رژیم غذایی

7 غذا و نوشیدنی که ممکن است باعث ادرار ابری شود

غذاهای عامل کدر شدن ادرار

ادرار ابری کدر است و شفاف نیست. این می تواند از دلایل اساسی، از جمله برخی از غذاها و نوشیدنی ها ناشی شود.

برخی از دلایل کدر شدن ادرار بی ضرر است در حالیکه ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی باشد.
در اینجا 7 غذا و نوشیدنی آورده شده که ممکن است باعث کدر شدن ادرار شوند.

1. شیر و محصولات لبنی

بعضی از افراد ممکن است بعد از خوردن مقادیر زیادی مواد غذایی حاوی فسفر و پورین مانند شیر و محصولات لبنی، ادرار کدر داشته باشند.
فسفر یک ماده معدنی است که برای سلامت مطلوب استخوان و بسیاری از عملکردهای بدن لازم است.
هنگامی که مقادیر زیادی فسفر مصرف می کنید بدن ممکن است آن را در ادرار آزاد کند و باعث تیره ادرار شود. با این حال، این در بین افراد سالم به طور کلی غیر معمول است.
لبنیات به ویژه از نظر کلسیم استخوان ساز غنی است. برای اکثر مردم، خوردن شیر و لبنیات در حد متوسط نگران کننده نیست. در واقع، آنها می توانند یک ماده مغذی به رژیم غذایی شما باشند.
بیشتر اوقات، ادرار سرشار از فسفر ممکن است نشانه ای از بیماری کلیه، سطح بالای ویتامین D یا بیماری تیروئید باشد که به دلیل هورمون پاراتیروئید در بدن زیاد است.
این شرایط نیاز به توجه پزشکی دارد.
خلاصه
مصرف بیش از حد شیر یا لبنیات می تواند به طور موقت باعث کدر شدن ادرار شود زیرا بدن شما برای دفع فسفر اضافی کار می کند. با این حال، بیشتر اوقات، ادرار سرشار از فسفر در نتیجه یک بیماری زمینه ای است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. گوشت

گوشت از جمله مرغ و گوشت گاو نیز سرشار از فسفر است.
همانطور که در مورد محصولات لبنی اتفاق می افتد مصرف بیش از حد گوشت باعث می شود بدن شما فسفر اضافی را از طریق ادرار دفع کند. در نتیجه، ممکن است ادرار شما از شفاف به حالت مات تبدیل شود.
با این حال، داشتن یک ادرار ابری در نتیجه رژیم غذایی با فسفر زیاد غیر معمول است.
به احتمال زیاد مصرف بیش از حد برخی از انواع گوشت در سایر دلایل کدر شدن ادرار نقش دارد.
گوشت های بسیار فرآوری شده یا پخته شده، مانند بیکن، سوسیس، سالامی و پپرونی، ممکن است سرشار از نمک باشند.
مصرف بیش از حد نمک می تواند تشنگی را افزایش داده و به کمبود آب بدن کمک کند که در نتیجه باعث می شود ادرار شما تیره تر، غلیظ تر و کدرتر باشد.
برای بهره مندی از فواید گوشت بدون عوارض جانبی ناخواسته، از جمله ادرار ابری، گوشت را در حد متوسط مصرف کنید و به ویژه انواع مختلف نمک را محدود کنید.
خلاصه
مصرف بیش از حد گوشت می تواند باعث دفع فسفر در ادرار شده و منجر به کدر شدن ادرار شود. گوشت های فرآوری شده و درمان شده نیز سرشار از نمک هستند که ممکن است منجر به کم آبی بدن شود و ادرار ابری را حتی بیشتر کدر کند.

