رژیم غذایی

13 فواید ریحان برای سلامتی

خواص ریحان

ریحان گیاهی یکساله از خانواده نعناعیان لمیاسه است و در سراسر جهان مصرف زیادی دارد. اما چیزی بیش از افزودن عطر و طعم به غذا است.

ریحان شیرین (Ocimum basilicum) در بسیاری از غذاهای مدیترانه ای و به ویژه ایتالیایی نقش دارد. اساس پستو را تشکیل می دهد و طعم متمایزی را به سالاد، پاستا، پیتزا و دیگر غذاها می بخشد. غذاهای اندونزیایی، تایلندی و ویتنامی نیز دارای این گیاه هستند.
در رژیم غذایی، ریحان شیرین می تواند ویتامین ها، مواد معدنی و طیف وسیعی از آنتی اکسیدان ها را تامین کند. اسانس آن ممکن است فواید دارویی نیز داشته باشد.
نوع دیگر ریحان تولسی یا ریحان مقدس (Ocimum santum) است. این گیاه در داروهای تامیل و آیورودا که عمدتاً در آسیای جنوب شرقی استفاده می شود، نقش درمانی دارد. این با ریحان شیرین متفاوت است.
ریحان ممکن است در رژیم غذایی، به عنوان داروی گیاهی و به عنوان یک اسانس، فواید سلامتی داشته باشد.
در درمان های سنتی شامل درمان مارگزیدگی، سرماخوردگی و التهاب در مجرای بینی و سرماخوردگی استفاده می شود.
ریحان برخی از درشت مغذی ها مانند کلسیم و ویتامین K و همچنین طیف وسیعی از آنتی اکسیدان ها را فراهم می کند.
به عنوان مثال ریحان شیرین دارای غلظت بالایی از عامل شیمیایی اوژنول است. این به آن رایحه ای شبیه میخک می دهد. لیموترش و ریحان لیمو دارای غلظت بالایی از لیمونن هستند که رایحه ای مرکباتی به آنها می دهد. هم منبع مطمئن eugenol و هم منبع قابل اعتماد limonene دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند.

خاستگاه ریحان

ریحان از نواحی هند، آفریقا و نواحی گرمسیری آسیا سرچشمه می گیرد. بهتر است در محیط گرم پرورش داده شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

فواید مصرف ریحان

در اینجا چند راه وجود دارد که ریحان می تواند سلامت شما را بهبود بخشد:

1. سرماخوردگی را درمان می کند

مطالعه ای با بررسی اثرات کلی برگ های ریحان، به ویژه انواع تولسی، نشان داد که آنها می توانند به تسکین سرماخوردگی یا آنفولانزا در صورت مصرف به شکل چای یا جویدن مستقیم کمک کنند.

2. سرفه را تسکین می دهد

برگ های ریحان، انواع تولسی نیز می توانند با کمک به بدن در آزادسازی مخاط، به تسکین سرفه کمک کنند. جای تعجب نیست که این یک عنصر رایج در شربت های سرفه است.
مطالعه دیگری که این بار به بررسی اثرات دانه های ریحان می پردازد، نشان داد که این دانه های ریحان می توانند با شل کردن ماهیچه ها به کاهش سرفه کمک کنند.

3. سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

گیاه تولسی می تواند با افزایش سلول های کشنده طبیعی که در از بین بردن سلول های آلوده به ویروس ها نقش دارند و سلول های T-helper که به فعال کردن پاسخ ایمنی بدن کمک می کند، سیستم ایمنی را تقویت کند.
این اثر پس از مصرف روزانه 300 میلی گرم برگ تولسی قبل از غذا به مدت 4 هفته مشاهده شد.

4. با استرس مبارزه می کند

چند مطالعه نشان داده اند که گیاه تولسی می تواند به کاهش استرس کمک کند. برگها به صورت پودر ریز در آمده و تا 500 میلی گرم در یک کپسول تغلیظ شده و دو بار در روز به مدت 2 ماه داده می شود. شرکت کنندگان در سنین 18 تا 60 سال، بهبودی در سطح استرس خود را نشان دادند که توسط ارزیابی استرس مستند شده است.
مطالعه دیگری که شامل 158 شرکت ‌کننده بود، نشان داد که مصرف یک قرص ساخته شده از عصاره برگ ریحان به مدت 6 هفته منجر به کاهش فراموشی، خستگی و مشکلات خواب می ‌شود.(1)

5. سلامت دهان را بهبود می بخشد

هنگامی که برگ های ریحان خشک و پودر می شوند، می توان از آنها برای تمیز کردن دندان ها و کمک به سایر اختلالات دندان استفاده کرد.

