رژیم غذایی

چه مدت می توانید بدون غذا زندگی کنید؟

چه مدت می توانید بدون غذا زندگی کنید؟

مصرف آب و غذا برای زندگی انسان ضروری است. بدن شما برای عملکرد صحیح به انرژی از منابع غذایی و هیدراتاسیون از آب نیاز دارد. بسیاری از سیستم های بدن شما با رژیم غذایی متنوع و مصرف آب کافی روزانه به طور مطلوب کار می کنند.

اما بدن ما همچنین قادر است روزها بدون آب زنده بماند. به دلیل تنظیم متابولیسم و مصرف انرژی، می‌توانیم روزها یا گاهی هفته‌ها بدون غذا بمانیم.

چرا دوره زمانی متفاوت است

هنگامی که بدن یک فرد کالری کافی برای انجام عملکردهای معمول حمایت از زندگی خود را دریافت نمی کند، این به عنوان گرسنگی شناخته می شود. اگر مصرف غذا به شدت محدود شود، یا اگر بدن فرد نتواند غذا را برای جذب مواد مغذی هضم کند، ممکن است این اتفاق بیفتد.
هنگامی که بدن انسان به شدت از کالری محروم می شود، شروع به عملکرد متفاوتی می کند تا میزان انرژی را که می سوزاند کاهش دهد. اگر تغذیه احیا نشود، گرسنگی منجر به از دست دادن زندگی می شود.
هیچ "قاعده سرانگشتی" سخت و سریعی برای مدت زمانی که می توانید بدون غذا زندگی کنید وجود ندارد. تا حدودی پاسخ به تفاوت ها و شرایط فردی بستگی دارد. اطلاعات در مورد امید به زندگی بر اساس زمینه های دنیای واقعی، مانند اعتصاب غذا و شرایط پزشکی جدی است.
بدون غذا و آب، حداکثر زمانی که بدن می تواند زنده بماند حدود یک هفته است. فقط با آب، اما بدون غذا، زمان زنده ماندن ممکن است تا 2 تا 3 ماه افزایش یابد.
با گذشت زمان، محدودیت شدید مصرف غذا می تواند طول عمر را کاهش دهد.
کمبود وزن که به عنوان داشتن شاخص توده بدنی (BMI) زیر 18.5 تعریف می شود، با سوءتغذیه و طیف وسیعی از شرایط سلامتی مرتبط است که می تواند امید به زندگی را کاهش دهد. اینها شامل کاهش عملکرد سیستم ایمنی، شرایط گوارشی و سرطان است.
یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که داشتن BMI کمتر از 18.5 می تواند عمر شما را به طور متوسط 4.3 سال برای مردان و 4.5 سال برای زنان کاهش دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه طور ممکنه؟

اینکه بتوانیم روزها و هفته ها بدون آب و غذا زندگی کنیم، برای بسیاری از ما غیرقابل تصور به نظر می رسد. به هر حال، یک گرسنگی یا حتی یک ساعت کشش بدون غذا و آب می تواند بسیاری از ما را تحریک پذیر و کم انرژی کند.
اگر در یک روزه کوتاه مدت شرکت کنید یا نتوانید برای مدت طولانی به غذا و آب دسترسی پیدا کنید، بدن شما در واقع خود را تنظیم می کند.
به همین دلیل، بزرگسالان بدون شرایط سلامتی معمولاً می‌توانند در روزه‌های مذهبی شرکت کنند و حتی رژیم‌های «روزه‌دار» مانند رویکرد خوردن را متوقف کنید، در حالی که به فعالیت‌های روزانه منظم خود ادامه می‌دهند.
حدود 24 ساعت بدون غذا خوردن طول می کشد تا بدن شما نحوه تولید انرژی را تغییر دهد.
در شرایط عادی، بدن شما غذا را به گلوکز تجزیه می کند. گلوکز انرژی بدن را تامین می کند.
در طی 24 ساعت اول بدون غذا، با اتمام ذخیره گلوکز، بدن شروع به تبدیل گلیکوژن از کبد و عضلات به گلوکز می کند.
در روز دوم بدون غذا، گلوکز و گلیکوژن شما کاهش می یابد. بدن شما شروع به تجزیه بافت ماهیچه ای برای تامین انرژی می کند. با این حال، بدن شما برای حفظ عضله طراحی شده است، نه تجزیه آن. بنابراین این مرحله انرژی موقتی را فراهم می کند در حالی که متابولیسم شما در حال تغییر عمده است.
برای جلوگیری از کاهش بیش از حد عضله، بدن شروع به تکیه بر ذخایر چربی برای ایجاد کتون برای انرژی می کند، فرآیندی که به عنوان کتوز شناخته می شود.
در طی 5 روز اول بدون غذا، فرد ممکن است روزانه 1 تا 2 کیلوگرم (2.2 تا 4.4 پوند) از وزن بدن خود را از دست بدهد. بیشتر این کاهش وزن به کم آبی و عدم تعادل الکترولیت ها مربوط می شود. در طی چندین هفته گرسنگی، تغییرات در بدن معمولاً باعث کاهش سرعت کاهش وزن به میانگین 0.3 کیلوگرم (0.7 پوند) در روز می شود.
هرچه ذخایر چربی بیشتری در دسترس باشد، فرد معمولاً می تواند در طول گرسنگی زنده بماند. هنگامی که ذخایر چربی به طور کامل متابولیزه شدند، بدن برای انرژی به تجزیه عضلانی باز می گردد، زیرا این تنها منبع سوخت باقی مانده در بدن است.
در مرحله گرسنگی که بدن شما از ذخایر ماهیچه ای خود برای انرژی استفاده می کند، علائم نامطلوب شدیدی را تجربه خواهید کرد.
مطالعه‌ای در مجله پزشکی بریتانیایی Trusted Source بیان می‌کند که افرادی که اعتصاب غذا می‌کنند باید از نظر عوارض جانبی شدید گرسنگی پس از کاهش 10 درصد وزن بدن خود به دقت تحت نظر باشند. همچنین می گوید که شرایط بسیار جدی زمانی رخ می دهد که یک فرد 18 درصد از وزن بدن خود را از دست بدهد.

