رژیم غذایی

14 تا از بهترین ویتامین و مکمل ضد پیری

بهترین ویتامین و مکمل ضد پیری

اگرچه پیری بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی است، اما بیشتر ما می خواهیم جوانی خود را تا زمانی که ممکن است حفظ کنیم.

شما نمی‌ توانید جلوی پیری خود را بگیرید، اما می‌ توانید رژیم غذایی و سبک زندگی خود را تغییر دهید تا فرآیندهای پیری را کاهش دهید و خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با افزایش سن را کاهش دهید. به همین دلیل است که می بینید که این مقاله از عباراتی مانند «حمایت از پیری سالم» به جای «ضد پیری» استفاده می کند.
علل اصلی پیری عبارتند از آسیب سلولی انباشته ناشی از مولکول‌های واکنشی به نام رادیکال‌های آزاد و کوتاه شدن تلومرها، که ساختارهایی هستند که در انتهای کروموزوم‌ها قرار دارند و نقش مهمی در تقسیم سلولی دارند.
پیروی از یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی، ورزش منظم و پرهیز از سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد الکل بهترین راه برای حمایت از پیری سالم و کند کردن اثرات پیری بر بدن شما است.
علاوه بر این، دانشمندان مواد متعددی را شناسایی کرده‌اند که ممکن است فرآیندهای پیری خاص را کند کرده و به پیشگیری از بیماری‌های مرتبط با افزایش سن کمک کنند.

مکمل های ضد پیری

در اینجا 14 مکمل وجود دارد که ممکن است به کاهش اثرات پیری کمک کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. کورکومین

کورکومین - ترکیب فعال اصلی در زردچوبه - دارای خواص محافظتی سلولی قدرتمندی است که به اثرات آنتی اکسیدانی قوی آن نسبت داده می شود.
فرآیندی به نام پیری سلولی زمانی اتفاق می‌افتد که تقسیم سلولی متوقف شود. با افزایش سن، سلول‌های پیر تجمع می‌یابند که اعتقاد بر این است که پیری و پیشرفت بیماری را تسریع می‌کند.
تحقیقات نشان می‌دهد که کورکومین پروتئین‌های خاصی را فعال می کند که به تاخیر در پیری سلولی و افزایش طول عمر کمک می‌کنند.
به علاوه، مطالعات حیوانی نشان می دهد که کورکومین با آسیب سلولی مبارزه می کند و به طور قابل توجهی طول عمر را افزایش می دهد. نشان داده شده است که این ترکیب بیماری‌های مرتبط با افزایش سن را به تعویق می‌اندازد و علائم مرتبط با افزایش سن را نیز کاهش می‌دهد.
شاید به همین دلیل است که مصرف زردچوبه با کاهش خطر زوال شناختی مرتبط با افزایش سن در انسان مرتبط است.
با استفاده از زردچوبه تازه یا خشک در آشپزخانه یا مصرف زردچوبه یا مکمل های کورکومین می توانید مصرف کورکومین خود را افزایش دهید.
خلاصه
کورکومین ترکیب فعال اصلی در زردچوبه است. ممکن است با فعال کردن پروتئین های خاص و محافظت در برابر آسیب سلولی، پیری را کند کند.

2. EGCG

اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) یک ترکیب پلی فنلی معروف است که در چای سبز غلیظ شده است. این فواید سلامتی چشمگیر را ارائه می دهد، از جمله کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها و بیماری های قلبی.
به علاوه، این ترکیب ممکن است باعث افزایش طول عمر و محافظت در برابر بیماری های مرتبط با افزایش سن شود.
EGCG ممکن است با بازگرداندن عملکرد میتوکندری در سلول ها و عمل در مسیرهای درگیر در پیری کار کند. همچنین باعث اتوفاژی می شود، فرآیندی که بدن شما مواد سلولی آسیب دیده را حذف می کند.
بعلاوه، ممکن است بین مصرف چای سبز و محافظت در برابر پیری پوست، و همچنین کاهش هایپرپیگمانتاسیون ناشی از اشعه ماوراء بنفش (UV) ارتباط وجود داشته باشد.
علاوه بر این، یک بررسی نشان می دهد که مصرف روزانه چای سبز ممکن است با فعال کردن سلول های عصبی و کاهش استرس، پیری مغز را سرکوب کند.
شما می توانید EGCG را در رژیم غذایی خود با نوشیدن چای سبز یا مصرف مکمل های غلیظ عصاره چای سبز دریافت کنید.
خلاصه
EGCG یک ترکیب پلی فنول غلیظ در چای سبز است که ممکن است عملکرد میتوکندری را برای حمایت از پیری سالم بهبود بخشد. به علاوه، مصرف چای سبز با کاهش خطر بیماری و مرگ مرتبط است.

