رژیم غذایی

6 عامل خطر برای کلسترول بالا و 4 راه برای مدیریت آن

عامل خطر برای کلسترول بالا

کلسترول ماده ای است که در خون شما یافت می شود. برای عملکرد بدن شما ضروری است، اما کلسترول بیش از حد می تواند برای سلامتی شما مضر باشد.

کلسترول بالا می تواند منجر به بیماری قلبی، سکته مغزی و سایر مشکلات شود.
دو نوع کلسترول وجود دارد، یعنی لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) و لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL). LDL کلسترول "بد" است زیرا می تواند در شریان های شما جمع شود و منجر به تشکیل پلاک شود. HDL کلسترول "خوب" است و به حذف LDL از رگ های خونی شما کمک می کند.
شما می توانید بیش از حد از هر یک از انواع کلسترول داشته باشید، اما سطوح بالای LDL به احتمال زیاد باعث ایجاد مشکلات می شود.

علل و عوامل خطر کلسترول بالا

عوامل زیر می توانند منجر به افزایش سطح کلسترول شوند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. عدم ورزش

اگر ورزش نکنید، در معرض خطر سطوح بالاتر کلسترول هستید. حتی اگر هیچ فاکتور خطر دیگری نداشته باشید، یک سبک زندگی بی تحرک می تواند باعث افزایش سطح کلسترول شود.
ورزش به افزایش سطح HDL و کاهش سطح LDL کمک می کند. همچنین به کاهش تری گلیسیرید، نوع دیگری از چربی در خون که ممکن است به بیماری قلبی کمک کند، کمک می کند.

2. رژیم غذایی نامناسب

رژیم غذایی نامناسب یکی از رایج ترین عوامل خطر برای ایجاد سطوح بالای کلسترول است. رژیم غذایی سرشار از چربی های اشباع شده (چربی های ناسالم که در دمای اتاق جامد هستند، مانند کره) و چربی های ترانس (چربی های غذاهای فرآوری شده) می تواند سطح کلسترول شما را افزایش دهد، در حالی که یک رژیم غذایی سرشار از فیبر و چربی های سالم می تواند آن را کاهش دهد.
در مورد مصرف غذا به موارد زیر توجه کنید:
از غذاهای فرآوری شده، گوشت قرمز و نوشیدنی های شیرین خودداری کنید. می توانید گزینه های جایگزین پروتئین مانند ماهی، مرغ و لوبیا را انتخاب کنید.
با مصرف کمتر چربی اشباع شده می توانید سطح LDL خود را کاهش دهید. چربی اشباع شده در محصولات حیوانی از جمله گوشت، کره و پنیر وجود دارد. همچنین در برخی روغن های گیاهی مانند روغن نارگیل یافت می شود. شما همچنین می توانید HDL خود را با خوردن چربی های سالم تر، مانند اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی، میوه های خشک، آجیل و دانه ها افزایش دهید. اسیدهای چرب امگا 3 را می توان در انواع خاصی از مکمل های روغن ماهی یافت.
رژیم غذایی کم فیبر یک عامل خطر اصلی برای سطوح بالای کلسترول است. فیبر برای کنترل سطح کلسترول ضروری است. رژیم غذایی فاقد فیبر می تواند منجر به افزایش کلسترول بد و کاهش کلسترول خوب شود. این می تواند در نهایت منجر به تصلب شرایین یا سخت شدن شریان ها شود که در نهایت ممکن است به بیماری قلبی منجر شود. بهترین راه برای کاهش خطر سطح کلسترول بالا، خوردن یک رژیم غذایی غنی از فیبر است. منابع خوب فیبر شامل سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، لوبیا و حبوبات است. حداقل 25 گرم فیبر در روز را هدف قرار دهید. همچنین، مطمئن شوید که مقدار زیادی آب در رژیم غذایی خود بگنجانید تا همه چیز به آرامی حرکت کند.
از خوردن غذاهای شور یا سرخ شده پرهیز کنید. خوردن غذاهای حاوی نمک زیاد یا سرخ شده می تواند خطر ابتلا به سطوح بالای کلسترول را افزایش دهد. نمک می تواند باعث حفظ آب در بدن شود که می تواند منجر به افزایش فشار خون شود. غذاهای سرخ شده سرشار از چربی های اشباع شده هستند که می تواند سطح کلسترول را افزایش دهد. برای کمک به کاهش خطر سطح کلسترول بالا، مصرف غذاهای شور و سرخ شده را محدود کنید.

