رژیم غذایی

9 غذایی که از سلامت کلیه حمایت می کند

غذا برای سلامت کلیه

کلیه ها جفتی از اندام های لوبیایی شکل در قسمت پایین کمر هستند. ممکن است از قبل بدانید که عملکرد اصلی آن‌ها دفع مواد زائد و سموم از بدن است، اما چیزی که ممکن است ندانید این است که الکترولیت‌ها، pH و فشار خون را متعادل می‌کنند. این اندام ها همچنین محلی برای متابولیسم ویتامین D و تولید برخی هورمون ها هستند.

 

تغییرات در بدن مانند از دست دادن مایعات (در هنگام اسهال و استفراغ)، سوختگی، خونریزی و فشار خون پایین و برخی داروها می تواند باعث آسیب کلیه شود. این می تواند تمام عملکردهای فیزیولوژیکی کلیه ها را مختل کند و منجر به عواقب جدی برای سلامتی شود.
یکی از راه های مدیریت سلامت کلیه از طریق رژیم غذایی با گنجاندن ریزمغذی هایی است که به عملکرد کلیه کمک می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بهترین مواد غذایی برای کمک به عملکرد کلیه

برای حمایت از کلیه های سالم، این غذاها را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

1. لوبیا چشم بلبلی

لوبیا و حبوبات به طور کلی غذاهای غنی از پروتئین برای بیماران مبتلا به بیماری های کلیوی در نظر گرفته می شوند.
لوبیا قرمز سلامت رگ های خونی را بهبود می بخشد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. از آنجایی که تغییرات فشار خون یکی از دلایل آسیب کلیه است، از جمله لوبیا قرمز ممکن است اندام را از آسیب محافظت کند.
یک وعده لوبیا چشم بلبلی را ۲ تا ۳ بار در هفته برای نتایج مفید مصرف کنید.

2. مرکبات و آب میوه ها

مرکباتی مانند پرتقال، لیمو و غیره می توانند به سلامت کلیه کمک کنند
مرکباتی مانند پرتقال، لیمو و گریپ فروت و آب آنها با کاهش سنگ کلیه مرتبط است.
بررسی مطالعات نشان داده است که آب پرتقال و آب لیمو دارای اثر قلیایی بر روی بدن هستند، بنابراین خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می دهند. با این حال، همچنین دریافتند که آب گریپ فروت یک عامل خطر برای سنگ است.
در مطالعات حیوانی، فلاونوئیدهای موجود در مرکبات، رسوب اسید اوریک و کلسیم را در کلیه ها کاهش می دهند.

3. سیب

مصرف میوه و سبزیجات به طور کلی برای سلامت کلیه ها مفید است، اما ترکیبات زیست فعال موجود در سیب می تواند به طور خاص مفید باشد.
سیب سبز به خصوص سرشار از فلاوانول های خاصی است که می تواند از تجمع چربی در کلیه ها جلوگیری کند.

4. گل کلم

گل کلم می تواند در حمایت از سلامت کلیه ها مفید باشد
گل کلم به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی مبتنی بر سبزیجات می تواند برای وضعیت بیماری کلیوی مفید باشد.
می توان از آن برای مدیریت سطح پتاسیم در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی استفاده کرد و محتوای فیبر آن می تواند عوارض بیماری را کاهش دهد.

5. زنجبیل

عصاره زنجبیل سمیت را در کلیه ها کاهش می دهد
عصاره زنجبیل سمیت را در کلیه ها کاهش می دهد. این عصاره ها ظرفیت آنتی اکسیدانی در کلیه ها را بهبود بخشید، التهاب را کاهش داد و ساختار و عملکرد مناسب اندام ها را بازسازی کرد.

6. بلوبری

بلوبری سرشار از آنتی اکسیدان است و برای سلامت کلیه ها مفید است
بلوبری در میان سایر میوه ها غنی ترین منبع آنتی اکسیدان است.
مطالعات حیوانی گزارش کرده اند که زغال اخته استرس اکسیداتیو در کلیه ها را کاهش می دهد و عملکرد آنها را بهبود می بخشد

7. چغندر

مصرف چغندر می تواند به بهبود سلامت و عملکرد کلیه کمک کند
چغندر با مقادیر بالای ترکیبات فعال زیستی می تواند بر سطح قند خون، فشار خون، سلامت عروق خونی و سلامت و عملکرد کلیه ها تأثیر بگذارد.
آنتی اکسیدان های موجود در چغندر می تواند وضعیت آنتی اکسیدانی را در کلیه بهبود بخشد و محتوای نیترات آن فشار خون را متعادل می کند و در نتیجه از آسیب به کلیه ها جلوگیری می کند.
روزانه یک عدد چغندر مصرف کنید تا از فواید آن بهره مند شوید.

