رژیم غذایی

مزایای خوردن پایدار و نحوه انجام آن

مزایای خوردن پایدار

تغذیه پایدار به رژیم های غذایی سالم از سیستم های غذایی پایدار اطلاق می شود. این شامل یک تغییر جهانی به سمت یک رژیم غذایی گیاهی و کامل است و تا حد امکان از خرید مستقیم غذاهای کامل تولید شده توسط مصرف کنندگان استفاده می شود.

سنگ بنای تغذیه پایدار استفاده از فصلی بودن محلی است غذایی که در فصل طبیعی خود بدون استفاده از انرژی اضافی در فضای باز تولید می شود و در همان منطقه آب و هوایی بدون استفاده از انرژی زیاد برای تغییر و ذخیره آب و هوا مصرف می شود.
محلی سازی زنجیره تأمین غذا بر اساس تأثیرات مفیدی برای محیط زیست، اکوسیستم ها، جامعه و فرهنگ، اقتصادهای محلی و بهداشت و رفاه افراد است.

یک رژیم گیاهی

یک رژیم گیاهی به طور کامل یا بیشتر شامل غذاهایی است که از منابع گیاهی از جمله سبزیجات، میوه ها، غلات سبوس دار، مغزها، دانه ها و حبوبات با محصولات حیوانی کم یا فاقد آن تشکیل شده است. کسانی که این الگوی غذایی را انجام می دهند لزوماً گیاهخوار یا وگان هستند.
کاهش فرآوری، حمل و نقل، اتلاف مواد غذایی و ضایعات بخشی از اهداف توسعه پایدار است. با انتخاب محصولات غذایی محلی، فصلی، تأکید بر رژیم غذایی گیاهی و حمایت از روش های کشاورزی پایدار و یا ارگانیک، افراد می توانند اثرات اکولوژیکی و زیست محیطی خود را کاهش دهند در حالی که تحریک تغییرات جهانی مثبت هستند.
پخت و پز پایدار
پخت و پز به طور پایدار غذاهای بسیار فرآوری شده و تصفیه شده را به حداقل می رساند. ثابت شده که برای سلامتی، بودجه و محیط زیست خارق العاده است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

راه های انتخاب غذای پایدار

شما می توانید از مسیرهای زیر غذاهای پایدار تهیه کنید:
بازارهای محلی کشاورزان: یک بازار خرده فروشی فیزیکی طراحی شده برای فروش مواد غذایی به طور مستقیم از کشاورزان محلی به مصرف کنندگان در آن منطقه. بنابراین، کشاورزان مجبور نیستند از عمده فروشان، غذاسازها یا بنگاه های مواد غذایی استفاده کنند و نیاز کمتری به حمل و نقل، جابجایی، یخچال و انبار دارند.
غرفه های مزرعه: بازار یا جایگاه کوچکی، غالباً کنار جاده، برای محصولات تازه پرورش یافته و کالاهای کشاورزی واقع در مزرعه یا نزدیک مزرعه و به طور معمول توسط کشاورز (کشاورزان) اداره و متعلق به آن است.
U-pick :U-pick یک روش فروش جایگزین است که توسط کشاورزان استفاده می شود که در آن مردم می توانند مستقیماً خودشان محصول را از مزرعه برداشت کنند.
کشاورزی تحت حمایت جامعه (CSA): روشی برای ارتباط بیشتر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مواد غذایی در سیستم غذایی از طریق اجازه اشتراک معمول برای برداشت محصول از یک مزرعه یا گروهی از مزارع برای دریافت محصولات تازه، پرورش یافته محلی و یا سایر کالاهای کشاورزی در سراسر فصل کشور ، به طور معمول هفتگی یا دو هفته ای.

فواید خوردن پایدار

در اینجا چند نکته مثبت در مورد خوردن پایدار آورده شده است:

1. بودجه غذا را کاهش می دهد

خرید مواد غذایی به شکل کاملاً تازه، در فصل و مستقیم به مصرف کننده (کشاورز برای شما) معمولاً هزینه کمتری دارد.

2. ارتباطات معنی دار برقرار می کند

با بحث در مورد دسترسی، طعم و نکاتی برای تهیه و نگهداری روابط مثبت بین کشاورز و مصرف کننده ایجاد شده است. قدردانی بیشتر از غذایی که توسط شخصی که می شناسید پرورش داده شده معمول شده است.

