رژیم غذایی

فواید و خطرات نوشیدن قهوه برای سلامتی

خواص قهوه

قهوه فواید زیادی برای سلامتی شما دارد و این تولیدکنندگان قهوه یا میلیون ها معتاد قهوه نیستند که این حرف را می زنند مطالعات پزشکی زیادی وجود دارد که مردم را به نوشیدن قهوه ترغیب می کند.

واضح است که اعتدال مهم است اما در این صورت همه موارد، حتی در مورد آب هم وجود دارد. آب زیاد می تواند خطرناک باشد. در مورد قهوه نیز همین طور است اما نگران نباشید که محدودیت های تعیین شده توسط پزشکان به اندازه کافی سخاوتمندانه است شما می توانید چهار یا پنج فنجان قهوه در روز بنوشید و خوب خواهید شد!
وقتی مردم به فکر قهوه می افتند معمولاً به توانایی آن در ایجاد تقویت انرژی فکر می کنند. با این حال، طبق برخی تحقیقات، این می تواند برخی از مزایای مهم سلامتی دیگر را نیز فراهم کند مانند خطر ابتلا به سرطان کبد، دیابت نوع 2 و نارسایی قلبی.
در سراسر جهان، کارشناسان تخمین می زنند که مردم حدود 2.25 میلیارد فنجان قهوه در روز مصرف می کنند.
محققان مزایای نوشیدن قهوه را برای شرایطی مانند دیابت، بیماری های قلبی عروقی، بیماری التهابی روده و بیماری های کبدی بررسی کرده اند. شواهدی وجود دارد که برخی، اما نه همه، این ادعاها را تأیید می کند.
قهوه حاوی تعدادی از مواد مغذی مفید از جمله ریبوفلاوین (ویتامین B-2)، نیاسین (ویتامین B-3)، منیزیم، پتاسیم و ترکیبات مختلف فنلی یا آنتی اکسیدان است. برخی از متخصصان معتقدند که این مواد و سایر مواد موجود در قهوه می توانند از طرق مختلف برای بدن انسان مفید باشند.
در این مقاله فواید نوشیدن قهوه برای سلامتی، شواهدی که این فواید را تأیید می کند و خطرات نوشیدن قهوه است.

5 فایده نوشیدن قهوه

منبع معتبر مرتبط با نوشیدن قهوه شامل موارد زیر است:
محافظت در برابر دیابت نوع 2، بیماری پارکینسون، بیماری کبد و سرطان کبد
ترویج یک قلب سالم
در بخش های زیر، این مزایا را با جزئیات بیشتری پوشش می دهیم.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. قهوه و دیابت

قهوه ممکن است در محافظت در برابر دیابت نوع 2 کمک کند.
در سال 2014، محققانی که اطلاعات مربوط به بیش از 48000 نفر را جمع آوری کردند دریافتند کسانی که مصرف قهوه خود را بیش از 4 سال حداقل یک فنجان در روز افزایش می دهند 11٪ خطر ابتلا به دیابت نوع 2 کمتر از کسانی است که میزان مصرف خود را افزایش نمی دهند.
یک منبع معتبر از سال 2017 به این نتیجه رسید که افرادی که هر روز چهار تا شش فنجان قهوه کافئین دار یا بدون کافئین می نوشند خطر کمتری از سندرم متابولیک، از جمله دیابت نوع 2 دارند.(1)

2. قهوه و بیماری پارکینسون

مطالعات مختلف نشان داده است که کافئین، که در قهوه و بسیاری از نوشیدنی های دیگر وجود دارد می تواند به محافظت در برابر بیماری پارکینسون کمک کند.
یک تیم به این نتیجه رسید که ممکن است خطر ابتلا به پارکینسون در مردانی که بیش از چهار فنجان قهوه در روز می نوشند پنج برابر کمتر از کسانی است که این نوشیدنی را مصرف نمی کنند.
علاوه بر این، طبق یک مطالعه 2012، کافئین موجود در قهوه ممکن است به کنترل حرکت در افراد مبتلا به پارکینسون کمک کند.
یافته های یک متاآنالیز 2017 نشان دهنده وجود ارتباط بین مصرف قهوه و کاهش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون، حتی در میان افراد سیگاری است. این تیم همچنین دریافت که افرادی که قهوه می نوشند ممکن است کمتر دچار افسردگی و شرایط شناختی مانند آلزایمر شوند.
منبع کافی برای اثبات اینکه نوشیدن قهوه بدون کافئین به جلوگیری از بیماری پارکینسون کمک می کند کافی نبود.(2)

