رژیم غذایی

مکمل های غذایی در زمان COVID-19

مکمل های غذایی در زمان COVID-19

داده ها برای حمایت از توصیه های موافق یا مخالف استفاده از هرگونه ویتامین، مواد معدنی، گیاهان دارویی یا سایر ترکیبات گیاهی، اسیدهای چرب یا سایر ترکیبات غذایی برای پیشگیری یا درمان COVID-19 کافی نیستند.

COVID-19، بیماری ناشی از سندرم شدید حاد تنفسی کروناویروس 2 (SARS-CoV-2)، در سال 2019 ظاهر شد و از 1 ژوئن 2021 بیش از 170 میلیون نفر را در سراسر جهان آلوده کرده است. علائم و نشانه های رایج اولیه شامل سرفه، تب، خستگی، سردرد، درد و درد ماهیچه ها و اسهال است. برخی از افراد مبتلا به COVID-19 به شدت بیمار می شوند معمولاً حدود 1 هفته پس از شروع علائم شروع می شوند. COVID-19 شدید اغلب شامل نارسایی تنفسی پیشرونده است و همچنین ممکن است منجر به ذات الریه تهدید کننده زندگی، نارسایی چند سازمانی و مرگ شود علاوه بر این، هزاران نفر - احتمالاً 10 تا 75 درصد - که مبتلا به COVID-19 بوده اند علائم "COVID طولانی" (شامل خستگی، ضعف عضلانی، مشکلات خواب و اختلال عملکرد شناختی) را چندین ماه پس از مرحله حاد بیماری گزارش کرده اند.
در حال حاضر، داده ها برای حمایت از توصیه های موافق یا مخالف استفاده از هر گونه ویتامین، مواد معدنی، گیاهان دارویی یا سایر ترکیبات گیاهی، اسیدهای چرب یا سایر مکمل های غذایی برای پیشگیری یا درمان COVID-19 کافی نیستند. و طبق قانون، مکمل های غذایی مجاز به عنوان درمان، پیشگیری یا درمان هر بیماری به بازار عرضه نمی شوند. فقط داروها می توانند به طور قانونی چنین ادعاهایی را مطرح کنند. با این وجود، فروش مکمل های غذایی که برای ایمنی بدن به بازار عرضه می شوند پس از ظهور COVID-19 افزایش یافت زیرا بسیاری از مردم امیدوار بودند که این محصولات ممکن است تا حدی از عفونت SARS-CoV-2 محافظت کند و برای کسانی که به COVID-19 مبتلا می شوند به کاهش شدت بیماری کمک کند.
سیستم ایمنی بدن را در برابر عوامل بیماری زا که باعث بیماری می شوند محافظت می کند و شامل پاسخ های ذاتی است که اولین خط دفاعی هستند و واکنش های تطبیقی که بعداً درگیر می شوند.
سیستم ایمنی ذاتی شامل موانع فیزیکی مانند پوست و اپیتلیوم روده است که به جلوگیری از ورود عوامل بیماری زا کمک می کند. همچنین شامل لکوسیت ها (گلبول های سفید خون) - مانند نوتروفیل ها، ماکروفاژها (که سیتوکین ها را آزاد می کنند) و سلول های کشنده طبیعی - که سعی در شناسایی و از بین بردن عوامل بیماری زای خارجی دارند. با این حال، این اجزا غیر اختصاصی هستند به این معنی که بر خلاف سیستم ایمنی سازگار، آنها عوامل بیماری زای خاص را تشخیص نمی دهند و به آنها پاسخ نمی دهند.
سیستم ایمنی تطبیقی شامل لنفوسیت های B (سلول های B) است که آنتی بادی ها را در خون و بافت ها ترشح می کنند (فرآیندی که به ایمنی هومورال معروف است) و لنفوسیت های T (سلول های T؛ فرایندی که به عنوان ایمنی با واسطه سلول شناخته می شود)، که هر دو پاتوژن هستند. توسعه پاسخ تطبیقی چند روز یا چند هفته طول می کشد اما "حافظه" ایمونولوژیکی ایجاد می کند. در نتیجه، قرار گرفتن بعدی در معرض همان عامل بیماری زا منجر به پاسخ ایمنی قوی و سریع می شود واکسیناسیون سیستم ایمنی تطبیقی را هدف قرار می دهد و بدن را از قرار گرفتن در معرض همان عامل بیماری زا در آینده محافظت می کند.
پاسخ ایمنی بدن به عوامل بیماری زا منجر به التهاب می شود و باعث قرمزی، تورم، گرما، درد و از دست دادن عملکرد بافت می شود. التهاب به از بین بردن عامل بیماری زا و آغاز روند بهبودی کمک می کند اما همچنین علت علائم و آسیب شناسی شدید است. به عنوان مثال، فعال شدن سلول های CD8 T به عنوان بخشی از پاسخ ایمنی سازگار می تواند التهاب را افزایش داده و باعث آسیب ریوی شود. این فرآیند می تواند منجر به سندرم بیماری تنفسی حاد شود که در برخی از بیماران مبتلا به COVID-19 رخ داده است. علائم دیگر التهاب، از جمله افزایش سطح پروتئین واکنشی C و اینترلوکین 6، گاهی در بیماران مبتلا به COVID-19 شدید ایجاد می شود برخی از بیماران مبتلا به COVID-19 طوفان سیتوکین را تجربه می کنند یک وضعیت بحرانی ناشی از تولید بیش از حد سایتوکاین های التهابی، از جمله فاکتور نکروز تومور آلفا، اینترلوکین -1 بتا و اینترلوکین 6. این وضعیت شدت بیماری و خطر مرگ را افزایش می دهد بنابراین تعدیل پاسخ التهابی بدن جزء مهمی از مدیریت COVID-19 است.
افراد برای عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن به ویتامین ها و مواد معدنی متعددی از جمله ویتامین C، ویتامین D و روی نیاز دارند و کمبودهای بالینی این مواد مغذی می تواند حساسیت به عفونت را افزایش دهد. سایر ترکیبات مکمل غذایی، مانند گیاهان دارویی و پروبیوتیک ها، نقش اساسی در بدن ندارند اما ممکن است بر عملکرد سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارند. با این حال، اندازه گیری تأثیر ویتامین ها، مواد معدنی و سایر ترکیبات مکمل غذایی بر سیستم ایمنی بدن دشوار است زیرا سیستم ایمنی یک شبکه پیچیده از اندام ها، بافت ها و سلول ها است. هیچ اندازه گیری مستقیمی از عملکرد سیستم ایمنی و مقاومت در برابر بیماری وجود ندارد.
اگرچه واکسن های COVID-19 در حال حاضر در دسترس هستند و درمان های دارویی در حال توسعه هستند اما علاقه به ترکیبات مکمل غذایی که ممکن است عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کرده و التهاب را کاهش دهد تا از COVID-19 جلوگیری کند یا علائم و نشانه های آن را مدیریت کند همچنان بالاست. بسیاری از این مواد در افراد مبتلا به COVID-19 مورد مطالعه قرار نگرفته است اما تحقیقات نشان می دهد که ممکن است عملکرد سیستم ایمنی را بهبود بخشد و از علائم سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر عفونت های دستگاه تنفسی جلوگیری یا کاهش دهد. بنابراین، برخی از دانشمندان بر این باورند که آنها ممکن است برای COVID-19 وعده دهند اگرچه قدرت شواهد در حمایت از این گمانه زنی ها بسیار متفاوت است.
این برگه اطلاعاتی را در مورد ایمنی و کارایی این مکمل های غذایی خلاصه می کند. مواد تشکیل دهنده به ترتیب حروف الفبا ارائه شده است. استناد به تحقیقات منتشر شده و آزمایشات بالینی در حال انجام در سراسر جهان است.
محتوای این برگه از تاریخ انتشار فعلی است اما از آنجا که این یک منطقه تحقیقاتی است که به سرعت در حال پیشرفت است ممکن است از آن زمان شواهد بیشتری در دسترس باشد.

آندروگرافیس

Andrographis paniculata، همچنین به عنوان Chuān Xīn Lián شناخته می شود گیاهی است که بومی مناطق نیمه گرمسیری و آسیای جنوب شرقی است. برگها و قسمتهای هوایی آن در طب سنتی آیورودا، چینی و تایلندی برای تسکین علائم سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر عفونتهای دستگاه تنفسی استفاده می شود. گفته می شود اجزای فعال آندروگرافی آندروگرافولید و مشتقات آن هستند که لاکتون های دیترپن هستند و ممکن است دارای اثرات ضد ویروسی، ضد التهابی و تحریک کننده سیستم ایمنی باشند.
اثربخشی: مطالعات انجام شده قبل از ظهور COVID-19 نشان می دهد که مکمل آندروگرافی می تواند شدت عفونت های دستگاه تنفسی را کاهش دهد. به دلیل این یافته ها، برخی دانشمندان معتقدند که آندروگرافی می تواند به درمان علائم COVID-19 کمک کند اما مطالعات به طور کامل استفاده از این گیاه را برای این منظور ارزیابی نکرده اند.
چند مطالعه در شرایط آزمایشگاهی نشان می دهد که آندروگرافولید جدا شده از آندروگرافی می تواند پروتئاز اصلی SARS-CoV-2 را متصل کند در نتیجه از تکثیر، رونویسی و تشخیص سلول میزبان جلوگیری می کند در یک کارآزمایی بالینی کوچک در تایلند، محققان اثرات 60 میلی گرم یا 100 میلی گرم عصاره آندروگرافیس (که در تایلند Fah Talai Jone نامیده می شود) را 3 بار در روز در 12 نفر با علائم خفیف تا متوسط COVID-19 تجویز کردند به علائم COVID-19، به ویژه سرفه، طی چند روز پس از شروع مصرف دوز کم (60 میلی گرم) آندروگرافی، بهبود یافت و همه بیماران پس از 3 هفته بهبود یافتند. هیچ اطلاعاتی در مورد اثر دوز آندروگرافی 100 میلی گرم ارائه نشد. بر اساس این یافته ها، یک آزمایش بزرگتر با کنترل دارونما بین 60 شرکت کننده انجام شد و وزارت بهداشت تایلند متعاقباً برنامه آزمایشی استفاده از Fah Talai Jone را برای افراد 18 تا 60 ساله با علائم جزئی در 72 ساعت پس از تشخیص COVID-19 تایید کرد یک سلب مسئولیت بالینی سه جانبه خارجی در تیبیلیس، جورجیا در حال بررسی این است که آیا محصولی به نام Kan-Jang® حاوی آندروگرافی و Eleutherococcus senticosus (2 کپسول، 3 بار در روز برای دوز کل روزانه 90 تا 120 میلی گرم آندروگرافولیدها) به مدت 2 هفته کاهش می یابد یا خیر. شدت علائم التهابی (از جمله سردرد، از دست دادن بویایی، احتقان بینی، سرفه، درد عضلانی و تب) در حدود 140 بزرگسال بستری در بیمارستان با COVID-19 تخفیف پیدا کرد.
ایمنی: ایمنی اندروگرافیس به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است اما در مورد استفاده از دوزهای معمولی گیاه (340 تا 1200 میلی گرم در روز) برای دوره های کوتاه مدت هیچ نگرانی در مورد ایمنی گزارش نشده است در آزمایشات بالینی عوارض جانبی جزئی از جمله تهوع، استفراغ، سرگیجه، بثورات پوستی، اسهال و خستگی مشاهده شده است. واکنشهای آلرژیک نیز ممکن است رخ دهد. یافته های برخی از مطالعات روی حیوانات نشان می دهد که آندروگرافی می تواند بر باروری تأثیر منفی بگذارد بنابراین متخصصان استفاده از آن را برای زنان باردار و مردان و زنان در دوران پیش از بارداری توصیه می کنند.
این که آیا اثرات محرک ایمنی بالقوه آندروگرافی می تواند طوفان سایتوکین های مرتبط با COVID-19 را بدتر کند یا خیر، مشخص نیست.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

