رژیم غذایی

بادام، سویا یا جو دوسر؟ مزایای جایگزین های شیر گیاهی

مزایای جایگزین های شیر گیاهی

بادام، سویا یا جو دوسر؟ مزایای جایگزین های شیر گیاهی جایگزین های شیر لبنی برای افراد مبتلا به آلرژی و عدم تحمل یا برای کسانی که رژیم غذایی بدون لبنیات را ترجیح می دهند به طور فزاینده ای محبوب می شوند.

با این حال، مصرف‌کنندگان ممکن است همیشه از تفاوت‌های موجود در ریزمغذی‌های جایگزین‌های شیر گیاهی در مقایسه با شیر لبنی آگاه نباشند.
بنابراین محققان شیرهای گیاهی مختلف را تجزیه و تحلیل کرده اند و تفاوت هایی را در محتوای مواد معدنی نه تنها بر اساس نوع، بلکه بر اساس نام تجاری نیز یافته اند.
جایگزین های گیاهی برای شیر به دلایل بهداشتی، اخلاقی و محیطی محبوب هستند. بسیاری از مردم نیز ممکن است طعم جایگزین های شیر گیاهی را به شیر گاو معمولی ترجیح دهند.
شیرهای گیاهی شامل طیف وسیعی از گزینه‌ها مانند سویا، نارگیل، جو دوسر، کنف، برنج، کینوا، نخود، بادام و دیگر انواع آجیل هستند، اما پروفایل‌های تغذیه اغلب در بین برندها و انواع خاصی متفاوت است.
شیر لبنی منبع کلیدی ریزمغذی‌هایی مانند فسفر، سلنیوم و روی است، بنابراین برای مصرف‌کنندگان مهم است که تفاوت‌های موجود در محتوای تغذیه‌ای هر جایگزین شیر گیاهی را که مصرف می ‌کنند، درک کنند.
تحقیقات قبلی ارزش غذایی جایگزین های شیر گیاهی را در مقایسه با شیر گاو تجزیه و تحلیل کرده است. و اکنون، محققان مؤسسه ایمنی و سلامت غذا (IFSH) محتوای تغذیه‌ای انواع نوشیدنی‌های شیر گیاهی را تجزیه و تحلیل کرده‌اند و تغییراتی در محتوای مواد معدنی در انواع و برندها پیدا کرده‌اند.
نتایج نشان داد که نوشیدنی‌های مبتنی بر نخود دارای بیشترین فسفر، سلنیوم و روی هستند، در حالی که شیر سویا به طور کلی دارای بیشترین منیزیم است.
محققان یافته های تحقیقاتی خود را در نشست پاییز انجمن شیمی آمریکا (ACS) در شیکاگو ارائه کردند.
یک تجزیه و تحلیل جدید به جزئیات محتوای مواد معدنی جایگزین های شیر گیاهی می پردازد.
در میان سایر یافته ها، محققان می گویند نوشیدنی های مبتنی بر نخود بیشترین فسفر، روی و سلنیوم را دارند.
آنها همچنین خاطرنشان می کنند که محصولات مبتنی بر سویا دارای بالاترین مقدار منیزیم هستند.
کارشناسان می گویند که مصرف کنندگان باید این مواد و همچنین هرگونه آلرژی خانوادگی را هنگام خرید محصولات شیر گیاهی مصرف کنند.

