رژیم غذایی

11 ماده غذایی که برای نگهداری در یخچال مناسب نیستند

غذاهایی که نیاز به یخچال ندارند

آیا به دنبال غذاهایی هستید که نباید در یخچال نگهداری شوند؟ قبل از اینکه یخچال جزء جدایی ناپذیر هر خانواده شود، نگهداری مواد غذایی پخته و خام هرگز آسان نبود. حالا اگر یک کیسه مواد غذایی خام بخریم یا بعد از مهمانی در خانه مقداری غذای باقیمانده داشته باشیم، لازم نیست به ذخیره سازی فکر کنیم، زیرا یخچال جایی برای هر غذای کوچک و بزرگی است.

ما فکر می کنیم که همه چیز مانند گذشته تازه باقی می ماند، اما در کمال تعجب، پس از چند روز متوجه می شویم که برخی از مواد غذایی در حال پوسیدگی هستند و تازگی خود را از دست داده اند. چرا این اتفاق می افتد؟
دلیل ساده آن این است که دمای سرد داخل یخچال برای تازه نگه داشتن تمام مواد غذایی مناسب نیست. بله، سردرگمی زیادی در مورد غذاهایی که نباید در یخچال نگهداری شوند، ایجاد می شود.
یخچال یکی از مفیدترین اختراعات زمان ماست. تقریباً هر خانواده یکی دارد و مردم نمی توانند زندگی بدون آن را تصور کنند. در نتیجه، مردم فرهنگی ایجاد کرده‌اند که بی‌خبر تمام مواد غذایی خود - خواربار، لبنیات، گوشت، باقی مانده‌ها و غیره - را داخل آن می‌ریزند.
با این حال، ممکن است تعجب کنید که بدانید همه مواد غذایی نیازی به نگهداری در یخچال ندارند و حتی برخی از آنها می توانند سریعتر در داخل یخچال فاسد شوند.

روش کار یخچال

جعبه فلزی به اندازه کافی خنک است تا از تجزیه سریع غذا جلوگیری کند. وقتی مواد غذایی را بیرون نگه می داریم به دو صورت تجزیه می شوند
توسط باکتری – باکتری در هوای آزاد روی غذا رشد می کند. از بیرون نمی توان متوجه آن شد و میکروب های کوچک به آرامی رشد می کنند و غذا را می خورند.
تبخیر - سبزیجات سبز، محصولات لبنی، مواد غیر گیاهی مانند ماهی، گوشت و غیره حاوی آب طبیعی هستند. در هوای آزاد، آب تبخیر شد و به این ترتیب مواد غذایی طراوت و طعم خود را از دست دادند.
یخچال رشد باکتری ها را کند می کند زیرا دمای پایین داخل یخچال به رشد سریع میکروب ها کمک نمی کند و به این ترتیب روند تجزیه را کند می کند. از طرفی هوای سرد داخل یخچال تبخیر آب را کند می کند و به حفظ طراوت آن کمک می کند.
در این مقاله غذاهای رایجی که نباید در یخچال نگهداری شوند فهرست می شود:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

غذاهایی که نباید در یخچال باشند

در اینجا برخی از مواد غذایی رایج وجود دارد که ممکن است هنگام نگهداری در خارج از یخچال بهتر از داخل یخچال نگهداری شوند.

1. پیاز و سیر

پیاز و سیر بهتر است در شرایط خنک و خشک نگهداری شوند. به ویژه پیاز برای تازه ماندن نیاز به تهویه زیاد دارد. یخچال ها فاقد تهویه هستند و می توانند پیازها را سریعتر کثیف کنند.
سیر همچنین زمانی که در مکانی با تهویه مناسب نگهداری نشود، تمایل به رشد کپک دارد. آنها را فقط باید بعد از پوست کندن در یخچال نگهداری کنید.

