رژیم غذایی

چگونه رژیم غذایی بر ریزش مو تأثیر می گذارد

اثر رژیم غذایی بر ریزش مو

اگرچه عوامل اصلی طاسی الگوی مردانه ژنتیکی و هورمونی هستند اما رژیم غذایی و شیوه زندگی نیز می تواند تأثیر زیادی بر سلامت و ضخامت موهای شما داشته باشد.

یکی از عوامل مهم سلامت مو که اغلب فراموش می شود مصرف ویتامین است. همانطور که ویتامین ها سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کنند و پوست سالم تری به شما می دهند مصرف منظم برخی از ویتامین های مو ممکن است بر ضخامت، درخشندگی و سلامت موهای شما تأثیر مثبت بگذارد.
اگر متوجه شده اید که موهای شما در حال نازک شدن، ضعیف شدن یا جدا شدن در انتهای آن است احتمال دارد که به دلیل مصرف ناکافی ویتامین باشد.
خوشبختانه ویتامین های مو بسیار مقرون به صرفه هستند بنابراین می توانید رژیم غذایی خود را به راحتی تکمیل کرده و ویتامین های مورد نیاز برای حفظ موهای خود را در بهترین حالت دریافت کنید.
حتی بدون مکمل های ریزش مو، اکثر کمبودهای ویتامین یا تغذیه ای که بر موهای شما تأثیر می گذارد می تواند با برخی تغییرات ساده در رژیم غذایی و شیوه زندگی شما برطرف شود.
ریزش مو یک بیماری رایج است که در زمینه پزشکی به آن آلوپسی می گویند.
علل شناخته شده زیادی دارد از جمله:
ژنتیک
اختلال در تنظیم هورمون ها
کم کاری تیروئید
تنش روی مو
ضربه
عفونت
شیمی درمانی
ریزش مو همچنین می تواند ناشی از عوامل مرتبط با رژیم غذایی، مانند کمبود مواد مغذی و استفاده از مکمل باشد.
این مقاله توضیح می دهد که رژیم چگونه می تواند بر ریزش مو تأثیر بگذارد.

کمبود ریز مغذی ها

مو از دو ساختار اصلی تشکیل شده است - ساقه مو، آنچه که می بینید و فولیکول مو، که در زیر پوست پنهان شده است. مو از فولیکول مو رشد می کند.
موها معمولاً با سرعت 0.35 میلی متر در روز رشد می کنند. از پوست سر حدود 100 مو در روز می ریزد که با مراقبت از موها مانند شستن و برس زدن می تواند افزایش یابد.
فولیکول های مو بسیار فعال و حساس هستند. در واقع، سلول های فولیکول مو جزء سریع ترین سلول های تقسیم کننده بدن هستند بنابراین تعجبی ندارد که کمبود مواد مغذی می تواند بر رشد مو تأثیر منفی بگذارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آهن

کمبود آهن شایع ترین کمبود مواد مغذی در جهان است و می تواند باعث ریزش مو شود.
این وضعیت مربوط به نوعی ریزش مو است که به تلوژن افلوویوم (TE) معروف است نوعی ریزش مو که با اختلال در چرخه طبیعی رشد مو مشخص می شود. این منجر به ریزش بیش از حد مو و ریزش مو می شود.
محققان هنوز در حال مطالعه این موضوع هستند که چگونه کمبود آهن باعث ریزش مو می شود اما به نظر می رسد که با هدایت ذخایر آهن در فولیکول مو به سایر نواحی بدن، رشد موها را مختل می کند.
برخی از مطالعات نشان داده اند که افرادی که دارای ریزش مو هستند در مقایسه با افرادی که ریزش مو ندارند سطح آهن کمتری در خون و موهای خود دارند.

ویتامین دی

ویتامین D نقش مهمی در رشد مو و سلامت فولیکول های مو شما ایفا می کند.
تحقیقات نشان داده است که میزان ویتامین D در افرادی که شرایط ریزش مو دارند از جمله ریزش موی زنانه و بیماری پوستی خود ایمنی موسوم به آلوپسی آره آتا، کمتر است.
تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل های ویتامین D باعث رشد مجدد مو در برخی از افراد مبتلا به ریزش مو در ارتباط با کمبود ویتامین D می شود.
مطالعه ای در سال 2020 که شامل 109 نفر بود نشان داد که میزان ریزش ویتامین D در افرادی که دارای ریزش مو هستند به میزان قابل توجهی کمتر از افراد بدون ریزش مو است. در حقیقت، تقریباً 80 درصد از افرادی که ریزش مو داشتند سطح ویتامین D پایینی داشتند.
کمبود آهن در بین افرادی که ریزش مو دارند نیز رایج بود.
این یافته ها باعث شد تا محققان توصیه کنند همه افراد مبتلا به ریزش مو از نظر سطح پایین ویتامین D و آهن مورد آزمایش قرار گیرند.