اکیناسه

اکیناسه، که معمولاً به عنوان گل سرخ بنفش شناخته می شود گیاهی است که در آمریکای شمالی و اروپا رشد می کند. اگرچه جنس اکیناسه گونه های زیادی دارد عصاره های E. purpurea ، E. angustifolia و E. pallida بیشترین استفاده را در مکمل های غذایی دارند. مکمل های اکیناسه در بازار ایالات متحده اغلب حاوی عصاره از گونه های مختلف و قسمت های گیاهی است.
اکیناسه حاوی ترپن های فرار، پلی ساکاریدها، پلی استیلن ها، آلکامیدها، ترکیبات فنلی، استرهای اسید کافئیک و گلیکوپروتئین ها است با این حال، اجزای فعال ادعایی اکیناسه به خوبی مشخص نشده اند و ترکیب شیمیایی گونه های مختلف اکیناسه متفاوت است.
اکیناسه ممکن است دارای فعالیت های آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی باشد مونوسیت ها و سلول های کشنده طبیعی را تحریک کند و از اتصال ویروس ها به سلول های میزبان جلوگیری کند. همچنین ممکن است با مهار سایتوکاین های التهابی التهاب را کاهش دهد. اکثر مطالعات انجام شده در مورد اکیناسه ارزیابی می کنند که آیا این گیاه به پیشگیری و درمان سرماخوردگی و سایر بیماری های تنفسی فوقانی کمک می کند یا خیر، اما در طب سنتی برای بهبود زخم نیز مورد استفاده قرار گرفته است.
اثربخشی: چندین مطالعه نشان می دهند که اکیناسه مزایای محدودی برای جلوگیری از سرماخوردگی دارد بنابراین برخی از محققان پیشنهاد کرده اند که اکیناسه ممکن است اثرات مشابهی بر COVID-19 داشته باشد با این حال، هیچ مطالعه ای استفاده از اکیناسه را برای پیشگیری یا درمان COVID-19 در انسان ارزیابی نکرده است.
یک مطالعه اولیه آزمایشگاهی نشان داد که Echinaforce، محصولی حاوی E. purpurea ، SARS-CoV-2 را غیرفعال کرده است. با توجه به سلب مسئولیت سایت رژیم سلامتی هیچ کارآزمایی بالینی در حال حاضر برای ارزیابی اثرات اکیناسه بر COVID-19 برنامه ریزی نشده یا در حال انجام نیست اگرچه مطالعات در حال ارزیابی اثرات اکیناسه بر سیستم ایمنی بدن و سرماخوردگی و سایر عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی هستند.
از آنجا که اکیناسه ممکن است دارای اثرات تحریک کننده سیستم ایمنی باشد برخی از محققان پیشنهاد کرده اند که ممکن است طوفان سایتوکاین را که در بیماران مبتلا به COVID-19 ایجاد می شود بدتر کند. با این حال، شواهد محدودی از آزمایشات بالینی نشان می دهد که استفاده از اکیناسه سطوح سایتوکاین های پیش التهابی را کاهش می دهد - نه افزایش.
ایمنی: به نظر می رسد اکیناسه بی خطر است و عوارض جانبی کمی گزارش کرده است که شایع ترین آنها ناراحتی های گوارشی و بثورات پوستی است. گزارش های جداگانه ای از افزایش آنزیم های کبدی و آسیب کبدی با استفاده از آن مرتبط بوده است اما این اتفاقات می تواند ناشی از آلودگی یا آماده سازی محصول باشد. در موارد نادر، اکیناسه می تواند واکنش های آلرژیک ایجاد کند.
ایمنی اکیناسه در دوران بارداری مشخص نیست بنابراین متخصصان استفاده از مکمل های اکیناسه را توسط زنان باردار توصیه نمی کنند.

Elderberry

میوه اقطی (که معمولاً به عنوان "elderberry" نوشته می شود) میوه یک درخت کوچک برگریز، Sambucus nigra (همچنین به عنوان پیر اروپایی یا سیاهپوست سیاه شناخته می شود) است که در آمریکای شمالی، اروپا و بخشهایی از آفریقا و آسیا رشد می کند الدربری حاوی ترکیبات زیادی است - از جمله آنتوسیانین ها، فلاونول ها و اسیدهای فنولیک - که ممکن است دارای اثرات آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد ویروسی، ضد میکروبی و تحریک کننده ایمنی باشند در مطالعات انجام شده در مورد اثرات گیاه الدربری در درجه اول از عصاره الدربری استفاده شده است نه از خود توت.
اثربخشی: فروش مکمل های الدربری مدت کوتاهی پس از شروع بیماری همه گیر COVID-19 در ایالات متحده بیش از دو برابر شد و برخی از محققان مطالعه استفاده از گیاه الدربری برای درمان علائم COVID-19 را توصیه کرده اند.
علاقمندی به خشخاش بر اساس تحقیقات اولیه آزمایشگاهی و حیوانی است که نشان می دهد اجزای الدربری با جلوگیری از اتصال ویروس ها به سلول های میزبان و تحریک سیستم ایمنی می تواند از عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی جلوگیری کند. تأثیرات الدربری بر سرماخوردگی و آنفولانزا در چند کارآزمایی بالینی کوچک با نتایج امیدوارکننده مورد بررسی قرار گرفته است اما هیچ کارآزمایی بالینی استفاده از الدربری برای پیشگیری یا درمان COVID-19 را ارزیابی نکرده است. که توانایی ترکیبی از 600 میلی گرم عصاره الدربری با هیدروکسی کلروکین، آزیترومایسین، روی، ویتامین C، ویتامین D، N- استیل سیستئین و کورستین را برای پیشگیری یا درمان COVID-19 مورد بررسی قرار می دهد.
ایمنی: به نظر می رسد الدربری و میوه رسیده برای مصرف بی خطر است اما پوست، برگ، دانه ها و میوه خام یا نارس S. nigra حاوی گلیکوزید سیانوژنیک است که به طور بالقوه سمی است و می تواند باعث تهوع، استفراغ، اسهال، کم آبی بدن، دیورز و مسمومیت با سیانید شود. حرارت ناشی از پخت و پز این سم را از بین می برد بنابراین میوه های پخته شده و محصولات تجاری مناسب پردازش شده این نگرانی را برای ایمنی ایجاد نمی کند. الدربری ممکن است بر متابولیسم انسولین و گلوکز تأثیر بگذارد بنابراین به گفته متخصصان، افراد مبتلا به دیابت باید با احتیاط از آن استفاده کنند. ایمنی الدربری در دوران بارداری مشخص نیست بنابراین متخصصان استفاده از مکمل های الدربری توسط زنان باردار را توصیه نمی کنند
تجزیه و تحلیل های اخیر نشان می دهد که برخی از مکمل های الدربری تقلب شده اند زیرا بسیار رقیق شده اند یا حاوی یک ماده ارزان تر مانند عصاره برنج سیاه به جای الدربری هستند این تقلب ممکن است به دلیل افزایش محبوبیت این محصولات باشد که می تواند کمبود عرضه را ایجاد کند.