2. هندوانه

هندوانه حاوی 70 درصد آب است و سرشار از آنتی اکسیدان هایی از جمله ویتامین C، بتاکاروتن و لیکوپن است که به بهترین وجه در دمای اتاق نگهداری می شوند. نگهداری آنها در یخچال می تواند اثربخشی آنها را کاهش دهد.
بر اساس یک مطالعه اخیر، هندوانه هایی که در دمای اتاق نگهداری می شوند، 40 درصد بیشتر از هندوانه های یخچال دار محتوای آنتی اکسیدانی دارند.

3. عسل

عسل را هرگز نباید در یخچال نگهداری کرد
عسل یک غذای فوق العاده مملو از مواد مغذی و آنتی اکسیدان است. همچنین تنها ماده غذایی است که تقریباً هرگز فاسد نمی شود. هنگامی که برای مدت طولانی تری ذخیره می شود، ممکن است متبلور شده و سخت تر شود.
نگهداری عسل در یخچال می تواند آن را چسبناک یا غلیظ تر کند و این بافت ممکن است برای بسیاری نامطلوب باشد. بنابراین نگهداری عسل در ظرف دربسته در جای خنک و در دمای اتاق ترجیح داده می شود.

4. سیب زمینی (معمولی و شیرین)

سیب زمینی (معمولی و شیرین) را نباید در یخچال نگهداری کرد
هم سیب زمینی شیرین و هم سیب زمینی معمولی بهتر است در دمای اتاق نگهداری شوند. نگهداری آنها در یخچال منجر به افزایش محتوای قند آنها می شود و باعث سفت شدن، تغییر رنگ و طعم بد آنها می شود.
به یاد داشته باشید که سیب زمینی های خود را در مکان های خنک و تاریک نگهداری کنید و به زودی مصرف کنید. نگهداری آنها برای مدت طولانی (به ویژه در مکان های گرم) می تواند منجر به افزایش سطح گلیکول آلکالوئید شود.
گلیکول آلکالوئیدها می توانند طعم سیب زمینی شما را تغییر دهند و حتی ممکن است در مقادیر زیاد سمی باشند.

5. نان و محصولات پخته شده (کیک)

نان و محصولات پخته شده را نباید در یخچال نگهداری کرد
نان و سایر محصولات پخته شده را نباید بیش از یک هفته - حتی در دمای اتاق - نگهداری کرد. نگهداری نان در یخچال فقط باعث می شود که سریعتر بیات شود زیرا نشاسته های موجود در نان در سرما متبلور می شوند.
بهترین راه برای نگهداری آن در کیسه های هوادار یا بسته بندی های cling است.

6. قهوه

قهوه و چای را هرگز نباید در یخچال نگهداری کرد. این محصولات کافئین دار تمایل به جذب بوی سایر غذاهای اطراف خود دارند و عطر متمایز خود را از دست می دهند.
همچنین یخچال ها می توانند باعث نفوذ رطوبت به داخل ظرف شوند و قهوه را خراب کنند.

7. روغن زیتون

روغن زیتون را نباید در یخچال نگهداری کرد زیرا تمایل به سفت شدن دارد
روغن زیتون (یا هر روغن به طور کلی) تمایل دارد در یخچال جامد شود. برخی از انواع روغن بکر نیز ممکن است متراکم شوند و طعم خود را در یخچال تغییر دهند.
روغن زیتون باید در دمای اتاق در ظروف یا بطری های دربسته نگهداری شود.

8. گوجه فرنگی

گوجه فرنگی وقتی در یخچال نگهداری می شود نرم می شود. آنها همچنین تمایل دارند نارس باقی بمانند و طعم خود را از دست بدهند. برای بهترین نتیجه، گوجه فرنگی را در دمای اتاق و دور از نور خورشید نگهداری کنید و ظرف یک هفته مصرف کنید.

