رژیم غذایی

آیا پیتزا سرشار از کلسترول است؟

آیا پیتزا سرشار از کلسترول است؟

شاید شنیده باشید که پیتزا یک فست فود ناسالم سرشار از چربی های اشباع و سدیم است بنابراین، ممکن است از خود بپرسید که اگر سطح کلسترول خود را مشاهده می کنید آیا خوردن پیتزا درست است؟

یک نکته اساسی که باید در نظر گرفت این است که انواع مختلفی از پیتزاها برای انتخاب وجود دارد که دارای انواع مختلفی از مواد پر کننده است. این ممکن است کیفیت غذایی پیتزا و در نتیجه سطح کلسترول شما را بهبود بخشد یا بدتر کند.
این مقاله توضیح می دهد که آیا با داشتن سطح کلسترول بالا، لذت بردن از پیتزا ایمن است یا خیر.

پیتزا و کلسترول

بدن شما برای زنده ماندن به کلسترول، یک مولکول چربی ضروری، نیاز دارد.
برای بسیاری از عملکردهای سلول سالم، از جمله به کلسترول نیاز دارد:
دادن ساختار به سلولهای شما
تولید هورمون ها و ویتامین D
جذب ویتامین هایA ،D ، K و E
کمک به هضم غذا
با این حال، اگر کلسترول سطح خون به ویژه کلسترول LDL (بد) بسیار بالا باشد ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.
سطح بالای کلسترول LDL (بد) ممکن است خطر تجمع پلاک در داخل رگهای شما را افزایش داده و منجر به افزایش خطر حمله قلبی و سکته مغزی شود.
کلسترول ممکن است توسط کبد تولید شده یا از منابع حیوانی مصرف شود. در نتیجه، اینکه آیا یک پیتزا کلسترول بالایی دارد بیشتر به مواد حیوانی پپرونی، سوسیس، ژامبون و سایر مواد پرمصرف گوشت بستگی دارد.
خلاصه:
کلسترول غذایی از منابع غذایی حیوانات تأمین می شود. بنابراین، سطح کلسترول پیتزا شما ممکن است بسته به مواد افزودنی حیوانی از جمله گوشت هایی مانند پپرونی، سوسیس و ژامبون متفاوت باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آیا اگر سطح کلسترول بالایی دارید خوردن پیتزا بی خطر است؟

اگر سطح کلسترول بالا داشته باشید خوردن پیتزا بی خطر است به شرطی که بخاطر داشته باشید همه پیتزاها یکسان نیستند.
به عنوان مثال، شما می توانید پیتزاها را به دو دسته تقسیم کنید: پیتزا فوق العاده فرآوری شده و پیتزای اصیل به سبک ایتالیایی که با مواد اولیه تازه درست می شود.
اول، غذاهای فوق العاده فرآوری شده به عنوان فرمولاسیون های صنعتی چند ماده ای تعریف می شوند. این غذاها شامل پیتزاهای فست فود منجمد و فست فودی است که با سایر غذاهای فرآوری شده مانند گوشت و پنیر پخته شده تهیه می شود.
تحقیقات نشان می دهد که مصرف زیاد غذاهای فوق فرآوری شده با افزایش کلسترول کل، سطح کلسترول LDL (بد) و خطر بیماری قلبی مرتبط است.
علاوه بر این، فست فودها دارای کالری بالاتر، چربی اشباع و نمک بیشتر و اندازه آن از سایر مواد غذایی بزرگتر هستند. این میزان مصرف کلی چربی شما را افزایش می دهد.
از طرف دیگر، پیتزای اصیل به سبک ایتالیایی با مواد با کیفیت بالاتر تهیه می شود.
به عنوان مثال، مشخصه پیتزا ناپولتانا یک خمیر نازک و نرم است که از آرد گندم، مخمر، نمک و آب تهیه می شود. تهیه شده با سس گوجه فرنگی تازه و پنیر موزارلا. و روی آن را پونه کوهی، ریحان و سیر قرار داده اند.
وقتی از مواد با کیفیت بالاتر مانند سس گوجه فرنگی تازه استفاده می کنید پیتزا ممکن است منبع آنتی اکسیدان هایی مانند لیکوپن باشد. لیکوپن یک رنگدانه موجود در گوجه فرنگی است که با رادیکال های آزاد مضر مبارزه می کند و حتی ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.
رادیکال های آزاد مولکول های ناپایداری هستند که ممکن است به سلول های شما آسیب برسانند. آنتی اکسیدان ها برای جلوگیری از آسیب به سلول های شما به تثبیت این رادیکال های آزاد کمک می کنند.
برخی از محبوب ترین مواد روکش پیتزا بر پایه حیوانات شامل انواع گوشت های فرآوری شده است. مطالعات مصرف گوشت فرآوری شده را با افزایش خطر بیماری قلبی به دلیل محتوای بالای چربی اشباع و کلسترول مرتبط دانسته اند.
به عنوان مثال، یک متاآنالیز در 614،062 نفر مشخص کرد که کسانی که روزانه 50 گرم گوشت فرآوری شده دریافت می کنند 42٪ بیشتر در معرض خطر بیماری قلبی هستند.
اغلب پنیر را ماده اصلی یک پیتزا می دانند. با این حال، از آنجا که این فرآورده لبنی حاوی چربی و کلسترول غذایی است ممکن است از خود بپرسید که آیا سطح کلسترول شما را بالا می برد یا خیر.
تحقیقات حاکی از آن است که اگرچه پنیر منبع چربی اشباع و کلسترول غذایی نیز می باشد اما تأثیری کم و یا تأثیری بر سطح کلسترول شما دارد.
یک مطالعه 12 هفته ای بر روی 164 نفر با 2 یا بیشتر عامل خطر بیماری قلبی نشان داد که خوردن پنیر چرب منظم باعث افزایش سطح کلسترول LDL (بد) در مقایسه با مصرف پنیر با چربی کاهش نمی یابد.
علاوه بر این، مطالعه ای که اثر خوردن پنیر یا کره بر سطح کلسترول خون را مقایسه می کند نشان داد که پنیر سطح کلسترول LDL (بد) را کاهش می دهد.
خلاصه:
حتی اگر سطح کلسترول بالایی داشته باشید ممکن است از مقداری پیتزا لذت ببرید. فقط مطمئن شوید که مواد با کیفیت بالا را انتخاب کرده و مواد گوشتی فرآوری شده را کاهش دهید.

