رژیم غذایی

8 دلیل برای نشستن روی زمین هنگام غذا خوردن

نشستن روی زمین هنگام غذا خوردن

این روزها، بیشتر در اتاق غذاخوری یا جلوی تلویزیون، از وعده های غذایی خود در کنار خانواده لذت می برید. اما در زمان‌های گذشته، مدت‌ها قبل از استفاده از میز و صندلی، مردم به راحتی روی زمین می‌نشستند و وعده‌های غذایی خود را می‌خوردند.

در بسیاری از مناطق آسیا و به ویژه هند، این بیشتر یک عمل سنتی است تا رایج. اگر فکر می کنید که نشستن آرام روی کاناپه یا میز ناهار خوری مکان بهتری برای صرف وعده های غذایی شماست، تصور اشتباهی دارید. در زیر دلایل مهمی وجود دارد که نشان می دهد چرا باید وعده های غذایی خود را روی زمین بخورید.

فواید نشستن روی زمین هنگام غذا خوردن برای سلامتی همچنین تغییری در شیوه کار و انجام کارهای روزمره مردم ایجاد شده است.

به عنوان مثال، مشغله ها و برنامه های روزمره، نحوه غذا خوردن را تغییر داده است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیشتر مردم به جای اینکه کنار هم برای صرف غذا بنشینند، غذای سریع را پشت میز یا در حال حرکت می خورند. متأسفانه، این عمل می تواند منجر به افزایش وزن، چاقی و سایر خطرات سلامتی شود.

چگونه باید بخورید؟

در بسیاری از فرهنگ‌ها در سراسر جهان، شیوه‌های سنتی غذا خوردن شامل نشستن روی زمین با خانواده در کنار پخش غذا بود. این روش غذا خوردن سال‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرد و فواید متعددی برای سلامتی دارد.

فواید نشستن روی زمین هنگام غذا خوردن

در اینجا دلایلی وجود دارد که چرا باید وعده های غذایی خود را روی زمین بخورید.

1. هضم غذا را بهبود می بخشد

نشستن روی زمین در حالت چهارپایی برای خوردن غذا شبیه یک حالت یوگا به نام سوخاسان است. این حالت عضلات شکم را ماساژ می دهد و گردش خون را در ناحیه تحتانی بهبود می بخشد و به هضم غذا کمک می کند.
وضعیت نشستن برای افرادی که در بلعیدن غذاها و نوشیدنی ها مشکل دارند نیز مفید است.

2. از افزایش وزن جلوگیری می کند

نشستن روی زمین هنگام غذا خوردن می تواند به جلوگیری از افزایش وزن کمک کند
پای ضربدری نشستن هنگام غذا خوردن به شما کمک می کند تا سرعت غذا خوردن را کاهش دهید، که یک تکنیک مفید برای رسیدن به سیری زودرس و جلوگیری از افزایش وزن است.

3. وضعیت بدن را بهبود می بخشد

سوخاسان همچنین در بهبود وضعیت بدنی و انعطاف پذیری، جلوگیری از کمردرد و کاهش سفتی مفاصل و سفتی عضلات عالی است.

4. ذهن را آرام می کند و استرس را کاهش می دهد

وضعیت های یوگا مانند سوخاسان در تسکین استرس و اضطراب موثر است. برخی از مطالعات همچنین نشان داده اند که این وضعیت خاص یوگا می تواند به کنترل کمی فشار خون کمک کند.

5. پیوند خانوادگی را بهبود می بخشد

نشستن روی زمین هنگام غذا خوردن، شما را مجبور می کند تا از کارهای خود استراحت کنید، که ممکن است در غیر این صورت انجام ندهید. از این زمان می توان برای ارتباط و گذراندن وقت با خانواده استفاده کرد.
بنابراین، از این فرصت استفاده کنید و سعی کنید وعده غذایی بعدی خود را در حالی که روی زمین نشسته اید بخورید.

6. می تواند عمر شما را طولانی تر کند

کمی غیر قابل باور به نظر می رسد درست است؟ خوب، درست است، نشستن روی زمین و غذا خوردن در واقع می تواند به شما کمک کند طولانی تر زندگی کنید. مطالعه‌ای که در مجله European Journal of Preventive Cardiology منتشر شد نشان داد افرادی که در پادماسانا روی زمین می‌نشستند و می‌توانستند بدون هیچ گونه حمایتی بلند شوند، بیشتر عمر می‌کنند. این به این دلیل است که توانایی بلند شدن از آن موقعیت به انعطاف پذیری قابل توجهی و قدرت پایین بدن نیاز دارد. این مطالعه نشان داد کسانی که قادر به بلند شدن بدون حمایت نیستند، در معرض خطر مرگ 6.5 برابری در شش سال آینده قرار دارند.

