رژیم غذایی

چای ماچا در مقابل چای سبز: کدام سالم تر است؟

چای ماتچا یا چای سبز

برگهای چای سبز بخارپز می شوند و قبل از فروش در کیسه های چای یا به عنوان چای برگ شل، خشک می شوند در حالی که ماتچا به خوبی پودر می شود و به صورت پودر فروخته می شود.

چای ماتچا و چای سبز از برگهای گیاه Camellis sinensis به دست می آید اما این دو به دلیل نحوه پردازش خواص متفاوتی دارند. رابین فروتن، متخصص تغذیه و سخنگوی متخصص شهر نیویورک توضیح می دهد: "برگهای چای برداشته می شوند و اجازه می دهند اکسید شوند (تخمیر می شود)، این همان چیزی است که باعث سیاه شدن برگ ها و تغییر نوع آنتی اکسیدان های موجود در چای می شود." آکادمی تغذیه و رژیم درمانی در حالی که چای سیاه و اولانگ به ترتیب کاملاً و تا حدی اکسیده می شوند چای سبز چیده می شود و سپس قبل از اکسیداسیون بخارپز و خشک می شود.
فروتن می گوید ماتچا از همان برگ می آید اما در سایه رشد می کند و محتوای کلروفیل آن را افزایش می دهد. سپس برگها به صورت پودر در می آیند و از آن برای تهیه نوشیدنی ماتچا استفاده می شود. در نتیجه، تفاوت اصلی دیگر بین چای سبز و ماتچا این است که شما هنگام نوشیدن چای ماتچا، کل برگ را مصرف می کنید که دارای پیامدهای مهم تغذیه ای است. هر نوع چای ممکن است فواید خاص خود را برای بدن داشته باشد و برخی افراد طعم یا خواص یکی را بر دیگری ترجیح دهند.

چای سبز چیست؟

چای سبز یکی از انواع چای از گیاه Camellia sinensis است. این همان گیاهی است که برای انواع دیگر چای مانند چای سیاه، سفید و اولانگ استفاده می شود.
در مورد چای سبز، تولید کنندگان برگ های چای را برداشت می کنند و به سرعت آنها را گرم می کنند. این به جلوگیری از اکسید شدن و قهوه ای شدن برگ ها کمک می کند. بسته به نوع چای، آنها ممکن است از روشهای مختلفی - مانند بخارپز کردن، تابه یا خشک کردن در آفتاب - برای پردازش برگها استفاده کنند.
سپس برگ ها را رول کرده و خشک می کنند تا شکل نهایی آنها ایجاد شود. خیساندن برگهای چای در آب داغ باعث ایجاد چای می شود.
چای سبز طعم خاکی، علفی یا سبزی مانند دارد. وقتی دمنوش دم می شود مایع سبز شفاف و زرد مایل به قهوه ای روشن باقی می ماند. چای سبز ممکن است طعم کمی قابض در دهان داشته باشد.
دم کردن طولانی مدت چای باعث ایجاد یک دم تیره تر می شود که ممکن است برای برخی از افراد تلخ باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ماتچا چیست؟

ماتچا نوعی چای سبز است. تولیدکنندگان از تکنیک های تخصصی رشد و فرآوری برای تبدیل برگهای Camellia sinensis به ماتچا استفاده می کنند.
آنها چای را چند هفته آخر برداشت در سایه پرورش می دهند. این از آن در برابر نور خورشید محافظت می کند و رشد را کند می کند و به برگ های چای ویژگی های متمایز می دهد.
پس از برداشت، تولید کنندگان سریع برگ ها را خشک می کنند تا اکسیداسیون به حداقل برسد. سپس ساقه ها و رگبرگها را از برگ جدا کرده و مواد برگ را خرد کرده و به صورت پودر سبز روشن در می آورند.
حل کردن پودر در آب گرم باعث ایجاد چای می شود. به طور سنتی، مردم از ویسک بامبو برای حذف توده های پودر و ایجاد حس ثابت در نوشیدنی استفاده کرده اند.
Matcha دارای رنگ سبز پر جنب و جوش است. بسته به آماده سازی، ممکن است کمی کف آن در بالا باشد. ماتچا دارای طعمی علفی و خاکی با ته رنگ های شیرین و تلخ است.
افزودن شیر یا شیرین کننده به آماده سازی ممکن است طعم آن را ملایم کند در صورتی که فرد متوجه شود که بسیار قوی است.