جینسینگ

جینسنگ نام مشترک چندین گونه از جنس Panax است که اغلب Panax ginseng (که به آن جینسنگ آسیایی یا جینسنگ کره ای نیز گفته می شود) و Panax quinquefolius (جینسنگ آمریکایی) است. جینسنگ آسیایی عمدتا در چین و کره رشد می کند در حالی که جینسنگ آمریکایی در ایالات متحده و کانادا رشد می کند.
گلیکوزیدهای تری ترپن، که به عنوان جینسنوزیدها نیز شناخته می شوند برخی از اجزای اصلی فعال در جینسنگ هستند. اگرچه جینسنگ حاوی تعداد زیادی جینسنوزید است تحقیقات بر روی جینسنوزید Rb1 و ترکیب K متمرکز شده است ماده ای فعال زیستی که در اثر متابولیزه شدن میکروبیوتای روده جینسنوزیدها ایجاد می شود. روش تهیه محصول و تغییرات میکروبیوتای روده در بین افراد می تواند بر نوع و مقدار ترکیبات فعال زیستی جینسنگ در بدن تأثیر بگذارد.
مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان می دهد که جینسنگ تکثیر لنفوسیت های B را تحریک می کند و تولید برخی از اینترلوکین ها و اینترفرون گاما را افزایش می دهد. این سایتوکاین ها بر فعال سازی و تعدیل سیستم ایمنی تأثیر می گذارد. جینسینگ همچنین ممکن است تکثیر ویروس را مهار کرده و فعالیت ضد التهابی داشته باشد. با این حال، اینکه آیا جینسینگ از نظر بالینی بر عملکرد سیستم ایمنی بدن انسان تأثیر معنی دار دارد یا نه، مشخص نیست.
گیاه شناسی دیگر، eleuthero (Eleutherococus senticosus)، گاهی اوقات با جینسنگ واقعی اشتباه گرفته می شود. Eleuthero قبلاً جینسنگ سیبری نامیده می شد اما از جنس گیاهان Eleutherococcus و نه جنس Panax می آید و حاوی جینسنوزیدها نیست.
اثربخشی: چندین آزمایش بالینی بررسی کرده اند که آیا جینسینگ از عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا جلوگیری می کند یا خیر، اما نتایج متفاوت بوده و هیچ یک از کارآزمایی ها COVID-19 را مورد بررسی قرار نداده است. بر اساس این شواهد محدود در مورد اثرات جینسینگ بر عملکرد سیستم ایمنی و درمان عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی، برخی از محققان مطالعه استفاده از جینسینگ را برای پیشگیری یا درمان COVID-19 توصیه می کنند. هدف یک سلب مسئولیت بالینی سه جانبه خارجی در هنگ کنگ این است که تعیین کند آیا جینسینگ و سایر ترکیبات، به عنوان بخشی از طب سنتی چینی که به تنهایی طراحی شده است به بهبود 150 کودک و بزرگسال مبتلا به COVID-19 کمک می کند تا پس از ترخیص از بیمارستان سریعتر بهبود یابند. هیچ کارآزمایی بالینی دیگری با استفاده از جینسنگ به تنهایی یا همراه با سایر مواد برای پیشگیری یا درمان COVID-19 برنامه ریزی نشده یا در حال انجام نیست.
ایمنی: به نظر می رسد جینسنگ بی خطر است. بیشتر عوارض جانبی آن، از جمله سردرد، مشکل در خواب و علائم گوارشی، جزئی هستند. با این حال، دوزهای بیش از 2.5 گرم در روز ممکن است باعث بی خوابی، تاکی ریتمی، فشار خون بالا و عصبی شود.
چند مورد گزارش شده از خونریزی واژینال و ماستالژی (درد سینه) در دهه 1970 و 1980 نگرانی هایی را در مورد ایمنی جینسنگ ایجاد کرد. برخی از دانشمندان به این نتیجه رسیدند که جینسنگ دارای اثرات استروژنیک است با این حال، یکی از این موارد مورد استفاده از "جینسنگ رومانیایی" بود و اینکه آیا این جینسنگ واقعی بود مشخص نیست. علاوه بر این، eleuthero اغلب در آن زمان به اشتباه جینسنگ نامیده می شد زیرا "جینسنگ سیبری" نامیده می شد. با این وجود، برخی از کارشناسان هشدار می دهند که استفاده از جینسینگ در دوران بارداری ممکن است بی خطر نباشد.

ملاتونین

ملاتونین هورمونی است که توسط غده صنوبری در مغز، عمدتا در طول شب تولید می شود و به تنظیم ریتم های شبانه روزی کمک می کند. سطح آن با افزایش سن کاهش می یابد. اکثر مطالعات مکمل ملاتونین توانایی آن را در کنترل چرخه خواب و بیداری، ارتقاء خواب و کاهش پرش پا ارزیابی کرده اند.
مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد ملاتونین با افزایش تکثیر و بلوغ سلول های کشنده طبیعی، لنفوسیت های T و B، گرانولوسیت ها و مونوسیت ها پاسخ ایمنی را افزایش می دهد. ملاتونین همچنین به نظر می رسد دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است با این حال، مشخص نیست که آیا این خواص تأثیر بالینی قابل توجهی بر ایمنی در انسان دارند یا خیر.
اثربخشی: هیچ شواهدی نشان نمی دهد که ملاتونین به پیشگیری یا درمان COVID-19 کمک می کند. با این حال، برخی از محققان مطالعه اثرات ملاتونین بر COVID-19 را به دلیل خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و تقویت کننده سیستم ایمنی توصیه می کنند.
یک مطالعه نشان داد که در بین 26،779 نفر که برای COVID-19 آزمایش شده اند افرادی که از مکمل های ملاتونین استفاده کرده اند کمتر احتمال دارد به این بیماری مبتلا شوند. علاوه بر این، برخی از شواهد کارآزمایی بالینی نشان می دهد که ملاتونین ممکن است به کاهش سطح سایتوکاین در افراد مبتلا به دیابت، مولتیپل اسکلروزیس و سایر شرایط سلامتی کمک کند. بنابراین، برخی از محققان معتقدند مکمل های ملاتونین ممکن است به تعدیل طوفان سایتوکاین که می تواند در COVID-19 ایجاد شود کمک کند اما مطالعات این فرضیه را آزمایش نکرده اند.
چندین آزمایش در مورد افراد مبتلا به COVID-19 در حال انجام است از جمله یک سلب مسئولیت کوچک سه جانبه که به بررسی اثرات مکمل ملاتونین 10 میلی گرم سه بار در روز به مدت 14 روز در حدود 30 بزرگسال 18 ساله و بالاتر مبتلا به COVID- 19 می پردازد. یک مطالعه دیگر بررسی اثرات 10 میلی گرم ملاتونین به علاوه 1000 میلی گرم ویتامین C روزانه بر علائم و پیامدهای حدود 150 بزرگسال 50 ساله و بالاتر مبتلا به COVID-19 است که در بیمارستان بستری نشده اند.
ایمنی: دوزهای معمولی 1 تا 10 میلی گرم در روز ملاتونین برای استفاده کوتاه مدت بی خطر است عوارض جانبی گزارش شده، که معمولاً جزئی هستند شامل سرگیجه، سردرد، تهوع، ناراحتی معده، بثورات و خواب آلودگی است. با این حال، برخی گزارش ها سطح بالای ملاتونین خون را با تاخیر در بلوغ و هیپوگنادیسم مرتبط می دانند.
مطالعات مکمل ملاتونین در دوران بارداری و شیردهی را ارزیابی نکرده اند اما برخی تحقیقات نشان می دهد که این مکمل ها می توانند عملکرد تخمدان را مهار کنند. بنابراین، برخی از متخصصان توصیه می کنند زنان باردار یا شیرده از مصرف ملاتونین اجتناب کنند.

N- استیل سیستئین

N- استیل سیستئین (NAC) مشتق شده از آمینو اسید سیستئین است. این آنتی اکسیدان است و سطح گلوتاتیون را در بدن افزایش می دهد. NAC فعالیت موکولیتیک دارد بنابراین به کاهش سطح مخاط تنفسی کمک می کند. تحقیقات آزمایشگاهی نشان می دهد که NAC ممکن است عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کرده و تکثیر ویروسی را سرکوب کند. NAC همچنین سطح اینترلوکین 6 را کاهش می دهد و اثرات ضد التهابی دیگری نیز دارد.
بسیاری از تحقیقات در مورد NAC از شکل مایع استنشاقی این ترکیب استفاده کرده اند. این فرم - که به عنوان یک دارو طبقه بندی می شود نه یک مکمل غذایی - توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به عنوان یک عامل موکولیتیک و برای کاهش ویسکوزیته ترشح تنفسی تأیید شده است. محصولات حاوی NAC نیز به عنوان مکمل های غذایی به فروش می رسند.
اثربخشی: هیچ شواهدی نشان نمی دهد که NAC به پیشگیری یا درمان COVID-19 کمک می کند. با این حال، مطالعات استفاده از NAC خوراکی برای درمان بیماری های برونش ریوی، مانند برونشیت و بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) را با نتایج امیدوارکننده ای در کاهش تعداد اپیزودها و شدت علائم ارزیابی کرده اند.
به دلیل این یافته ها، اثرات آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد ویروسی احتمالی NAC. و فعالیت موکولیتیک آن، برخی از محققان معتقدند که استفاده از NAC به عنوان یک درمان کمکی ممکن است نتایج را در بیماران مبتلا به COVID-19 بهبود بخشد چندین آزمایش بالینی سلب مسئولیت پیوند خارجی این امکان را بررسی می کنند. به عنوان مثال، یک سلب مسئولیت کوچک سه جانبه در مکزیک، اثرات 600 میلی گرم NAC را در هر 12 ساعت، همراه با داروی پنتوکسیفیلین، به مدت 5 روز در حدود 11 کودک و بزرگسال مبتلا به COVID-19 و ذات الریه شدید ارزیابی می کند. سلب مسئولیت دیگر پیوند خارجی این است که آیا NAC همراه با گلیسین به مدت 2 هفته نتایج را در حدود 64 بزرگسال بستری 55 تا 85 ساله بستری در بیمارستان مبتلا به COVID-19 بهبود می بخشد یا خیر.
ایمنی: به عنوان یک داروی مورد تایید FDA، مشخصات ایمنی NAC مورد ارزیابی قرار گرفته است. عوارض جانبی گزارش شده از NAC خوراکی شامل تهوع، استفراغ، درد شکم، اسهال، سوء هاضمه و ناراحتی اپی گاستریک است. هیچ نگرانی ایمنی در مورد محصولات دارای برچسب مکمل های غذایی حاوی NAC گزارش نشده است.

