رژیم غذایی

9 فواید باورنکردنی چغندر برای سلامتی

فواید باورنکردنی چغندر

چغندر قسمت قرمز گیاه چغندر است که از زمان روم باستان خورده شده است - و دلیل خوبی هم دارد. آب چغندر یک غذای فوق العاده است که مملو از آنتی اکسیدان ها و نیترات ها است.

برخی از فواید باورنکردنی آب چغندر برای سلامتی شامل افزایش انرژی، کاهش فشار خون و عملکرد ورزشی بهتر است. توجه داشته باشید که می توانید به راحتی آب چغندر را در خانه درست کنید، چغندر که بیشتر به نام ریشه چغندر نیز شناخته می شود، قسمت ریشه گیاهی است که در خاورمیانه منشأ گرفته است. اکنون در سراسر جهان گسترش یافته است و به دلیل رنگ قرمز پر جنب و جوش خود مشهور است.
چغندر به دلیل فواید و پتانسیل فراوانی که برای سلامتی دارد به عنوان یک غذای کاربردی مورد مطالعه قرار گرفته است.

ترکیبات غذایی چغندر

فقط 100 گرم چغندر حاوی 44 کالری، 10 گرم کربوهیدرات، 2 گرم فیبر و 2 گرم پروتئین است.
همچنین سرشار از ویتامین C (3.6 میلی گرم) و فولات (80 میکروگرم) به همراه مواد معدنی از جمله پتاسیم (305 میلی گرم) و فسفر (38 میلی گرم) است. همچنین در فلاونوئیدها و ترکیبات پلی فنلی فراوان است.
چغندر یک منبع عالی از بتالین ها مانند بتاسیانین ها و بتازانتین ها است که به صورت تجاری به صورت پودر، رنگ و سایر اشکال غلیظ به فروش می رسند. همچنین در ترکیبات معدنی از جمله اسید نیتریک و اسید اگزالیک فراوان است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

فواید چغندر برای سلامتی

به برخی از فواید سلامتی که می توان به چغندر نسبت داد نگاه کنید.

بیشتر بدانید: فواید چغندر برای سلامتی

1. به مدیریت فشار خون کمک می کند

مصرف چغندر می تواند به مدیریت فشار خون کمک کند
نیترات موجود در چغندر می تواند به تنظیم فشار خون کمک کند. علاوه بر این، بتالین ها، فلاونوئیدها و پلی فنول های موجود در چغندر نیز می توانند با شل کردن ماهیچه ها بر فشار بر روی دیواره رگ های خونی تأثیر بگذارند.
بررسی مطالعات متعدد نشان داد که مصرف آب چغندر باعث کاهش فشار خون سیستولیک می شود. یک مطالعه در سال 2019 همچنین نشان داد که نوشیدن آب چغندر باعث کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک در افراد مسن می شود.
آب چغندر می تواند یک مکمل موثر در درمان فشار خون بالا و بیماری های قلبی ناشی از آن باشد.

2. استقامت و عملکرد در ورزش را بهبود می بخشد

مکمل های مختلف ادعا می کنند که عملکرد و استقامت ورزشی را بهبود می بخشند. چغندر یک غذای طبیعی است که گزارش شده است عملکرد را در ورزش بهبود می بخشد.
اسید نیتریک موجود در چغندر به عنوان یک پیام رسان عمل می کند و گلوکز، اکسیژن و سایر مواد مغذی را به سلول ها منتقل می کند. پلی فنول های موجود در چغندر همچنین استرس اکسیداتیو پس از ورزش را بهبود می بخشد.
در مطالعه ای بر روی 12 مرد که به طور منظم ورزش می کردند، مصرف آب چغندر غنی از اسید نیتریک باعث بهبود عملکرد تمرینات مقاومتی شد.

3. سیستم گوارشی سالم را حفظ می کند

فیبر غذایی موجود در چغندر می تواند به بهبود سلامت گوارش شما کمک کند
ترکیبات زیست فعال موجود در چغندر، از جمله پکتیکو-الیگوساکاریدها (نوعی قند)، بتالین ها و پلی فنول ها، تأثیر مفیدی بر میکروارگانیسم های روده دارند. خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی آنها نیز در بهبود سلامت کلی مفید است.
فیبر غذایی موجود در چغندر نیز تنوع و فعالیت میکروارگانیسم های روده را بهبود می بخشد. مدفوع را حجیم می کند و علائم یبوست را کاهش می دهد.

4. مغز را سالم نگه می دارد

چغندر از طریق محتوای اسید نیتریک خود، با بهبود جریان خون به اندام، تأثیر مثبتی بر پیری مغز دارد.
در یک مطالعه، مردان 65 ساله ای که آب چغندر مصرف می کردند، شبکه مغزی مشابه افراد جوان را نشان دادند.
در یک مطالعه اخیر، مصرف یک نوشیدنی غنی از فنول که حاوی چغندر بود به طور قابل توجهی عملکرد شناختی، جریان خون به مغز و خلق و خوی بزرگسالان سالم را بهبود بخشید. اگرچه نوشیدنی حاوی مواد دیگری بود، نقش اصلی پلی فنول ها را نمی توان نادیده گرفت.

5. به مدیریت وزن کمک می کند

مصرف چغندر می تواند به کاهش وزن شما کمک کند
چغندر سرشار از فیبر است که باعث احساس سیری و کاهش خطر پرخوری می شود. این در برنامه کاهش وزن مهم است.
از آنجایی که اسید نیتریک کارایی ورزش را بهبود می بخشد، می تواند برای کاهش وزن با بهبود مدت و کیفیت تمرینی که فرد برای کاهش وزن انجام می دهد، مفید باشد.

