رژیم غذایی

خطرات رژیم غذایی کتو که باید در ذهن داشته باشید

خطرات رژیم غذایی کتوژنیک

یک مطالعه جدید نشان می دهد که خطرات مربوط به رژیم کتو ممکن است از مزایای آن مانند کاهش وزن سریعتر بیشتر باشد.

محققان می گویند که پیروی از رژیم کتو قبل از بارداری یا در حین بارداری و برای افرادی که بیماری مزمن کلیه دارند بسیار خطرناک است.
یکی از نگرانی های اصلی این رژیم محدود کننده این است که بسیاری از مردم تمایل دارند بیش از حد از گوشت قرمز و غذاهای فرآوری شده با مقدار کمی میوه و سبزیجات استفاده کنند.
رژیم کتوژنیک یک رژیم کم کربوهیدرات و پرچرب است که معمولاً برای کاهش وزن استفاده می شود.
محدود کردن کربوهیدراتها و افزایش مصرف چربی می تواند منجر به کتوز شود یک وضعیت متابولیک که در آن بدن شما به جای کربوهیدراتها به طور عمده از چربی برای تامین انرژی استفاده می کند.
با این حال، رژیم غذایی خطراتی را نیز به همراه دارد که باید از آنها آگاه باشید.
در اینجا 7 خطر رژیم کتو را باید بدانید.

1. ممکن است منجر به آنفولانزای کتو شود

مصرف کربوهیدرات در رژیم کتو معمولاً به کمتر از 50 گرم در روز محدود می شود که می تواند برای بدن شما شوکه کننده باشد.
همانطور که بدن شما ذخایر کربوهیدرات خود را تخلیه می کند و در ابتدای این رژیم غذایی از کتون و چربی برای سوخت استفاده می کند ممکن است علائم شبیه آنفولانزا را تجربه کنید.
اینها شامل سردرد، سرگیجه، خستگی، حالت تهوع و یبوست است - تا حدی به دلیل کم آبی و عدم تعادل الکترولیت ها که با تنظیم بدن شما به کتوز اتفاق می افتد.
در حالی که اکثر افرادی که آنفلوآنزای کتو را تجربه می کنند ظرف چند هفته احساس بهتری دارند مهم است که این علائم را در طول رژیم کنترل کنید هیدراته بمانید و غذاهای غنی از سدیم، پتاسیم و سایر الکترولیت ها بخورید.
خلاصه
همانطور که بدن شما با استفاده از کتون ها و چربی ها به عنوان منبع اصلی انرژی خود سازگار می شود ممکن است در ابتدای رژیم کتو علائم شبیه آنفولانزا را تجربه کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. ممکن است به کلیه های شما فشار وارد کند

غذاهای پرچرب حیوانی مانند تخم مرغ، گوشت و پنیر جزء اصلی رژیم کتو هستند زیرا حاوی کربوهیدرات نیستند. اگر از این غذاها زیاد بخورید احتمال ابتلا به سنگ کلیه بیشتر است.
این به این دلیل است که مصرف زیاد غذاهای حیوانی می تواند باعث اسیدی شدن خون و ادرار شما شود که منجر به افزایش دفع کلسیم در ادرار شما می شود.
برخی از مطالعات همچنین نشان می دهد که رژیم کتو میزان سیترات موجود در ادرار را کاهش می دهد. با توجه به اینکه سیترات می تواند به کلسیم متصل شود و از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کند کاهش سطح آن نیز ممکن است خطر ابتلا به آنها را افزایش دهد.
علاوه بر این، افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه (CKD) باید از کتو خودداری کنند زیرا کلیه های ضعیف ممکن است نتوانند تجمع اسید موجود در خون شما را که ناشی از این غذاهای حیوانی است از بین ببرند. این می تواند منجر به حالت اسیدوز شود که می تواند پیشرفت CKD را بدتر کند.
علاوه بر این، رژیم های کم پروتئین اغلب برای افراد مبتلا به CKD توصیه می شود در حالی که رژیم کتو از نظر پروتئین متوسط تا زیاد است.
خلاصه
خوردن غذاهای حیوانی زیاد در رژیم کتو می تواند منجر به اسیدیته ادرار بیشتر و خطر سنگ کلیه شود. این حالت اسیدی همچنین می تواند پیشرفت بیماری مزمن کلیه را بدتر کند.