اسیدهای چرب امگا 3

اسیدهای چرب امگا 3 (امگا 3) اسیدهای چرب چند غیر اشباع هستند که در غذاهای خاصی مانند دانه کتان و ماهی های چرب و همچنین مکمل های غذایی مانند روغن ماهی وجود دارند. چندین امگا 3 مختلف وجود دارد از جمله آلفا لینولنیک اسید (ALA)، اما بیشتر تحقیقات علمی بر امگا 3 های زنجیره بلند، ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) متمرکز است. منابع اصلی غذایی EPA و DHA ماهی چرب و روغن ماهی است.
هیئت غذا و تغذیه (FNB) آکادمی های ملی علوم، مهندسی و پزشکی، دریافت مناسب AI؛ مصرفی که برای اطمینان از کفایت تغذیه ای در نظر گرفته شده است) برای امگا 3 ها تنظیم شده است که از 0.5 تا 1.6 گرم در روز برای نوزادان و کودکان متغیر است. (بسته به سن) و از 1.1 تا 1.6 گرم در روز برای بزرگسالان. FNB توصیه های مصرفی برای EPA و DHA ایجاد نکرده است زیرا آنها مواد مغذی ضروری نیستند. فقط ALA، که بدن ما نمی تواند سنتز کند ضروری است. بدن ما می تواند ALA را به EPA و DHA تبدیل کند.
امگا 3 به عنوان اجزای فسفولیپیدها که ساختار غشای سلولی را تشکیل می دهند نقش مهمی ایفا می کنند. امگا 3 ها همچنین ایکوزانوئیدها را تشکیل می دهند. این مولکول های سیگنال بر سیستم قلبی عروقی، ریوی، ایمنی و غدد درون ریز بدن تأثیر می گذارد. اسیدهای چرب امگا 6 طبقه اصلی دیگر اسیدهای چرب اشباع نشده، ایکوزانوئیدها را تشکیل می دهند و این ایکوزانوئیدها به طور کلی واسطه های قوی تری برای التهاب، انقباض عروق و تجمع پلاکت ها هستند تا اسیدهای چرب امگا 3. بنابراین، غلظت بیشتر امگا 3 نسبت به امگا 6، تعادل ایکوزانوئید را به سمت فعالیت التهابی کمتر هدایت می کند.
مصرف بیشتر و سطح EPA و DHA در خون با سطوح پایین تر سایتوکاین های التهابی مرتبط است. امگا 3 ممکن است با تنظیم فعالیت ماکروفاژها، نوتروفیلها، سلولهای T، سلولهای B سلولهای کشنده طبیعی و سایر سلولهای ایمنی بر عملکرد سیستم ایمنی تأثیر بگذارد.
کمبود امگا 3 می تواند باعث زبری و پوسته پوسته شدن پوست و درماتیت شود. با این حال، محققان غلظت قطع DHA یا EPA را در زیر نقاط پایانی عملکردی مانند عملکرد بینایی یا عصبی یا پاسخ ایمنی مختل نکرده اند. تقریباً همه در ایالات متحده مقادیر کافی امگا 3 دریافت می کنند تا از کمبود آن جلوگیری کنند اما بسیاری از افراد ممکن است از مصرف بیشتر EPA و DHA، به ویژه برای حفظ یا بهبود سلامت قلب و عروق، سود ببرند.
اثربخشی: اینکه آیا مصرف بیشتر یا سطح امگا 3 در خون خطر یا شدت COVID-19 را کاهش می دهد مشخص نیست. با این حال، استفاده خودکار از مکمل های امگا 3 (دوز گزارش نشده) بیش از سه بار در هفته به مدت حداقل 3 ماه در میان 372،720 ساکن انگلستان در سنین 16 تا 90 سال با 12 درصد کاهش خطر SARS-CoV-2 همراه بود. عفونت پس از تعدیل برای اختلالات احتمالی. یافته ها برای 45،757 فرد در ایالات متحده و برای 27،373 شرکت کننده در سوئد مشابه بود.
به دلیل این یافته ها و اثرات بالقوه ضدالتهابی و تحریک کننده امگا 3، بسیاری از محققان معتقدند که امگا 3 ممکن است برای بیماران مبتلا به COVID-19 مفید باشد تجزیه و تحلیل سطوح گلبولهای قرمز EPA به علاوه DHA در بین 100 بیمار بستری مبتلا به COVID-19 (میانگین سنی 72.5 سال) هیچ تفاوتی در خطر مرگ در بین چارکهای EPA به علاوه سطوح DHA پیدا نکرد. در یک کارآزمایی بالینی در ایران، 42 نفر از 128 بیمار بدحال مبتلا به COVID-19 (میانگین سنی 64 تا 66 سال) یک مکمل 1000 میلی گرم امگا 3 حاوی 400 میلی گرم EPA و 200 میلی گرم DHA به مدت 14 روز دریافت کردند. در مقایسه با افرادی که مکمل دریافت نکرده بودند بیماران دریافت کننده مکمل میزان بقاء یک ماهه بالاتری داشتند. مکمل امگا 3 همچنین چندین معیار عملکرد تنفسی و کلیوی از جمله pH شریانی، نیتروژن اوره خون و سطح کراتینین را بهبود بخشید اما بر سایر اقدامات از جمله اشباع اکسیژن یا شمارش گلبول های سفید خون تاثیری نداشت.
چند آزمایش بالینی دیگر سلب مسئولیت ارتباط خارجی در حال بررسی این است که آیا مکمل های امگا 3 به کاهش خطر ابتلا به COVID-19 کمک می کند یا به کاهش سطوح التهاب کمک می کند. به عنوان مثال، یک سلب مسئولیت سه جانبه در مورد 100 بزرگسال سالم 30 تا 66 ساله در اردن در حال بررسی این است که آیا مجتمع ماهی سالمون و ماهی روغنی 300 میلی گرم امگا 3 روزانه به مدت 2 ماه بر سطوح اینترلوکین -1 بتا، اینترلوکین 6 تأثیر می گذارد یا خیر. و عامل نکروز تومور؛ این سایتوکاین ها در طوفان سایتوکین ها دخیل هستند. یکی دیگر از سلب مسئولیت های ارتباطی سه جانبه بالینی در نروژ در حال بررسی این است که آیا یک مکمل روزانه روغن کبد ماهی کاد که مجموعاً 1200 میلی گرم امگا 3 با زنجیره بلند (عمدتا EPA و DHA) را به مدت 6 ماه ارائه می دهد خطر ابتلا به COVID-19 را کاهش می دهد و از شدت بیماری در حدود 80،000 بزرگسال سالم 18 تا 75 ساله می کاهد.
ایمنی: FNB سطح قابل تحمل مصرف بالایی UL؛ حداکثر مصرف مجاز امگا 3 روزانه بعید است که عوارض نامطلوبی روی سلامتی ایجاد کند) دوزهای بالای DHA و یا EPA (900 میلی گرم در روز EPA به علاوه 600 mg/day DHA یا بیشتر برای چند هفته) ممکن است عملکرد سیستم ایمنی را کاهش و پاسخهای التهابی سرکوب کند.
دوزهای 2 تا 15 گرم در روز EPA و یا DHA نیز ممکن است با کاهش تجمع پلاکت ها زمان خونریزی را افزایش دهد. با این حال، طبق گفته مقامات ایمنی غذایی اروپا (EFSA)، مصرف طولانی مدت مکمل های EPA و DHA در دوزهای ترکیبی حداکثر 5 گرم در روز برای بزرگسالان بی خطر است. EFSA خاطرنشان کرد که این دوزها باعث ایجاد مشکلات خونریزی یا تأثیر بر عملکرد سیستم ایمنی، هموستاز گلوکز یا پراکسیداسیون لیپیدها نشده است. به همین ترتیب، FDA به این نتیجه رسیده است که مکمل های غذایی بیش از 5 گرم در روز EPA و DHA توصیه شده را ارائه نمی دهند.
معمولاً عوارض جانبی مکمل های امگا 3- از جمله طعم ناخوشایند، بوی بد دهان، سوزش سر دل، حالت تهوع، ناراحتی های گوارشی، اسهال، سردرد و عرق بد بو - معمولاً خفیف است.
اطلاعات بیشتر در مورد امگا 3 در برگه اطلاعات حرفه ای سلامت ODS روی امگا 3 موجود است.

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های زنده ای هستند که در صورت مصرف مقادیر مناسب، مزایای سلامتی را برای میزبان ایجاد می کنند. آنها شامل باکتری های خاصی (به عنوان مثال، Lactobacillus acidophilus ، Lactobacillus rhamnosus و Bifidobacterium longum) و مخمرها (به عنوان مثال، Saccharomyces boulardii) هستند. پروبیوتیک ها به طور طبیعی در برخی از غذاهای تخمیر شده وجود دارند به برخی از محصولات غذایی اضافه می شوند و به عنوان مکمل های غذایی در دسترس هستند.
پروبیوتیک ها از نظر نوع آنها مشخص می شوند که شامل جنس، گونه، زیرگونه (در صورت وجود) و نام سویه الفبایی است. مقادیر آنها در واحدهای تشکیل دهنده کلونی (CFU) اندازه گیری می شود که تعداد سلولهای زنده را نشان می دهد. مقادیر رایج مورد استفاده 1 x 109 (1 میلیارد CFU؛ معمولاً 109 CFU) و 1 x 1010 (10 میلیارد CFU یا 1010 CFU) است.
پروبیوتیک ها عمدتا در دستگاه گوارش عمل می کنند. آنها ممکن است عملکرد سیستم ایمنی بدن را به روش های مختلف از جمله افزایش عملکرد سد روده، افزایش تولید ایمونوگلوبولین، مهار تکثیر ویروس و افزایش فعالیت فاگوسیتی گلبول های سفید خون را افزایش دهند. با این حال، مکانیسم اثرات بالقوه آنها بر عملکرد سیستم ایمنی مشخص نیست. علاوه بر این، یافته های تحقیق در مورد یک سویه پروبیوتیک را نمی توان به سایرین تعمیم داد.
اثربخشی: چندین بررسی سیستماتیک و متاآنالیزهای منتشر شده قبل از ظهور COVID-19 استفاده از پروبیوتیک ها را برای پیشگیری یا درمان عفونت های دستگاه تنفسی در کودکان و بزرگسالان ارزیابی کرده است. همه این مطالعات نشان دادند که پروبیوتیک ها اثرات مفیدی بر برخی از نتایج دارند اما نه همه آنها. چندین مطالعه همچنین پیشنهاد کرده اند که پروبیوتیک ها در بیماران مبتلا به ذات الریه مرتبط با دستگاه تنفس و سایر عفونت ها نتایج را بهبود می بخشد اگرچه شواهد از کیفیت پایین و ناهمگونی بالایی برخوردار است. علاوه بر این، استفاده خودسرانه از مکمل های پروبیوتیک بیش از سه بار در هفته به مدت حداقل 3 ماه در میان 372،720 ساکن انگلستان 16 تا 90 ساله با 14 درصد کاهش خطر ابتلا به عفونت SARS-CoV-2 پس از تعدیل عوامل احتمالی در ارتباط بود. یافته ها برای 45،757 فرد در ایالات متحده و برای 27،373 شرکت کننده در سوئد مشابه بود.
به دلیل این یافته ها، بسیاری از محققان معتقدند که پروبیوتیک ها می توانند درمان های کمکی مفیدی برای درمان COVID-19 باشند. این امکان در یک کارآزمایی بالینی در ایتالیا در میان 70 بیمار (میانگین سنی 59 سال) که با COVID-19 بستری شده بودند مورد بررسی قرار گرفت. همه بیماران هیدروکسی کلروکین، آنتی بیوتیک و توسیلیزوماب (آنتی بادی مونوکلونال) را به تنهایی یا به صورت ترکیبی دریافت کردند. علاوه بر این، 28 نفر از 70 بیمار نیز پروبیوتیک (Sivomixx®) حاوی مخلوطی از استرپتوکوکوس، لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم را سه بار در روز با دوز کلی 2400 میلیارد باکتری به مدت 14 روز مصرف کردند. علائم و نشانه ها - از جمله اسهال، تب، آستنی (ضعف)، سردرد، میالژی (درد عضلانی) و تنگی نفس (مشکل تنفس) - در بیمارانی که پروبیوتیک مصرف می کردند در مدت 7 روز به طور قابل توجهی کمتر از افرادی بود که این پروبیوتیک را مصرف نکردند. تجویز پروبیوتیک همچنین خطر مرگ و میر، انتقال به بخش مراقبت های ویژه (ICU) و نارسایی تنفسی را کاهش می دهد.
چندین آزمایش بالینی اضافی سلب مسئولیت پیوند خارجی در حال انجام است. به عنوان مثال، یک سلب مسئولیت سه جانبه خارجی در کانادا قصد دارد بررسی کند که آیا تجویز پروبیوتیک تا 25 روز طول مدت و شدت علائم COVID-19 را در حدود 84 بزرگسال 18 ساله و بالاتر با اشکال متوسط بیماری که در بیمارستان بستری نیستند کاهش می دهد یا خیر. سلب مسئولیت دیگر پیوند خارجی بررسی اثرات مکمل Lactobacillus rhamnosus GG به مدت 28 روز بر میکروبیوم حدود 1000 کودک و بزرگسال 1 ساله و بزرگتر است که در معرض تماس خانگی با فردی تشخیص داده شده با COVID-19 هستند اما هیچ گونه علائم COVID-19 ندارند.
ایمنی: پروبیوتیک ها، مانند سویه های لاکتوباسیلوس، بیفیدوباکتریوم و پروپیونیباکتریوم، سابقه طولانی استفاده در غذا را دارند و اغلب در میکروبیوم طبیعی دستگاه گوارش وجود دارند که نشان می دهد مکمل های پروبیوتیک برای اکثر مردم بی خطر است. عوارض جانبی، که معمولاً جزئی هستند شامل علائم گوارشی، مانند گاز است. با این حال، نگرانی های احتمالی ایمنی می تواند شامل عفونت های سیستمیک باشد به ویژه در افرادی که دارای نقص ایمنی هستند. به عنوان مثال، در برخی موارد (عمدتا در افرادی که به شدت بیمار بودند یا نقص ایمنی داشتند)، استفاده از پروبیوتیک ها با باکتریمی، قارچ (قارچ در خون) یا عفونت هایی که منجر به بیماری شدید می شد مرتبط بود.
اطلاعات بیشتر در مورد پروبیوتیک ها در برگه اطلاعات حرفه ای سلامت ODS در مورد پروبیوتیک ها موجود است.