3. غذاهای دریایی

برخی از انواع غذاهای دریایی، به ویژه آنچین، صدف و ساردین، سرشار از پورین هستند گروهی از ترکیبات که بدن آنها را به اسید اوریک تبدیل می کند.
هنگامی که برخی از افراد مقدار زیادی غذای غنی از پورین می خورند می تواند منجر به مقادیر زیادی اسید اوریک در ادرار آنها شود. این نیز به عنوان هایپوریکوسوریا شناخته می شود. در نتیجه، ادرار ممکن است کدر به نظر برسد.
با این حال، غذاهای دریایی یک تن از فواید سلامتی را فراهم می کنند. سرشار از پروتئین بدون چربی، چندین ماده معدنی و اسیدهای چرب امگا 3 است که با التهاب مقابله می کنند و سلامت قلب را تقویت می کنند.
برای بیشتر افراد، فواید مصرف غذاهای دریایی بیشتر از نکات منفی احتمالی است. اگر نگران مصرف پورین خود هستید یا یک متخصص مراقبت های بهداشتی به شما توصیه کرده است که پورین ها را محدود کنید غذاهای دریایی که از نظر پورین کمتری دارند مانند ماهی قزل آلا، پودر و هالیبوت را انتخاب کنید.
سایر غذاهای دارای پورین بالا برای محدود کردن شامل گوشت قرمز، گوشت گاو، گوشت اندام، الکل و غذاهایی است که حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند.
علاوه بر رژیم غذایی با پورین بالا، برخی شرایط خاص پزشکی می تواند منجر به اسید اوریک اضافی در ادرار شود. این شرایط شامل نقرس، مقاومت به انسولین و برخی شرایط ژنتیکی است.
خلاصه
انواع خاصی از غذاهای دریایی سرشار از پورین هستند که در بدن به اسید اوریک تجزیه می شوند و ممکن است باعث کدر شدن ادرار در برخی از افراد شود.

4. غذاها و نوشیدنی های قندی

ادرار ابری نیز می تواند در اثر مصرف زیاد قند ایجاد شود.
به طور خاص، مصرف زیاد فروکتوز با هیپراوریکوسوری مرتبط است. متابولیسم فروکتوز در بدن شما باعث تشکیل اسید اوریک می شود.
به همین ترتیب، خوردن مقدار زیادی فروکتوز می تواند منجر به اسید اوریک اضافی در پوست بدن شما شود و در نتیجه باعث ادرار کدر شود.
فروکتوز به طور طبیعی در میوه، عسل و ملاس یافت می شود. این ماده همچنین جز component اصلی شربت ذرت با فروکتوز بالا است که در نوشابه های شیرین و نوشیدنی های شیرین، آب نبات و دسرهای بسته بندی شده، سس سالاد و چاشنی ها، برخی از میله های گرانولا و برخی از نان ها و کراکر استفاده می شود.
اگر مقدار زیادی فروکتوز مصرف کنید ممکن است ادرار کدر را تجربه کنید اما همه این اثر را تجربه نمی کنند. افراد مبتلا به دیابت نوع 2، چاقی یا سندرم متابولیک به احتمال زیاد به هیپراوریکوسوری مبتلا می شوند.
علاوه بر تأثیر احتمالی آنها بر کدر شدن ادرار، غذاها و نوشیدنی های سرشار از فروکتوز اغلب ارزش غذایی کمی دارند. بهتر است این موارد را با یک رژیم غذایی متعادل محدود کنید.
خلاصه
مصرف زیاد فروکتوز از غذاها و نوشیدنی های شیرین ممکن است منجر به افزایش میزان اسید اوریک در ادرار شود و منجر به کدر شدن شود.

5. غذاهای شور

غذاهای نمکی مانند چیپس، سوپ های کنسرو شده، گوشت های خشک شده و دلی و پاپ کورن نمکی ممکن است در پشت ادرار تیره شما باشد.
خوردن نمک زیاد می تواند تعادل مایعات بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد و باعث شود کلیه ها روی آب بمانند.
اگر نمک زیادی می خورید و آب کافی نمی نوشید می توانید کم آب شوید. این می تواند منجر به ادرار تیره و ابری و سفرهای کمتر به دستشویی شود.
علاوه بر این، بسیاری از غذاهای حاوی نمک زیاد حاوی مواد ناسالم دیگری هستند و بسیاری از مواد مغذی مفید را تأمین نمی کنند.
اکثر متخصصان توصیه می کنند علاوه بر مصرف مقدار زیادی آب برای هیدراته شدن، مقدار نمک مصرفی را حدود 2300 میلی گرم در روز یا معادل 1 قاشق چای خوری (6 گرم) نمک نگه دارید.
خلاصه
مصرف نمک اضافی می تواند بدن شما را در آب نگه دارد و ممکن است به کمبود آب بدن کمک کند. این می تواند منجر به ادرار غلیظ و کدر شود.

