رژیم غذایی

10 تا از بهترین غذا برای سم زدایی

 بهترین غذا برای سم زدایی

سموم ناشی از آلاینده های محیطی، از جمله فلزات سنگین مانند سرب، می توانند در بدن تجمع پیدا کنند. این آلاینده ها با ایجاد بیماری های مزمن از جمله چاقی، سرطان، دیابت، بیماری های قلبی و بیماری های تنفسی مرتبط هستند.

اخیراً "رژیم های سم زدایی" رایج شده اند و به دلیل توانایی آنها در حذف سموم از بدن و کمک به کاهش وزن تبلیغ می شوند. اگرچه شواهدی برای حمایت از ادعاهای این رژیم ها وجود ندارد، برخی از مواد غذایی بر حذف این سموم تأثیر می گذارند.
فرآیند این حذف سموم "سم زدایی" نامیده می شود. در حالی که کبد و کلیه به عنوان مکان های اصلی سم زدایی در بدن عمل می کنند، برخی از غذاها و مواد مغذی نیز می توانند کمک کنند.

برترین غذاهایی که به سم زدایی کمک می کنند

برخی از غذاهایی که به دفع سموم کمک می کنند عبارتند از:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. سیب

سیب می تواند به سم زدایی بدن شما کمک کند
"یک سیب در روز دکتر را دور نگه می دارد" قطعا درست است. مملو از مواد مغذی، این میوه می‌تواند از طریق محتوای کوئرستین خود به سم‌زدایی بدن نیز کمک کند.
کوئرستین می تواند فعالیت آنزیم های سم زدایی را افزایش داده و باعث مرگ سلولی سلول های ناسالم یا سرطانی شود.
یک مطالعه اخیر که کارایی برخی غذاها و توانایی های سم زدایی آنها را ارزیابی کرد، نشان داد که مصرف آب سیب 97 میلی گرم کوئرستین را فراهم می کند که آسیب اکسیداتیو DNA ناشی از سموم در بدن را کاهش می دهد.
مصرف روزانه یک سیب به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم می تواند به سم زدایی بدن کمک کند.

2. سبزیجات چلیپایی

مصرف سبزیجات چلیپایی می تواند به سم زدایی بدن کمک کند
سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی، گل کلم، کلم و کلم بروکسل حاوی ترکیبات زیست فعال زیادی هستند که یکی از آنها سولفورافان است. مطالعات نشان داده اند که سولفورافان ها دارای اثرات ضد سرطانی در بدن هستند.
در مطالعات لوله آزمایش و حیوانات، سولفورافان ها نقش محافظتی در برابر مواد سرطان زا، رادیکال های آزاد و سموم دارند.
اگرچه آزمایشات انسانی خاصی در مورد این موضوع وجود ندارد، گنجاندن سبزیجات چلیپایی در یک رژیم غذایی سالم می تواند مفید باشد.

3. انگور

مصرف انگور می تواند به سم زدایی بدن شما کمک کند
انگورها ریز هستند اما دارای مواد مغذی هستند.
مصرف انگور با کاهش خطر بیماری های قلبی و انواع خاصی از سرطان مرتبط است. سرشار از آنتوسیانین ها، فلاونوئیدها، فلاوانول ها و رسوراترول هستند که می توانند التهاب را کاهش دهند. آب انگور همچنین از بدن در برابر آسیب های ناشی از مس که یک فلز سنگین است محافظت می کند.
علاوه بر این، مطالعات حیوانی گزارش داده‌اند که پروآنتوسیانیدین‌های استخراج ‌شده از دانه‌های انگور می ‌توانند به کبد در سم ‌زدایی و جلوگیری از آسیب اکسیداتیو ناشی از چربی رژیم غذایی کمک کنند.

4. گریپ فروت

گریپ فروت می تواند به سم زدایی بدن کمک کند
گریپ فروت حاوی چندین ترکیب فعال زیستی از جمله فلاونوئیدها، آلکالوئیدها، لیمونوئیدها، کاروتنوئیدها و اسیدهای فنولیک است که برای سلامت انسان مهم هستند و نقش آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد سرطانی دارند.
با این حال، آب گریپ فروت می تواند از فعالیت آنزیمی که مسئول پاکسازی و حذف داروها دارویی از بدن است، جلوگیری کند. بنابراین بهتر است هنگام مصرف داروهای بیماری های حاد از مصرف گریپ فروت یا آب آن خودداری شود.

