رژیم غذایی

غذاهای فاسد شدنی چیست و چگونه باید آنها را نگهداری کرد؟

مدت زمان نگه داری غذاهای فاسد شدنی در یخچال

بسیاری از ما برنامه های غذایی و لیست خواربار خود را با توجه به غذاهای فاسد شدنی و فاسد نشدنی تهیه می کنیم، چه متوجه باشیم چه نباشیم.

به منظور متعادل کردن سلامت، طعم و راحتی، بیشتر آشپزخانه های خانه با ترکیبی از هر دو نوع غذا تهیه می شوند.
به بیان ساده: برخی از غذاها می ‌توانند ماه‌ها بدون خراب شدن در انبار شما زندگی کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است فقط چند روز، حتی در شرایط عالی یخچال، دوام بیاورند.
گاهی اوقات مشخص است که یک غذا چه زمانی فاسد شدنی است - بیشتر ما می دانیم که گوشت خام را در کابینت آشپزخانه نگهداری نکنیم و کنسروها نیازی به نگهداری در یخچال ندارند. اما گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که به یک آیتم نگاه می ‌کنید و به این فکر می ‌کنید که کجا باید آن را ذخیره کنم؟
در اینجا چیزی است که باید در مورد مواد غذایی فاسد شدنی در مقابل فاسد شدنی بدانید، چرا این مهم است و چگونه هر دو را به طور ایمن نگهداری کنید.
غذاهای فاسد شدنی در مقابل غذاهای فاسد نشدنی
به طور خلاصه، غذاهای فاسد شدنی آنهایی هستند که اگر در دماهای خاصی نگهداری نشوند، به سرعت فاسد می شوند یا «بد می شوند»، در حالی که غذاهای فاسد نشدنی عمر طولانی تری دارند و می توان آنها را در دمای اتاق نگهداری کرد.

غذای فاسد شدنی چیست؟

طبق گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA)، غذاهای فاسد شدنی فاسد، پوسیده یا خطرناک می شوند، مگر اینکه آنها را در دمای 40 درجه فارنهایت (4 درجه سانتیگراد) در یخچال قرار دهید یا در دمای 0 درجه فارنهایت (17- درجه سانتیگراد) یا فریز کنید.
نمونه هایی از غذاهای فاسد شدنی عبارتند از:
گوشت
طیور
ماهی
تخم مرغ
محصولات لبنی
باقی مانده غذای پخته شده
هر میوه یا سبزی که بریده یا خرد شده باشد
میوه ها و سبزیجات تازه نیز فاسد شدنی در نظر گرفته می شوند، زیرا تعداد بسیار کمی از آنها را می توان برای مدت طولانی در دمای اتاق نگهداری کرد. بیشتر محصولات از چند روز تا چند هفته دوام خواهند داشت و باید در یخچال نگهداری شوند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

غذای فاسد نشدنی چیست؟

غذاهای فاسد نشدنی یا "پایدار در قفسه" را می توان به طور ایمن برای مدت طولانی در دمای اتاق بدون فاسد شدن یا پوسیدگی نگهداری کرد.
نمونه هایی از غذاهای فاسد نشدنی عبارتند از:
مواد غذایی کنسرو شده
برنج
پاستا
ارد
قند
ادویه ها
روغن ها
گوشت خشک شده
غذاهای فرآوری شده در بسته بندی های بدون آلودگی و مهر و موم شده
این غذاها را می توانید در انبار یا کمد نگهداری کنید.

چرا باید غذاهای فاسد شدنی را خنک کنید؟

سرد نگه داشتن غذاهای فاسد شدنی رشد باکتری ها را کند می کند و غذا را برای مدت طولانی تری ایمن نگه می دارد.
دو نوع باکتری متمایز وجود دارد که روی غذاهای فاسد شدنی رشد می کنند.
باکتری های بیماری زا بی مزه، بی بو و نامرئی هستند، اما می توانند افراد را بیمار کنند. نمونه هایی از باکتری های بیماری زا عبارتند از E. coli، Salmonella و Listeria. این باکتری ها در دمای اتاق به سرعت رشد می کنند و سرد شدن غذا به طور چشمگیری رشد آنها را کند می کند.
باکتری های فاسد برای خوردن بی خطر هستند و شما را بیمار نمی کنند، اما وجود آنها می تواند طعم، بو و ظاهر غذا را کاهش دهد که می تواند اشتها آور نباشد. سرد کردن رشد باکتری های فساد را کند می کند، اگرچه آنها هنوز در یخچال رشد می کنند.
باکتری های مختلف با سرعت های مختلف و در شرایط مختلف رشد می کنند. استانداردهای ایمنی غذا ویژگی های بسیاری از باکتری ها و سایر میکروب ها را در نظر می گیرند.