تفاوت بین آنها

چای سبز ماتچا و چای سبز از یک گیاه مشابه چای های دیگر تهیه می شوند. تفاوت اصلی در فرآیندهای تولید آنها و محتوای محصول نهایی است.
ماتچا نسبت به سایر چای ها مراحل دقیق رشد و استخراج را طی می کند. تولیدکنندگان بیشتر چای سبز را در سایه پرورش نمی دهند یا آنها را از اکسیداسیون محافظت نمی کنند. این مراحل اضافه شده به کنترل متغیرهای تولید کمک می کند و ویژگی ها و طعم منحصر به فرد آن را به matcha می بخشد.
چای های دیگر ممکن است چندین فرآیند - مانند گرم کردن، خشک کردن و چرخاندن - پس از برداشت را طی کنند. فرآیندهای دقیق بسته به نوع چای سبز متفاوت است.
محصول نهایی باعث تفاوت در طعم چای ماتچا و سبز می شود. در جایی که چای سبز ممکن است طعم سبک و طراوت داشته باشد ماتچا غنی و دارای طعم قوی تر و علفی است.
از آنجا که این نوشیدنی حاوی تمام برگهای چای پودر شده است برخی از مردم ممکن است آن را نوعی چای سبز غلیظ در نظر بگیرند.
مردم ممکن است از این طعم ها به تنهایی یا با شیرین کننده سبک مانند عسل لذت ببرند. افرادی که ماتچا می نوشند ممکن است آن را به شیر یا شیر گیاهی اضافه کنند تا به جای قهوه یک ماتچا لاته درست کنند.
بسته به نوع آماده سازی، میزان کافئین متفاوت است. چای سبز حاوی حدود 11-25 میلی گرم در گرم منبع معتبر کافئین است. Matcha حاوی حدود 19-44 میلی گرم در هر گرم کافئین است.
قیمت چای ها نیز ممکن است متفاوت باشد. پردازش اضافه و مراقبت ویژه از ماتچا ممکن است گرانتر از چای سبز باشد.

فواید چای سبز برای سلامتی

مردم هزاران سال است که در کشورهایی مانند چین و ژاپن از چای سبز به صورت دارویی استفاده می کنند.
برخی از تحقیقات معتبر نشان می دهد که چای سبز منبع آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی مانند منیزیم و منگنز است.
مزایای چای سبز و ترکیبات آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:
افزایش هوشیاری ذهنی
بهبود حافظه کاری
تسکین سردرد
ترویج کاهش وزن
تسکین علائم گوارشی
علیرغم تحقیقات گسترده در مورد چای سبز و ترکیبات آن، بسیاری از نتایج بی نتیجه است. این بدان معناست که دانشمندان هنوز فواید چای سبز برای سلامتی را تأیید نکرده اند.
یک مطالعه از سال 2020 ارتباط بین مصرف چای و کاهش خطر ابتلا به تصلب شرایین و بیماری های قلبی عروقی را نشان داد.
علاوه بر این، چای سبز ممکن است برای پوست مفید باشد. برخی از منابع معتبر تحقیقاتی نشان می دهند که آنتی اکسیدان ها آسیب سلولی را کاهش می دهند و ممکن است از پیری پوست جلوگیری کنند که این فرآیند آسیب رساننده نور خورشید به سلول های پوست است.
همچنین شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد چای سبز با ایجاد اتوفاژی، که بدن را از شر سلول های قدیمی یا آسیب دیده خلاص می کند به سیستم کلی بدن قدرت می بخشد. چای سبز همچنین ممکن است اثرات استرس را کاهش دهد و از بدن در برابر شرایط عصبی محافظت کند.

