رژیم غذایی

بهترین غذاها برای بهبود باروری

رژیم غذایی برای بهبود باروری

ناباروری - یا عدم موفقیت در بارداری پس از 12 ماه تلاش - اخیراً زوج های بیشتری را تحت تأثیر قرار داده است.

حدود 15 تا 25 درصد از زوج ها در کشورهای غربی تحت تأثیر آن قرار دارند و استفاده از حاملگی های کمکی مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) و لقاح داخل رحمی (IUI) در حال افزایش است.
اگرچه شواهد مستقیمی مبنی بر اینکه چگونه رژیم غذایی یا تغذیه می تواند در باروری نقش داشته باشد وجود ندارد، برخی از غذاها و مواد مغذی برای کمک به و بهبود باروری در بزرگسالان در سنین باروری مفید هستند.

برترین غذاهایی که باروری را افزایش می دهند

در اینجا برخی از مواد غذایی وجود دارد که ممکن است به باردار شدن زوج ها کمک کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. آووکادو

مصرف آووکادو می تواند به بهبود باروری کمک کند
آووکادو سرشار از مواد مغذی ضروری برای سلامت زنان، نوزادان و کودکان نوپا است. آنها حاوی اسیدهای چرب تک غیراشباع (MUFAs)، آنتی اکسیدان ها و فیتواسترول ها، علاوه بر مقادیر فراوان ویتامین E، فولات و ویتامین C هستند.
یک وعده 30 گرمی آووکادو می تواند 27 میکروگرم فولات به بدن بدهد که یک ماده مغذی ضروری برای جلوگیری از بارداری زودرس، نقص قلبی و نقص لوله عصبی است.
آووکادو یک غذای ضروری محسوب می شود که مواد مغذی لازم را در مرحله قبل از بارداری فراهم می کند. همه کاره است و می تواند جایگزین سایر غذاهای غنی از چربی در رژیم غذایی مانند سس مایونز، سس سالاد و اسپرد شود.

2. عدس

مصرف عدس می تواند به تقویت باروری کمک کند
عدس منبع عالی پروتئین برای گیاهخواران و وگان ها است. سرشار از مواد معدنی از جمله کلسیم، آهن، پتاسیم، روی و سلنیوم و ویتامین‌هایی از جمله ویتامین‌های C، A، K، E، تیامین و فولات است که همگی برای تقویت باروری و حمایت از بارداری سالم مورد نیاز هستند.
به دلیل محتوای کم فیتات عدس، مواد مغذی آن نسبت به سایر غلات یا حبوبات در دسترس تر است و همچنین نشان داده شده است که وضعیت آهن را در کودکان مبتلا به کم خونی بهبود می بخشد.
حبوبات را می توان به راحتی در رژیم غذایی روزانه به عنوان یک ماده در کنار بشقاب ها، سوپ ها، آبگوشت و سالادها گنجاند.

3. کبد

گوشت های اندام مانند جگر می توانند به تقویت باروری کمک کنند
مصرف غذاهای غنی از آهن برای تقویت بارداری به خوبی شناخته شده است. گوشت های اندام، مانند جگر، منابع بسیار خوبی از آهن، روی و کروم هستند که همگی برای تقویت باروری ضروری هستند.
با این حال، باید مراقب باشید که در مصرف گوشت های اندام زیاده روی نکنید، زیرا چربی بالایی دارند.

4. تخم مرغ

مصرف تخم مرغ می تواند به افزایش سطح باروری شما کمک کند
تخم مرغ یک غذای سالم محسوب می شود که حاوی مقادیر قابل توجهی از چندین ماده مغذی است. یک تخم مرغ متوسط می تواند 6 گرم پروتئین فراهم کند و آن را به یک منبع غنی تبدیل کند.
زرده همچنین سرشار از ویتامین هایی از جمله ویتامین های A، E، D، K، B1، B2، B5، B6، B9 و B12 و مواد معدنی از جمله سلنیوم، روی، منیزیم، مس، آهن و فسفر است.
از آنجایی که پروتئین ها و اسید فولیک در تقویت باروری مهم هستند، افزودن تخم مرغ که حاوی هر دو ماده مغذی است به یک رژیم غذایی سالم می تواند مفید باشد.

5. سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین می تواند به بهبود باروری کمک کند
سیب زمینی شیرین با گوشت نارنجی منبع فراوانی از فیبر و ویتامین A است و مصرف آن می تواند وضعیت ویتامین A زنان و کودکان را بهبود بخشد.
همانطور که مطالعات انجام شده بر روی زنان در مناطق مختلف جهان نشان می دهد سیب زمینی شیرین می تواند منبع ارزشمندی از ویتامین A باشد که می تواند باروری را تقویت کند. مصرف سیب زمینی شیرین همچنین باعث بهبود کم خونی در زنان قبل از زایمان و پس از زایمان شد.

6. ماهی

مصرف ماهی می تواند به افزایش باروری کمک کند
ماهی چندین ماده مغذی از جمله اسیدهای چرب امگا 3، پروتئین ها، سلنیوم، ید و ویتامین D را به رژیم غذایی کمک می کند.
مصرف ماهی دو بار در هفته توسط اکثر دستورالعمل های غذایی توصیه شده است و همراه با تخم مرغ می تواند راه خوبی برای افزایش پروتئین در رژیم غذایی برای بهبود باروری باشد.
در یک مطالعه، زنانی که از رژیم مدیترانه ای استفاده می کردند و دو بار در هفته ماهی مصرف می کردند، پس از درمان های ناباروری، احتمال بیشتری برای تولد زنده داشتند. در این مطالعه، ماهی جایگزین سایر منابع گوشتی پرچرب مانند گوشت قرمز شد.