فلز روی

روی یک ماده معدنی است که نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی، سنتز پروتئین، تقسیم سلولی و موارد دیگر دارد.
این برای عملکرد فولیکول مو ضروری است و در برابر کوچک شدن فولیکول مو و کند شدن رشد محافظت می کند. همچنین به بهبود بازیابی فولیکول مو کمک می کند.
کمبود روی می تواند باعث ریزش مو شود و مطالعات نشان می دهد که افرادی که دارای شرایط خاص ریزش مو هستند میزان روی آنها کمتر از افراد بدون ریزش مو است. این شرایط شامل:
آلوپسی آره آتا
ریزش مو با الگوی مردانه
ریزش مو با الگوی زنانه
تلوژن افلوویوم (TE)
سایر مواد مغذی که ممکن است بر ریزش مو تأثیر بگذارند
علاوه بر ویتامین ها و مواد معدنی ذکر شده در بالا، تحقیقات نشان داده اند که کمبود مواد مغذی زیر با ریزش مو ارتباط دارد:
مس
بیوتین
ویتامین B12
فولات
ریبوفلاوین
به خاطر داشته باشید که تعدادی از عوامل ممکن است باعث ریزش مو شوند از جمله یک یا چند کمبود مواد مغذی.
اگر فکر می کنید که ممکن است به دلیل کمبود مواد مغذی دچار ریزش مو شده باشید با یک متخصص مراقبت های سلامت صحبت کنید. آنها ممکن است پیشنهاد کنند که شما برای ارزیابی سطوح ریز مغذی های خود و رد کمبودها، آزمایش خون بدهید.
خلاصه
کمبود یک یا چند ریز مغذی ممکن است منجر به ریزش مو شود. اگر دچار ریزش مو هستید ممکن است بخواهید از نظر کمبود آهن، ویتامین D، روی، ویتامین B و مس آزمایش شوید.

محدودیت کالری و پروتئین

سلولهایی که پیاز مو را تشکیل می دهند که بخشی از فولیکول مو است که مو تولید می کند نرخ گردش بالایی دارند به این معنی که سلولهای جدید رشد می کنند و سلولهای قدیمی را با سرعت سریع جایگزین می کنند.
به همین دلیل، موها نسبت به کمبود پروتئین و کالری بسیار حساس هستند فولیکول های شما برای رشد و عملکرد صحیح به منابع ثابت نیاز دارند.
محدودیت کالری بر تامین انرژی فولیکول مو تأثیر می گذارد که می تواند منجر به ریزش مو شود.
مطالعات نشان داده است که رژیم های بسیار کم کالری می تواند منجر به ریزش مو در برخی افراد شود.
محدودیت پروتئین می تواند در برخی رژیم های بسیار کم کالری اتفاق بیفتد و منجر به نازک شدن مو و ریزش مو شود.
موهای شما برای رشد مناسب به اسیدهای آمینه، عناصر سازنده پروتئین نیاز دارند بنابراین رژیم غذایی بدون پروتئین کافی ممکن است منجر به ناهنجاری های رشد مو، مانند ریزش مو و موهای نازک و شکننده شود.
دریافت کالری بسیار کم و محدودیت پروتئین نیز می تواند بر بسیاری از موارد دیگر بر سلامتی تأثیر منفی بگذارد.
به همین دلیل ضروری است که بدن خود را با کالری کافی تغذیه کنید و غذاهای غنی از پروتئین را در رژیم غذایی خود قرار دهید تا اطمینان حاصل کنید که بدن شما از مواد مغذی مورد نیاز خود استفاده می کند.
خلاصه
عدم مصرف کافی کالری و پروتئین، مانند رژیم های بسیار کم کالری، ممکن است منجر به ریزش مو شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search