3. مهارت های آشپزی را افزایش می دهد

استفاده بیشتر از غذاهای کامل هنگام پخت و پز باعث لذت بیشتر و درک حسی از وعده های غذایی می شود.

4- فرصت های تعامل با دیگر اعضای جامعه محلی را افزایش می دهد

بازارهای کشاورزان، فعالیت های مزرعه ای، رویدادهای میز مزرعه و CSA راه های خوبی برای ملاقات و مشارکت مردم در ارتقاء تغییرات مثبت در سطح محلی است.

5. از کشاورزان پشتیبانی می کند

کشاورزان سود بیشتری را نسبت به زمانی که به عمده فروشان، غذاسازها و بنگاه های مواد غذایی می فروشند کسب می کنند.

6. هزینه ها را کاهش می دهد

نیاز به حمل و نقل، بررسی، یخچال و مدت زمان ذخیره سازی کمتر است. کشاورزان سادگی، شفافیت و استقلال را به فروش می رسانند و فروش مستقیم به مصرف کننده دارند.

7. از اقتصاد محلی پشتیبانی می کند

غذایی که به صورت محلی تولید، فرآوری و توزیع می شود باعث ایجاد مشاغل می شود و باعث تحریک بیشتر اقتصاد محلی و قدردانی بیشتر از افراد شاغل در زنجیره غذایی می شود. بعلاوه، درآمد حاصل مجدداً برای حمایت از مشاغل محلی دیگر در جامعه سرمایه گذاری مجدد می شود.

8- در سطح جهان کمک می کند

به روش های زیر در سطح جهانی همکاری می کند:
کاهش عدم امنیت غذایی (با بهبود در دسترس بودن غذا)
کاهش ضایعات مواد غذایی (با کاهش تلفات ناشی از حمل و نقل، ذخیره سازی، یخچال و غیره)
کاهش سوء تغذیه (فشار کمتری بر منابع برای پرورش و توزیع مواد غذایی در مناطق نیازمند)
کاهش تغییرات آب و هوایی (کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و استفاده از منابع طبیعی)

9. فشار کمتری به منابع زمین و آب وارد می کند

تغذیه پایدار موجبات رفاه خاک، آبراه ها، تنوع زیست محیطی و حیات وحش را فراهم می کند.

مشکلات مرتبط با پایداری غذا

سیستم کشاورزی متعارف ایالات متحده که بسیار متمرکز و دارای منابع فشرده است پیوندهای بسیار ضعیفی بین تولید و مصرف دارد. این منجر به یک سیستم غذایی می شود که پایدار نیست - یعنی به انتشار گازهای گلخانه ای و مقادیر بالای سوء تغذیه کمک می کند.
این عوامل از درون زنجیره تأمین غذا، از تولید ورودی گرفته تا فرآوری، توزیع، آماده سازی، مصرف و دفع زباله، به چالش های جهانی بزرگی که مردم با آن روبرو هستند مانند ناامنی غذایی، تغییرات آب و هوایی و فقر کمک می کند.
تصویر جهانی فعلی از رژیم غذایی و سلامتی نیز پیچیده و دردسرساز است. نرخ بیماری های مریضی و مرگ و میر در ایالات متحده برای دهه ها در حال افزایش است و ارتباط زیادی با تأثیرات صنعتی شدن سیستم غذایی و رژیم های غذایی مدرن غربی دارد.
تحقیقات نشان می دهد که ایجاد یک الگوی غذایی منحصر به فرد و غنی از غذاهای کامل گیاهی بسیار مغذی است و به طور قابل توجهی عوامل خطر را برای شایع ترین شرایط سلامتی و بیماری های افراد کاهش می دهد.