چرا مصرف آب بر این امر تأثیر می گذارد؟

با مصرف آب کافی، برخی از افراد هفته ها یا حتی چندین ماه بدون غذا زنده مانده اند. زمان بقا با مصرف آب طولانی تر است زیرا بدن ذخایر بیشتری برای جایگزینی غذا دارد تا مایعات. عملکرد کلیه شما در عرض چند روز بدون هیدراتاسیون مناسب کاهش می یابد.
یک منبع مورد اعتماد در سال 1997 که به بررسی اعتصاب غذا می پردازد، نشان می دهد که یک فرد برای زنده ماندن از گرسنگی برای مدت طولانی تری باید روزانه 1.5 لیتر آب بنوشد. نویسنده همچنین پیشنهاد کرده است که روزانه تا نصف قاشق چایخوری نمک به آب اضافه شود.

عوارض جانبی و خطرات محدودیت غذا خوردن

بسته به جزئیات، گزارش ها نشان می دهد که برخی از افراد می توانند روزها یا هفته ها از گرسنگی جان سالم به در ببرند. با این حال، در طول گرسنگی، بسیاری از سیستم های بدن شما شروع به خراب شدن می کنند.
اثرات گرسنگی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
غش
سرگیجه
تغییرات شناختی
فشار خون پایین
ضربان قلب آهسته
ضعف
کم آبی بدن
تغییرات در عملکرد تیروئید
درد شکم
عدم تعادل الکترولیت
حمله قلبی
نارسایی ارگان ها
افرادی که گرسنگی را تجربه کرده اند یا مصرف غذای بسیار محدودی دارند ممکن است اثرات طولانی مدت داشته باشند از جمله:
کاهش رشد
سلامت استخوان ضعیف یا پوکی استخوان
استرس یا افسردگی پس از سانحه
کسانی که برای مدت طولانی گرسنگی را تجربه می کنند، نمی توانند بلافاصله شروع به مصرف مقادیر معمولی غذا کنند. برای جلوگیری از واکنش‌های نامطلوب، که به عنوان سندرم تغذیه مجدد شناخته می ‌شود، بدن باید به آرامی برای خوردن دوباره راحت شود. اثرات سندرم تغذیه مجدد ممکن است شامل موارد زیر باشد:
شرایط قلبی
شرایط عصبی
ورم
برای معرفی ایمن غذا، افرادی که گرسنگی یا سوءتغذیه را تجربه کرده اند باید در بیمارستان یا مرکز پزشکی تخصصی مراقبت شوند.
نکته پایانی
بدن انسان نسبتاً مقاوم است. در برخی شرایط، بدن می تواند روزها یا هفته ها بدون غذا و آب مناسب کار کند. این بدان معنا نیست که بدون غذا برای مدت طولانی سالم است یا بدون خطر است.
گزارش شده است که برخی از افراد توانسته اند تا یک هفته بدون غذا و آب زنده بمانند. در برخی شرایط، افراد در صورت مصرف آب ممکن است بتوانند مدت بیشتری زنده بمانند.
افرادی که گرسنگی را تجربه کرده اند ممکن است اثرات طولانی مدت بر سلامتی داشته باشند. اگر غذا دوباره وارد نشود، گرسنگی در نهایت کشنده می شود.
افرادی که گرسنگی یا سوءتغذیه را تجربه کرده‌اند باید تحت نظارت دقیق پزشک و تیم پزشکی قرار گیرند تا از سندرم تغذیه مجدد جلوگیری کنند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search