راهنمایی فرمایید ممنون میشم

  پیوست ها
 

 1. ماهان

مرسی واقعا کمک بزرگی میتونه به مردم بکنه
مثلا واسه اونایی که روشون نمیشه برن دکتر واسه اسهال

  پیوست ها
 

 1. محمدیان

سلام بجه چهار ساله من مبتلا به شیگلوز شده و دوبار بستری وانتیبیوتیک وریدی گرفته وبا سفیکسیم مرخص شده ولی هنوز اسهال ابکی دارد لطفا راهنمایی کنید

  پیوست ها
 

 1. اکرم

من شوهرم معلوله پوشکش میکنم چند وقتیه اسهال گرفته خیلی لاغر شده.هروقت میخواد اسهال کنه بدجور بدنش میلرزه.مدام پوشکشو کثیف میکنه
چی کار کنم

  پیوست ها
 

 1. طاها

آیا آب هندوانه برای کودکی که اسهال دارد مضر است

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    طاها

تخمه هندوانه می تواند سبب حرکات شل در نوزادان کوچک شود بنابراین از دادن هندوانه به کودک دارای اسهال جلوگیری کنید.

  پیوست ها
 

 1. زهرا

باسلام وخسته نباشید.من مدت دوسال هست که اسهال دارم دکتر هم مراجعه کردم که یه سری ازمایش نوشت سالم بودم دارو نوشت استفاده میکنم اما بازم خوب نشدم دیگه خسته شدم اینقد دکتر رفتم

  پیوست ها
 

 1. فاطنه

سلام جناب دکتر من بک ماه پیش دچاراسهال خونی شدم که رفتم پیش دکترودرمان شدوخداروشکربهترشدم.ولی الان یه هفته ای هست دچار مدفوع خونی وهمراه بادردشکم شدم
ممنون میشم راهنمایی وکمکم کنیدکه چیکارکنم.متشکر

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطنه

با سلام
درد شکم همراه مدفوع خونی می تواند در اثر عفونت شیگلا یا انگلی رخ دهد همچنین زخم های گوارشی نیز می تواند عامل باشد به پزشک مراجعه نمایید تا یک تست مدفوع برایتان درخواست نمایید و در صورت داشتن مشکل درمان را شروع نماید

  پیوست ها
 

 1. م

عالي بود

  پیوست ها
 

 1. ام

سلام. ممنون
بهم کمک کردین.

  پیوست ها
 

 1. محمد

با تشکر از مطالب مفیدتون . خدا قوت و خسته نباشید

  پیوست ها
 

 1. زهرا

سلام آقای دکتر واقعا از مطالب مفیدی که گذاشتین سپاسگزارم

  پیوست ها
 

 1. خانم بیرانوند

سلام آقای دکتر ممنون از مطالب مفيدتون واقعا کمک بزرگی به ما کردید خیلی خیلی سپاسگزارم

  پیوست ها
 

 1. فرشاد

از توضيحات مفيد و جامه شما سپاسگزارم. به كمك مطالب شما به سرعت بهبود پيدا كردم.

  پیوست ها
 

 1. محمدرضا

سلام.من فقط خواستم طه تشکر ویژه داشته باشم از جناب دکتر برای ین مطالبی که به اشتراک گذاشتند.

  پیوست ها
 

 1. ایمان

ممنون از توضیحات خوبتوون

  پیوست ها
 

 1. لنا

سلام دخترمن خیلی دستشویی میره ومدفوع زیادمیکنه درطول روزهفت یاهشت بارمدفوع میکنه من بایدچیکارکنم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    لنا

با سلام
یک تست مدفوع از نطر انگل انجام دهید و کودک خود را نزد متخصص اطفال ببرید تا بررسی شود

  پیوست ها
 

 1. شایان

ممنون توضیحات خوب شما کفایت کرد

  پیوست ها
 

 1. اشکان

سلام
سلام
مرسی از اینکه این مطلب رو گذاشتین برای من خیلی مفید بود،

با تشکر فراوان

  پیوست ها
 

 1. مریم

مطالب عالی بودن خداقوت

  پیوست ها
 

 1. حمید رضا

توفیق روز افزون شما را از خداوند خواست دارم

  پیوست ها
 

 1. پری

سلام واقعاً عالی بود. توضیحاتش واضح و کاربردی بود.ممنون

  پیوست ها
 

 1. یوسف بهزادنسب

سلام
سپاسگذارم از توضیحات کاملتون،تا حالا در هیچ یک از متن هایی که در خصوص موضوع فوق خوانده ام اینقد به جزئیات توجه نشده بود مخصوصا قسمت رژیم غذایی مناسب.
امیدوارم سربلند و پیروز باشید

  پیوست ها
 

 1. سپیده فیضی

سلام
سپاس گذارم از اینکه اطلاعات جامع و کاملی رو مطرح کردید.

  پیوست ها
 

 1. ایهان افشین

واقعا مفید بود مطلب هاتون ممنون ازتون

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام عالی بود متشکر

  پیوست ها
 

 1. رفیعی

سلام.خیلی ممنون.اطلاعات خوبی در اختیارم گذاشتید.اجرتون باخدا.

  پیوست ها
 

 1. آرمان

ممنون خیلی عالی بود خدا ازتون راضی باشه

  پیوست ها
 

 1. ندا

ممنون واقعا خیلی خوب بود

  پیوست ها
 

 1. عاطفه

با تشکر از مطالب آموزنده

  پیوست ها
 

 1. ستایش

  پیوست ها
 

 1. مرتضی

ممنونم خیلی خوب بود

  پیوست ها
 

 1. عبیدالله

سلام وعرض ادب خدمت دکتر فتحی اسم من عبیداالله از دانشگاه بین المللی اسلام آباد به تماس شده ام ازجناب داکتر صایب یک جهان تشکر

  پیوست ها
 

 1. محنا افخمی

اقای دکتر ممنون

  پیوست ها
 

 1. نسترن

خيلي ممنونم از مطالبتان متشكر

  پیوست ها
 

 1. فرشته

ممنون از اطلاعات مفیدتون

  پیوست ها
 

 1. محمدامین

در مورد تغذیه نوزاد اسهال دار شیر خشکی مطلب بذارید

  پیوست ها
 

 1. نسرین

با سلام و خسته نباشید لطفا در مورد اسهال خونی توضیحاتی بدهید

  پیوست ها
 

 1. حمیده

بسیار عالی بود و اظطرابم رو در مورد کودک بیمارم کم کرد

  پیوست ها
 

 1. محمد حسين

سلام مطالبطون واقعان مفيد بودند دست شما درد نكنه اميد وارم هميشه موفق باشيد

  پیوست ها
 

 1. رشيد

عالي بود.استفاده كردم ممنون

  پیوست ها
 

 1. نسيب

عالي بود ممنون

  پیوست ها
 

 1. سحر

ممنون مفيد بود

  پیوست ها
 

 1. فرشته

بسیار عالی و ممنون از وقتی که میزارین

  پیوست ها
 

 1. لیلا

مطالب واقعا خیلی عالی بود
یک دنیا ممنون

  پیوست ها
 

 1. رئیسی

رسیارخوب

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search