5. توت ها

مصرف انواع توت ها می تواند به سم زدایی بدن کمک کند
انواع توت ها مانند توت فرنگی، بلوبری، تمشک و شاه توت منابع غنی آنتی اکسیدان هستند که در برابر بسیاری از بیماری های مزمن محافظت می کنند.
ترکیبات فنولی موجود در توت ها می توانند رادیکال های آزاد و گونه های نیتروژن را که می توانند به DNA آسیب وارد کنند و همچنین منجر به سرطان شوند، سم زدایی کنند.

6. چغندر

چغندر به ویژه منبع فراوانی از نیترات است که برای کاهش فشار خون بالا مفید است. ترکیبات زیست فعال موجود در چغندر نیز نقش ضد التهابی دارند.
در مطالعات حیوانی، موش‌هایی که با آب چغندر تغذیه شده‌اند، عملکرد آنزیم‌های سم ‌زدایی را بهبود بخشیده‌اند.

7. چای سبز

چای سبز در صورت مصرف می تواند به سم زدایی بدن شما کمک کند
چای سبز یک نوشیدنی سلامتی محبوب است که در سراسر جهان مصرف می شود. حاوی پلی فنول هایی مانند اپی گالوکاتچین گالات (EGCG)، اپی کاتچین گالات (ECG)، اپی کاتچین (EC) و اپی گالوکاتچین (EGC) است.
همه این ترکیبات زیست فعال میزان آنتی اکسیدان ها را در خون افزایش می دهند، رادیکال های آزاد را از بدن حذف می کنند و به کاهش اثرات سرطان زایی سموم کمک می کنند. فعالیت های آنها محافظت در برابر عوارض جانبی و سمیت مرتبط با سموم از جمله آفت کش ها، دود و آرسنیک را ارائه می دهد.

8. زردچوبه

زردچوبه می تواند به سم زدایی بدن شما کمک کند
زردچوبه منبع اصلی کورکومین است که نقش بسیار محافظتی در سلامتی دارد. فعالیت آنتی اکسیدانی دارد و می تواند رادیکال های آزاد را از بدن حذف کند.
کورکومین می تواند به ویژه به سم زدایی آنزیم های کبد کمک کند و از اندام در برابر آسیب محافظت کند.
مطالعات گزارش داده اند که کورکومین از کبد در برابر آفلاتوکسین ها، جیوه و سایر فلزات سنگین از جمله مس، کادمیوم، سرب، آرسنیک و کروم محافظت می کند.

9. سیر

سیر می تواند به سم زدایی بدن کمک کند
سیر یک ادویه مورد علاقه است و سرشار از ترکیب فعال زیستی به نام آلیسین است.
آلیسین نقش محافظتی در کبد بازی می کند و با بهبود فعالیت آنزیم های دخیل در سم زدایی، ظرفیت آنتی اکسیدانی و سم زدایی اندام را افزایش می دهد.
همچنین با سلول های بدن تعامل می کند تا تشکیل سلول های سرطانی را متوقف کند یا باعث مرگ آنها شود.

10. روغن نارگیل

روغن نارگیل می تواند به سم زدایی بدن شما کمک کند
روغن نارگیل به دلیل فواید مختلف برای سلامتی توسط بسیاری از افراد مورد استفاده قرار می گیرد. روغن نارگیل سرشار از اسید لوریک، می تواند التهاب مغز و اعصاب را کاهش دهد.
التهاب اعصاب ناشی از مواد خارجی یا سموم می تواند منجر به دژنراسیون و بیماری هایی مانند بیماری آلزایمر و پارکینسون شود. بنابراین، گنجاندن روغن نارگیل به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل می تواند به حذف سمومی که باعث التهاب و آسیب می شوند کمک کند.