9. میوه های هسته دار

میوه های هسته دار مانند خرما، انبه، زردآلو و غیره را برای رسیدن باید روی پیشخوان نگهداری کنید. پس از رسیدن، میوه ها را فورا مصرف کنید زیرا خیلی زود خراب می شوند.
می توانید میوه های رسیده را برای مدت کوتاهی در یخچال نگهداری کنید.
گوجه فرنگی، میوه های هسته دار و چاشنی ها را نباید در یخچال نگهداری کرد

10. موز

دمای پایین باعث ضعیف شدن بافت موز و نشت آنزیم های گوارشی سلول می شود. به همین دلیل، وقتی پوست موز را در یخچال نگهداری می ‌کنیم، سیاه می ‌شویم.
د). پاپایا
خوب است پاپایا را روی پیشخوان در دمای اتاق نگهداری کنید. بعد از رسیدن می ‌توانیم آن‌ها را در یخچال نگهداری کنیم، اما نه برای مدت طولانی، زیرا نگهداری طولانی مدت آن در دمای سرد باعث از بین رفتن بافت و طعم پاپایا می‌شود.

11. چاشنی ها

چاشنی هایی مانند سس مایونز، سس کچاپ و سس تند باید در دمای اتاق و در مکان های خشک نگهداری شوند تا طعم آنها حفظ شود. آنها معمولاً حاوی نمک به عنوان یک ماده نگهدارنده هستند و بعید است که خراب شوند. یک قفسه یا کابینت بهترین مکان برای نگهداری این چاشنی ها است.
آنها را بیشتر از تاریخ انقضا نگهداری نکنید. همیشه قبل از استفاده آنها را بو کنید. اگر بو یا مزه ترش خوردند، آنها را دور بریزید.
سس کچاپ و سس سویا محصولات غذایی هستند که مواد نگهدارنده به آنها اضافه شده است. بنابراین آنها در قفسه پایدار هستند. علاوه بر این، سس کچاپ طبیعتاً اسیدی است. بنابراین نیازی به نگهداری در دمای پایین ندارد. مکان مناسب برای سس کچاپ، کابینت آشپزخانه است.
اگر در بیرون نگهداری شود به راحتی جریان می یابد. در یخچال، غلیظ و غلیظ می شود. سس سویا نیز در دمای اتاق خوب می ماند. دمای پایین آن را بی طعم می کند. همچنین مقدار زیاد نمک موجود در سس سویا به عنوان نگهدارنده عمل می کند. بنابراین یک مکان خنک روی پیشخوان برای آن بهترین است.
پس دوستان، از این پس می توانید مواد غذایی مناسب را در محل خود ذخیره کنید تا ارزش غذایی آنها ثابت بماند. باید به خاطر داشته باشید که علیرغم استفاده زیاد از یخچال در آشپزخانه مدرن، دمای پایین برای هر ماده غذایی مناسب نیست. بنابراین اکنون با غذاهایی که نباید در یخچال نگهداری شوند، آشنا شدید.
سوالات پرطرفدار

دمای یخچال چقدر باید باشد؟

یخچال را در چه دمایی باید تنظیم کرد؟
همیشه مطمئن شوید که دمای یخچال شما کمتر از 40 درجه فارنهایت و فریزر کمتر از 0 درجه فارنهایت باشد.

چگونه باید مواد غذایی را در یخچال نگهداری کنم؟

برای نگهداری ایمن مواد غذایی در یخچال:
تمام شیشه ها را محکم بسته نگه دارید.
اطمینان حاصل کنید که دما زیر 40 درجه فارنهایت باشد.
یخچال خود را مرتب تمیز کنید.
کلمه پایانی
یخچال و فریزر یک وسیله بسیار مفید در دنیای امروز است و به کاهش هدر رفت مواد غذایی تا حد زیادی کمک کرده است. با این حال، همه مواد غذایی برای نگهداری در یخچال امن نیستند، و مهم است که بدانید چه چیزی را می‌ توان در یخچال نگه داشت و چه چیزی را نمی‌توان نگهداری کرد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search