ویتامین سی

ویتامین C که اسید اسکوربیک نیز نامیده می شود یک ماده مغذی ضروری در بسیاری از میوه ها و سبزیجات از جمله مرکبات، گوجه فرنگی، سیب زمینی، فلفل قرمز و سبز، کیوی، کلم بروکلی، توت فرنگی، جوانه بروکسل و طالبی است. میزان توصیه شده رژیم غذایی (RDA؛ متوسط میزان مصرف روزانه برای تأمین نیاز موردنیاز مواد مغذی 97-98٪ افراد سالم) از 15 تا 115 میلی گرم برای نوزادان و کودکان (بسته به سن) و از 75 تا 120 میلی گرم برای بزرگسالان غیرسیگاری است. ؛ افرادی که سیگار می کشند به 35 میلی گرم بیشتر در روز نیاز دارند.
ویتامین C نقش مهمی را در ایمنی ذاتی و سازگار ایفا می کند احتمالاً به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی، اقدامات ضد میکروبی و ضد ویروسی و تأثیرات بر تعدیل کننده های سیستم ایمنی. ویتامین C به حفظ یکپارچگی اپیتلیال، افزایش تمایز و تکثیر سلول های B و سلول های T، افزایش فاگوسیتوز، عادی سازی تولید سیتوکین و کاهش سطح هیستامین کمک می کند. همچنین ممکن است از تکثیر ویروسی جلوگیری کند.
کمبود ویتامین C عملکرد سیستم ایمنی را مختل کرده و مستعد ابتلا به عفونت ها می شود. برخی تحقیقات نشان می دهد که ویتامین C مکمل عملکرد ایمنی را افزایش می دهد اما تأثیرات آن ممکن است بسته به وضعیت ویتامین C افراد متفاوت باشد.
کمبود ویتامین C در ایالات متحده امری غیر معمول است و تنها حدود 7٪ افراد 6 سال به بالا را تحت تاثیر قرار می دهد. افرادی که سیگار می کشند و افرادی که رژیم غذایی آنها شامل انواع محدودی از غذاها است (مانند برخی از افراد مسن و افراد مبتلا به اختلالات مصرف الکل یا مواد مخدر) بیشتر از سایرین به مقدار کافی ویتامین C دسترسی ندارند.
اثربخشی: در حال حاضر، داده ها برای حمایت از توصیه ای برای استفاده یا مکمل ویتامین C برای پیشگیری یا درمان COVID-19 کافی نیست. با این حال، بسیاری از محققان مطالعه ویتامین C را به عنوان درمان کمکی از جمله توانایی احتمالی آن در کاهش التهاب و آسیب عروقی در این بیماران برای COVID-19 توصیه می کنند.
علاقه به استفاده از مکمل های ویتامین C برای درمان COVID-19 ناشی از تحقیقات است که نشان می دهد مصرف 200 میلی گرم در روز یا بیشتر مکمل های ویتامین C به طور منظم به کاهش طول مدت سرماخوردگی و شدت علائم آن کمک می کند. مکمل های ویتامین C همچنین به نظر می رسد خطر ابتلا به سرماخوردگی را در افرادی که در معرض استرس شدید جسمی هستند - از جمله دوندگان ماراتن، اسکی بازان و سربازان در مناطق زیر قطبی کاهش می دهد علاوه بر این، مکمل ویتامین C ممکن است برای افراد مبتلا به ذات الریه که سطح ویتامین C پایینی دارند و همچنین افرادی که دارای عفونت های ویروسی هستند از جمله اپشتاین بار و تبخال مفید باشد. عملکرد آنتی اکسیدانی ویتامین C همچنین ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو در طول عفونت ها کمک کند. افرادی که وضعیت ویتامین C پایینی دارند ممکن است بیشتر از افرادی که از قبل ویتامین C کافی دریافت کرده اند از مکمل ویتامین C استفاده کنند.
چند مطالعه مشاهده ای تأثیر مکمل ویتامین C بر میزان مرگ و میر در بیماران مبتلا به COVID-19 را بررسی کرده اند و یافته های متفاوتی داشته اند. به عنوان مثال، یک مرور گذشته نگر 102 بیمار (میانگین سنی 63 سال) مبتلا به COVID-19 که تحت مراقبت های ویژه بودند شامل 73 بیمار بود که ویتامین C به علاوه روی (دوزهای مشخص نشده) دریافت کردند. سایر بیماران این مکمل ها را دریافت نکردند مکمل ویتامین C و روی بر مرگ و میر تأثیر نمی گذارد. یکی دیگر از نمودارهای گذشته نگر شامل 152 بیمار مبتلا به COVID-19 (میانگین سن 68 سال) بود که تحت تهویه مکانیکی بودند. میزان مرگ و میر 79 بیمار دریافت کننده مکمل های ویتامین C (دوزهای مشخص نشده) در مقایسه با افرادی که مکمل ویتامین C دریافت نکرده بودند بسیار کمتر بود. علاوه بر این، استفاده خودکار از مکمل های ویتامین C (دوز گزارش نشده) بیش از سه بار در هفته به مدت حداقل 3 ماه در میان 372،720 ساکن انگلستان 16 تا 90 ساله، 45،757 نفر در ایالات متحده و 27،373 نفر در سوئد بود. با خطر بالاتر یا پایین عفونت SARS-CoV-2 همراه نیست.
کارآزمایی کووید A تا Z اثر مکمل روزانه را با 8000 میلی گرم اسید اسکوربیک، 50 میلی گرم روی (به عنوان گلوکونات روی) یا هر دو به مدت 10 روز با استاندارد مراقبت در 214 بزرگسال (میانگین سنی 45.2 سال) مبتلا به COVID-19 مقایسه کرد. بستری نشدند. و هیچ یک از مکمل ها طول مدت علائم را کوتاه نکرد.
مطالعات همچنین اثرات ویتامین C تجویز شده به صورت داخل وریدی را بررسی کرده اند. تجویز داخل وریدی ویتامین C می تواند غلظت پلاسما را بسیار بیشتر از مقادیر تولید شده توسط دوزهای خوراکی ایجاد کند FDA اشکال وریدی ویتامین C را به عنوان دارو طبقه بندی می کند. فقط فرم های خوراکی را می توان به عنوان مکمل های غذایی طبقه بندی کرد. طبق برخی گزارشات موردی از چین، برای مثال، دوز بالای ویتامین C داخل وریدی (10-20 گرم در روز تجویز شده در مدت 8 تا 10 ساعت) شاخص اکسیژن رسانی را در 50 بیمار مبتلا به COVID-19 متوسط تا شدید افزایش داد. همه بیماران سرانجام بهبود یافتند. در یک آزمایشی در چین، 56 بیمار مبتلا به COVID-19 (میانگین سنی 66.7 سال) در بخش مراقبت های ویژه یا ویتامین C داخل وریدی (12 گرم دو بار در روز) یا دارونما به مدت 7 روز یا تا زمان ترخیص ICU یا مرگ دریافت کردند تجویز ویتامین C بر میزان مرگ و میر 28 روزه تأثیر نمی گذارد. در کارآزمایی دیگری روی 60 بیمار مبتلا به عفونت شدید COVID-19 (میانگین سنی 58 تا 61 سال) و دریافت کننده لوپیناویر / ریتوناویر و هیدروکسی کلروکین خوراکی، 30 بیمار نیز به مدت 5 روز ویتامین C داخل وریدی (1.5 گرم چهار بار در روز) دریافت کردند به تجویز ویتامین C بر مرگ و میر، مدت زمان بستری در ICU یا اشباع اکسیژن در هنگام ترشح تأثیر نمی گذارد.
پانل دستورالعمل های درمانی موسسه ملی بهداشت (NIH) COVID-19 اشاره می کند که در بیمارانی که COVID-19 ندارند ویتامین C داخل وریدی به تنهایی یا در ترکیب با سایر مواد مغذی و داروها برخی از نتایج را در بیماران بدحال مبتلا به سپسیس، سندرم بیماری حاد تنفسی یا ذات الریه بهبود می بخشد. با این حال، هیئت به این نتیجه می رسد که داده ها برای حمایت از توصیه ای برای یا عدم استفاده از ویتامین C برای درمان COVID-19 کافی نیست.
چندین آزمایش بالینی دیگر سلب مسئولیت پیوند خارجی در حال بررسی این است که آیا ویتامین C (به صورت داخل وریدی یا به عنوان مکمل غذایی) در ترکیب با سایر ترکیبات مکمل غذایی، داروها یا هر دو به پیشگیری یا درمان COVID-19 کمک می کند. به عنوان مثال، یک سلب مسئولیت از ارتباط سه جانبه در ایتالیا در حال بررسی تجویز داخل وریدی 10 گرم اسید اسکوربیک علاوه بر درمان معمولی در حدود 500 کودک و بزرگسال است که با پنومونی COVID-19 در بیمارستان بستری شده اند. سلب مسئولیت دیگر پیوند خارجی این است که آیا مصرف روزانه 1000 میلی گرم اسید اسکوربیک به اضافه 10 میلی گرم ملاتونین به مدت 14 روز بر علائم و پیامدهای COVID-19 در حدود 150 بزرگسال 50 ساله و بالاتر که بستری نیستند تأثیر می گذارد.
ایمنی: ویتامین C موجود در غذاها و مکمل های غذایی برای کودکان تا 400 تا 1800 میلی گرم در روز (بسته به سن) و تا 2000 میلی گرم در روز برای بزرگسالان بی خطر است. با این حال، این مقادیر در مورد افرادی که تحت مراقبت پزشک تحت درمان با ویتامین C قرار می گیرند اعمال نمی شود. مصرف بیشتر می تواند باعث اسهال، تهوع و گرفتگی شکم شود. دوزهای بالای ویتامین C همچنین ممکن است باعث قرائت غلط بالا یا پایین در برخی از دستگاه های اندازه گیری قند خون شود که برای نظارت بر سطح گلوکز در افراد مبتلا به دیابت استفاده می شود در افراد مبتلا به هموکروماتوز، دوزهای بالای ویتامین C می تواند بار اضافی آهن را تشدید کرده و به بافت های بدن آسیب برساند. FNB توصیه می کند که این افراد در مورد مصرف دوزهای ویتامین C بالاتر از RDA محتاط باشند.
اطلاعات بیشتر در مورد ویتامین C در برگه اطلاعات حرفه ای سلامت ODS در مورد ویتامین C موجود است.