6. سنگ کلیه را از بین می برد

برای تهیه چای درمانی می توان برگ های تولسی را دم کرد و برای شیرینی و فواید بیشتر دارویی، کمی عسل به آن اضافه کرد. مصرف این نوشیدنی می تواند به دفع سنگ کلیه از طریق مجاری ادراری در یک بازه زمانی 6 ماهه کمک کند.(2)

7. تقویت سلامت روان

استرس ذهنی می تواند باعث تولید رادیکال های آزاد در بدن شود.
بر اساس یک منبع مورد اعتماد در سال 2014 که به نقش تولسی در طب آیورودا پرداخته است، این گیاه حاوی خواصی است که ممکن است کمک کند:
کاهش استرس، اضطراب و افسردگی
افزایش توانایی تفکر و استدلال
جلوگیری از کاهش حافظه مرتبط با افزایش سن
بهبود خواب مرتبط با استرس و مشکلات جنسی
نویسندگان گزارش می ‌دهند که برخی از مطالعات، نتایج قابل مقایسه با دیازپام و داروهای ضد افسردگی را نشان می‌دهند.
با این حال، تایید این یافته ها به تحقیقات بیشتری نیاز دارد. همچنین، مصرف تولسی - به عنوان مثال در یک چای - بعید است که اثری مشابه با دریافت دوز عصاره داشته باشد.(3)

8. مبارزه با عفونت

متخصصان مختلف طب سنتی از ریحان به عنوان یک عامل ضد میکروبی استفاده کرده‌اند و برخی تحقیقات علمی نیز از این استفاده حمایت می‌ کنند.
در سال 2013، محققان از روغن ریحان شیرین به گونه‌های مختلف اشریشیا کلی یا E.coli استفاده کردند. این باکتری از افراد مبتلا به عفونت های تنفسی، شکمی، ادراری یا پوستی و همچنین از تجهیزات بیمارستانی به وجود آمده است. نتایج نشان داد که این روغن در برابر این باکتری ها فعال است.
محققان به این نتیجه رسیدند که برخی از ترکیبات روغن ریحان می تواند به درمان یا پیشگیری از برخی از انواع عفونت کمک کند.(4)

9. حمایت از سلامت قلب و عروق

یک بررسی در سال 2011 در مورد یافته هایی گزارش کرد که عصاره ریحان شیرین به طور خلاصه فشار خون بالا را کاهش می دهد، احتمالاً به دلیل محتوای عصاره اوژنول. اوژنول می تواند کانال های کلسیم را در بدن مسدود کند و فشار خون بالا را کاهش دهد.(5)
در مطالعه دیگری، 24 داوطلب سالم یک دارونما یا یک کپسول حاوی 300 میلی گرم (میلی گرم) عصاره برگ خشک تولسی را یک بار در روز مصرف کردند.
پس از 4 هفته، افرادی که عصاره تولسی مصرف کردند، سطح کلسترول و تری گلیسیرید کمتری نسبت به افرادی که مصرف نکردند، داشتند. نویسندگان به این نتیجه رسیدند که عصاره می تواند به کاهش برخی از عوامل خطر بیماری قلبی عروقی کمک کند.

10. کاهش قند خون بالا

برخی از پزشکان طب سنتی معمولا ریحان را برای کمک به مدیریت سطح قند خون توصیه می کنند.
مطالعه‌ای در سال 2019 بر روی موش‌ها نشان داد که عصاره برگ‌های ریحان شیرین به کاهش سطح بالای قند خون کمک می ‌کند. نتایج همچنین نشان داد که برگ ریحان ممکن است به درمان اثرات طولانی مدت قند خون بالا کمک کند.(6)

11. محافظت در برابر پیری پوست

بر اساس تحقیقات منتشر شده در سال 2011، ریحان شیرین دارای خواصی است که ممکن است به محافظت از پوست در برابر برخی از اثرات پیری کمک کند.(7)
در این مطالعه، دانشمندان از عصاره ریحان برای مدل‌های آزمایشگاهی پوست استفاده کردند. نتایج نشان داد که گنجاندن عصاره ریحان در کرم‌های موضعی پوست ممکن است رطوبت پوست را بهبود بخشد و زبری و چین و چروک را کاهش دهد.
در حالی که عصاره ریحان در دوزهای خاص ممکن است این اثر را داشته باشد، مصرف ریحان لزوما برای پوست مفید نخواهد بود.
با این حال، آنتی اکسیدان های موجود در ریحان و سایر غذاهای گیاهی ممکن است اثر محافظتی داشته باشند اگر فرد آنها را به عنوان بخشی از رژیم غذایی متنوع مصرف کند.