6. الکل

داشتن یک نوشیدنی الکلی گاه به گاه معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند اما نوشیدن بیش از حد الکل ممکن است باعث کدر شدن ادرار شود.
الکل ادرار آور محسوب می شود به این معنی که باعث می شود کلیه های شما با سرکوب هورمونی که معمولاً ادرار را متوقف می کند آب بیشتری آزاد کنند.
در نتیجه، مصرف الکل می تواند منجر به کم آبی بدن شود. بعد از یک شب نوشیدن، ممکن است دریابید که ادرار شما تیره و ابرتر از حد معمول است.
برای جلوگیری از کدر شدن ادرار در اثر کم آبی ناشی از الکل، به یاد داشته باشید که در کنار نوشیدنی های الکلی آب بنوشید.
مصرف بیش از حد الکل همچنین ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی، بیماری های کبدی، برخی سرطان ها و چندین مورد دیگر از سلامتی را افزایش دهد. کارشناسان توصیه می کنند مصرف الکل شما را به یک نوشیدنی در روز برای خانم ها و دو نوشیدنی در روز برای آقایان محدود کنید.
خلاصه
نوشیدن بیش از حد الکل می تواند منجر به کم آبی بدن شود که می تواند منجر به کدر شدن ادرار شود. به یاد داشته باشید که الکل را ترک کنید و یا در حد متوسط مصرف کنید و برای جلوگیری از کم آبی بدن، با آن آب بنوشید.

7. قهوه و چای

قهوه و چای دو عامل مقصر ادرار ابری هستند.
قهوه و برخی از چای ها مانند سبز، سیاه و اولانگ حاوی کافئین هستند. هنگامی که کافئین مصرف می کنید چندین اثر ادرار آور بر کلیه ها ایجاد می کند و دفع ادرار را افزایش می دهد.
نوشیدن مقدار زیادی نوشیدنی حاوی کافئین ممکن است منجر به کم آبی بدن و کدر شدن ادرار یا تغییر رنگ شود.
با این حال، قهوه ساده و چای های سبز و سیاه نیز فواید سلامتی دارند. آنها مملو از ترکیباتی هستند که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و به جلوگیری از آسیب سلولی مربوط به توسعه بیماری کمک می کنند.
هنوز هم نوشیدن این نوشیدنی ها در حد متوسط برای جلوگیری از کمبود آب مهم است. حتماً پس از مصرف قهوه یا چای کافئین دار، مقدار زیادی آب بنوشید.
خلاصه
قهوه و چای های حاوی کافئین می توانند اثرات ادرارآوری داشته و منجر به کم آبی و کدر شدن ادرار شوند. اگرچه آنها ترکیبات مفیدی را ارائه می دهند اما بهتر است آنها را به همراه مقدار زیادی آب بنوشید.

چه موقع در مورد کدر شدن ادرار به پزشک مراجعه کنید

ادرار ابری می تواند بی ضرر باشد اما ممکن است نشانه ای از یک بیماری پزشکی یا یک علت جدی باشد.
برخی از شرایط مرتبط با ادرار ابری شامل عفونت های دستگاه ادراری، سنگ کلیه، مشکلات پروستات و عفونت های مقاربتی است.
در صورت از بین رفتن ادرار ابری یا همراه با بوی بد، خون، درد، استفراغ یا ترشح به پزشک مراجعه کنید. اینها ممکن است نشان دهنده عفونت یا مسئله دیگری باشد.
خلاصه
ادرار ابری اغلب بی ضرر است اما همیشه اینطور نیست. اگر علائم دیگری در کنار ادرار کدر دارید یا از بین نمی رود به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.
خط آخر
برخی از غذاها و نوشیدنی ها ممکن است باعث کدر شدن ادرار شوند.
این غذاها شامل غذاهایی است که سرشار از فسفر، پورین، قندهای تصفیه شده و نمک و همچنین الکل و کافئین هستند.
با این حال، گاهی اوقات کدر شدن ادرار نشانه یک مسئله جدی تر است. در صورت مشاهده علائم دیگری در کنار ادرار کدر، با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

منبع : هلث لاین

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search