چگونه پیتزا با کلسترول کمتری داشته باشد

مردم پیتزا را به انواع مختلف تهیه می کنند به همین دلیل است که گزینه های بی شماری را پیدا می کنید که تقریباً همه را قادر به لذت بردن از یک یا دو قطعه می کند.
خوشبختانه برای شما، کاهش سطح کلسترول پیتزا بسیار آسان است.
در اینجا چند نکته وجود دارد که می توانید دفعه بعد که هوس پیتزا کردید امتحان کنید:
چاشنی غذا را عوض کنید. تجارت گوشت فرآوری شده ناسالم برای سبزیجات راهی آسان برای کاهش میزان کلسترول پیتزا در عین افزایش فیبر آن است. افزایش مصرف فیبر - به ویژه فیبرهای محلول - به کاهش سطح کلسترول خون کمک می کند.
پیتزا بر پایه مواد دیگر را امتحان کنید. افزودن سبزیجات بیشتر به پیتزا لزوماً محدود به مواد افزودنی نیست. سعی کنید پیتزای بر پایه آرد کلاسیک را با کراست بر پایه سبزیجات عوض کنید. برخی از دستورالعمل های معروف، گل کلم، کلم بروکلی، اسکواش یا کدو سبز را دارند.
از پیتزای استاف کراست پرهیز کنید. پیتزای استاف کراست پر از چربی و کلسترول بالاتر از معمولی است. فقط یک برش از یک پیتزای استاف کراست شکم پر ممکن است به 13 گرم چربی و 35 میلی گرم کلسترول برسد در حالی که همان وعده یک پیتزای کراست معمولی حاوی 10 گرم چربی و 18 میلی گرم کلسترول است.
پیتزا را خود درست کنید. فست فودها و برخی وعده های غذایی رستوران سرشار از گوشت فرآوری شده، چربی، کلسترول و سدیم است به علاوه دارای فیبر کم و سایر مواد مغذی ضروری است. تغییر روی پیتزا خانگی ممکن است تنوع غذایی شما را افزایش دهد.
به پیتزاهای پخته در فر بچسبید. روش های پخت و پز ممکن است به طور قابل توجهی بر کیفیت تغذیه وعده غذایی شما تأثیر بگذارد. پخت پیتزای شما چربی اضافه نمی کند اما سرخ کردنی چربی های ترانس ایجاد می کند که باعث افزایش سطح کلسترول LDL (بد) و خطر بیماری های قلبی می شود.
پیتزای سنتی به سبک ایتالیایی را انتخاب کنید. پیتزاهای معتبر به سبک ایتالیایی سالم تر از جایگزین فست فود هستند.
خط آخر
با مواد انتخابی می توانید پیتزا مقوی را به دلخواه تهیه کنید.
اگر سطح کلسترول خود را تماشا کنید هنوز می توانید از پیتزا لذت ببرید. این امر عمدتاً به نوع پیتزای مصرفی شما، انواع مواد افزودنی و روش پخت و پز تهیه شده بستگی دارد.
برخی از نکات ذکر شده در بالا را برای یک پیتزای سالم و کم کلسترول امتحان کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search