ویتامین دی

ویتامین D که اشکال آن ویتامین D2 و ویتامین D3 است یک ماده مغذی ضروری است که به طور طبیعی تنها در غذاهای کمی مانند ماهی های چرب (شامل ماهی سالمون و ماهی تن)، روغن کبد ماهی، جگر گاو، پنیر و زرده تخم مرغ وجود دارد. غذاهای غنی شده، به ویژه شیر غنی شده، بیشتر ویتامین D را در رژیم های غذایی آمریکایی تأمین می کنند. RDA برای ویتامین D بین 10 تا 15 میکروگرم (400 واحد بین المللی [IU] تا 600 IU) برای کودکان (بسته به سن) و از 15 تا 20 میکروگرم (600 تا 800 IU) برای بزرگسالان متغیر است. بدن همچنین می تواند ویتامین D را از قرار گرفتن در معرض آفتاب سنتز کند.
ویتامین D که از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، غذاها و مکمل ها بدست می آید بیولوژیکی بی اثر است و برای فعال شدن باید دو هیدروکسیلاسیون در بدن انجام دهد. اولین هیدروکسیلاسیون که در کبد رخ می دهد ویتامین D را به 25 هیدروکسی ویتامینD تبدیل می کند. هیدروکسیلاسیون دوم در درجه اول در کلیه رخ می دهد و 1،25- دی هیدروکسی ویتامین D فیزیولوژیکی فعال را تشکیل می دهد. غلظت سرمی 25 (OH) D در حال حاضر شاخص اصلی وضعیت ویتامین D است. اگرچه محققان به طور قطعی غلظت سرمی 25 (OH) D مرتبط با کمبود و کفایت را مشخص نکرده اند FNB توصیه می کند که سطوح زیر 30 نانومول در لیتر (12 نانوگرم در میلی لیتر) با کمبود ویتامین D و سطح 50 نانومول در لیتر ارتباط دارد. (20 نانوگرم بر میلی لیتر) یا بیشتر در اکثر افراد برای استخوان و سلامت کلی کافی در نظر گرفته می شود. با این حال، سطح 25 (OH) D که به عنوان کم یا کافی تعریف شده است از مطالعه ای به مطالعه دیگر متفاوت است.
ویتامین D علاوه بر تأثیرات شناخته شده بر جذب کلسیم و سلامت استخوان، در ایمنی نیز نقش دارد. به نظر می رسد ویتامین D میزان تکثیر ویروس را کاهش می دهد التهاب را سرکوب می کند و سطح سلولهای تنظیم کننده T و فعالیت آنها را افزایش می دهد. علاوه بر این، سلول های ایمنی (به عنوان مثال، لنفوسیت های B و لنفوسیت های T) بیان کننده گیرنده ویتامین D هستند و برخی از سلول های ایمنی (به عنوان مثال، ماکروفاژها و سلول های دندریتیک) می توانند 25 (OH) D را به 1،25 (OH) 2D فعال تبدیل کنند. این توانایی نشان می دهد که ویتامین D ممکن است پاسخهای ایمنی ذاتی و سازگار را تعدیل کند.
کمبود ویتامین D بر حساسیت بدن به عفونت تأثیر می گذارد و با آنفولانزا، هپاتیت C، ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) و سایر بیماری های ویروسی مرتبط است. بررسی ها نشان می دهد که اکثر مردم ایالات متحده کمتر از مقدار توصیه شده ویتامین D مصرف می کنند. با این وجود، بر اساس تجزیه و تحلیل غلظت سرمی 25 (OH) D در سرتاسر سال 2011-2014، اکثر افراد در ایالات متحده 1 ساله و بالاتر دارای وضعیت کافی ویتامین D بودند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید، که سطح سرمی 25 (OH) D را افزایش می دهد یکی از دلایلی است که سطح سرم 25 (OH) D معمولاً بیشتر از میزان پیش بینی شده تنها بر اساس دریافت ویتامین D در رژیم غذایی است.
اثربخشی: در حال حاضر، داده ها برای حمایت از توصیه ای برای یا عدم استفاده از مکمل ویتامین D برای پیشگیری یا درمان COVID-19 کافی نیست. با این حال، برخی از شواهد نشان می دهد که مکمل ویتامین D از عفونت های دستگاه تنفسی جلوگیری می کند به ویژه در افرادی که سطح 25 (OH) D کمتر از 25 نانومول در لیتر (10 نانوگرم/میلی لیتر) دارند. بنابراین دانشمندان به طور فعال در حال مطالعه این موضوع هستند که آیا ویتامین D نیز می تواند برای پیشگیری یا درمان COVID-19 مفید باشد.
برخی مطالعات وضعیت پایین ویتامین D را با بروز بیشتر COVID-19 و بیماری شدیدتر پیوند می دهند اما برخی دیگر اینطور نیست. به عنوان مثال، مقایسه سطح سرمی 25 (OH) D در 335 بیمار مبتلا به COVID-19 در چین با سطح 560 شرکت کننده سالم هم سن و جنس، به طور قابل توجهی غلظت 25D (OH) (متوسط 26.5 نانومول در لیتر) را نشان داد. [10.6 نانوگرم/میلی لیتر]) در بیماران مبتلا به COVID-19 نسبت به شرکت کنندگان سالم (متوسط 32.5 نانومول در لیتر [13 نانوگرم/میلی لیتر]). علاوه بر این، شیوع کمبود ویتامین D [تعریف شده به عنوان سرم 25 OH) D)کمتر از 30 نانومول/لیتر (12 نانوگرم/میلی لیتر)] در بیماران مبتلا به COVID-19 به طور قابل توجهی بیشتر از شرکت کنندگان سالم بود و کمبود ویتامین D در ارتباط بود. با کووید -19 شدیدتر یک مطالعه دیگر از اسپانیا همچنین نشان داد که سطح 25 (OH) D پایین تر و میزان کمبود ویتامین D در 216 بیمار بستری شده با COVID-19 در مقایسه با 197 فرد سالم بیشتر است اگرچه هیچ رابطه ای بین شدت بیماری و سطح ویتامین D پیدا نکرده است. یا وضعیت کمبود. به طور مشابه، یک مطالعه روی 120 بیمار (میانگین سنی 62.3 سال) که در الجزایر بستری بودند با COVID-19 شدید ارتباط معکوس خطی بین وضعیت ویتامین D و میزان مرگ و میر یافت. میزان مرگ و میر بیماران در سطح 25 (OH) D مناسب (بالاتر از 78 نانومول بر لیتر [30 نانوگرم در میلی لیتر]) 13.3 درصد بود در حالی که بیماران با کمبود شدید 25 (OH) D کمتر از 26 نانومول بر لیتر (10 نانوگرم) /میلی لیتر)] میزان مرگ و میر 46.9 درصد بود. یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز 31 مطالعه مشاهده ای (از جمله برخی از مواردی که در بالا توضیح داده شد) ارتباط معنی داری بین سطح سرمی 25 D (OH) زیر 50 نانومول/ لیتر (20 نانوگرم در میلی لیتر) و بروز COVID-19 یا خطر مرگ و میر، بستری در ICU یا نیاز به تهویه در بیماران مبتلا به COVID-19 نشان نداد. با این حال، بر اساس نتایج 5 مطالعه که این نتیجه را مورد بررسی قرار داد میانگین 25 D (OH) در بیماران مبتلا به COVID-19 به میزان قابل توجهی کمتر از افراد سالم بود.
مطالعات دیگر نشان داد افرادی که کمبود ویتامین D دارند بیشتر از افرادی که ویتامین D کافی دارند (COVID-19) و پیش آگهی بدتری دارند و افرادی که به طور منظم مکمل های ویتامین D (مقادیر مشخص نشده) مصرف می کنند کمتر احتمال دارد. یک مطالعه گذشته نگر بر روی 4638 نفر (میانگین سنی 52.8 سال) که برای COVID-19 آزمایش شده بودند ارتباط بین سطح ویتامین D (اندازه گیری شده در سال گذشته، اما نه در 14 روز پس از آزمایش COVID-19) و نتایج آزمایش COVID-19 را بررسی کرد. افراد سیاه پوست با سطح 25 (OH) Dزیر 100 نانومول/لیتر (40 نانوگرم/میلی لیتر) در مقایسه با افرادی که سطوح بالاتری داشتند بیشتر در معرض ابتلا به COVID-19 بودند اما نتایج هیچ ارتباطی بین سطح ویتامین D و خطر COVID-19 در سفیدپوستان نشان نداد. یک مطالعه دیگر بر روی 235 بیمار (میانگین سنی 58.7 سال) که با COVID-19 بستری بودند نشان داد افرادی که دارای ویتامین D کافی هستند بیماری شدیدتری ندارند. در این مطالعه، افرادی که دارای ویتامین D کافی بودند (سطح 25 (OH) D بالاتر از 75 نانومول/لیتر (30 نانوگرم/میلی لیتر)] نیز دارای سطوح پایین تری از پروتئین واکنشی C و درصد لنفوسیت های بالاتری نسبت به افرادی که دارای کمبود ویتامین D بودند این تغییرات ممکن است خطر طوفان سایتوکاین را کاهش دهد.