7. با بهبود گردش خون قلب را تقویت می کند

آیا تا به حال متوجه شده اید که وقتی غذا می خورید، احساس گرما می کنید و در برخی موارد حتی عرق می کنید؟ خوب، به این دلیل است که وقتی ما غذا می خوریم معده ما به تمام انرژی نیاز دارد که می تواند برای هضم غذا استفاده کند. یکی از مهمترین عناصر هضم، گردش خون سالم است. برای همگام شدن با این روند، قلب شما تمایل دارد برای کمک به سیستم گوارش شما اضافه کاری کند. اینجا جایی است که روی زمین نشستن و غذا خوردن می تواند به شما کمک کند. وقتی روی زمین می نشینید، قلب شما از مزایای گردش خون بهره مند می شود، زیرا خون به راحتی از طریق قلب به تمام اندام های مورد نیاز برای هضم پمپ می شود. این برخلاف الگوی گردش خون زمانی است که روی میز ناهارخوری و صندلی می نشینید، که در آن خون به سمت پاها جریان می یابد، زیرا آنها پایین تر از قلب قرار دارند. بنابراین، نشستن روی زمین و غذا خوردن، قلبی سالم با ماهیچه های قوی را برای شما به ارمغان می آورد تا بتواند با فشارهای زندگی روزمره مقابله کند.

8. زانوها و مفصل ران شما را روان و سالم نگه می دارد

به گفته PS Venkateshwara، نویسنده کتاب یوگا برای شفا، پادماسانا و سوخاسانا یکی از ژست‌هایی است که فواید سلامتی برای کل بدن شما دارد. نه تنها به عملکرد بهتر سیستم گوارش شما کمک می کند، بلکه به انعطاف پذیری، انعطاف پذیری مفاصل و کمتر مستعد آسیب و بیماری های دژنراتیو مانند آرتریت و پوکی استخوان کمک می کند. به این دلیل که خم شدن مداوم زانوها، مچ پا و مفصل ران به انعطاف پذیری و عاری از بیماری کمک می کند. و با انعطاف پذیری، روانکاری بهتر بین مفاصل باعث می شود که نشستن روی زمین بسیار آسان تر شود.
توصیه تخصصی
آنچه کارشناسان در مورد نشستن روی زمین هنگام غذا خوردن می گویند
حتی اگر روی زمین نشستن هنگام خوردن غذا ممکن است به کاهش وزن و بهبود استرس کمک کند، اما نمی توان تنها به کاهش وزن و کاهش استرس به آن اعتماد کرد. مداخلات مناسب برای نگرانی های سلامتی مورد نیاز است.

اقدامات احتیاطی که باید در نظر گرفته شود

نشستن های طولانی مدت می تواند اثرات مضری برای سلامتی داشته باشد که یکی از آنها افزایش فشار خون است. فشار خون بالا می تواند منجر به آسیب به عروق، بیماری قلبی، سکته مغزی و حتی حملات قلبی شود.
سوالات پرطرفدار
آیا نشستن بر جریان خون تأثیر می گذارد؟
نشستن طولانی مدت می تواند بر گردش خون در سراسر بدن تأثیر بگذارد. مهار گردش خون به دلیل نشستن می تواند بر افرادی که دچار درد عصبی هستند تأثیر بگذارد. همچنین می تواند انتقال مواد مغذی و اکسیژن را به پاها و کف پاها کاهش دهد و باعث بی حسی و درد شود.
آیا نشستن به انعطاف پذیری بدن شما کمک می کند؟
آیا نشستن پای ضربدری می تواند به بهبود انعطاف بدن شما کمک کند؟
نشستن به صورت ضربدری به کشش ران ها، مفصل ران، لگن و پاها کمک می کند. این می تواند منجر به بهبود انعطاف پذیری شود.
آیا نشستن به زانو و باسن کمک می کند؟
سفتی مفاصل دلیل اصلی درد زانو است. نشستن به صورت ضربدری باعث شل شدن عضلات و کاهش سفتی مفاصل می شود. علاوه بر این، کششی که در باسن احساس می‌کنید می‌تواند به بهبود درد و تیرکشیدن کمک کند.
با این حال، نشستن طولانی مدت نیز می تواند شدت درد را افزایش دهد و افرادی که از دردهای مزمن مفاصل رنج می برند باید هنگام نشستن روی زمین احتیاط کنند.
کلمه پایانی
نشستن روی زمین هنگام غذا خوردن در بسیاری از فرهنگ ها در سراسر جهان انجام می شود. مزایای سلامتی مانند بهبود وضعیت بدن، حمایت از هضم غذا، کاهش اضطراب و استرس و ایجاد فرصتی برای برقراری ارتباط با خانواده با وجود برنامه‌های شلوغ ارائه می‌کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search