نکاتی برای کمک به سم زدایی

هنگام پاکسازی بدن از مواد سمی، مراقب رژیم غذایی خود باشید، اما کارهای دیگری نیز وجود دارد که می توانید برای دوری از مواد خارجی که می توانند به بدن آسیب برسانند، انجام دهید.
مصرف غذاهای فرآوری شده را محدود کنید. در عوض، غلات کامل و غذاهای طبیعی مانند میوه ها و سبزیجات را انتخاب کنید.
ارگانیک شوید کشاورزی ارگانیک از روش های طبیعی برای کوددهی خاک و کنترل آفات استفاده می کند. غذاهای ارگانیک بهترین انتخاب هستند، به ویژه برای محصولاتی با پوست نازک مانند سیب، توت و گلابی.
در صورت امکان، از ظروف شیشه ای برای نگهداری و مایکروویو استفاده کنید. غذاها، به ویژه غذاهای چرب، می توانند به راحتی مواد شیمیایی را جذب کنند که ممکن است از پلاستیک خارج شود و سپس وارد بدن شما شود. اطمینان حاصل کنید که ظروف غذای خود را دور از محصولات شیمیایی مانند پاک کننده های سطحی یا خانگی نگهداری می کنید.

اقدامات احتیاطی که باید در نظر گرفته شود

بدن چندین مسیر دارد که از طریق آنها سموم را دفع کرده و از بدن محافظت می کند. غذاهایی مانند موارد ذکر شده در این مقاله می توانند با بهبود فعالیت آنزیم های سم زدایی به برخی از این مسیرها کمک کنند.
با این حال، اقدامات احتیاطی خاصی باید انجام شود:
برخی از غذاها می توانند با آنزیم هایی که باعث حذف داروهای پزشکی می شوند تداخل داشته باشند و نباید بیش از حد مصرف شوند.
غذا و دارو می توانند تداخل داشته باشند. مهم است که قبل از مصرف هر گونه غذا برای مدیریت بیماری ها با پزشک خود صحبت کنید.
غذاهای طبیعی زمانی که در مقادیر توصیه شده مصرف شوند، اغلب بی خطر هستند، به جز در مورد آلرژی، و می توانند در یک رژیم غذایی متعادل برای مدیریت سلامتی گنجانده شوند.
سوالات پرطرفدار درباره غذاهایی که به سم زدایی کمک می کنند

آیا می توانم برای سم زدایی آب میوه مصرف کنم؟

آبمیوه ها می توانند در تقویت فعالیت آنزیم های سم زدایی موثر باشند. با این حال، باید احتیاط کرد که در مصرف این آب میوه ها زیاده روی نکنید.

آیا روغن های ضروری می توانند به سم زدایی کمک کنند؟

لیمو، اسطوخودوس، گریپ فروت، نعناع فلفلی، پرتقال و چند روغن ضروری دیگر به دلیل توانایی های سم زدایی آنها ترویج می شود. این روغن ها حاوی برخی ترکیبات فعال هستند و می توانند با خیال راحت در رایحه درمانی استفاده شوند.

آیا گشنیز به سم زدایی کمک می کند؟

مطالعات نشان داده اند که سرب، یک فلز سنگین، تغییرات قابل توجهی در مغز ایجاد می کند. گشنیز این توانایی را دارد که این فلز سنگین را به هم بچسباند و آسیب وارد شده به مغز را اصلاح کند.
همچنین می تواند به سم زدایی بدن از حشره کش ها و آفت کش هایی که ممکن است روی پوست میوه ها یا سبزیجات وجود داشته باشد کمک کند.
کلمه پایانی
سمومی مانند فلزات سنگین، آلاینده ها، مواد شیمیایی و آفت کش ها می توانند به بدن آسیب برسانند. این آسیب می تواند منجر به بیماری هایی از جمله سرطان شود.
کبد و کلیه ها در درجه اول مسئول محافظت از بدن در برابر این سموم هستند، اما برخی از غذاها و مواد مغذی نیز می توانند به این اندام ها و مکانیسم بدن برای حذف این سموم و بهبود سلامت کلی کمک کنند.
هنگام مصرف چنین غذاهایی باید احتیاط کرد، زیرا برخی از اجزای آنها می توانند با برخی از آنزیم ها نیز تداخل داشته باشند و آنها را مهار کنند.

منبع: +

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search