12. مبارزه با سرطان

یک بررسی منبع قابل اعتماد منتشر شده در سال 2013 به این موضوع پرداخت که آیا تولسی یا ریحان مقدس می تواند از سرطان جلوگیری کند.(8)
نویسندگان به این نتیجه رسیدند که مواد شیمیایی گیاهی موجود در ریحان مقدس ممکن است به پیشگیری از انواع خاصی از سرطان های پوست، کبد، دهان و ریه کمک کند.
به نظر می رسد که آنها این کار را با افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی، تغییر بیان ژن، آغاز مرگ سلولی و کاهش تقسیم سلولی انجام می دهند.
با این حال، مطالعات در این مرور پیش بالینی یا بر روی حیوانات انجام شد. تایید اثرات به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

13. حمایت از سلامت کبد

مطالعه‌ای در سال 2015 روی موش‌ ها به این نتیجه رسید که آنتی‌اکسیدان‌ های موجود در یک آماده ‌سازی پودری که شامل تولسی یا ریحان مقدس است، تأثیر مثبتی بر سلامت کبد دارد. دانشمندان این پودر را پس از استفاده از یک سم برای ایجاد آسیب کبدی استفاده کردند.

ارزش غذایی ریحان

 

ریحان تازه در هر 100 گرم 

ریحان خشک در هر 100 گرم 

23 کیلو کالری

233 کیلو کالری

3.15 گرم پروتئین

23 گرم پروتئین

2.65 گرم کربوهیدرات

47.8 گرم کربوهیدرات

1.6 گرم فیبر

37.7 گرم فیبر

0.3 گرم شکر

1.71 گرم شکر

0.64 گرم چربی کل

4.07 گرم چربی کل

3.17 میلی گرم آهن

90 میلی گرم آهن

56 میلی گرم فسفر

274 میلی گرم فسفر

285 میلی گرم پتاسیم

2630 میلی گرم پتاسیم

4 میلی گرم سدیم

76 میلی گرم سدیم

11.4 میلی گرم کولین

55 گرم کولین

5280 IU ویتامینA  

744 IU ویتامین A

3140 میکروگرم کاروتن

378 میکروگرم کاروتن

5650 میکروگرم لوتئین و زیگزانتین

1150 میکروگرم لوتئین و زیگزانتین

415 میکروگرم ویتامین K (فیلوکینون)

1710 میکروگرم ویتامین K (فیلوکینون)

 

 

بهترین روش استفاده از ریحان در آشپزی

فرآیند پخت و پز می تواند مواد مغذی موجود در ریحان را از بین ببرد، بنابراین بهتر است از این گیاه به عنوان چاشنی در پایان پخت استفاده کنید تا بیشتر ارزش دارویی خود را حفظ کند.
پرس و جوهای عمومی

آیا ریحان و ریحان مقدس با هم فرق دارند؟

ریحان و ریحان مقدس یک گیاه هستند، فقط انواع مختلفی دارند. ریحان شیرین برای اهداف آشپزی استفاده می شود، در حالی که ریحان مقدس برای اهداف پزشکی استفاده می شود.

آیا ریحان را می توان روزانه مصرف کرد؟

اینکه ریحان را می توان هر روز بدون خطر مصرف کرد یا خیر، بستگی به تنوع ریحان مصرفی دارد.
ریحان شیرین که برای مصارف آشپزی استفاده می شود را می توان روزانه به صورت خشک یا تازه مصرف کرد.
ریحان مقدس یا تولسی که برای اهداف پزشکی استفاده می شود باید قبل از مصرف روزانه با پزشک مشورت شود. برخی شرایط پزشکی یا داروها ممکن است مزایای تولسی را کاهش دهند یا با آن واکنش منفی نشان دهند. بنابراین، قبل از شروع مصرف دارویی باید با پزشک خود مشورت کنید تا دوز و دستورالعمل مصرف مناسب را دریافت کرده و هرگونه منع مصرف آن را رد کنید. در حال حاضر، دوز استانداردی برای مصرف تولسی برای شرایط مختلف پزشکی وجود ندارد.

عوارض جانبی ریحان چیست؟

طبق مطالعات، مصرف دارویی تولسی هیچ گونه اثرات نامطلوب کوتاه مدتی ندارد، اما هیچ یک از این مطالعات انسانی در یک دوره طولانی انجام نشده است. بنابراین، مشخص نیست که آیا مصرف تولسی اثرات نامطلوبی در دراز مدت دارد یا خیر.
همچنین به نظر نمی رسد که هیچ عارضه جانبی رایجی از ریحان شیرین وجود داشته باشد. با این حال، دانه های ریحان می تواند خطر خفگی داشته باشد و همچنین در صورت مصرف بیش از حد ممکن است سطح استروژن را کاهش دهد.
کلمه پایانی
هنگام مصرف ریحان برای اهداف پزشکی، مهم است که به خاطر داشته باشید که اطلاعات بسیار محدودی در مورد مقدار مناسب مصرف و اثرات آن، به ‌ویژه برگ‌های تولسی وجود دارد.
در برخی از مطالعات نشان داده شده است که ریحان در مدیریت قند خون، کاهش فشار خون، کاهش سطح چربی، مبارزه با میکروب ها و تقویت سیستم ایمنی موثر است. تحقیقات بیشتری برای نشان دادن اثربخشی آن در برابر سرماخوردگی، آنفولانزا، سرفه، مشکلات سلامت دهان و دندان و سنگ کلیه مورد نیاز است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search