8. روغن زیتون

روغن زیتون می تواند به سلامت کلیه ها کمک کند
روغن زیتون یک روغن سالم است که عملکرد محافظتی برای قلب دارد و اغلب به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم برای قلب توصیه می شود. اما پلی فنول های موجود در روغن زیتون با بهبود وضعیت آنتی اکسیدانی در اندام ها از کلیه ها نیز محافظت می کند.
روغن زیتون همچنین سطح قند خون را بهبود می بخشد و می تواند از کلیه ها در برابر آسیب های ناشی از دیابت محافظت کند.
از 1 قاشق چایخوری روغن زیتون که روی غذا یا سس سالاد ریخته شده استفاده کنید تا از فواید آن بهره مند شوید.

9. گردو

گردو در حمایت از سلامت کلیه ها مفید است
مصرف 1 تا 6 بار در هفته آجیل با کاهش خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیوی مرتبط است. گردو می تواند فشار خون را کاهش دهد و سطح قند خون را بهبود بخشد که می تواند بر سلامت کلیه ها تأثیر بگذارد.
در مصرف گردو (بیش از 5 تا 6 عدد) زیاده روی نکنید زیرا محتوای پروتئین و فسفر بالا می تواند برای سلامت کلیه مضر باشد.
اقدامات احتیاطی که باید در نظر گرفته شود
بیماری های کلیوی، چه آسیب حاد باشد و چه بیماری مزمن کلیوی، نیازمند یک رژیم غذایی خاص متعادل از نظر بسیاری از مواد مغذی مانند پروتئین، سدیم و پتاسیم است.
اینکه چه مقدار از این مواد مغذی باید مصرف شوند، بسته به شدت بیماری یا بیماری، می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. بنابراین، به شدت توصیه می شود که هیچ انتخاب غذایی را به تنهایی انجام ندهید و به جای آن با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا در مورد برنامه غذایی که بهترین کار را برای شما دارد تصمیم بگیرید.
سوالات پرطرفدار
چگونه کلیه خود را سالم نگه دارم؟
چگونه می توانید کلیه های خود را سالم نگه دارید؟
اطمینان حاصل کنید که در طول روز به اندازه کافی آب می نوشید، غذاهای حاوی سدیم یا قند زیاد مصرف نمی کنید و مطمئن شوید که در طول روز نوعی فعالیت بدنی دارید، حتی اگر فقط 30 دقیقه پیاده روی باشد.
اگر فشار خون بالا یا دیابت دارید، مطمئن شوید که آنها را به طور مطلوب مدیریت می کنید.
چگونه بفهمم کلیه هایم به خوبی کار نمی کنند؟
از آنجایی که کلیه ها مسئول حفظ حالت تعادل در بدن هستند، یکی از اولین علائم هشدار دهنده آسیب کلیه، ادم یا تورم اندام ها و انگشتان به دلیل احتباس آب خواهد بود.
همچنین ممکن است در ادرار کردن مشکل داشته باشید، یا ممکن است رنگ ادرار شما به شدت با آنچه که به آن عادت کرده اید متفاوت باشد. همچنین ممکن است خستگی و سردرد را تجربه کنید.
کلمه پایانی
کلیه ها اندام های حیاتی برای سلامت انسان هستند. با متعادل کردن سطح آب، سدیم و پتاسیم، کلیه ها به حفظ حالت تعادل در بدن کمک می کنند. آنها همچنین با دفع مواد زائد به عنوان فیلتر خون عمل می کنند.
آسیب حاد کلیه ناشی از دارو، تغییرات فشار خون و سطوح قند کنترل نشده مانند دیابت را می توان با مصرف غذاهایی که نه تنها به عملکرد کلیه کمک می کند، بلکه علل آسیب کلیه را نیز کنترل می کند، معکوس کرد. بیماری مزمن کلیه شرایط متفاوتی است که در آن آسیب به کلیه ها ممکن است طولانی تر و شدیدتر باشد. در این مورد، مداخلات پزشکی و رژیم غذایی برای بازگرداندن سلامت کلیه مورد نیاز است. به طور کلی این یک تمرین خوب است که با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا بهترین برنامه غذایی متناسب با نیازهای خود را دریافت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search