برخی از این محققان عوامل مزاحم مانند چاقی و نژاد را در نظر نگرفتند. به عنوان مثال، بسیاری از افراد مبتلا به چاقی نسبت به افراد دارای وزن سالم وضعیت ویتامین D پایین تری و COVID-19 شدیدتری دارند. تجزیه و تحلیل 348،598 شرکت کننده در Biobank انگلستان (میانگین سنی 49 سال)، که 449 نفر آنها مبتلا به COVID-19 بودند ارتباط بین غلظت 25 (OH) D و خطر عفونت SARS-CoV-2 را پس از تنظیم برای مخدوش کننده ها از جمله قومیت، BMI، سن هنگام ارزیابی و جنس پیدا نکردند.
یک مرور سیستماتیک و متاآنالیز 39 مطالعه از سراسر جهان (عمدتا در بزرگسالان) که ارتباط بین سطح 25 (OH) D و میزان عفونت SARS-CoV-2 و شدت COVID-19 را مورد بررسی قرار داد نشان داد که شرکت کنندگان با کمبود ویتامین D [ بسته به مطالعه به عنوان سطح 25 (OH) D <25 nmol/L تا ≤75 nmol/L (<10 نانوگرم/میلی لیتر تا ng30 نانوگرم/میلی لیتر) بسته به مطالعه] خطر بالاتری از عفونت SARS-CoV-2 و بیشتر داشت بیماری شدید COVID-19 نسبت به افرادی که دارای سطح کافی ویتامین D هستند. با این حال، ارتباط بین کمبود ویتامین D و بستری در بخش مراقبت های ویژه، عوارض ریوی، بستری شدن، التهاب و مرگ و میر ناسازگار بود. سایر بررسی های سیستماتیک و متاآنالیزها نشان داده است که بیماران مبتلا به COVID-19 که کمبود ویتامین D دارند یا وضعیت ویتامین D پایین تری دارند یا از مکمل های ویتامین D استفاده نمی کنند نسبت به سایرین بیماری شدیدتر و میزان مرگ و میر بیشتری دارند با این حال، این بررسی ها ارتباط بین وضعیت ویتامین D و خطر عفونت SARS-CoV-2 را نشان داد.
اگرچه بسیاری از مطالعات مشاهده ای ارتباط بین وضعیت ویتامین D پایین و بروز بیشتر COVID-19 و بیماریهای شدیدتر را نشان می دهند اما اندازه گیری وضعیت ویتامین D پس از شروع بیماری ممکن است وضعیت ویتامین D پیش از عفونت را نشان ندهد. در یک مطالعه کوچک بر روی نه مرد سالم (میانگین سنی 22 سال)، تجویز لیپوپلی ساکارید برای ایجاد التهاب سیستمیک به طور قابل توجهی سطح 25 (OH) D را در عرض چند ساعت کاهش داد. از آنجا که COVID-19 باعث ایجاد پاسخ التهابی می شود برخی از ارتباطات بین غلظت های پایین 25 (OH) D و COVID-19 ممکن است با علیت معکوس توضیح داده شود (به عنوان مثال، این بیماری ممکن است باعث غلظت کم 25 (OH) D شود.
برخی شواهد نشان می دهد که مکمل ویتامین D ممکن است شدت COVID-19 را کاهش دهد. استفاده خودسرانه از مکمل های ویتامین D (دوز گزارش نشده) بیش از سه بار در هفته به مدت حداقل 3 ماه در میان 372،720 ساکن انگلستان 16 تا 90 ساله با 9 درصد کاهش خطر عفونت SARS-CoV-2 پس از تعدیل همراه بود. یافته ها برای 45،757 فرد در ایالات متحده و 27،373 نفر در سوئد مشابه بود. تجزیه و تحلیل داده ها بر روی 77 فرد بزرگسال بستری در فرانسه (که مکمل ویتامین D به طور معمول برای افراد بالای 65 سال توصیه می شود) مبتلا به COVID-19 (میانگین سنی 88 سال) نشان داد کسانی که دوز خوراکی 1250 میکروگرم تجویز کرده اند (50،000) IU) ویتامین D3 در ماه یا 2000 میکروگرم (80،000 IU) یا 2500 میکروگرم (100،000 IU) ویتامین D3 هر 2 یا 3 ماه در طول سال قبل از بیماری کمتری داشت و میزان مرگ و میر پایین تری نسبت به افرادی که مکمل ویتامین D دریافت نکرده بودند داشت علاوه بر این، یک مطالعه گذشته نگر تصادفی در اسپانیا بر روی 537 بیمار بستری با COVID-19 (میانگین سنی 70 سال) نشان داد که 79 بیمار که کلسیفدیول دریافت کردند (25-OHD3 ، 532 میکروگرم در روز اول و 266 میکروگرم در روز 3)، همراه با داروها میزان مرگ و میر کمتری در 30 روز اول بستری در مقایسه با افرادی که بدون کلسیفدیول دارو دریافت کرده بودند داشتند.
به دلیل این یافته ها، بسیاری از محققان تحقیقات بیشتری را در مورد اینکه آیا مصرف بیشتر ویتامین D می تواند خطر و شدت COVID-19 را کاهش دهد توصیه می کنند.
در یک نامه سرگشاده، بیش از 200 دانشمند و پزشک به بزرگسالان توصیه کردند که میزان ویتامین D را از همه منابع افزایش دهند تا سطح سرم 25 (OH) D را بیش از 75 نانومول در لیتر (30 نانوگرم/میلی لیتر) برای جلوگیری از COVID-19 یا کاهش علائم آن افزایش دهند. آنها همچنین توصیه کردند که بزرگسالانی که سطح 25 (OH) D آنها مورد آزمایش قرار نگرفته است روزانه به میزان 50 تا 100 میکروگرم ویتامین D (2000 تا 4000 IU) از ویتامین D استفاده کنند. افرادی که در معرض خطر کمبود ویتامین D هستند (به عنوان مثال، افرادی که چاقی دارند پوست تیره دارند یا در مراکز مراقبت زندگی می کنند) ممکن است به مقدار بیشتری نیاز داشته باشند. این دانشمندان و پزشکان همچنین توصیه کردند که سطح سرمی 25 (OH) D در تمام بیماران بستری برای COVID-19 اندازه گیری شود و بیماران با سطح زیر 75 نانومول در لیتر (30 نانوگرم در میلی لیتر) مکمل ویتامین D دریافت کنند.
با این حال، این نامه سرگشاده یک سند راهنمای رسمی نیست. پانل دستورالعمل های درمانی NIH COVID-19 بیان می کند که داده ها در حال حاضر برای حمایت برای توصیه ای یا عدم استفاده از ویتامین D برای پیشگیری یا درمان COVID-19 کافی نیستند. دستورالعمل های مربوط به ویتامین D و COVID-19 از سوی موسسه ملی بهداشت و تعالی مراقبت (NICE) در انگلستان بیان می کند که افراد بالای 4 سال باید روزانه 10 میکروگرم (400 IU) ویتامین D را بین ماه اکتبر و اوایل مارس برای حفظ سلامت استخوان ها و ماهیچه ها در نظر بگیرند. با این حال، انگلستان شیر را با ویتامین D غنی نمی کند. علاوه بر این، NICE توصیه نمی کند که افراد مکمل ویتامین D را فقط برای پیشگیری یا درمان COVID-19 استفاده کنند مگر به عنوان بخشی از یک کارآزمایی بالینی.
در یک مطالعه روی 240 بیمار بستری (میانگین سنی 56.2 سال) با COVID-19 متوسط تا شدید، اثرات یک دوز خوراکی 5،000 میکروگرم (200،000 IU) ویتامین D3 که حدود 10 روز پس از شروع علائم با دارونما تجویز شد مقایسه شد. میانگین سطح پایه 25 (OH) D در بین شرکت کنندگان 52.3 نانومول/لیتر (20.9 نانوگرم/میلی لیتر) بود. درمان با ویتامین D به طور قابل توجهی طول مدت بستری شدن یا خطر مرگ و میر را در حین بستری شدن، بستری در ICU یا نیاز به تهویه مکانیکی کاهش نداد حتی در بین 115 بیمار مبتلا به کمبود ویتامین D در ابتدا [25 (OH) D زیر 50 نانومول/ L (20 نانوگرم/میلی لیتر)] تعریف شده است..
بسیاری از کارآزمایی های بالینی تکذیب ارتباط خارجی در حال بررسی این هستند که آیا مکمل ویتامین D، به تنهایی یا در ترکیب با سایر درمانها، از COVID-19 جلوگیری می کند یا شدت آن را کاهش می دهد.
ایمنی: مصرف روزانه تا 25-100 میکروگرم (1000 IU -4000 IU) ویتامین D در غذاها و مکمل های غذایی برای کودکان (بسته به سن آنها) و تا 100 میکروگرم (4000 IU) برای بزرگسالان بی خطر است با این حال، این ارزشها در مورد افرادی که تحت مراقبت پزشک تحت درمان با ویتامین D قرار می گیرند صدق نمی کند. مصرف بیشتر (معمولاً از مکمل ها) می تواند منجر به تهوع، استفراغ، ضعف عضلانی، گیجی، درد، از دست دادن اشتها، کم آبی بدن، ادرار و تشنگی زیاد و سنگ کلیه شود. در موارد شدید، سمیت ویتامین D باعث نارسایی کلیه، کلسیفیکاسیون بافت های نرم در سراسر بدن (از جمله در عروق کرونر و دریچه های قلب)، آریتمی های قلبی و حتی مرگ می شود.
اطلاعات بیشتر در مورد ویتامین D در برگه اطلاعات حرفه ای سلامت ODS در مورد ویتامین D موجود است.