آیا واقعاً می دانید جایگزین شیر گیاهی شما چیست؟

حتی اگر برچسب تغذیه را بررسی کنید، ممکن است تمام اطلاعات لازم برای انتخاب سالم ترین انتخاب برای خود و خانواده خود را نداشته باشید.
این بر اساس یک تجزیه و تحلیل تغذیه ای جدید در مورد محتوای مواد معدنی در محصولات شیر گیاهی تک پایه مانند بادام، بادام هندی، نارگیل، کنف، جو دوسر، نخود، برنج یا سویا است.
این گزارش امروز در نشست سالانه انجمن شیمی آمریکا ارائه شد. هنوز مورد بررسی و یا انتشار قرار نگرفته است.
موضوع اصلی که محققان در این مطالعه بر روی آن تمرکز کردند این است که مواد معدنی و اجزای ضروری شیر لبنی مانند منیزیم، فسفر، روی و سلنیوم در برچسب حقایق تغذیه در جایگزین های شیر گیاهی مورد نیاز نیستند.
آنالیز شامل 85 نمونه شیر جایگزین بود. محتوای مواد معدنی در انواع مختلف محصولات شیر گیاهی و بین برندها به طور قابل توجهی متفاوت بود.
یافته های کلیدی گزارش شده توسط محققان عبارتند از:
نوشیدنی های مبتنی بر نخود دارای بیشترین فسفر، روی و سلنیوم بودند
نوشیدنی های سویا دارای بیشترین مقدار منیزیم بودند
فقط نوشیدنی های مبتنی بر نخود و سویا دارای سطوح بالاتری از چهار ماده معدنی ضروری نسبت به شیر گاو هستند.
نوشیدنی های حاوی نخود حاوی حدود 50 درصد سطوح بالاتر فسفر، روی و سلنیوم هستند.
بنجامین ردان، دکترای شیمی ‌دان پژوهشی در سازمان غذا و دارو و محقق اصلی این پروژه، گفت این شیرهای گیاهی می‌ توانند منابع مهمی از ریزمغذی‌ها باشند، اگر سعی می ‌کنید به مقادیر توصیه ‌شده غذایی برای آنها برسید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آنچه دیگر کارشناسان باید بگویند

«همانطور که تنوع زیادی در محتوای مواد مغذی در بسیاری از منابع غذایی وجود دارد، به نظر می رسد که همین امر ممکن است برای شیرهای گیاهی غیر لبنی نیز صادق باشد. منطقی است که باور کنیم شیرهای گیاهی مانند حبوبات، نخود و سویا به دلیل ارزش غذایی گسترده‌ای که دارند، نسبت به بقیه مواد معدنی بیشتری دارند.
اما باور کردن با دانستن قطعی متفاوت است.
"در نهایت، باید استانداردهایی در مقررات برچسب‌گذاری وجود داشته باشد که هر تولیدکننده باید از آن پیروی کند تا نابرابری‌ها کاهش یابد و همه محصولات در یک زمین بازی برابر باشند، این به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد تا تصمیم درستی برای خود بگیرند و در انتخاب خود احساس اطمینان کنند.".
امی گورین، متخصص تغذیه گیاهی در استمفورد می گوید شیر گیاهی دارای مواد مغذی بیشتری نسبت به آنچه قبلاً تصور می کردیم از مواد تشکیل دهنده این محصولات شیر است. مانند سویا - دارای طیف گسترده ای از ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی است.
ایمی براگاگنینی، متخصص تغذیه انکولوژی در مرکز سرطان Trinity Health در میشیگان و سخنگوی آکادمی تغذیه و رژیم غذایی، گفت که موضوع تغییر از لبنیات به جایگزین های شیر اغلب در خط او مطرح می شود.
او گفت که مشتریان به او می گویند که جایگزین های شیر را به دلایلی انتخاب می کنند، از جمله نگرانی آنها برای محیط زیست، مسائل مربوط به عدم تحمل لاکتوز، یا ترجیح آنها برای طعم یا طعم جایگزین های غیر شیری است.

تفاوت های کلیدی بین محصولات شیر گیاهی

انتخاب درست در نهایت به نیازهای تغذیه فردی بستگی دارد.
بنابراین، علاوه بر توصیه‌های بالا، براگاگنینی می ‌گوید هنگام خرید شیر گیاهی، تفاوت‌های کلیدی زیر را در نظر بگیرید.

شیر سویا

شیر سویا حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری است که مشابه شیر لبنیات است. همچنین فاقد کلسترول است و چربی اشباع کمی دارد.
سویا نیز یک آلرژن رایج است و همه به طور یکسان آن را تحمل نمی کنند.