3. کلاژن

با افزایش سن، تولید کلاژن - پروتئینی که به حفظ ساختار پوست کمک می کند - کند می شود و منجر به تسریع علائم پیری مانند چین و چروک می شود.
برخی تحقیقات نشان می دهد که مکمل کلاژن ممکن است علائم پیری از جمله چین و چروک و خشکی پوست را کاهش دهد.
به عنوان مثال، یک مطالعه 12 هفته ای روی 72 زن نشان داد که مصرف مکمل حاوی 2.5 گرم کلاژن - همراه با چندین ماده دیگر از جمله بیوتین - در روز به طور قابل توجهی آبرسانی، زبری و کشش پوست را بهبود می بخشد.
سایر مطالعات انسانی نشان می دهد که مکمل های کلاژن ممکن است خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود بخشد، چین و چروک ها را کاهش دهد، رطوبت پوست را افزایش دهد و رشد ناخن ها را بهبود بخشد.
اگرچه این نتایج امیدوارکننده هستند، اما بسیاری از این مطالعات توسط شرکت‌هایی که محصولات کلاژن تولید می‌ کنند، تامین مالی می‌ شوند، که ممکن است بر نتایج مطالعه تأثیر بگذارد.
بسیاری از انواع مکمل های کلاژن از جمله پودرها و کپسول ها در دسترس هستند.
خلاصه
کلاژن یک مکمل غذایی محبوب است که ممکن است با افزایش سطح کلاژن در پوست شما از پیری پوست جلوگیری کند.

4. CoQ10

کوآنزیم Q10) CoQ10) یک آنتی اکسیدان است که بدن شما تولید می کند. این نقش اساسی در تولید انرژی ایفا می کند و از آسیب سلولی محافظت می کند.
تحقیقات نشان می دهد که سطح CoQ10 با افزایش سن کاهش می یابد. نشان داده شده است که مصرف مکمل آن جنبه های خاصی از سلامتی را در افراد مسن بهبود می بخشد
به عنوان مثال، یک مطالعه 4 ساله بر روی 443 سالمند نشان داد که مکمل CoQ10 و سلنیوم کیفیت کلی زندگی را بهبود می بخشد، مراجعات به بیمارستان را کاهش می دهد و زوال جسمی و روانی را کاهش می دهد.
مکمل‌های CoQ10 ممکن است با کاهش استرس اکسیداتیو، وضعیتی که با تجمع رادیکال‌های آزاد مشخص می ‌شود که روند پیری و شروع بیماری‌های مرتبط با افزایش سن را تسریع می ‌کند، کار کند.
علاوه بر این، مکمل‌های CoQ10 ممکن است با کاهش سفتی در شریان‌ها، کاهش فشار خون و جلوگیری از تجمع کلسترول اکسید شده در شریان‌ها برای سلامت قلب مفید باشند.
خلاصه
CoQ10 یک آنتی اکسیدان است که بدن شما به طور طبیعی آن را تولید می کند. مصرف مکمل آن ممکن است زوال جسمانی مرتبط با سن را کاهش دهد و کیفیت زندگی را در افراد مسن بهبود بخشد.

