رژیم غذایی

6 مزایای شگفت آور خاویار برای سلامتی

خواص خاویار

خاویار که به عنوان یک غذای لذیذ غذای دریایی شناخته می شود قلیه یا تخم مرغ انواع ماهی های خاویاری است. رایج ترین انواع اوسترا، بلوگا، کالوگا، سبوراگا، استرلت و هاکلبک است.

رنگ و اندازه خاویار بسته به نوع مختلف متفاوت است. به طور معمول، به نظر می رسد مانند مرواریدهای کوچک در رنگ های مختلف از سبز کمرنگ تا سیاه.
و در حالی که غتخم ماهی سالمون اغلب به عنوان خاویار قرمز گفته می شود این خاویار واقعی نیست.
خاویار دارای بافتی لزج و طعمی ماهی شور است و در دهان شما ظاهر می شود. به طور معمول به مقدار کم به صورت شخصی، به عنوان تزیین یا بالای کراکرهای ساده، تکه های خیار یا نان تست تهیه می شود که بر طعم ملایم اقیانوس آن غلبه نخواهد کرد.
لذت بردن از این ظرافت علاوه بر اینکه یک تجربه آشپزی است می تواند فواید بی شماری برای سلامتی به همراه داشته باشد.
در اینجا شش مزیت خاویار برای سلامتی وجود دارد که توسط علم پشتیبانی می شود.

1. یک نیروگاه تغذیه ای

حتی اگر به مقدار کم سرو شود خاویار از نظر تغذیه ای چشمگیر است.
یک وعده خاویار یک اونسی (28 گرمی):
کالری: 75
پروتئین: 7 گرم
چربی: 5 گرم
کربوهیدرات ها: 1 گرم
ویتامین :B12 236٪ ارزش روزانه (DV)
سلنیوم: 34٪ DV
آهن: 19٪ DV
سدیم: 18٪ DV
همانطور که می بینید فقط یک وعده بیش از دو برابر نیاز روزانه شما به ویتامین B12 است. ویتامین B12 برای رشد و عملکرد سیستم عصبی و همچنین تولید DNA و گلبول های قرمز خون ضروری است.
یک وعده خاویار نیز مقادیر کمی کلسیم و ویتامین هایA ، D و E را تأمین می کند.
در آخر اینکه، این ماده غذایی خوشمزه منبع بزرگی از اسیدهای چرب امگا 3 به نام اسید ایکوزاپنتائوئیک (EPA) و اسید دوکوزا هگزانوئیک (DHA) است. شاید جای تعجب باشد که این اسیدهای چرب در پشت بسیاری از مزایای بالقوه سلامتی آن هستند.
دستورالعمل های رژیم غذایی 2015 آمریکایی ها توصیه می کند که هر روز 250 میلی گرم EPA و DHA دریافت کنید. به راحتی، یک وعده خاویار یک اونسی (28 گرمی) 800 میلی گرم EPA و 1080 میلی گرم DHA فراهم می کند که بیش از مقدار توصیه شده است.
خلاصه
خاویار منبع عالی ویتامین B12 و اسیدهای چرب DHA و EPA است. همچنین از جمله ویتامین ها و مواد معدنی سلنیوم، آهن و سدیم را تأمین می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. ممکن است علائم پیری پوست را کاهش دهد

خاویار که غنی از اسیدهای چرب امگا 3 است از نظر فواید سلامت پوست مورد بررسی قرار گرفته است.
یک مطالعه اخیر در لوله آزمایش نشان داد که DHA از عصاره خاویار ممکن است سلولهای چربی - یا سلولهای چربی - را برای تولید آدیپونکتین تحریک کند.
آدیپونکتین مولکولی است که فرآیند های ترمیم زخم و ضد التهاب پوست شما را بهبود می بخشد سنتز کلاژن را تقویت می کند و از تجزیه فیبرهای کلاژن جلوگیری می کند.
از آنجا که کلاژن برای ساختار پوست شما مهم است محققان معتقدند که عصاره آن ممکن است علائم پیری پوست را کاهش دهد.
علاوه بر این، یک مطالعه 12 هفته ای در 35 زن با علائم خفیف تا متوسط پیری پوست مشاهده کرد که سرمی حاوی عصاره خاویار و سایر مواد باعث بهبود نرمی، سفتی و خشکی پوست همراه با خطوط ظریف و پای کلاغی می شود.
با این حال، مشخص نیست که آیا مصرف عصاره خاویار به خودی خود اثرات مشابهی دارد.
در نهایت، از آنجا که تحقیقات در این زمینه محدود به استفاده از عصاره خاویار در مطالعات لوله آزمایشگاهی یا در انسان با ترکیب با سایر مواد است برای درک بهتر فواید پوست خوردن خاویار تازه، تحقیقات بیشتری لازم است.
خلاصه
محتوای خاویار DHA ممکن است به کاهش چین و چروک و سایر علائم پیری پوست کمک کند اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