3. الکل

ارتباط بین الکل و کلسترول به خوبی ثابت شده است. مصرف الکل می تواند سطح کلسترول را با افزایش سطح LDL و تری گلیسیرید افزایش دهد و به طور همزمان سطح HDL را کاهش دهد.
حتی مصرف متوسط الکل نیز می تواند این اثرات را داشته باشد، بنابراین اگر می خواهید سطح کلسترول خود را کاهش دهید، مهم است که مراقب مصرف خود باشید. اگر الکل می نوشید، خود را به یک نوشیدنی در روز برای زنان یا دو نوشیدنی در روز برای مردان محدود کنید.

4. سیگار کشیدن

سیگار کشیدن یکی از مهم ترین عوامل خطر برای سطوح بالای کلسترول است. دود سیگار حاوی مواد شیمیایی بسیاری است که می تواند به ذرات LDL آسیب برساند و احتمال چسبیدن آنها به دیواره شریان شما را افزایش می دهد. این می تواند منجر به رسوب پلاک در شریان های شما شود که می تواند آنها را باریک کند و جریان خون را دشوار کند.
اگر سیگار می کشید، چند کار وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر سطح کلسترول بالا انجام دهید. ابتدا سعی کنید سیگار را ترک کنید. اگر نمی‌ توانید سیگار را ترک کنید، سعی کنید تعداد سیگارهایی را که می ‌کشید کاهش دهید. همچنین باید از قرار گرفتن در معرض دود سیگار خودداری کنید.
در نهایت، مطمئن شوید که معاینات و غربالگری های منظم را انجام می دهید تا پزشک شما بتواند هر مشکلی را زود تشخیص دهد.

5. استرس

سطوح بالای استرس نیز می تواند منجر به افزایش سطح کلسترول شود
سطح کلسترول بالا یک مشکل جدی است زیرا می تواند منجر به بیماری قلبی، سکته مغزی و سایر مشکلات سلامتی شود. عوامل خطر زیادی برای سطوح بالای کلسترول وجود دارد، اما کارهایی نیز وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر انجام دهید.
یکی از عوامل خطر برای سطوح بالای کلسترول استرس است. وقتی استرس دارید، بدن شما هورمون کورتیزول بیشتری تولید می کند. کورتیزول سطح قند خون شما را بالا می برد و باعث می شود بدن چربی بیشتری ذخیره کند. این می تواند منجر به افزایش وزن و افزایش سطح کلسترول شود.
شما می توانید با خواب کافی، ورزش منظم و مدیریت موثر زمان، سطح استرس خود را کاهش دهید. همچنین می توانید تکنیک های آرام سازی، یوگا و مدیتیشن را امتحان کنید.
از مصرف بیش از حد گوشت قرمز خودداری کنید. وقتی صحبت از کلسترول به میان می آید، مقدار بیش از حد هر چیز خوب می تواند به سرعت تبدیل به یک چیز بد شود. به همین دلیل مهم است که مصرف گوشت قرمز را که سرشار از چربی های اشباع شده است و می تواند سطح کلسترول شما را افزایش دهد، محدود کنید.
در مورد افزایش سطح کلسترول، چربی اشباع شده مقصر اصلی است. و گوشت قرمز یکی از بزرگترین کمک کننده های چربی اشباع شده در رژیم غذایی است. مصرف بیش از حد گوشت قرمز با افزایش خطر بیماری قلبی، سکته مغزی و سایر مشکلات قلبی عروقی مرتبط است. بنابراین اگر به دنبال کاهش سطح کلسترول خود هستید، بهتر است مصرف گوشت قرمز خود را محدود کنید یا حداقل از غذاهای گیاهی با کیفیت بالا استفاده کنید.