3. ممکن است باعث مشکلات گوارشی و تغییر در باکتری های روده شود

از آنجا که رژیم کتو کربوهیدرات ها را محدود می کند تامین نیاز روزانه به فیبر برای شما دشوار است.
برخی از غنی ترین منابع فیبر، مانند میوه های دارای کربوهیدرات بالا، سبزیجات نشاسته ای، غلات کامل و لوبیا، به دلیل داشتن کربوهیدرات زیاد در رژیم غذایی حذف می شوند.
در نتیجه رژیم کتو می تواند منجر به ناراحتی گوارشی و یبوست شود.
یک مطالعه 10 ساله در کودکان مبتلا به صرع در رژیم کتوژنیک نشان داد که 65 درصد از یبوست را به عنوان یک عارضه جانبی شایع گزارش کرده اند.
علاوه بر این، فیبر باکتری های مفید روده شما را تغذیه می کند. داشتن روده سالم ممکن است به افزایش ایمنی، بهبود سلامت روانی و کاهش التهاب کمک کند.
رژیم کم کربوهیدرات فاقد فیبر، مانند کتو، ممکن است بر باکتری های روده شما تأثیر منفی بگذارد - اگرچه تحقیقات فعلی در این زمینه مختلط است.
برخی از غذاهای دوستدار کتو که سرشار از فیبر هستند شامل دانه های کتان، دانه های چیا، نارگیل، کلم بروکلی، گل کلم و سبزیجات برگ دار هستند.
خلاصه
رژیم کتو اغلب به دلیل محدودیت های کربوهیدرات، فیبر کمی دارد. این ممکن است باعث یبوست و اثرات منفی بر سلامت روده شود.

4. ممکن است منجر به کمبود مواد مغذی شود

از آنجایی که رژیم کتو غذاهای متعدد، به ویژه میوه های غنی از مواد مغذی، غلات کامل و حبوبات را محدود می کند ممکن است مقدار توصیه شده ویتامین ها و مواد معدنی را تأمین نکند.
به طور خاص، برخی از مطالعات نشان می دهد که رژیم کتو کلسیم، ویتامین D، منیزیم و فسفر کافی را تأمین نمی کند.
مطالعه ای که ترکیب مواد مغذی رژیم های رایج را مورد ارزیابی قرار داد نشان داد که الگوهای غذایی بسیار کم کربوهیدرات مانند اتکینز، که مشابه کتو است فقط برای 12 مورد از 27 ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن شما از مواد غذایی کافی است.
با گذشت زمان، این ممکن است منجر به کمبود مواد مغذی شود.
به طور خاص، دستورالعمل هایی برای پزشکانی که رژیم غذایی کتو بسیار کم کالری را برای کاهش وزن مدیریت می کنند توصیه می کند که از پتاسیم، سدیم، منیزیم، کلسیم، اسیدهای چرب امگا 3، فیبر پسیلیوم و ویتامین های B ، C و E استفاده کنید
به خاطر داشته باشید که کفایت تغذیه ای این رژیم غذایی به غذاهای خاصی که می خورید بستگی دارد. رژیم غذایی سرشار از غذاهای سالم کم کربوهیدرات مانند آووکادو، آجیل و سبزیجات غیر نشاسته ای، مواد مغذی بیشتری را نسبت به گوشت های فرآوری شده و کتو استفاده می کند.
خلاصه
برخی از مطالعات نشان می دهد که کتو ویتامین ها و مواد معدنی کافی از جمله پتاسیم و منیزیم را تأمین نمی کند. با گذشت زمان، این می تواند منجر به کمبود مواد مغذی شود.

5- ممکن است باعث کاهش خطرناک قند خون شود

رژیم های کم کربوهیدرات مانند کتو به کنترل سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک می کند.
به طور خاص، برخی از مطالعات نشان می دهد که کتو ممکن است به کاهش سطح هموگلوبین A1c، اندازه گیری سطح متوسط قند خون کمک کند.
با این حال، افراد مبتلا به دیابت نوع 1 ممکن است در معرض خطر بیشتری از قسمت های پایین قند خون (هیپوگلیسمی) باشند که با گیجی، لرزش، خستگی و تعریق مشخص می شود. کاهش قند خون در صورت عدم درمان می تواند منجر به کما و مرگ شود.
مطالعه ای بر روی 11 فرد بزرگسال مبتلا به دیابت نوع 1 که رژیم کتوژنیک را برای بیش از 2 سال دنبال می کردند نشان داد که تعداد متوسط وقایع پایین قند خون نزدیک به 1 در روز بود.
افراد مبتلا به دیابت نوع 1 معمولاً در صورت مصرف انسولین زیاد و عدم مصرف کربوهیدرات کافی قند خون پایین را تجربه می کنند. بنابراین، رژیم غذایی کم کربوهیدرات ممکن است خطر را افزایش دهد.
از نظر تئوری، این امر می تواند برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که از داروهای انسولین استفاده می کنند نیز اتفاق بیفتد.
خلاصه
اگرچه رژیم های کم کربوهیدرات کنترل قند خون را در افراد مبتلا به دیابت، بهبود می بخشد اما ممکن است خطر ابتلا به عوارض قند خون پایین را نیز افزایش دهد - به خصوص اگر دیابت نوع 1 دارید.