6. به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند

گزارش شده است که بتالین های موجود در چغندر نسبت به آنتوسیانین ها ظرفیت آنتی اکسیدانی قوی تری دارند.
آنتی اکسیدان ها علاوه بر کاهش آسیب اکسیداتیو ناشی از دیابت، فشار خون بالا و افزایش سطح کلسترول، دارای ظرفیت ضد توموری نیز هستند.

7. ممکن است در برابر کم خونی محافظت کند

کم خونی با کاهش سطح هموگلوبین مشخص می شود که ظرفیت حمل اکسیژن آن را کاهش می دهد. این یک مشکل عمده بهداشتی است که زنان و کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین حدود 41 درصد از زنان باردار در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد.
گزارش شده است که مصرف چغندر و آب آن باعث افزایش سطح هموگلوبین کل می شود. اسید نیتریک موجود در این سبزی همچنین ظرفیت حمل اکسیژن هموگلوبین را بهبود می بخشد، در حالی که فولات موجود در چغندر خطر نقایص مادرزادی را کاهش می دهد.

8- به سلامت مو کمک می کند

مصرف چغندر می تواند به سلامت مو کمک کند
چغندر به دلیل محتوای غنی ویتامین C خود می تواند با تقویت ساخت کلاژن، که یک جزء کلیدی در ساختار مو است، برای سلامت مو مفید باشد.
محتوای غنی از آنتی اکسیدان و مواد معدنی موجود در آن می تواند آسیب های ناشی از آسیب اکسیداتیو و استرس مو را نیز ترمیم کند. بنابراین با ارتقای سلامت فولیکول های مو ریزش مو را کاهش می دهد.

9. ممکن است در برابر سرطان محافظت کند

سیستم های دارویی عربی، چینی و آیورودا از چغندر برای مدیریت رشد سلول های سرطانی استفاده می کنند.
بتالین موجود در چغندر همراه با پلی فنول ها و فلاونوئیدها در جلوگیری از تکثیر و رشد سلول های سرطانی مفید است.
برخی از مطالعات لوله آزمایش نیز نشان داده اند که چغندر یک عامل پیشگیری کننده سرطان است. با این حال، این ادعا به تحقیقات بیشتری نیاز دارد که شامل آزمایشات انسانی می شود.

نحوه مصرف چغندر

چغندر را می توان به صورت بخارپز، آب پز، مخلوط در سالاد یا به عنوان غذای جانبی مصرف کرد. خوردن یک عدد چغندر در روز یا نوشیدن یک لیوان 250 میلی لیتری آب چغندر می تواند اطمینان حاصل کند که تمام مزایای سلامتی آن را به دست خواهید آورد.
اقدامات احتیاطی که باید در نظر گرفته شود
اقدامات احتیاطی برای آگاهی از مصرف قبلی چغندر
مانند همه غذاها، چغندر نیز باید در حد اعتدال مصرف شود. مصرف زیاد آن به دلیل تجمع رنگدانه چغندر در بدن باعث ایجاد رنگ صورتی خفیف در ادرار می شود.
در صورت امکان، بهتر است به جای آب‌گیری چغندر، چغندر بخورید، زیرا چغندر باعث حذف فیبر مفید سبزی می‌شود. علاوه بر این، مکمل‌های چغندر تاییدیه FDA را ندارند، بنابراین همیشه باید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.
سوالات پرطرفدار در مورد چغندر

چه زمانی چغندر نخورم؟

افرادی که از سنگ کلیه یا کیسه صفرا رنج می برند باید از خوردن چغندر خودداری کنند. محتوای اگزالات در چغندر بسیار زیاد است و می تواند مشکلات سنگ ها را افزایش دهد.
افراد مبتلا به آلرژی و افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده نیز باید از مصرف چغندر اجتناب کنند.

آیا چغندر در بارداری مفید است؟

چغندر منبع خوبی از اسید فولیک است. مصرف روزانه یک عدد چغندر می تواند از نقایص مادرزادی مرتبط با کمبود فولات جلوگیری کند. همچنین می تواند سطح هموگلوبین و جریان خون را بهبود بخشد.

آیا می توانم هر روز آب چغندر مصرف کنم؟

مصرف روزانه 250 میلی لیتر آب چغندر بی خطر است. نیترات های موجود در آب چغندر می تواند فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون کاهش دهد.

آیا چغندر به سلامت پوست کمک می کند؟

چغندر سرشار از آنتی اکسیدان است که به حذف رادیکال های آزاد از بدن کمک می کند. این خاصیت و ویتامین C موجود در آن، چغندر را برای حفظ سلامت پوست مفید می کند.
کلمه پایانی
چغندر به سرعت به عنوان یک غذای کاربردی محبوبیت پیدا می کند. سرشار از پلی فنول ها، فلاونوئیدها و نیترات ها است و این ترکیبات فواید سلامتی شناخته شده و تحقیقاتی زیادی دارند.
چغندر می تواند فشار خون را کاهش دهد، بهره وری انرژی را در ورزشکاران بهبود بخشد، جریان خون را بهبود بخشد و خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. هیچ عارضه جانبی شناخته شده ای برای مصرف روزانه چغندر وجود ندارد، به جز افراد مبتلا به سنگ کلیه و کیسه صفرا.
همچنین توصیه می شود مانند هر غذای طبیعی در مصرف چغندر زیاده روی نکنید.

در ادامه بخوانید: مزایای سلامت قابل توجه چغندر

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search