فلز روی

طیف گسترده ای از غذاها حاوی روی، یک ماده مغذی ضروری است. این غذاها شامل صدف، خرچنگ، گوشت گاو، مرغ، لوبیا، آجیل، غلات کامل و محصولات لبنی است. RDA برای روی 2-13 میلی گرم برای نوزادان و کودکان (بسته به سن) و 8-12 میلی گرم برای بزرگسالان است.
روی در جنبه های متعددی از متابولیسم سلولی نقش دارد. روی برای فعالیت کاتالیزوری تقریباً 100 آنزیم ضروری است و در بسیاری از فرایندهای بدن از جمله سیستم ایمنی ذاتی و سازگار نقش دارد روی همچنین دارای خواص ضد ویروسی و ضد التهابی است و به حفظ یکپارچگی موانع بافتی مانند اپیتلیوم تنفسی کمک می کند.
کمبود روی با اختلال در شکل گیری، فعال سازی و بلوغ لنفوسیت ها بر عملکرد ایمنی تأثیر منفی می گذارد. علاوه بر این، کمبود روی نسبت سلول های T کمک کننده و سرکوب کننده، تولید اینترلوکین -2 و فعالیت سلول های کشنده طبیعی و سلول های T سیتوتوکسیک را کاهش می دهد علاوه بر این، کمبود روی با افزایش سطح واسطه های پیش التهابی همراه است. این تأثیرات بر پاسخ ایمنی احتمالاً مستعد ابتلا به عفونت ها و بیماری های التهابی، به ویژه آنهایی که بر ریه ها تأثیر می گذارد افزایش می دهد.
مطالعات ارتباط بین وضعیت کمی روی و افزایش خطر عفونت های ویروسی را نشان داده اند و افرادی که کمبود روی دارند بیشتر در معرض ابتلا به اسهال و بیماری های تنفسی هستند. وضعیت ضعیف روی نیز در افراد مبتلا به HIV و هپاتیت C رایج است و یک عامل خطر برای ذات الریه در افراد مسن است.
اگرچه کمبود روی در ایالات متحده رایج نیست اما 15 درصد از جمعیت ایالات متحده ممکن است مقادیر کمی روی دریافت کنند. افراد مسن از جمله گروه هایی هستند که به احتمال زیاد مصرف کم دارند.
اثربخشی: در حال حاضر، داده ها برای حمایت از توصیه های موافق یا مخالف استفاده از روی برای پیشگیری یا درمان COVID-19 کافی نیست. با این حال، به دلیل نقش روی در سیستم ایمنی و حفظ یکپارچگی اپیتلیال، فعالیت های ضد ویروسی و اثرات ضد التهابی آن، برخی از محققان معتقدند که مصرف روی مناسب می تواند خطر ابتلا به COVID-19 و شدت آن را کاهش دهد شواهدی مبنی بر اینکه قرص های روی ممکن است به کوتاه شدن مدت سرماخوردگی کمک کند همچنین علاقه به مکمل روی را برای کمک به درمان COVID-19 برانگیخته است.
یک مطالعه مشاهده ای بر روی 249 بیمار (میانگین سنی 65 سال) مبتلا به COVID-19 بستری در بیمارستانی در اسپانیا نشان داد که بیمارانی که سطح سرمی سرم آنها کمتر از 50 میکروگرم در دسی لیتر بود در بدو بستری بیماری شدیدتری داشتند و بهبود آنها بیشتر طول کشید (میانگین 25 نفر) در مقایسه با 8 روز) ، و میزان مرگ و میر بالاتری (21 vs در مقابل 5) نسبت به افرادی که سطح روی بالاتری داشتند بود. با این حال، استفاده از مکمل های روی (بیش از دوز گزارش نشده) بیش از سه بار در هفته به مدت حداقل 3 ماه در میان 372،720 ساکن انگلستان 16 تا 90 ساله و همچنین 45،757 فرد در ایالات متحده و 27،373 نفر در سوئد استفاده نشده است. با خطر بیشتر یا پایین تر عفونت SARS-CoV-2 همراه است.
در گزارش موردی از ایالات متحده، چهار بیمار 26 تا 63 ساله مبتلا به COVID-19 با قرص های دوز بالای سیترات روی، گلوکونات روی یا استات روی هر 2 تا 4 ساعت برای کل دوز 115 تا 184 میلی گرم تحت درمان روی در روز به مدت 10 تا 14 روز قرار گرفتند. علائم - شامل تب، سرفه، سردرد، تنگی نفس، بدن درد و خستگی - در هر چهار بیمار در عرض 24 ساعت پس از شروع درمان روی کاهش می یابد و در نهایت همه بهبود می یابند. با این حال، مطالعات موردی مانند اینها که بازوی کنترل دارونما ندارند نمی توانند نشان دهند که آیا درمان مسئول پیامدها بوده است یا خیر.
یک مطالعه گذشته نگر شامل 932 بیمار (میانگین سنی 62-63 سال) بود که بین مارس و آوریل 2020 با COVID-19 بستری شده بودند. همه بیماران با هیدروکسی کلروکین و آزیترومایسین تحت درمان قرار گرفتند و 411 نفر نیز 220 میلی گرم مکمل سولفات روی دریافت کردند که 50 میلی گرم عنصر روی دو بار در روز به مدت 5 روز دریافت می کرد. 521 بیمار دیگر مکمل روی دریافت نکردند. مکمل روی بر مدت زمانی که بیماران در بیمارستان، در دستگاه تنفس مصنوعی یا در بخش مراقبت های ویژه بستری بودند تأثیر نمی گذارد. با این حال، در میان بیمارانی که نیازی به مراقبت ویژه ندارند افرادی که روی دریافت می کردند میزان مرگ و میر کمتر یا انتقال به آسایشگاه و احتمال ترخیص در خانه هایشان بیشتر بود. یک مطالعه گذشته نگر، میزان مرگ و میر 242 بیمار بستری شده با COVID-19 را مقایسه کرد. 196 بیمار (میانگین سن 65 سال) مکمل 100 میلی گرم روی (به عنوان سولفات روی) و 46 بیمار (میانگین سن 71 سال) هیچ مکمل دریافت نکردند. مکمل روی بر میزان مرگ و میر تأثیر نمی گذارد.
در یک کارآزمایی بالینی در مصر، 191 بیمار (میانگین سنی 43 سال) مبتلا به COVID-19 یا 50 میلی گرم روی (به عنوان سولفات روی) دو بار در روز به علاوه هیدروکسی کلروکین یا هیدروکسی کلروکین فقط به مدت 5 روز دریافت کردند. تعداد بیمارانی که در عرض 28 روز بهبود یافتند نیاز به تهویه مکانیکی داشتند یا فوت کردند و بین گروه ها تفاوت معنی داری نداشت.
آزمایش کووید A تا Z تأثیر مکمل روزانه را با 50 میلی گرم روی (به عنوان گلوکونات روی)، 8000 میلی گرم اسید اسکوربیک یا هر دو به مدت 10 روز با استاندارد مراقبت در 214 بزرگسال (میانگین سنی 45.2 سال) که مبتلا به COVID-19 بودند مقایسه کرد. و در بیمارستان بستری نشدند. روی، اسید اسکوربیک و این ترکیب مدت زمان علائم را کوتاه نکرد.
طبق دستورالعمل های درمانی NIH، داده ها برای توصیه برای استفاده یا عدم استفاده از مکمل های روی برای درمان COVID-19 کافی نیستند. علاوه بر این، دستورالعمل ها برای جلوگیری از COVID-19 دوزهای مکمل های روی بالاتر از RDA را مگر در یک کارآزمایی بالینی توصیه می کنند.
چندین آزمایش بالینی دیگر پیوند خارجی سلب مسئولیت مکمل روی، بیشتر در ترکیب با سایر ترکیبات مکمل غذایی و یا داروها، برای کمک به پیشگیری یا درمان COVID-19 در حال انجام است. به عنوان مثال، یک سلب مسئولیت سه جانبه خارجی در حال بررسی اثرات 220 میلی گرم در روز سولفات روی (50 میلی گرم عنصر روی) در بزرگسالان 60 سال یا بیشتر یا 30 تا 59 سال با بیماری زمینه ای مبتلا به COVID-19 است که در بیمارستان بستری نیستند. اما به دلیل سن یا شرایط بهداشتی زمینه ای خطر عوارض بالایی دارند. سلب مسئولیت دیگر پیوند خارجی این است که آیا مکمل روی، ویتامین C، ویتامین D و هیدروکسی کلروکین به مدت 24 هفته از ابتلا به COVID-19 در حدود 600 کارمند پزشکی 18 ساله و بالاتر جلوگیری می کند.
ایمنی: مصرف روزانه 4 تا 34 میلی گرم روی در غذاها و مکمل های غذایی برای کودکان (بسته به سن) و تا 40 میلی گرم در روز برای بزرگسالان بی خطر است. با این حال، این مقادیر در مورد افرادی که تحت مراقبت پزشک تحت درمان روی قرار می گیرند اعمال نمی شود. مصرف بیشتر می تواند باعث تهوع، استفراغ، کاهش اشتها، گرفتگی شکم، اسهال و سردرد شود مصرف مزمن 150-450 میلی گرم در روز می تواند باعث وضعیت پایین مس، کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن و کاهش سطح لیپوپروتئین های با چگالی بالا شود. در آزمایشات بالینی در بین کودکان، مکمل روی برای درمان اسهال خطر استفراغ را بیشتر از دارونما افزایش داد
اطلاعات بیشتر در مورد روی در برگه اطلاعات حرفه ای سلامت ODS در مورد روی موجود است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search