6. ممکن است به سلامت استخوان ها آسیب برساند

رژیم کتو همچنین با اختلال در سلامت استخوان ارتباط دارد.
چندین مطالعه روی حیوانات رژیم غذایی کتو را با کاهش استحکام استخوان مرتبط می دانند احتمالاً به دلیل از دست دادن تراکم معدنی استخوان، که ممکن است با سازگاری بدن شما با کتوز رخ دهد.
در حقیقت، یک مطالعه 6 ماهه بر روی 29 کودک مبتلا به صرع در رژیم کتو نشان داد که 68 درصد از افراد پس از انجام رژیم غذایی نمره معدنی استخوان کمتری داشتند.
مطالعه دیگری بر روی 30 نفر از افراد واجد شرایط نشان داد که افرادی که 3/5 هفته از کتو استفاده کردند در مقایسه با افرادی که رژیم غذایی بیشتری از کربوهیدرات ها داشتند نشانگرهای خونی بسیار بالایی برای تجزیه استخوان داشتند.
با این وجود، تحقیقات گسترده تر ضروری است.
خلاصه
رژیم کتو ممکن است تراکم معدنی استخوان را کاهش داده و با گذشت زمان باعث تجزیه استخوان شود اگرچه مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

7. ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مزمن و مرگ زودرس را افزایش دهد

تأثیر رژیم کتوژنیک بر خطر بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی یا سرطان مورد بحث زیادی است و کاملاً قابل درک نیست.
برخی شواهد نشان می دهد که رژیم های چرب و کم کربوهیدرات که بر پایه غذاهای حیوانی تمرکز می کنند ممکن است منجر به پیامدهای ضعیف سلامتی شود در حالی که رژیم هایی که بر منابع گیاهی چربی و پروتئین تأکید دارند مزایایی را ارائه می دهند.
یک مطالعه مشاهده ای طولانی مدت در بیش از 130،000 بزرگسال رژیم غذایی کم کربوهیدرات بر پایه حیوانی را با میزان بالای مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی، سرطان و همه علل مرتبط کرد.
از سوی دیگر، رژیم های غذایی کم کربوهیدرات مبتنی بر سبزیجات با میزان کمتر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و همه علل همراه بود.
یک مطالعه دیگر در بیش از 15000 بزرگسال نتایج مشابهی را پیدا کرد اما رژیم های غذایکربوهیدرات کم و زیاد را با میزان مرگ و میر همه علت بیشتر مقایسه کرد در مقایسه با رژیم های کربوهیدرات متوسط که کربوهیدرات ها 50 تا 55 درصد از کل کالری روزانه را تشکیل می دادند.
با این حال، مطالعات اساسی تری مورد نیاز است.
خلاصه
در حالی که تحقیقات مختلط است برخی شواهد نشان می دهد رژیم های کم کربوهیدرات که بر غذاهای حیوانی تمرکز می کنند ممکن است منجر به مرگ و میر بیشتر در اثر بیماری های قلبی، سرطان و همه علل شود.
نتیجه نهایی
در حالی که رژیم کتو با کاهش وزن و سایر مزایای سلامتی در کوتاه مدت ارتباط دارد ممکن است منجر به کمبود مواد مغذی، مشکلات گوارشی، سلامت ضعیف استخوان و سایر مشکلات در طول زمان شود.
با توجه به این خطرات، افراد مبتلا به بیماری کلیوی، دیابت، ناراحتی های قلبی یا استخوانی یا سایر شرایط پزشکی باید قبل از امتحان رژیم کتو با پزشک خود مشورت کنند.
همچنین ممکن است بخواهید با یک متخصص تغذیه برای برنامه ریزی وعده های غذایی متعادل و نظارت بر سطح مواد مغذی خود در این رژیم مشورت کنید تا خطرات عوارض و کمبود مواد مغذی را به حداقل برسانید.

در ادامه بخوانید: رژیم غذایی کتوژنیک؛ فهرست کامل مواد غذایی و منو نمونه رژیم 7 روزه

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search