3. قهوه و سرطان کبد

محققان ایتالیایی دریافتند که مصرف قهوه حدود 40٪ خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش می دهد. برخی از نتایج حاکی از آن است که افرادی که روزانه سه فنجان می نوشند ممکن است 50٪ خطر کمتری داشته باشند.
همچنین، در یک بررسی مقالات در سال 2019، منبع اعتماد به این نتیجه رسید که "مصرف قهوه احتمالاً خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش می دهد."(3)

4. قهوه و سایر بیماری های کبدی

یک متاآنالیز منبع معتبر از سال 2017 نتیجه گرفت که به نظر می رسد مصرف هر نوع قهوه خطر ابتلا به سرطان کبد، بیماری کبد چرب غیرالکلی و سیروز را کاهش می دهد.
افرادی که قهوه مصرف می کنند ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری سنگ صفراوی باشند.
در سال 2014، محققان مصرف قهوه را در افراد مبتلا به کلانژیت اسکلروزان کننده اولیه (PSC) و سیروز صفراوی اولیه (PBC) بررسی کردند. اینها شرایط خود ایمنی است که بر مجاری صفراوی کبد تأثیر می گذارد.
آنها دریافتند که افراد مبتلا به PSC به احتمال زیاد منبع معتمد قهوه نسبت به افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند مصرف کمتری دارند. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد مصرف قهوه در افراد با PBC متفاوت است.
همچنین، یک مطالعه در سال 2014 ارتباط بین مصرف قهوه و کاهش خطر مرگ ناشی از سیروز کبدی غیر ویروسی را نشان داد. محققان پیشنهاد کردند که نوشیدن دو یا چند فنجان قهوه در روز ممکن است خطر را تا 66٪ کاهش دهد.(4)

5. قهوه و سلامت قلب

یک مطالعه در سال 2012 به این نتیجه رسید که نوشیدن قهوه در حد متوسط یا مصرف حدود دو وعده 8 اونس در روز، می تواند از نارسایی قلبی محافظت کند.
خطر ابتلا به نارسایی قلبی در افرادی که هر روز مقادیر متوسط قهوه می نوشند 11٪ کمتر از کسانی است که قهوه نمی نوشند.
یکی از متاآنالیزهای 2017 منبع معتبر دریافت که مصرف کافئین ممکن است حداقل یک مزیت کوچک برای سلامت قلب و عروق داشته باشد از جمله فشار خون.(5)
با این حال، برخی مطالعات که سطح بالاتری از چربی خون (fat) و کلسترول را در افرادی که قهوه بیشتری مصرف می کنند نشان داد.
آیا قهوه بدون کافئین فواید یا خطری دارد؟ در اینجا بیشتر بیاموزید.

ارزش غذایی قهوه

قهوه سیاه معمولی (بدون شیر یا خامه) کم کالری است. در حقیقت، یک فنجان قهوه سیاه فقط حدود 2 کالری دارد. با این حال، افزودن خامه یا شکر باعث افزایش حجم انرژی می شود.
دانه های قهوه همچنین حاوی پلی فنول، نوعی آنتی اکسیدان هستند.
آنتی اکسیدان ها می توانند بدن را از رادیکال های آزاد، نوعی ماده زائد که بدن به طور طبیعی و در نتیجه فرآیندهای خاص تولید می کند خلاص کند.
رادیکال های آزاد سمی هستند و ممکن است باعث التهاب شوند. دانشمندان ارتباطی بین التهاب و جنبه های مختلف سندرم متابولیک از جمله دیابت نوع 2 و چاقی یافته اند.
در سال 2018، برخی از محققان Trust Source اظهار داشتند که محتوای آنتی اکسیدانی قهوه می تواند از سندرم متابولیک محافظت کند.
نویسنده یک مقاله از سال 2017 یادداشت کرد که اگرچه دانشمندان می توانند وجود برخی ترکیبات در دانه های قهوه را ثابت کنند اما هنوز مشخص نیست که با ورود آنها به بدن انسان چه اتفاقی برای آنها می افتد.