فواید ماتچا برای سلامتی

ماتچا بسیاری از مزایای چای سبز را به اشتراک می گذارد.
فرآیندهای رشد، برداشت و آماده سازی آن ممکن است تولید برخی ترکیبات مفید برای سلامتی را افزایش دهد که ممکن است آن را به بهترین منبع متمرکز این ترکیبات تبدیل کند.
به طور خاص، این فرآیندها ممکن است سطوح منابع زیر را افزایش دهد:
کافئین
تیانین
کلروفیل
آنتی اکسیدان کاتچین
Epigallocatechin-3-gallate فعال ترین و فراوان ترین آنتی اکسیدان چای سبز است و در ماتچا در بالاترین غلظت خود قرار دارد.
از آنجا که بسیاری از مزایای چای سبز ناشی از این آنتی اکسیدان های فعال است ماتچا ممکن است تأثیر مثبتی بر سلامت جسمی و روانی داشته باشد.

مزایای matcha ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بهبود حافظه و عملکرد شناختی
کاهش استرس اکسیداتیو
مبارزه با التهاب
کاهش پیری سن
نشانگرهای بهبود سلامت متابولیک
تقویت عروق خونی در قلب
کاهش عوامل رشد تومور در روده
از آنجا که ماتچا از تمام برگ استفاده می کند مردم ممکن است عصاره کامل تری از ترکیبات موجود در چای دریافت کنند.

کدام یک برای شما بهتر است؟

چای سبز و ماتچا دارای بسیاری از مزایای سلامتی هستند.
Matcha ممکن است حاوی مقادیر بیشتری از برخی ترکیبات باشد. به عنوان مثال منبع معتبر، روند رشد سایه ایجاد matcha ممکن است سطح ترکیبات مهم مانند l-theanine، کلروفیل و آنتی اکسیدان ها را افزایش دهد. چای سبز هنوز حاوی این ترکیبات است اما ماتچا ممکن است حاوی بیشتر آنها باشد.
فرآیند دم کشیدن ترکیبات سالم و مواد مغذی از برگ های چای را در آب استخراج می کند. با این حال، برخی از مواد مغذی و ترکیبات موجود در برگ چای سبز ممکن است در طول دم کشیدن در آب گرم پخش نشوند.
افرادی که به دنبال سطوح بالاتری از آنتی اکسیدان ها از چای خود هستند ممکن است بخواهند از ماتچا استفاده کنند. بسته به آماده سازی هر کدام، ماتچا ممکن است حاوی آنتی اکسیدان های بیشتری نسبت به چای سبز استاندارد باشد.
با این حال، مصرف بیش از حد آنتی اکسیدان ها ممکن است دارای اثر اکسیداتیو در بدن باشد در حالی که آنتی اکسیدان های اضافی ناپایدار می شوند یا با سلول های اطراف خود واکنش نشان می دهند.
فردی که روزانه سه تا چهار فنجان چای سبز مصرف می کند سطوح آنتی اکسیدان پلی فنول را که بالاتر از میزان توصیه شده روزانه است مصرف می کند.
خلاصه
چای ماتچا و چای سبز هر دو شکل چای سبز هستند. روش های کشت و آماده سازی آنها، از نظر طعم و غلظت برخی ترکیبات متمایز می کند.
چای سبز با استفاده از دم کرده برگ چای دارای طعم سبزی روشن و علفی است و تعدادی ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها را برای بدن فراهم می کند.
Matcha نسخه پودر شده برگ چای سبز است و حاوی غلظت قوی تری از برخی مواد مغذی کلیدی و آنتی اکسیدان ها است.
برخی از افراد به دلیل طعم و مزه یا طرز تهیه آنها، یکی یا دیگری را ترجیح می دهند. هر دو نوع چای فواید سلامتی مشابهی دارند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search