3. ممکن است سلامت مغز و روان را بهبود بخشد

حفظ ذهن سالم در طول زندگی مهم است. امیدوار کننده است تحقیقات نشان می دهد که EPA اختلالات خلقی را بهبود می بخشد و DHA ساختار مغز را حفظ می کند. بنابراین، اسیدهای چرب امگا 3 موجود در خاویار ممکن است سلامت مغز را تقویت کند.
اسیدهای چرب امگا 3 عناصر اصلی غشای سلول مغز هستند که به مبارزه با التهاب کمک می کنند. محققان حدس زده اند كه كاهش التهاب در مغز می تواند باعث كاهش سلامت روان شود كه در بیماری آلزایمر دیده می شود.
علاوه بر این، مطالعات نشان داده است که افراد مبتلا به افسردگی غالباً دارای مقادیر کمتری از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که نشان می دهد کمبود این ماده مغذی ممکن است یک عامل خطر برای افسردگی باشد.
برخی تحقیقات حتی نشان می دهد که مکمل 1 تا 2 گرم امگا 3 در روز ممکن است اثرات ضد افسردگی بدون عوارض جانبی جدی یا تداخل با داروهای ضد افسردگی رایج را فراهم کند.
در حالی که برخی مطالعات نشان می دهد که مکمل EPA برای درمان افسردگی ممکن است بهترین باشد برخی دیگر ترکیبی از EPA و DHA را - که در خاویار یافت می شود - موثرتر می دانند.
بخاطر داشته باشید که همه مطالعات به این نتیجه نمی رسند که امگا 3 اثرات ضد افسردگی ایجاد می کند و هیچ مطالعه ای مستقیماً خاویار را با سلامت مغز و روان مرتبط نمی کند. تحقیقات بیشتری در مورد این موضوعات لازم است.
خلاصه
اسیدهای چرب امگا 3 EPA و DHA، هر دو در خاویار فراوان، و ممکن است خطر افسردگی و کاهش سلامت روان را کاهش دهد. با این حال، تا به امروز، هیچ مطالعه ای مستقیماً اثرات خوردن خاویار بر سلامت مغز را بررسی نکرده است.

4- ممکن است سلامت قلب را ارتقا دهد

اسیدهای چرب امگا -3 اغلب و بیشتر برای جلوگیری و مدیریت عوامل خطر بیماری قلبی، عامل اصلی مرگ و میر در ایالات متحده مورد استفاده قرار می گیرد.
تحقیقات نشان می دهد که آنها عوامل خطر را بهبود می بخشند توسط:
کاهش فشار خون امگا 3 ممکن است باعث کاهش ضربان قلب و تنگی رگ های خونی برای کاهش فشار خون شود.
بهبود سطح کلسترول خون امگا 3 ممکن است سطح تری گلیسیرید خون را کاهش داده و سطح کلسترول HDL (خوب) را افزایش دهد.
جلوگیری از تجمع پلاکت ها. امگا 3 از جمع شدن پلاکت در خون و ایجاد لخته جلوگیری می کند که از عوامل خطر سکته مغزی است.
به عنوان یک منبع غنی دریایی از اسیدهای چرب امگا 3، خاویار ممکن است این مزایا را بدون تأثیر منفی بر درمان های دارویی استاندارد فراهم کند.
گفته می شود، مطالعاتی که ارتباط مستقیم مصرف خاویار با بهبود سلامت قلب در انسان را نشان دهد مورد نیاز است.
خلاصه
خاویار منبع عالی اسیدهای چرب امگا 3 است که عوامل خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد. با این حال، مطالعات انسانی به طور خاص بررسی ارتباط بین مصرف خاویار و سلامت قلب مورد نیاز است.