بهترین راه های تمرین خوردن پایدار

برخی از بهترین روش ها برای تمرین خوردن پایدار عبارتند از:
استفاده از فراوانی کشاورزی منطقه شما
تمرکز بر روی محصولات فصلی و محصولات غذایی محلی تولید شده و ایجاد شده
غذاهای وحشی علوفه ای هم از خشکی و هم از دریا
بیشترین سوالات در مورد خوردن پایدار

آیا می توان از رژیم پایدار برای کاهش وزن استفاده کرد؟

همانطور که انتقال به غذاهای کامل، رژیم های گیاهی می توانند از کاهش وزن پشتیبانی کنند تأکید بر رژیم پایدار ذاتاً این روش غذا را در بر خواهد گرفت.
شما در حالی که کالری خالی، قندهای تصفیه شده، چربی های اضافی، سدیم و مواد نگهدارنده ای را که در غذاهای بسیار فرآوری شده به کار می روند از بدن خود در تغذیه حمایت می کنید که اغلب دلیل اضافه وزن بیش از حد سالم برای نوع بدن شما است.

چرا خوردن گوشت پایدار نیست؟

خوردن گوشت همیشه پایدار نیست. با این حال، پرورش گوشت برای مصرف به منابع فشرده ای نیاز دارد.
جستجوی دامداران و مزارع محلی و تأمین کننده گوشت اغلب می تواند تأثیر در منابعی مانند حمل و نقل و فرآوری کمتر را کاهش دهد که منجر به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای می شود و در عین حال باعث رفاه خاک، آبراه ها، تنوع زیستی اکولوژیکی و حیات وحش می شود.

چگونه می توان مواد مغذی ناموجود در رژیم پایدار را جبران کرد؟

هیچ دلیلی وجود ندارد که مواد مغذی در یک رژیم پایدار از بین برود به خصوص اگر فردی همچنان به خوردن مقدار کمی از محصولات حیوانی مانند لبنیات و گوشت ادامه دهد.
به طور کلی، یک رژیم پایدار متمرکز بر غذاهای کامل، مواد فصلی و محلی و غذاهای حداقل فرآوری شده باید کفایت غذایی کلی را افزایش دهد. غلظت عناصر غذایی (ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و مواد شیمیایی گیاهی) به دلیل طولانی شدن دوره های رسیدن و زمان کمتر بین برداشت و مصرف، در محصولات غذایی افزایش یافته است.
خوردن پایدار همچنین با افزودن تغییرات فصلی و تنوع بیشتر رنگ (مواد مغذی) در غذا، تنوع در انتخاب غذا را تشویق می کند. علاوه بر این، مصرف بیشتر محصولات تازه، کامل، مانند سبزیجات، میوه ها، غلات کامل و پروتئین های با کیفیت بیشتر وجود دارد که به تحقق توصیه های رژیم غذایی برای 2.5 فنجان سبزیجات و 2 فنجان میوه کامل در روز کمک می کند.
اگر فردی انتخاب کند که کاملاً گیاهی، گیاهخوار یا وگان باشد نگرانی در مورد برخی مواد مغذی مانند ویتامین های B12، ویتامین D، کلسیم، آهن و اسیدهای چرب امگا 3 وجود دارد. متأسفانه، ویتامین B12 و ویتامین D غالباً از منابع حیوانی هستند اما به راحتی می توان آنها را از طریق محصولات وگان غنی شده مانند شیرها و غلات گیاهی یا از طریق مکمل در رژیم غذایی وگان بدست آورد.
کلسیم به راحتی از طریق افزایش مصرف سبزیجات برگ تیره و سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی و بوک چوی و همچنین محصولات سویا، به ویژه توفو تنظیم شده با کلسیم بدست می آید.
منابع آهن شامل لوبیا، نخود فرنگی، عدس، اسفناج و غلات غنی شده است و خوردن غذاهای حاوی ویتامین C مانند پرتقال، فلفل، گوجه فرنگی و کیوی می تواند جذب آن را افزایش دهد. با این حال، اگر استعداد کمبود آهن و یا کم خونی دارید و از قبل مکمل مصرف نمی کنید ممکن است لازم باشد.
برای داشتن اسیدهای چرب امگا 3 کافی، آجیل و دانه های زیادی را در رژیم غذایی خود بگنجانید. بیشترین مقدار امگا 3 شامل گردو، دانه های چیا، دانه کنف و دانه های کتان است.
حرف آخر
مفهوم تغذیه پایدار در مورد انتخاب مواد غذایی است که سلامت محیط و بدن انسان را پشتیبانی می کند. به عنوان یک جامعه جهانی، از مردم خواسته شده است تا در هدفی برای توسعه پایدار مشارکت کنند جایی که نیازهای نسل حاضر بدون تهدید نیازهای نسل های بعدی برآورده می کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search