5. نیکوتین آمید ریبوزید و نیکوتین آمید مونونوکلئوتید

نیکوتین آمید ریبوزید (NR) و نیکوتین آمید مونوکلئوتید (NMN) پیش سازهای ترکیب نیکوتین آمید آدنین دی نوکلئوتید (NAD+) هستند.
NAD+ در هر سلول بدن شما یافت می شود و در بسیاری از فرآیندهای حیاتی از جمله متابولیسم انرژی، ترمیم DNA و بیان ژن نقش دارد.
سطح آن با افزایش سن کاهش می یابد. این کاهش ممکن است با تسریع زوال جسمانی و شروع بیماری های مرتبط با افزایش سن مانند آلزایمر همراه باشد.
علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که پیش‌سازهای NAD+ NMN و NR به بازیابی سطوح NAD+ و تغییرات سلولی مرتبط با سن کمک می‌ کنند.
یک مطالعه 21 روزه روی 12 مرد با میانگین سنی 75 سال نشان داد که مصرف روزانه 1 گرم NR باعث افزایش سطح NAD+ در عضلات اسکلتی و کاهش سطح پروتئین های التهابی می شود. با این حال، این نتایج ممکن است توسط تضاد منافع مختل شود.
با این وجود، یک مطالعه 30 روزه روی موش‌ها و تعداد کمی از افراد 45 تا 60 ساله نشان داد که مکمل‌های NMN به طور قابل توجهی طول تلومر را در هر گروه افزایش می‌دهد. کوتاه شدن تلومرها نقش اصلی را در روند پیری ایفا می کند.
اگرچه این نتایج امیدوارکننده هستند، تحقیقات انسانی بیشتری در مورد NR و NMN مورد نیاز است.
خلاصه
مکمل NMR و NR ممکن است به افزایش سطح NAD+ در بدن شما کمک کند و از تغییرات ژنتیکی مرتبط با سن جلوگیری کند.

6. کروسین

کروسین یک رنگدانه زرد رنگ کاروتنوئیدی است که در زعفران یافت می شود، یک ادویه محبوب و گران قیمت که معمولا در غذاهای هندی و اسپانیایی استفاده می شود.
مطالعات انسانی و حیوانی نشان داده است که کروسین فواید زیادی برای سلامتی دارد، از جمله اثرات ضد سرطانی، ضد التهابی، ضد اضطراب، ضد افسردگی و ضد دیابت. همچنین ممکن است از زوال شناختی مرتبط با سن محافظت کند.
مطالعات لوله‌های آزمایش و جوندگان نشان می ‌دهد که کروسین با مهار تولید محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته (AGEs) و گونه‌های اکسیژن فعال (ROS)، که ترکیباتی هستند که به روند پیری کمک می ‌کنند، از آسیب عصبی مرتبط با افزایش سن جلوگیری می‌ کند.
همچنین نشان داده شده است که کروسین با کاهش التهاب و محافظت در برابر آسیب سلولی ناشی از اشعه ماوراء بنفش، به جلوگیری از پیری در سلول‌های پوست انسان کمک می ‌کند.
از آنجایی که زعفران گران ترین ادویه جهان است، ممکن است مصرف مکمل زعفران غلیظ مقرون به صرفه تر باشد.
خلاصه
کروسین، رنگدانه ای است که در زعفران یافت می شود، ممکن است با آسیب سلولی مبارزه کند و التهاب را کاهش دهد تا طول عمر را افزایش دهد و از زوال شناختی جلوگیری کند.

7. ویتامین C

ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی در بدن شما عمل می کند و به محافظت از سلول ها در برابر آسیب اکسیداتیو کمک می کند. همچنین نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی، تنظیم التهاب و بسیاری از فرآیندهای دیگر که برای پیری سالم ضروری هستند ایفا می کند.
به همین دلیل است که باید مصرف بهینه این ویتامین را برای حمایت از سلامتی و محافظت در برابر شرایط مرتبط با افزایش سن حفظ کنید.
به عنوان مثال، در یک مطالعه بر روی 80 بزرگسال با میانگین سنی 60 سال، افرادی که سطح ویتامین C خونی بالاتری داشتند، در کارهایی که شامل توجه، تمرکز، حافظه، تصمیم‌گیری، یادآوری و شناخت هستند، عملکرد بهتری داشتند.
ویتامین C نیز برای سلامت پوست ضروری است. مکمل ممکن است آبرسانی پوست را بهبود بخشد، تولید کلاژن را تحریک کند و از ایجاد چین و چروک و پیری زودرس به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید محافظت کند.
علاوه بر این، برخی شواهد نشان می دهد که مکمل ویتامین C عملکرد ایمنی را در افراد مسن بهبود می بخشد.
از آنجایی که افراد مسن در مقایسه با افراد میانسال یا جوان ‌تر در معرض خطر بالاتری برای سطح پایین یا کمبود ویتامین C هستند، ممکن است بخواهند مکمل‌ها را در نظر بگیرند - به خصوص اگر رژیم غذایی آنها از غذاهای غنی از ویتامین C مانند میوه‌ها و سبزیجات کم باشد.
خلاصه
سطح ویتامین C معمولا در افراد مسن پایین است. کم بودن ممکن است به سلامتی آسیب برساند و به پیری زودرس کمک کند.
8-14. سایر مکمل های ضد پیری
مکمل های زیر نیز ممکن است از پیری سالم حمایت کنند. اما به خاطر داشته باشید که تحقیقات انسانی بیشتری در مورد هر یک از آنها مورد نیاز است.