5- ممکن است باروری مردان را بهبود بخشد

تحقیقات نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا 3 نقش مهمی در باروری مردان دارند.
اسپرم دارای محتوای DHA به ویژه بالا است و مطالعات نشان می دهد که سطح پایین DHA ممکن است با کیفیت پایین اسپرم در ارتباط باشد. در حقیقت، کمبود DHA در مردان مبتلا به ناباروری معمول است.
برعکس، مردان بارور تمایل دارند خون و اسپرم بیشتری از اسیدهای چرب امگا 3 داشته باشند.
خوردن غذاهای غنی از امگا 3 ممکن است ساختار، شکل و روان بودن اسپرم را بهبود بخشد که ممکن است به اسپرم کمک کند تا تخمها را به راحتی افزایش دهد تا قدرت باروری را افزایش دهد.
به عنوان مثال، یک مطالعه جوندگان با بررسی اثرات محصول مشتق شده از خاویار بر کیفیت و کمیت اسپرم، دریافت که این ماده باعث افزایش قابل توجهی تعداد اسپرم، تحرک و بقا می شود.
هنوز هم، برای درک کامل اثر اسیدهای چرب امگا 3 بر باروری مردان، به مطالعات بیشتر در مورد انسان نیاز است.
خلاصه
باز هم، به دلیل محتوای بالای امگا 3، خاویار ممکن است باروری مردان را بهبود بخشد اگرچه مطالعات انسانی انجام نشده است.

6. ممکن است از سیستم ایمنی بدن شما پشتیبانی کند

هم اسیدهای چرب امگا 3 و هم سلنیوم موجود در خاویار ممکن است از سیستم ایمنی بدن شما پشتیبانی کنند.
در مرحله اول، امگا 3 التهاب را کاهش می دهد و عملکرد سد پوست، روده و ریه ها را بازیابی می کند که به شما کمک می کند تا از عبور باکتری های مضر برای سلامتی شما جلوگیری کند.
آنها همچنین نشانگرهای پیش التهاب را کاهش می دهند نشان می دهد که با التهاب مقابله می کنند. بعلاوه، آنها ممکن است به ترمیم گلبولهای سفید آسیب دیده، سلولهای ایمنی بدن که از شما در برابر بیماری محافظت می کنند کمک کنند.
در مرحله دوم، سلنیوم برای شروع و تنظیم پاسخ های ایمنی مهم است.
تحقیقات نشان می دهد که تولید آنتی بادی را افزایش می دهد و فعالیت ماکروفاژها را افزایش می دهد نوعی گلبول سفید که با بدن مقابله می کند و مواد مضر را از بدن شما خارج می کند.
خلاصه:
سلنیوم و اسیدهای چرب امگا 3 نقش مهمی در سلامت سیستم ایمنی دارند و خاویار منبع خوبی از هر دو ماده مغذی است.
خط آخر
خاویار تخم مرغ یا تخم ماهی است که از برخی ماهی های خاویاری برداشت می شود.
علاوه بر اینکه یک ماده غذایی خوشمزه است بسیار مقوی است مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا 3، ویتامین B12 و سلنیوم، از جمله ویتامین ها و مواد معدنی دیگر - حتی در اندازه های کوچک دارد.
اگر هر چند وقت یکبار به دنبال بهانه خوردن خاویار هستید خوشحال می شوید که بدانید این ماده می تواند برای سلامت پوست، مغز، قلب و سیستم ایمنی بدن شما مفید باشد. امگا 3 موجود در خاویار همچنین ممکن است قدرت باروری مردان را افزایش دهد.
با این حال، به یاد داشته باشید که بیشتر تحقیقات بر اساس لوله آزمایش آزمایشگاهی یا حیوانی انجام می شود که اغلب از عصاره استفاده می کنند و مطالعات بیشتر در مورد خوردن خاویار تازه بر روی انسان برای اطلاعات بیشتر در مورد اثرات، مورد نیاز است.
هرچند اجازه نمی دهیم مانع لذت بردن از آن شویم.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search