6. سابقه خانوادگی سطح کلسترول بالا

هیپرکلسترولمی خانوادگی (FH) یک نوع ژنتیکی از بیماری کلسترول بالا است که می تواند از والدین به فرزند منتقل شود. افراد مبتلا به FH کلسترول بیشتری نسبت به بدنشان از بدو تولد تولید می کنند که منجر به تجمع چربی و پلاک در شریان ها می شود که در نهایت می تواند منجر به مشکلات جدی شود.
سه نوع ژنتیکی رایج برای کاهش عملکرد گیرنده LDL، کاهش جذب LDL و ایجاد غلظت بالای LDL، که کلسترول بد است، شناخته شده است.
اگر سطح کلسترول بالا در خانواده شما وجود داشته باشد، ممکن است چندین تنظیم در سبک زندگی انجام دهید تا به کاهش خطر کمک کند.

چگونه سطح کلسترول بالا را کاهش دهیم

راه هایی برای کاهش سطح کلسترول بالا
سطح کلسترول بالا یک مشکل جدی برای سلامتی است که می تواند منجر به بیماری قلبی و سکته شود. خوشبختانه راه هایی برای کاهش کلسترول و کاهش خطر ابتلا به بیماری های جدی وجود دارد.
رژیم غذایی: داشتن یک رژیم غذایی سالم یکی از بهترین راه ها برای کاهش کلسترول است. روی خوردن مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات کامل تمرکز کنید. از غذاهای فرآوری شده، چربی های اشباع شده و چربی های ترانس خودداری کنید.
ورزش: ورزش منظم می تواند به افزایش سطح HDL و کاهش سطح LDL کمک کند. حداقل 5 روز در هفته 30 دقیقه ورزش متوسط داشته باشید. اگر اضافه وزن یا چاق هستید، کاهش وزن می تواند به کاهش سطح کلسترول شما کمک کند. حتی یک کاهش وزن کوچک می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.
داروها: اگر تغییرات سبک زندگی به تنهایی برای کاهش سطح کلسترول شما کافی نباشد، پزشک ممکن است داروهایی مانند استاتین ها را تجویز کند. این داروها می توانند در کاهش سطح LDL و پیشگیری از بیماری های قلبی بسیار موثر باشند.
عادات سالم: از استعمال دخانیات و الکل خودداری کنید زیرا می توانند سطح LDL را افزایش داده و سطح HDL را کاهش دهند.
بیشترین سوالات در مورد سطح کلسترول بالا

چرا سطح کلسترول من حتی با دارو بالاست؟

عوامل ژنتیکی می تواند باعث شود سطح کلسترول شما بالا باشد. اگر داروی فعلی شما سطح کلسترول شما را کنترل نمی کند، ممکن است لازم باشد با پزشک خود مشورت کنید و دارو و عوامل سبک زندگی خود مانند استرس، خواب و رژیم غذایی را اصلاح کنید.
آیا داروها می توانند باعث افزایش سطح کلسترول شوند؟
بله، برخی داروها می توانند باعث افزایش سطح کلسترول شوند. برخی از داروهای تجویزی معروف ‌تر که بر سطح لیپید تأثیر منفی می‌گذارند عبارتند از داروهای قلبی عروقی، داروهای ضد روان پریشی، داروهای ضد تشنج، هورمون‌ها و سرکوب‌کننده‌های ایمنی خاص.(1)
کلمه پایانی
داشتن سطوح بالای کلسترول یک چالش جدی برای سلامتی است که نیاز به نظارت دقیق دارد. اکنون که از عوامل خطر احتمالی آگاه شدید، در دستان شماست که با ایجاد چند تغییر ساده در سبک زندگی، اقداماتی را برای کاهش سطح کلسترول بالا و بهبود سلامت خود انجام دهید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search