7. انار

مصرف انار می تواند به افزایش سطح باروری کمک کند
انار منبعی غنی از آنتوسیانین ها، تانن ها و سایر ترکیبات فنلی است که فعالیت آنتی اکسیدانی بالایی دارند.
غذاهای غنی از آنتی اکسیدان برای تقویت باروری مردان و زنان توصیه می شود.
مطالعات حیوانی نشان داده است که مصرف انار با بهبود سلول‌های اسپرم و غلظت اسپرم، اثرات مطلوبی بر باروری مردان دارد. در حالی که مطالعات بیشتری مورد نیاز است، گنجاندن انار در یک رژیم غذایی سالم و متعادل می تواند مفید باشد.

8. گرده زنبور عسل

گرده گل می تواند به بهبود سطح باروری کمک کند
گرده زنبور عسل به عنوان منبع غذایی توسط زنبورهای داخل کندو استفاده می شود. منبع اصلی پروتئین، اسیدهای آمینه، لیپیدها، اسیدهای چرب و آنزیم ها است.
در چندین مطالعه حیوانی، مصرف گرده زنبور عسل با افزایش فعالیت هورمون‌های مردانه مانند تستوسترون، باروری مردان را بهبود بخشید. همچنین تعداد و زنده ماندن اسپرم را بهبود می بخشد، در حالی که فعالیت آنتی اکسیدانی را بهبود می بخشد و در نتیجه آسیب اکسیداتیو به اندام های تولید مثل مردان را کاهش می دهد.
لازم به یادآوری است که بیشتر این مطالعات بر روی حیوانات انجام می شود و برای تعیین نقش گرده زنبور عسل در باروری انسان به مطالعات و آزمایشات انسانی گسترده تری نیاز است.

9. پودر ماکا

پودر ماکا می تواند به تقویت باروری کمک کند
پودر ماکا از یک ریشه پرویی به دست می آید که برای مصارف دارویی مختلف و به طور خاص برای درمان مشکلات مربوط به سلامت باروری در مردان و زنان استفاده می شود.
چندین مطالعه توانایی آن را در درمان اختلال نعوظ و علائم یائسگی گزارش کرده اند. با این حال، توجه داشته باشید که بیشتر ادعاهای سلامت پودر ماکا از منابع سنتی است و شواهد علمی بسیار کمی برای اثبات اثربخشی آن در افزایش باروری وجود دارد.
نکات اضافی برای افزایش باروری
در اینجا موارد دیگری وجود دارد که می توانید برای تقویت باروری خود انجام دهید:
از یک رژیم غذایی سالم و متعادل پیروی کنید که شامل غذاهایی باشد که از سلامت مطلوب حمایت می کنند.
برای حفظ وزن بدن خود روزانه ورزش کنید.
از استرس روانی، سیگار کشیدن و مصرف الکل خودداری کنید.
از مصرف داروهای تفریحی، داروها، کافئین بیش از حد و قرار گرفتن در معرض محیطی و شغلی با آلاینده ها خودداری کنید.
در دوران بارداری بهتر است از حمام آب گرم، سونا، جکوزی و استفاده از روان کننده ها خودداری کنید.
مردان باید از استفاده از لباس های زیر تنگ خودداری کنند زیرا می تواند بر باروری تأثیر بگذارد. مردانی که لباس زیر و شلوار تنگ می پوشند به دلیل افزایش دمای کیسه بیضه در معرض خطر ابتلا به مایع منی با کیفیت پایین تر هستند.
اقدامات احتیاطی که باید در نظر گرفته شود
عوامل متعددی در کاهش باروری در مردان و زنان نقش دارند. برای شناسایی علت و بهترین راه درمان، مشورت با پزشک ضروری است.
پیروی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل نه تنها برای افزایش باروری بلکه برای بهبود سلامت کلی نیز کلیدی است. تغذیه خوب برای سلامت مادر و حمایت از بارداری و سلامت کودک بسیار مهم است.
هیچ عنصری را بر اساس سلامتی یا ادعاهای بازار در رژیم غذایی خود وارد نکنید.
سوالات پرطرفدار
آیا برای بهبود باروری خود باید از کربوهیدرات اجتناب کنم؟
آیا اجتناب از کربوهیدرات می تواند به بهبود باروری کمک کند؟
به طور کلی حذف یک گروه غذایی کامل از رژیم غذایی ایده خوبی نیست. کربوهیدرات ها منبع اصلی انرژی در رژیم غذایی هستند.
انتخاب منابع سالم غلات کامل مانند گندم، برنج، جو دوسر یا چاودار مهم است. از آرد سفید فرآوری شده و محصولات تهیه شده از آن خودداری کنید.
آیا ویتامین های دوران بارداری به باردار شدن کمک می کند؟
ویتامین های دوران بارداری دارای تمام ویتامین های ضروری برای بهبود باروری و حمایت از بارداری هستند. اگر دلیل ناباروری سوءتغذیه باشد یا اگر پزشک آنها را توصیه کند، مصرف این ویتامین ها ایده خوبی است.
کلمه پایانی
ناباروری مشکلی است که بسیاری از زوج ها در سراسر جهان با آن مواجه هستند. عوامل متعددی می توانند در باردار شدن مشکل ایجاد کنند و یکی از پیشنهادات اصلی این است که به یک رژیم غذایی سالم و متعادل با مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی برای حمایت از سلامت و بارداری روی آورید.
برخی غذاها می توانند نقش مفیدی در افزایش باروری داشته باشند و می توانند به رژیم غذایی روزانه اضافه شوند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search