شیر بادام

شیر بادام نسبت به شیر لبنیات کالری کمتری دارد که ممکن است در بزرگسالانی که سعی در کاهش وزن دارند ترجیح داده شود.
با این حال، اگر آلرژی به آجیل وجود داشته باشد، این جایگزین خوبی نیست.

شیر بادام هندی

شیر بادام هندی طعم خامه ای دارد که ممکن است به شیر بادام ترجیح داده شود.
همچنین ویتامین E بالایی دارد، کالری کمتری دارد و به خوبی در رژیم گیاهخواری قرار می گیرد. اما، شیر بادام هندی محتوای پروتئین پایینی دارد، بنابراین ممکن است برای تامین نیازهای کلی پروتئین فرد مفید نباشد.

شیر برنج

اگر به لبنیات، آجیل یا محصولات سویا حساسیت دارید، شیر برنج گزینه خوبی است.
با این حال، شیر برنج حاوی محتوای کربوهیدرات و کالری بالاتری است، بنابراین ممکن است برای افرادی که از رژیم غذایی کنترل شده کالری پیروی می کنند مناسب نباشد.

شیر گیاهی را بر اساس نیاز خود انتخاب کنید

محققان گفتند امیدوارند داده های آنها به مصرف کنندگان کمک کند تا تصمیمات غذایی آگاهانه ای در مورد محصولات نوشیدنی گیاهی غیر لبنی بگیرند.
گورین می‌گوید وقتی نوبت به انتخاب شیر گیاهی مناسب برای خود و خانواده ‌تان می‌ رسد، او پیشنهاد می‌ کند به پنل حقایق تغذیه و لیست مواد تشکیل دهنده نگاه کنید.
او می ‌گوید: «برای یک شیر روزانه، باید شیری را انتخاب کنید که قند اضافه ‌ای نداشته باشد.
Bragagnini پیشنهاد مشابهی را ارائه می دهد: "هنگام انتخاب یکی از این محصولات، سعی کنید نسخه غیر شیرین را انتخاب کنید، زیرا مهم است که مصرف محصولات با شکر افزوده زیاد را کاهش دهید."
بن‌آشر موافق است، و اضافه می‌کند که انتخاب گزینه کم سدیم و کم چربی‌های ناسالم نیز مهم است.
گورین می ‌گوید: «من همچنین دوست دارم یکی را انتخاب کنم که منبع خوبی از پروتئین باشد، به این معنی که حاوی حداقل 5 گرم پروتئین در هر وعده است.
بن آشر توصیه های زیر را برای انتخاب سالم ترین شیر گیاهی ارائه می دهد:
۱:۱ سدیم (میلی‌گرم): کیلوکالری / مصرف غذا – به این معنی که سدیم کمتر یا برابر با کیلو کالری است.
بدون شکر یا شیرین کننده اضافه شده در 3 تا 5 جزء ترکیبی
بدون منابع چربی های اشباع شده یا کلسترول غذایی (به عنوان مثال، بدون روغن های استوایی، به ویژه مانند روغن نخل، هسته خرما، یا روغن نارگیل؛ به دنبال محصولاتی باشید که حاوی روغن آفتابگردان یا گلرنگ، روغن ذرت، روغن های گیاهی نیستند)

آنچه والدین باید بدانند

Bragagnini می گوید: «جایگزین های شیر ممکن است برای کودکان در دو سال اول زندگی آنها مناسب نباشد.
او خاطرنشان می کند: «در این سنین پایین، کودکان به کالری، آهن و پروتئین کافی نیاز دارند.
در چنین مواردی، شیر مادر یا شیر خشک به طور کلی به جای هر جایگزین شیر توصیه می شود.
Bragagnini گفت: "اگر کودکی با عدم تحمل لاکتوز شیر دست و پنجه نرم می کند، منطقی است که جایگزین های مختلف را آزمایش کند، اما درک تفاوت بین آنها مهم است."

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search