8. ویتامین E

ویتامین E نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی و تنظیم التهاب دارد.
برخی شواهد نشان می دهد که افراد مسن برای حفظ سلامتی خود در طول فرآیند پیری به مقدار بیشتری از این ویتامین نسبت به بزرگسالان جوان نیاز دارند.

9. تیانین

L-theanine یک آمینو اسید است که در چای های خاصی از جمله چای سبز غلیظ شده است.
برخی از تحقیقات نشان می ‌دهند که مکمل L-theanine ممکن است به بهبود عملکرد مغز در بزرگسالان میانسال کمک کند و از اختلال عملکرد کبد مرتبط با سن، استرس اکسیداتیو و التهاب محافظت کند.

10. رودیولا

این گیاه دارویی دارای خواص ضد التهابی قوی است.
چندین مطالعه حیوانی نشان می دهد که رودیولا ممکن است به افزایش طول عمر کمک کند. با این حال، تحقیقات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

11. گون

گون یک گیاه کاهش دهنده استرس است که در طب سنتی چینی استفاده می شود.
ممکن است با کاهش استرس اکسیداتیو، تقویت عملکرد سیستم ایمنی، جلوگیری از آسیب سلولی و فعال کردن تلومراز، آنزیمی که طول تلومر را حفظ می‌ کند، به مبارزه با پیری کمک کند.

12. فیستین

فیستین یک ترکیب فلاونوئیدی است که به عنوان یک دارو درمانی در نظر گرفته می شود، به این معنی که ممکن است سلول های پیری را از بین ببرد.
مطالعات جوندگان نشان می دهد که ممکن است تعداد سلول های پیر در بافت ها را کاهش دهد، طول عمر را افزایش دهد و در برابر پیری مغز محافظت کند.

13. رسوراترول

رسوراترول یک آنتی اکسیدان پلی فنلی است که در انگور، انواع توت ها، بادام زمینی و شراب قرمز یافت می شود و ممکن است با فعال کردن آنزیم های خاصی به نام سیرتوئین، طول عمر را افزایش دهد.
مطالعات حیوانی نشان می دهد که این ترکیب ممکن است طول عمر را افزایش دهد، اما تحقیقات انسانی مورد نیاز است.

14. سولفورافان

سولفورافان یک ترکیب گوگردی است که در سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی غلیظ شده و خواص ضد التهابی قوی دارد.
مطالعات اخیر نشان داده است که سولفورافان طول عمر کرم های گرد را افزایش می دهد و از مشکلات قلبی مرتبط با سن در موش ها جلوگیری می کند.
خلاصه
تحقیقات نشان می دهد که ویتامین E، L-theanine، رودیولا، گون، فیستین و رسوراترول ممکن است با افزایش سن از جنبه های مختلف سلامتی حمایت کنند. با این حال، مطالعات انسانی بیشتری در مورد هر یک از این مکمل ها مورد نیاز است.
خط پایان
علاوه بر پیروی از یک رژیم غذایی و سبک زندگی سالم، مصرف برخی مکمل‌ها ممکن است به کند کردن روند پیری و ایجاد یک زندگی طولانی و سالم کمک کند.
کورکومین، کلاژن، CoQ10، کروسین و ویتامین C تنها تعداد کمی از موادی هستند که نشان داده شده است که اثرات حمایتی از پیری را دارند.
با این وجود، بهترین راه برای افزایش طول عمر و سلامت کلی این است که با خوردن غذاهای مغذی، ورزش منظم و کاهش استرس از بدن خود مراقبت کنید.

منبع: +

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search