بیشتر بدانید: آیا عصاره قهوه سبز در کاهش وزن موثر است؟

خطرات نوشیدن بیش از حد قهوه

نوشیدن بیش از حد قهوه همچنین می تواند عوارض جانبی داشته باشد منبع مطمئن. در بخش های زیر، برخی از این خطرات را پوشش می دهیم.

شکستگی استخوان

برخی مطالعات نشان داده است که احتمال شکستگی استخوان در زنانی که قهوه زیادی می نوشند وجود دارد.
از طرف دیگر، به نظر می رسد مردان با مصرف قهوه بیشتر خطر کمی کمتری دارند.

بارداری

محققان افزودند که ممکن است مصرف قهوه در دوران بارداری بی خطر نباشد. در حقیقت، برخی شواهد نشان می دهد که ارتباطی بین مصرف زیاد قهوه و از دست دادن بارداری، وزن کم هنگام تولد و زایمان زودرس وجود دارد.

آندومتریوز

ممکن است خطر بیشتری برای آندومتریوز در زنانی که قهوه می نوشند وجود داشته باشد اما شواهد کافی برای تأیید چنین پیوندی وجود ندارد.

بیماری بازگشت اسید به مری

افرادی که قهوه زیادی می نوشند ممکن است کمی بیشتر در معرض خطر این بیماری باشند.

اضطراب

مصرف مقادیر زیاد کافئین ممکن است خطر اعتماد به نفس اضطراب را افزایش دهد به ویژه در افراد مبتلا به اختلال هراس یا اختلال اضطراب اجتماعی. به ندرت ممکن است باعث شیدایی و روان پریشی در افراد مستعد شود.

سلامت روان

یک مطالعه منبع معتبر از سال 2016 نتیجه گرفت که مصرف زیاد کافئین در دوران بلوغ می تواند منجر به تغییرات دائمی در مغز شود.
دانشمندان این مطالعه ابراز نگرانی کردند که این امر می تواند خطر ابتلا به شرایط مربوط به اضطراب را در بزرگسالی افزایش دهد.

وجود مواد سمی

در سال 2015، محققان مقادیر نسبتاً بالایی از مایکوتوکسین ها را در قهوه تجاری پیدا کردند. مایکوتوکسین ها مواد سمی هستند که می توانند قهوه را به عنوان یک محصول طبیعی آلوده کنند.
برخی از افراد نگرانند که آکریمالید، ماده شیمیایی دیگری که در قهوه وجود دارد خطرناک باشد.
خلاصه:
یک منبع متاآنالیز معتمد از سال 2017 به این نتیجه رسید که مصرف اکثر مردم در روز سه تا چهار فنجان قهوه "به طور کلی بی خطر" است و انجام این کار در واقع می تواند خطر ابتلا به برخی از شرایط سلامتی را کاهش دهد.
نویسندگان این مطالعه هشدار دادند که سیگار کشیدن ممکن است فواید نوشیدن قهوه را لغو کند.
کافئین از ویژگی های مهم قهوه است اما قهوه حاوی ترکیبات زیادی است و روش های مختلفی برای نوشیدن آن وجود دارد. این امر تعیین دقیق تأثیر قهوه بر روی شخص و اینکه چه اجزایی دارای مزایا و خطرات هستند را دشوار می کند.
فردی که می خواهد از قهوه مزایای سلامتی به دست آورد باید از مصرف بیش از حد توصیه شده روزانه پرهیز کند و سعی کند مواد تشکیل دهنده آنها مانند شکر، خامه یا طعم دهنده ها را کنترل کند زیرا ممکن است این مواد مفید نباشند.
زنان باردار و کسانی که در معرض شکستگی استخوان هستند ممکن است مایل باشند از قهوه خودداری کنند.

 همچنین بخوانید: چه مقدار قهوه و کافئین با خیال راحت می توانید بنوشید؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search