دمای نگهداری مواد غذایی فاسد شدنی

طبق گفته رابرت پوویتز، دکترا، MPH، RS، متخصص بهداشت و مشاور شورای بهداشت داخلی، غذاهای فاسد شدنی باید در یخچال در دمای 40 درجه فارنهایت (4 درجه سانتیگراد) یا کمتر نگهداری شوند.
اکثر باکتری‌هایی که باعث بیماری‌های ناشی از غذا می ‌شوند در دمای بین ۴۱ تا ۱۳۵ درجه فارنهایت (۵ تا ۵۷ درجه سانتی‌گراد) به خوبی رشد می‌ کنند. که این محدوده دما معمولاً به عنوان "منطقه خطرناک دما" نامیده می شود.
باکتری ها در این محدوده دما به سرعت رشد می کنند.
"اگر غذاهای [فاسد شدنی] در این منطقه خطرناک دمایی برای هر دوره زمانی نگهداری شوند، بیماری ها و موجودات فساد شروع به رشد خواهند کرد." پس از ایجاد، آنها می توانند در 15 دقیقه تقسیم [و ضرب شوند].
به عنوان یک قاعده کلی، غذاهای فاسد شدنی مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، لبنیات، غذاهای پخته شده و غذاهای خرد شده هرگز نباید بیش از دو ساعت در منطقه خطر درجه حرارت قرار گیرند.
منطقه خطر در مورد اکثر میوه ها و سبزیجات خام و برش نخورده صدق نمی کند، زیرا آنها مانند سایر غذاهای فاسد شدنی باکتری ها را سریع رشد نمی کنند. با این حال، نگهداری این غذاها در یخچال ایده خوبی است زیرا می تواند فساد را کاهش دهد.
وقتی غذاها منجمد می شوند و در دمای 0 درجه فارنهایت (17- درجه سانتیگراد) و کمتر نگهداری می شوند، مولکول ها آنقدر کند می شوند که باکتری ها نمی توانند رشد کنند.
گفته می شود، هنگامی که غذا ذوب شود، هر گونه باکتری موجود دوباره شروع به رشد می کند. و در حالی که غذا را می توان به طور نامحدود بدون هیچ گونه خطر ایمنی منجمد کرد، کیفیت مواد غذایی منجمد به مرور زمان بدتر می شود زیرا فعالیت آنزیمی کند می شود اما با انجماد متوقف نمی شود.

چرا غذاهای فاسد نشدنی به این سرعت فاسد نمی شوند؟

دما تنها عاملی نیست که تعیین می کند - یا اینکه چقدر سریع - مواد غذایی فاسد می شوند.
«میکروب‌هایی که می ‌توانند باعث بیماری یا هر میکروبی برای آن ماده شوند، برای بقا و رشد به چندین جزء و شرایط حیاتی نیاز دارند.
که اینها شامل رطوبت، موجودات زنده، زمان، اکسیژن (یا عدم وجود اکسیژن در مورد برخی از میکروب ها) و سطح اسیدی مناسب است.
غذاهای فاسد نشدنی فاقد برخی از این اجزای حیاتی هستند، به این معنی که به سرعت فاسد نمی شوند.
به عنوان مثال، غذاهای فاسد نشدنی، مانند کراکر، فاقد رطوبت هستند. ترشی اسیدیته را تا حدی کاهش می دهد که موجودات زنده رشد نکنند. و بسته بندی وکیوم هوا را از بین می برد.

نکات نگهداری مواد غذایی فاسد شدنی

این ایده خوبی است که در مورد مدت زمان ماندگاری غذاهای فاسد شدنی خود تحقیق کنید.
در اینجا آمده است که چه مدت می توانید با خیال راحت انواع رایج غذاهای فاسد شدنی را در یخچال نگهداری کنید:

مواد غذایی

مدت ماندگاری در یخچال

گوشت خام یا گوشت آرام پز شده

1-2 روز

سوسیس خام

1-2 روز

مرغ خام

1-2 روز

ماهی خام و صدف

1-2 روز

استیک خام، خرد شده و کباب

3-5 روز

بیکن

7 روز

ژامبون پخته شده

7 روز

هات داگ و کالباس

2 هفته باز نشده یا 1 هفته باز

سالاد مرغ، تخم مرغ، ماهی تن یا ماکارونی

3 تا 5 روز

باقی مانده گوشت، مرغ یا ماهی پخته شده

3 تا 4 روز

تخم مرغ (در پوسته آنها)

3 - 5 هفته

نکات دیگر عبارتند از:

هر هفته، به یخچال خود نگاه کنید و هر چیزی را که برای مدت طولانی در آنجا بوده است دور بریزید.
هنگام نگهداری مواد غذایی فاسد شدنی، یخچال خود را تمیز نگه دارید. شما باید فوراً هر گونه غذای ریخته شده را پاک کنید، سپس محل را با آب گرم و صابون بشویید. و برای از بین بردن بوها (که بر ایمنی غذا تأثیر نمی گذارد، اما می تواند طعم را تحت تأثیر قرار دهد)، یک جعبه باز شده جوش شیرین را در قفسه یخچال نگه دارید.
هنگام خرید مواد غذایی فاسد شدنی، مطمئن شوید که آن را در مدت 2 ساعت یا اگر دمای بیرون 90 درجه فارنهایت (حدود 32 درجه سانتیگراد) یا بالاتر است، آن را در یخچال نگهداری کنید.
گوشت خام، مرغ، غذاهای دریایی و تخم مرغ را از سایر غذاها جدا نگه دارید. این غذاها را در قفسه پایین یخچال خود نگه دارید تا از آلودگی احتمالی جلوگیری کنید.
خلاصه
غذاهای فاسد شدنی آنهایی هستند که وقتی در یخچال یا فریزر نگهداری نمی شوند می توانند باکتری های مضر را از بین ببرند یا رشد دهند.
انواع مختلف مواد غذایی فاسد شدنی دارای ماندگاری متفاوتی هستند و مهم است که غذاهای فاسد شدنی را قبل از خراب شدن بپزید یا بخورید.
این ایده خوبی است که مدت زمان ماندگاری مواد غذایی در یخچال را پیگیری کنید و مرتباً آن را تمیز کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search